Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplněš vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 267 009 686

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

058.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kolik mleziva na první napití u telete

Jarmila,31. 8. 2018 12:54

Dobrý den, kolik by mělo tele vypít mleziva na první napití po porodu nebo je to neomezené?
Děkuji za odpověď

Kůzlata -sání z velkého vemene

Dasha Reisova,13. 8. 2018 9:43

Koza má 2 kůzlatata-3denní,veliké vemeno- struky u země nemohou najít. kůzlata sají, ale zatím jim vemeno musím každé 3 hod.pozvednout a přidržet. Prosím o radu jak je naučit pít samostatně. Děkuji za odpověď.

Re: Kůzlata -sání z velkého vemene

Standa,25. 8. 2018 8:06

Pěkný den, Dasha,

pokud koza má struky tzv. téměř k podlaze, tak se s tím bohužel nedá nic dělat a pro kůzlata je tato stiuace stresující. Jedinou možností je bohužel Vaše asistence, případě podojení kozy a následné napájení kůzlat přes láhev s cucákem. Do budoucna asi neni vhodné takovouto kozu dále zapouště, ale z důvodu nevhodných vlastností vemene ji vyřadit z chovu. Pytlovitá vemene s případně uvolněnými vazy je nevhodné jak pro kojení kůzlat, tak i z pohledu zdraví samotné kozy (vyšší riziko infekce a poranění vemene). V obecné rovině jde o exterierovou vadu.
Zdravím Standa

Krmení ovcí

Milada,9. 8. 2018 20:49

Dobrý den pane Stando, krmím králíky a slepice Amarantem ( Laskavec ). Letos mě vyrostl ve velké míře a můj dotaz zní, zda jej mohu dát kamerunským ovcím. Moc děkuji za odpověď Milada

Re: Krmení ovcí

Standa,10. 8. 2018 10:53

Pěkný den, Milado,

o amarantu se lze dočíst mnoho věcí, a to obvykle i ve vztahu ke krmení hospodářských zvířat. Vlastní zkušenost s jeho zkrmováním nemám, ale před nědávnou dobou jsem si četl vědecký článek z Austrálie Kessell a kol. 2015 (Aus. Vet. Journal), kde byly popisovány syndormy selhávání ledvin u jehňat, která byla krmena laskavcem. Za mne bych byl velmi opatrný, protože i dle této sduie se o laskavcích moc věcí neví (myšleno toxický potenciál). Raději bych do krmné dávky zařadil tradičně dostupná krmiva.
Zdravím Standa

Re: Re: Krmení ovcí

Milada,13. 8. 2018 13:42

Moc děkuji za odpověď, ovcím tedy dávat nebudu. Mám toho opravdu lán a tak najdu využití pravděpodobně v semenech na mouku. Přeji krásný a pohodový den Milada

Re: Re: Re: Krmení ovcí

Standa,17. 8. 2018 11:27

Není za co děkovat, článek mám k dispozici a současně omluva za překlepy v textu. Standa

Skot

Martin,26. 6. 2018 21:40

Zdravím, chci se zeptat zda je možné chovat skot s mléčnou užitkovostí (např. Čestr) bez tržní produkce mléka. Po porodu nechat tele u krávy na pastvě, zda se nebude muset dojit. Děkuji

Re: Skot

Standa,9. 8. 2018 8:16

Pěkný den, Martine,

plemeno české strakaté lze samozřejmě chovat extenzivním způsobem, tedy jako KBTPM (krávu bez tržní produkce mléka). Rozhodující bude její krmná dávka a s tím související produkce mléka. Pokud to bude pastva s malým přídavkem jádra a minerálně-vitamínovými doplňky, pak by produkce mléka mohla být v objemu uspokojujícím potřebu telete.
Zdravím Standa

