Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplněš vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 267 009 686

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

058.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

péče o odmítnuté jehně

Věrka,22. 3. 2013 17:32

Zdravím Vás,
předem chci poděkovat za Vaši radu, přes email, Děkuji.
Včera se nám narodila jehňátka, matka měla 4, ale jedno bylo již mrtvé a jedno nemělo vůbec sílu, takže také pošlo. zbylým dvoum jsem pomohla, aby se napili, ale matka přijala jen to silnější, které se po dvou hodinách odporodu postavilo a samo si už našlo struk. Druhé jehně jseme se rozhodli zachránit pomocí krmení z flašky. krmím kravským mlékem přímo z kravína, mám také mléčnou náhražku s vitamíny pro jehňata.
Chci Vás ale poprosit o nějaké zásadní nebo důležité zásady při takovéto péči o jehně. Je možné jehně vrátit do ohrady za 10 dní a chodit ho krmit tam. Hrozí mu nebezpečí od matky, která ho odmítla?Děkuji za každou radu.

Re: péče o odmítnuté jehně

Standa,24. 3. 2013 13:51

Hezký den, Věrko,

odmítání jehňat matkami po porodu je v poslední době velmi častým a diskutovaným dotazem. Obecně jsem za to, že i jehně, které je odmítané matkou by nemělo být bráno domů (někteří jej odchovávají v koupelně, kotelnách apod.), pokud pro toto nejsou objektivní důvody, tj. například hypotermie - podchlazení jehněte, kdy teplota 37,0 až 39,0 °C je mírné podchlazení, pod 37 °C je již velmi vážné podchlazení jehněte.
Pokud je jehně vitální, dostatečně osušeno jak matkou, tak i chovatelem, pak je důležité jej přiložit ke strukům (čisté, kolem vemene musí být ostříhaná vlna - aby jehně nesálo znečištěnou vlnu, vemeno čisté otřené vlhkou čistou utěrkou a zprůchodněné struky - odstřiky prvního mleziva). Důležité je napojení mlezivem v průběhu prvních několika hodin. U jehňat, která jsou podchlazená je dobré jejich umístění do teplé místnosti, nebo pod infralampu - pod jehnětem musí být vrstva suché! podestýlky. Poté se napájí odstříknutým mlezivem z láhve. Krmení mlezivem a následně mlékem musí být časté.
Pokud matka odmítne a vše je jinak v pořádku - určitě je dobré umístit ovci s jehňaty do choulu (ohrádka cca 2 x 2 m, kde bude ovce nerušená s jehňaty - podporuje projevy mateřského chování, což je důležité zvláště u jehniček.. tyto potřebují si matčino chování tzv. vtisknout do paměti, aby ony samy byly dobrými matkami. Pokud ovce odmítá jehňata, pak je dobré tuto přidržovat min. 5x - 6x denně, aby jehňata mohla přijímat mlezivo a následně mléko. U ovcí se odmítavé chování jehňat často v průběhu pár dní změní a ovce o jehňata začne pečovat. Odnímání a následné zařazování po několika dnech je problémem... jehně již nemá pach matky a a tato ho může odmítat trvale. Lepší je i přidržovat ovci, aby jehně sálo, případně jej ve stáji ještě dokrmovat. Oddělení tedy jen v nejnutnějších případech. Pokud ovce odmítá jehňata již druhým rokem, pak je jí potřeba již nezapouštět a vyřadit jí z důvodu nevhodného mateřského chování ze stáda. Pokud ovce na jehně útočí, patří také vyřadit z chovu.
Zdravím a držím pěsti. Standa

Ovce

Roman,19. 3. 2013 17:42

Dobrý den kdy se dá prodat jehně uz žere trávu, pije vodu ale sem tam si ještě cucne matčiného cecku. Předem Děkuji

Re: Ovce

Standa,24. 3. 2013 13:32

Hezký den, Romane,
chybí mi podstatná informace, a to kdy bylo jehně narozené. Standa

vapník pro krávy a telata

Ilona Svobodová,5. 2. 2013 11:05

Dobry den
Prosím o radu jaký přípravek je nejvhodnější,nejlepší nejkvalitnější pro doplnění vápníku pro dobytek.Telátko začlo okusovat zed má 6dní a cucá od matky prvotelky.
Strašně moc děkuji za odpověd.Ilona.

