Jdi na obsah Jdi na menu
 


SYROVÁTKA - MLÉČNÉ KRMNÉ SMĚSI

30. 6. 2016

MALÉ POVÍDÁNÍ O SYROVÁTCE

Telata je možné krmit čerstvou syrovátkou od věku 4. týdnů. Zkrmování kyselé syrovátky v nativním stavu není doporučováno, protože může u telat vyvolávat podráždění a poškození ústní sliznice. Sladkou syrovátku zkrmujeme vždy čerstvou a v odpovídající kvalitě. Při nehygienickém skladování velmi rychle syrovátka podléhá kažení. Podávání neupravené (obvyklá úprava je delaktózování - tzv. odcukření) syrovátky může u telat vyvolávat časté močení spojené s velkým výdejem vody z organismu a také průjmy. Také velký obsah minerálních látek obsažených v syrovátce může nepříznivě působit na zdraví telat. Při přechodu z mléka nebo mléčného nápoje na syrovátkové nápoje se doporučuje dodržet přechodnou dobu alespoň 10dnů. Vzhledem k tomu, že syrovátka obsahuje nižší obsah bílkovin, musí být telatům předkládán od časného věku velmi kvalitní starter s vyšším obsahem proteinů. V případě používání sušené syrovátky je její kvalita bílkovin ovlivněna způsobem sušení. Sušená syrovátka se ředí s vodou obvykle v poměru 1:9 (0,5 kg na 4 l vody).Pozor, u syrovátek na tyto tři skutečnosti:

a) obsah popelovin - pokud je obsah popelovin vyšší, pak hrozí riziko dietetického průjmu (hypertonický roztok ve střevě),

b) syrovátkové proteiny se tráví kratší dobu než mléčné (kaseinové)m

c) pozor na laktózu v ysrovátkách - působí laxativně.

Obecnou zásadou je, že telata se mají krmit (alespoň prvních 14. dní jejich věku) kvalitní mléčnou krmnou směsí s vysokým podílem sušeného mléka. V chovech, kde je zkrmována mléčná krmná směs na bázi sušené syrovátky, jsou častěji vidět průjmy u telat i horší intenzita růstu.