Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplněš vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 267 009 686

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

058.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

bikinis for 13 aringar

bikinis for 13 aringar,23. 1. 2019 13:10


Fine way of explaining, and pleasant piece of writing to get data regarding my presentation focus, which i am going to present in academy.
bugmi.se/phlebeurysm/hr-frisr.php

Rada

Bára,23. 1. 2019 5:41

Dobrý den!
Mám doma kozu,která je ve chlivku a výběhu společně s quessantskym beránkem,je možné aby byla březí? Již 4 měsíce ma břicho jak balón,struky zvětšené,ale bez nalití vemene.Žere,pije,je čilá a veselá. Prosím o odpověď co by to mohlo být? Děkuji

Odmítání kůzlete

Lucia Štěpánková,17. 1. 2019 7:49

Dobrý den. V pátek večer u nás hořelo a v těsné blízkosti požáru byla ustájená i naše koza s 16 denním kůzletem. Museli jsme ji vyvést a provizorně ustájit na tři dny s kozlem ve venkovním výběhu. Měla možnost se schovat, ale byla tam znatelně nižší teplota. V úterý se už mohli vrátit do původního ustájení, ale včera jsme zjistili, že koza na kůzle útočí a nemá skoro žádné mléko. Dá se s tím něco dělat? Děkuji za odpověď a radu.
Štěpánková Lucia

ovce

Pavel,11. 1. 2019 21:34

Mám 3 ovečky, a jedna začla skřípat zubama. Nevím co jí schází? Předem děkuji za radu. Pavel.

oshuaTet

JoshuaTet,31. 12. 2018 7:37

Hi


Very amusing opinion
Let's return to a themefapmydick

NickP_grisp,22. 12. 2018 16:11


Our conversations with other storytellers have led to an invocation of ultra-dynamic consciousness. We are at a crossroads of self-actualization and materialism. Who are we? Where on the great quest will we be awakened?
https://fapmydick.com/videos/23155/camtomycam-com/

Test, just a test

AndreHoalk,8. 12. 2018 8:10

Hello. And Bye.

maturita je potřeba?

Matěj Čermák,4. 11. 2018 18:12

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli k chovu dobytka potřebuji maturitu nebo jí nepotřebuji a stačí jenom nějaký kurz či ničeho jiného?
Děkuji předem za odpověď.

Re: maturita je potřeba?

Standa,13. 11. 2018 17:11

Pěkný den,

co se týče povolání zootechnika/ošetřovatele, tak dnes je možnost získat vzdělání v mnoha programech. jedním z nich je dálkové studium na střední škole - např. rekvalifikační kurz - kurz pro výkon obecných zemědělských činností. Další možností je využití systému Národní kvalifikace viz. stránky https://www.narodnikvalifikace.cz/vyber-kvalifikace/profesni-kvalifikace/skupiny-oboru-22 zde je webová odkaz podle profese a popsány jsou požadavky pro zkoušku odborných dovedností, včetně průběhu. Možností je dálkové studium např. oboru Agropodnikání (např. dílkově jej nabízí mj. Střední škola zemědělská Chrudim).
Zdravím Standa Staněk

napájení ovcí

kamila,8. 10. 2018 19:50

dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je legální napájení ovcí z potoka protékajícího pastvinou, děkuji

Re: napájení ovcí

Standa,12. 10. 2018 7:11

Pěkný den, napájení zvířat obecně z povrchových vod, tedy z potoků je komplikované. Prvně, nikdy nevíte jaká je kvalita vody. Pokud se domníváte, že kvalita vody je perfektní a nehrozí zvířatům žádná újma, tak ji lze používat. Ovšem pozor. Tady přichází na řadu legislativa, která vás může dostihnout, protože zvířata by neměla ohrožovat kvalitu vody (močení, kálení). Vhodný způsob je vybudovat v blízkosti vodního toku zpevněnou plochu a nechat téci vodu přes napajedlo - koryto.
Zdravím Standa

Dojení kozy

Soňa,4. 10. 2018 20:29

Dobrý den. Pred 2ma týdny jsme koupili dojdou kozu. Je hodná, ale dojení je velký problém, trká, lehá si na zem... Snažíme se ji hladit, má při dojení šrot, ale nepomáhá nic. Nakonec pod ni vždy musíme dát stoličku, aby si nemohla lehnout a jeden ji musí při dojení držet. Co s tím? Je možné ji nějak uklidnit?

Re: Dojení kozy

Standa,12. 10. 2018 7:07

Pěkný den,
problém podle mého bude v letoře, tedy povaze kozy, která není moc ochotná se nechat dojit. Správně bych ale začal metodou vylučovací, tedy vyloučení, jestli není u kozy zdravotní problém - možný zánět mléka, případně další. Jednou z možností, proč koza není ochotná sát bývá často velmi špatná technika dojení a tahání za struky.. Více poradit bohužel na dálku nemumím. Zdravím Standa

Zootechnik

Ondřej,26. 9. 2018 10:31

Dobrý den, naskytla se mi možnost dělat zootechnika. Jsem čerstvý absolvent. Rád bych se poradil, jak zorganizovat práci z tak, aby vše dobře běželo. Co všechno je třeba zajistit za den, za měsíc, rok. Konkrétně. Na praxi nám toho moc neukázali. Moc děkuji za odpověď.

Re: Zootechnik

Standa,12. 10. 2018 7:05

Zdravím Ondro, pokud budete mít zájem, pak zavolejte. Psaní rad přes poradnu nejde. Téma zootechnické práce je moc široké. Standa

Vemeno

Markéta,25. 9. 2018 18:03

Dobrý den!Koza čeká poprvé kuzlata a všimla jsem si,že se jí nalívá jen jedna půlka vemene.Je možné,že bude mít mléko jen v jedné části vemene?Děkuji za odpověď

Re: Vemeno

Standa,12. 10. 2018 7:04

Pěkný den, Markéto,

změny na vemeni u kozy jsou fyziologické před kocením. Je potřeba se na vemeno dívat a případně jej i prohmatat, zda-li není jedna z částí postižena zánětem. Obecně se rozdíly ve velikosti vemene mohou objevit. důležitá je jen kontrola. Že by jedna polovina naprodukovala mlezivo a následně mléko... to by musel být v současné době razantní důvod pro samovolné zaprahnutí této poloviny (obvykle záněty - tímto ale varuji, aby se před vlastním porodem zkoušelo oddojování!!!!). Zdravím Standa

kolik mleziva na první napití u telete

Jarmila,31. 8. 2018 12:54

Dobrý den, kolik by mělo tele vypít mleziva na první napití po porodu nebo je to neomezené?
Děkuji za odpověď

Re: kolik mleziva na první napití u telete

Standa,12. 10. 2018 7:02

Příjem melziva by měl být neomezený. Pokud budete mlezivo podávat ručně, pak platí zlaté pravidlo 1,2,3. Do hodiny krávu podojit, do dvou hodin tele napojit a podat mu na první napojení 3 litry mleziva. Obecně tedy na první napojení min. 8 % objemu ve vztahu k hmotnosti telete (42 kg x 0,08 = 3,36 l) a dále po cca 4 až 5 hodinách zkusit znovu. Objem za prvních 24 hodin do cca 15 % z živé hmotnosti telete.
Zdravím Standa

Kůzlata -sání z velkého vemene

Dasha Reisova,13. 8. 2018 9:43

Koza má 2 kůzlatata-3denní,veliké vemeno- struky u země nemohou najít. kůzlata sají, ale zatím jim vemeno musím každé 3 hod.pozvednout a přidržet. Prosím o radu jak je naučit pít samostatně. Děkuji za odpověď.