Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplněš vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 267 009 686

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

058.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: prázdné vemeno u kozy

Standa,22. 2. 2017 12:05

Zdravím Vás, Danielo,

pro mne by bylo nejlepší: mít několik fotografií kozy (celou kozu z různých úhlů, foto vemene). Současně bych potřeboval také popis toho, jak byla koza krmena před kocením a jak je krmnená nyní (vyhádřit vše z krmiv číselně). Bez toho si nemohu udělat alespoň trochu odhat situace. Otázkou je, jak je na tom koza kondičně a hmotnostně, jestli tam nedochází např. ke ketóze, nebo není problém někde jinde (nedokonalé zčištění po okocení apod.). Zdravím Standa
tuto věc můžeme probrat po telefonu!

Sladový květ

Miroslav,15. 2. 2017 8:57

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o bližší informace. Dočetl jsem se, že březím samicím není vhodné zkrmovat sladový květ - protože obsahuje hordenin, který může vyvolat vývojové anomálie plodu. To bych ještě chápal, ale není mi jasné, proč podobné omezení tedy není i u ječmene (jakožto výchozí suroviny pro sl.květ), který hordenin přeci obsahuje také. Nebo se někde mýlím? Děkuji za Váš čas a vysvětlení.

Re: Sladový květ

Standa,22. 2. 2017 12:02

Pěkný den, Miroslave,
píšete o látce jménem hordenin. Ten je skutečně obsažen u ječmene a následně jeho produktech. Nevím, jestli je nutná démonizace této látky, protože hordenin je obsažen i v některých travinách apod. Sladový květ jako takový je vždy a pouze brán jako doplňkové krmivo a tak je nutné k němu i přistupovat. Co vím, tak jeho spektrum působení je různé - působení na metabolismus tuků, stimulace CNS apod. Studie, na které jsem se díval, ukazují, že jeho působení ve velmi vysokých dávkách je ktrátkodobé, a osobně si myslím, že pokud k tomuto krmivu přistoupíte skutečně s racionalitou, tak neblahých důsledků se nedočkáte. Bral bych sladový květ jako doplňkové - zchutňující krmivo nic více (zvýšení obsahu dusíkatých látek). Nevím, jestli např. tepelné úpravy sladového květu (sušení apod.) snižují obsah hordeninu v něm obsažený. Zkusím ještě zjistit další informace. Zdravím Standa

bůvol

Saša,3. 12. 2015 17:48

Dobrý den. Znáte prosím někoho, kdo se zajímá o chov bůvolů? předem děkuji

Re: bůvol

Standa,17. 12. 2015 9:09

Pěkný den, v tuzemsku neznám nikoho, kdo by se o chov zajímal. Nejlepší cestou je kontaktovat sousedy z Německa.

Re: bůvol

Pavel,20. 2. 2017 20:21

Dobrý den,mám zájem o chov bůvolů.Máte nějaké zkušenosti?

PAVEL

Re: Re: bůvol

Standa,22. 2. 2017 11:40

Pěkný den, Pavle,
bohužel neznám farmu bůvolů v ČR. Zdravím Standa

Krmení ovcí

jitka,16. 2. 2017 18:40

Dobrý den,
chovám několik kamerunských ovečewk s beranem.
Když dám slepicím vařené brambory, beran se k nim hrne a sežere je.
Chtěla bych se zeptat, zda je možné dávat ovečkám brambory, vařené nebo syrové ?
Jinak krmím senem, pastva, oves, větve.

Re: Krmení ovcí

Standa,22. 2. 2017 11:40

Pěkný den, Jitko,

brmabory je možné používat jako doplňkové krmivo. Je nutné si uvědomit, že jde o krmivo s obsahem škrobu = energie. Pokud budou zařazeny do krmné dávky, tak pouze jen jako doplňek krmné dávky. V případě jeho zařazení je pak dobré ubrat (optimalizovat) množství ostatních energietických krmiv (ovsa). Brambory je možné zkrmovat jak syrové, tak i pěřené/vařené. U syrových praných brambor je dobré je min. rozkrájet, případně nakrouhat. U vařených pak rozmačkat. Je možné ovcím udělat i míchanici - brambory, trochu zrnin, případně minerální směs. Před 100 lety se dělal i míchanice z pařené slámy/sena, brambor, trochy jádra a trochy soli.
Pamatujte, že energetický krmiva (obsahující škrob) jsou zdrojem energie a podle toho se dávkují (hlídejte si kondici ovcí a berana pomatem na bedrech).
Zdravím Standa

Sladový květ pro březí zvířata

Pavla,18. 2. 2017 10:28

Dobrý den, našla jsem informaci, že sladový květ není vhodný pro březí zvířata. Je to pravda ?
Děkuji

bradavice u jalovice

Milena Spurná,26. 1. 2017 17:01

Dobrý den,prosím o radu-. koupili jsme jalovici, křížená masná.Je pěkná, ale byla z volného ustájení, a až po převezení a uvázání jsem si všimla, že má po těle na různých místech vystouplé hrbolaté útvary. Na břiše u vemínka má také jednu zavěšenou na nitce.Nenechá na sebe dosud moc sahat,takže přesný počet útvarů neznám.Prosím o radu, co s tím.Děkuji.