Re: vapník pro krávy a telata

Standa,10. 2. 2013 17:38

Hezký den, Ilono,

co se týče chování telete, tak to zcela běžné není. Určitě by bylo vhodnější tele nechat sát od matky s tím ale, že bych krávu pravidelně dojil a tele ještě napájel. Od tohoto věku je možné teleti již předkládat starterovou výživu |(nebo seno) a vodu (tu cca za 20 min po případném napojení). Problém případného olizování bych konzultoval s veterinářem přímo ve vašem chovu. Osobně bych se třeba přikláněl k aplikaci vitamínů rozpustných v tucích A, D, E (je zde vazba na metabolismus vápníku). Případnou hypovitaminozu může posoudit jen veterinář, který může případně tyto vitamíny aplikovat injekčně.
Také je potřeba s ním probrat výživu krávy, jestli zde není problém - vztah k mléku.
Zdravím Standa

Re: Re: vapník pro krávy a telata

ilona,24. 3. 2013 8:49

Dobry den
děkuji za info.kravka dostavá minerál.doplnky s vápníkem a vitamín D. taktéž tele a je již vše v pořádku.

Kdy?

Pavel,15. 3. 2013 20:36

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat kdy se dá poznat březost u prasničky? Myslím sonem,zapuštěná je 3 týdny. Děkuji za odpověď.

Re: Kdy?

Standa,19. 3. 2013 8:28

Hezký den, Pavle,

vyšetření březosti prasniček nebo prasnic se ultrazvukem dělá mezi 30 až 40 dnem březosti. Zdravím Standa

kamena sol

patrik,10. 3. 2013 21:30

dobry den prosim o radu od kolkych mesiacoch mozu male teliatka kamennu sol

Re: kamena sol

Standa,14. 3. 2013 21:46

Hezký den, Patriku,

krmnou sůl, lépe obohacený minerální liz bych dával od 3. měsíců věku. Standa

Re: kamena sol

patrik,15. 3. 2013 18:26

velka vdaka

věk hospodářských zvířat

Hana,8. 3. 2013 23:12

Dobrý den, pane Stando,
promiňte za můj banální dotaz, ale nikde na něj nemohu najít odpověď. Jakého věku se průměrně dožívají hosp. zvířata, konkrétně koza, kráva, kůň, prasnice, králík? A jak dlouhé je jejich reprodukční období, při běžném domácím chovu? Od jakého do jakého věku se doporučuje připouštění těchto zvířat?
Moc děkuji
Hana

Re: věk hospodářských zvířat

Standa,14. 3. 2013 21:41

Hezký den, Hano,

na vaše otázky mohu odpovědět jen částečně, protože žádné průměrné číslo neexistuje a dlouhověkost zvířat se odvíjí nejen od genetického založení jedince, ale hlavně od způsobu chovu - lidské péči. Hospodářská zvířata se nechovají až do jejich stáří, ale u některých víme, kdy jsou neplodnější, případně kdy dochází k poklesu plodnosti, užitkovosti apod. Pokud budeme brát, že chceme kozu jak k získání kůzlat a mléka a na stáří si jí necháme, pak se může dožít i cca 20 - 23 let, kráva pak cca 20 až 25 let, kůň 35 let i déle, ovce cca 17 až 20 let. Krávu můžete mít v chovu cca 10 let, kozu cca 8, max. 9 let, ovci cca 4 až 7 let, prasnici 3 až 6 let (vždy záleží na četnosti porodů např. u prasnice - 2 nebo 1 vrh do roku apod.).
Věk není rozhodující pro zapouštění samic.. rozhodující je vždy hmotnost při prvním zapuštění u skotu - česká straka = 60 % z živé hmotnosti dospělé krávy = 650 kg x 0,6 = 390 kg, u kozy pak 60 % = min. 30 lépe 35. nebo nechat kozičku do příštího roku, prasnička cca 120 až 130 kg apod. Tedy hmotnost a hlavně dobré zdraví jsou základem.
Zdravím Standa

