Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplněš vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 267 009 686

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

058.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Dobrý den za jak dlouho budou na světě? :-)

Standa,19. 6. 2012 20:54

Zdravím Dano,
masivní zvětšení vemene a případný odkap mleziva z vemene je sigálem, že v průběhu 24 až 48 hodin dojde k porodu. Někdy je tato doba i kratší, je to záležitost individuální reakce ovce nebo kozy, případně krávy na hormonální změny před porodem. K postupnému zvětšování vemene dochází posledních několik týdnů před porodem.
Zdravím Standa

Re: Re: Dobrý den za jak dlouho budou na světě? :-)

Dana,20. 6. 2012 11:49

Děkuji moc moc jste mi pomohlo :-D

Průjem u berana

Jiří,19. 6. 2012 10:13

Dobrý den,

koupil jsem (v květnu) 1,5 roku starého plemenného berana (Suffolk), který měl být odčerven a zvyklý na zelenou píci. Po převozu bylo vidět, že na pastvě nebobkuje, ale má měkký trus, zhruba ve formě kravince. Naštěstí se to nezhoršilo do úplného průjmu, jen po přidání více šťavnaté píce (jetel apod.) se to horšilo a průjmu blížilo. Nyní ho mám asi týden na seně a vodě a zdá se že trus je alespoň trochu kompaktní, nikoliv však suchý s tendencí k ovčím bobkům. Mám poslat trus na rozbor, vytrvat na dietě (mám bohužel jen letošní seno), nebo podat preventivně odčervující preparáty. Děkuji Vám za odpověď.

Re: Průjem u berana

Standa,19. 6. 2012 21:07

Zdravím Jirko,
k beranovi bych přivolal veterinárního lékaře, který by posoudil konzistenci, barvu a případně pach výkalů. Nemusí totiž jít o parazity, ale i o bakteriální onemocnění nebo o dietetickou chybu, kterou bych možná spatřoval ve vašem případě.
Co se týče krmení, pak podávání jetele bych nedoporučil, ale spíše zkrmování pastevního - lučního porostu. Jetel je vynikající bílkovinné krmivo na jedné straně, ale vyšší dávky způsobují zažívací potíže - nadýmání, řídká stolice - váš případ. Optimální je krmení kozy lučním porostem, travním porostem s malým podílem jetelovin. Pozor u jetelovin na to, aby byly podávány posečené - zapařené, nebo aby beran pásl na mokrém porostu - to může vyvolat až akutní nadmutí a tvorbu pěny v bachoru, což může ohrožovat následně zdraví berana.
V krmné dávce mi chybí energie - malý přídavek jádra. Seno je u zvířat, které mají průjmy nebo řidší konzistenci výkalů základem - upravuje trávicí procesy. Obecně bych ještě dodal, že k senu by měli mít přežvýkavci přístup celoročně a neomezeně. Případně zkrmovat i přídavek slámy.
Odčervování jen tak bych zcela zavrhnul, pouze pokud by šlo o veterinární doporučení. Poraďte se s Vašim veterinářem, aby posoudil zdravotní stav berana. Zdravím Standa

Zánět nebo ne?

Magda,14. 6. 2012 22:15

Dobrý den, první týden dojíme naši kozu. Doposud bylo vše v pořádku, jen jedno vemeno bylo větší (ale to bylo i s kůzlaty). Mléko bylo voňavé, čisté. Dneska ale bylo jedno vemeno velmi tuhé, v mléce se objevily asi 3 chuchvalečky (bez zápachu, vypadá to jako škraloup), ale mléko celkově smrdí kozinou..může se jednat o začínající zánět? a je možné mléko po převaření pít? Děkuji za odpověď.

Re: Zánět nebo ne?

Standa,15. 6. 2012 15:38

Hezký den Magdo,
zánět u kozy se projevuje zvětšením, tuhostí, následně může být vemeno (i jen jedna polovina) tuhá, hiorká, případně bolestivá na pohmat. Pokud se v mléce při dojení objevují "cucky", pak jde nejspíše o příznak počínajícího zánětu. V tom případě je dobré vše konzultovat s veterinářem. Některé patogenní mikroorganismy mohou vyvolávat prudký rozvoj zánětu vemene a léčba je následně komplikovaná. Podstatné nyní je, aby se koza vždy řádně vydojila, pokud jsou kůzlata odstavena a nesají, pak je možné struky i desinfikovat po dojení. Svou roli má hygiena před dojením (očista vemene).
ZDravím Standa

Re: Re: Zánět nebo ne?

Magda,18. 6. 2012 10:17

Dobrý den Stando, děkuji za odpověď. Nevím, čím to je, ale od toho dne už je zase všechno v pořádku, žádné cucky, mléčko voní, dodojuju 2x denně poctivě. Zmínil jste hygienu - používám jednorázové vlhčené ubrousky,ale ráda bych (pro lepší pocit) vemeno i desinfikovala. čím se běžně desinfikuje a kde je to k dostání? Děkuji moc. Magda

Re: Re: Re: Zánět nebo ne?