Re: bradavice u jalovice

Standa,6. 2. 2017 8:35

Pěkný den, Mileno,

první problém, který je, je nákup zvířat z volného chovu, často pasdtevního. Pokud již někdo chce doma chovat zvíře k výkrmu a ještě k tomu ve vazné stáji, tak důrazně doporučuji poouze zvířata z komerčního chovu, nejlépe např. české strakaté. Telata jsou v dojených chovech od mala zvyklá na kontakt s člověkem a jsou zvyklá na tzv. handling. U nákupu z pastevních chovů je rizikem minimální kontakt a velmi těžká ovladatelnost zvířete.
Co se týče bradavic, tak by bylo dobré, aby se na toto podíval veterinář. Obvykle jde o papilomatózu, což je způsobeno virem/viry. Obvykle bradavice samy od sebe zmizí, ale je potřeba se dívat na případné rány po nich, aby zde nebyl výskyt bakteriálních infekcí - knisavé- mokvavé rány. Ty je nutné oštřit, a to minimálně vhodnou desinfekcí. Pokud do budoucna budete zvířata nakupovat, pak se i ptejte, zda-li byla zvířata vakcinovaná na papilomatózu. Zdravím Standa

Re: Re: bradavice u jalovice

Milena Spurná,8. 2. 2017 12:53

Děkuji za odpověd, zavolám veta.Jalovice je určena k opětovnému pastevnímu chovu, jen je mladá pro býka, tak proto ten prozatímní úvaz.

Ochrnutí ovce?

Kateřina,2. 2. 2017 20:34

Předevčírem nám porodila ovce. Máme jedno jehňátko, zatím je v pořádku. Mamka ale nemá mléko, a tak jsme objednali "ovčí sunar", ale o to nejde. Mamka se po tom porodu nemůže postavit na nohy, jí normálně, pije normálně a i vypadá normálně. Zvedá hlavu a má i normálně otevřené oči. Prostě všechno v pořádku. Akorát se nepostaví na ty nohy. Tak přemýšlíme nad všemi možnými variantami. A mě napadlo jedině ochrnutí při porodu.

Re: Ochrnutí ovce?

Standa,6. 2. 2017 8:39

Pěkný den, Kateřino,

pokud se u ovce resp. u jakéhokoliv zvířete vyskytně paréza - tedy ochrnutí, pak je nutné, aby co nejdříve zasáhnul veterinární lékař, který má možnosti jak léčebné, tak i diagnostické. Každý den čekání je bohužel na úkor zdraví zvířete. To již mohl být udělán metabolický profil, zvíře mohlo být vyšetřeno a mohla být zahájena terapie. V případě parézy je hned něklik možných příčin: a) metabolická disbalance mezi vápníkem a fosforem, b) poranění v průběhu bahnění (ruptury aj.), c) poruchy trávení zvířete apod.
Akutní stavy musí vždy ošetřit co nejdříve veterinární lékař, jinak je toto chování v rozporu se Zákonem na ochranu zvířat proti týrání! Zdravím Standa

minerální doplňky pro skot

Tereza,26. 1. 2017 9:08

jaké minerály se mají přidávat do ktmné dávky býkům? děkuji

Re: minerální doplňky pro skot

Standa,6. 2. 2017 8:28

ZDravím Terezo,

minerální doplňky se volí podle typu krmné dávky. Do směsných krmých dávek se dávají sypké směsi, zatímco v drobnochovech a při vazném ustájení jde o minerální kostky. Výrobců minerálních směsí je celá řada. Standa

telesna teplota skotu

petra,25. 1. 2017 21:26

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, kolik je normální telesna teplota skotu.

Re: telesna teplota skotu

Standa,6. 2. 2017 8:26

pěkný den, Petro,

tělesná teplota dospělého skotu je mezi 37,8 až 39,3 °C. ZDravím Standa

správné krmení

Tereza,20. 1. 2017 21:15

Zdravím, chci se optat jestli má vliv na správné přírůstky u býků když je krmí dva lidé? Máme 5 býčků cca 5 měsíců tchám je krmí ráno dává jim ovesný šrot, seno a teplou vodu, já je krmím v poledne a večer a dostávají každý 1 kg granule čot b plus a 0,5 kg pšeničného šrotu, seno a studenou vodu, minerální liz k dispozici.Děkuji moc.