Re: Re: věk hospodářských zvířat

Karel,15. 3. 2013 12:58

Stando prosím Vás jak se pozná u bahnice ve věku 4 - 7 let že je již "zralá do salámu " ?

Re: Re: Re: věk hospodářských zvířat

Standa,15. 3. 2013 13:39

Hezký den, Karle,

termín "zralá do salámu" ;) bych nahradil za sebe slovem selekce. Selekce, neboli vyřazení z chovu může být na základě několika faktorů: zdravotní stav (problémy se zažíváním; problémy s kondicí - pod vlnou poznáte pomocí řeznických hmatů v jaké kondici ovce je; problémy s končetinami; záněty mléčné žlázy apod.), užitkovost - v případě nízké mléčnosti u dojených ovcí, samozřejmě ale i u masných plemen - podle přírůstků jehňat se dá poznat tzv. mléčnost (je ale závislá na úrovni chovu - výživě a ošetřování), plodnost - vyřazení z chovu (problémy se zabřeznutím, poporodní komplikace, u plemen s vícečetnými porody pak rození jedináčků), mateřské vlastnosti - pokud ovce odmítá péči o jehňata např. na druhém a dalším vrhu apod. Se selekcí je také potřeba přemýšlet nad věkovou strukturou stáda, tj. na brakováním - vyřazováním a nahrazováním starších ovcí novou generací (v případě řádně vedeného chovu by užitkovost měla být lepší rok od roku za předpokladu dobrého managementu stáda).
Zdravím standa

Paznehty u skotu

Jakub,14. 3. 2013 20:18

Dobrý den chci chovat mastný skot,ale nevim jestli se ošetřují u mastného skotu paznehty ?
Děkuji

Re: Paznehty u skotu

Standa,14. 3. 2013 22:03

Hezký den, Jakube,

i u masného skotu je dobré uskutečnit alespoň jednou (lépe) 2x v roce. Obvykle se to dělá souběžně s dalšími akcemi (vyšetření březosti, vakcinace, selekce - rozdělení zvířat při sháňce z pastvy podle pohlaví, věku apod.). Používají se k tomu naháněcí ohrady a následně průchody - naháněcí uličky s fixační klecí. Péče o paznehty je i u masného skotu důležitá a prevence se vždy vyplácí (ošetření paznehtů stojí cca 50 - 90 Kč/ks). Zdravím Standa

cizkova

zdenka ,14. 3. 2013 19:00

Dobry den,
chtela bych se zeptat jestli uz se stim nekdo setkal. Poridila jsem si kozicku asi 3mes. starou, mam ji 14 dni uz si zacala pomalu zvikat a ted jsem si vsimla ze ma na tlame skrabatelou kuzi a ridkou srst na hlave. Kozicka normalne zere a pije. Myslite re bych to mela radsi konzultovat s veterinarem? predem dekuji

Re: cizkova

Standa,14. 3. 2013 21:58

Hezký den, Zdenko,

to, že kozička pomalu přežvykuje bude asi otázkou z jakého chovu pochází a jak a kdy byla odstavena od matky.. Při nákupu jakéhokoliv zvířete je dobré jej prohlédnout (buď vy, zkušený chovatel, veterinární technik nebo veterinář), aby jste nekoupila "zajíce" v pytli, ikdyž i zde je pak možné odstoupit od kupní smlouvy a zvíře "reklamovat". Určitě nechte kozičku řádně prohlédnout.. výživný stav, zdraví, kožní parazité - prašivina apod.
Zdravím a přeji jen vše dobré. Standa