Standa,19. 6. 2012 20:52

Zdravím Magdo,
pokud pod kozou nejsou již kůzlata - tedy je čistě jen dojená, pak lze pro ošetření struků použít mnoho přípravků, které jsou určeny pro skot. Stačí si vyhledat na internetu desinfekce po dojení, nebo postdipping.
Pokud by byla koza jen dodojovaná a kůzlata mohla o kozy sát, pak desinfekci nedoporučuji.
Zdravím Standa

Krmivo pro dojicí kozy

Alena,17. 6. 2012 17:57

Dobrý den, potřebovala bych poradit, kde a jaké granulované směsi sehnat pro dojicí kozy?Děkuji

Re: Krmivo pro dojicí kozy

Standa,19. 6. 2012 20:49

Hezký den Aleno,
spíše než granulovaná krmiva, bych volil distributora z vašeho okolí, aby se vám směs pro laktující kozy neprodražila. Prodávají je firmy např, VK Drcman, Bocus Letohrad a další společnosti např. míchárny krmiv ZZN apod. Lze použít i produkční směs např. pro dojnice nebo ovce. Zdravím Standa

prasata

Lucie,15. 6. 2012 22:08

Je vhodné ke krmení prasat žito???

Re: prasata

Pavel,16. 6. 2012 8:52

Není, když prolistujete zpátky už se na to někdo ptal

Re: prasata

Standa,19. 6. 2012 20:36

Hezký den Lucie,
žito obecně nemá moc dobré dietetické účinky - negativně působí na zažívací trakt. Používá se v chovu prasat pouze omezeně. Je zcela nevhodné pro selata a odchov prasata, březí a kojící prasnice. Pokud jej chcete zkrmovat, pak u prasat ve výkrmu a tam bych viděl jeho podíl v krmné dávce v řádu procent 2 až 5 %. Více ne.
Zdravím Standa

promiňte myslím těhotnou ovci

Dana,19. 6. 2012 20:21

Rada

Jaroslav,12. 5. 2012 16:12

Jak se nazývají výrustky na spodní čelisti u koz.Děkuji za radu. Jarda

Re: Rada

Standa,13. 5. 2012 18:51

Hezký den Jardo,
na spodní čelisti má koza vous, pokud jde o dva útvary, které některé kozy mají, tak těm říkáme zvonky, nebo přívěsky. Zdravím Standa

Re: Rada

ilona,18. 6. 2012 6:59

U nás tomu řikají OLINGRÁTKA :))) naušničky pod bradou !

omluva

Standa,14. 6. 2012 14:28

omlouvám se za překlepy v odpovědích! Tímto děkuji své kolegyni, že mne na to upozornila. Jsem rád, že odpovědi jsou čteny ;)

vzdálenost pastvy od studny a přezimování krav

suchar,13. 6. 2012 21:55

Dobrý den, můžete mi, prosím, říct, jak daleko smí být ležení krav od studny s pitnou vodou a jak daleko smí být od sousedova pozemku? děkuju
Také bych se rád zeptal, v jakých podmínkách mají krávy jako jsou na obrázku nahoře - klasické české stračeny - přezimovat. Soused je nechává celoročně venku bez přístřešku. I v největších mrazech mají pouze nasypané seno na holé zemi, sněží na ně a podestýlku si stejně za chvíli sežerou. a to jak dospělé krávy, tak i telata.Zdá se nám, že je to týrání, ale nejsme si jisti, nejsme totiž sami chovatelé hosp. zvířat. Děkuji Suchar

Re: vzdálenost pastvy od studny a přezimování krav

Standa,14. 6. 2012 14:25

Hezký den,
dotazů, které se týkají chovu zvířat v obcích, na přilehlých pastvinách apod. je v poslední době velmi mnoho. Musím konstatovat, že bohužel. Jde většinou o problémy vyplývající ze špatných sousedských vztahů. Pokud jste majitelem studny, určitě budete vlastnit tiskopis vodoprávní rozhodnutí o užívání studny. Bez rozhodnutí nejde o studnu, ale o "černou" studnu.
V něm by jste měl mít specifikovány podmínky, případné vzdálenosti apod. Z pohledu vodního zákona jsou limity, ochranná pásma a vzdálenosti určeny pro zdroje s ročním odběrem 10 tis. kubíků. Pokud by docházelo k znečištění Vaší studny, pak máte zmožnost využít § 39 vodního zákona, který se zabývá závadným látkám. V tomto směru je nutné kontaktovat příslušný vodohospodářský úřad, který učiní místní šetření a rozhodne.
Co se týče vzádleností od obydlí, studny apod. je na Vás, aby jste si zjisti na příslušném obecním úřadě, případně na obci s rozšířenou působností, zda-li je jí vydaná vyhláška, která upravuje podmínky chovu zvířat v katastru obce. Nutné je také nahlédnout do katastrální mapy - evidence pastviny apod. Závěrem k této problematice - v případě sporu je vhodné požáda o součinnost vodoprávní úřad.
K chovu zvířat na pastve asi tolik. Situaci na místě neznám, zvířata jsem neviděl, tedy nemohu posoudit jak jsou zvířata chována. Pokud máte podezření na týrání zvířat, pak je vhodné na tuto situaci upozornot příslušné orgány. Týrání zvířat lze nahlásit na Policii ČR, okresní Státní zastupitelství nebo přímo na příslušnou okresní či krajskou Veterinární správu. Na Veterinární správu lze podat podnět přími s tím, že je možné zažádat o případné vyrozumění, s možností zachování Vaší anonymity. Toto ale není návod, aby kdokoliv podával podněty, ale pouze návod, jak postupovat, pokud je vážné podezření na zanedbání péče o zvířata.
V současnosti chová zvířata "bohužel" mnoho lidí bez patřičných znalostí. Já tvrdím, že chovat hospodářwská zvířata by měl ten, kdo o nich něco víc, případně má s nimi určitou praxi (zajet na farmu a víkend zde pracovat mnohdy pomáhá začátečníkovi pochopit o čem chov je, případně může zauvažovat, jestli na to sám bude stačit). Já rozlišuji chovatele a tzv. "držitele", rozdíl mezi nimi je patrný.
Zdravím Standa