Beran

Jiri,30. 6. 2018 12:18

Co mám dělat když mám nafoukliho berana moc vás prosím o radu

Re: Beran

Standa,9. 8. 2018 8:14

Akutní nadmutí, pokud si s ním vevíte rady, musí řešit co nejdříve veterinář. Ten Vás musí vyzpovídat ve vztahu co bylo příčinou nadmutí - krmení, jaké krmení, zdravotní stav apod.
Rady po internetu nejsou vhodnou formou. V případě zdravotních problémů se vždy obracejte OKAMŽITĚ na veterinárního lékaře!
Standa

omezení chovu zvířat v obci

Hana Zelená,1. 7. 2018 12:28

Dobrý den, prosím o radu. Máme v malé obci 8 koní na pozemku cca 2ha na kraji obce za domem. Přímým sousedům koně nevadí a nemají žádné výhrady, ale jiní spoluobčané si stěžují na zápach a zvýšené množství hmyzu. Z tohoto důvodu obecní zastupitelstvo chce v novém územním plánu regulovat počet koní na povolené 2ks, což nám připadá naprosto absurdní. Jaké máme práva a povinnosti dané zákonem?
Jaká zákonná omezení existují co se týče chovu zvířat (konkrétně koní) v obci? Upravuje toto pouze obecní vyhláška (územní plán)? Jak moc je tato vyhláška (územní plán) vymahatelná a pokud je podřízena zákonům ČR, nakolik je závazná?

Děkuji za radu.

Re: omezení chovu zvířat v obci

Standa,9. 8. 2018 8:12

Pěkný den, Hano,

v posledních 5letech bohužel dostávám čím dál častěji pdoněty, které se týkají omezení chovu zvířat. Ano, jednou z možností regulace chovu je vyhláška obce o chovu zvířat. Ovšem i zde je otázkou územní plán a vymezení obytné a zemědělské plochy. Územní plán nesmí nad rámec zákona stanovit limity a povinnosti. Otázkou je, jak je chov hospodářskcýh zvířat ÚP plánu definován... rozhodující je vypracovaná Obecně závazná vyhláška o veřejném pořádku a o zásadách chovu a držení zvířat.
8 koní nepovažuji osobně za chov velkého rozsahu. Případný přezkum obecně závazné vyhlášky je možné, a to na podnět Ministerstva vnitra - přezkum Ústavním soudem ČR.
Je smutné, že "pach" a hmyz jsou dnes zásadními argumenty pro zákaz chovu. Na druhou stranu, zoohygienické standardy, řádná péče nejen o zvířata, ale i o ustájení apod. jsou rozhodující. Podívjete se prosím na webu na tento materiál Müllerová Obecně závazné vyhlášky obcí
v nové judikatuře Ústavního soudu:pohyb zvířat v obci a související
otázky. Sučasně né každá vyhláška obstojí - vyhledejte si např, sp. zn. Pl. ÚS 62/04 - NALUS - databáze rozhodnutí Ústavního soudu.

Zdravím Standa

převoz jalovice

Lída,10. 7. 2018 13:49

Dobrý den, prosím o radu, jak připravit cca roční jalovici na převoz (jde o cca 150 km vzdálenost).

Re: převoz jalovice

Standa,9. 8. 2018 7:48

Pěkný den, Lído,

příprava jalovice na převoz by měla představovat zajištění adekvátního přístupu ke krmivu a vodě. U nového chovatele by měla jalovice mít krmnou dávku podobnou té, kterou měla u vás s tím, že přechod na jiná krmiva by měl být pozvolný. Možností eliminace stresové zátěže je podání iontových nápojů - nabízí celá řada firem v rámci své produktové řady rehydratačních přípravků.
Zdravím Standa

Zasušení krávy

Miloš,25. 7. 2018 8:26

Dobrý den, máme kravku (Čestr) pár týdnů po prvním porodu. V současné době ji odcucává tele(s naší pomocí, kráva občas kope a nechce moc stát)Po třech měsících bych jí chtěl zasušit(z časových důvodů nemůžeme zatím dojit) a až po druhém porodu chceme dojit trvale. Je to tak možné? A jak se zasušení správně provádí? Děkuji

Re: Zasušení krávy

Standa,9. 8. 2018 7:46

Pěkný den, Miloši,

je otázkou, jaká je současná produkce mléka u krávy, aby bylo možné posoudit jak to udělat. Jednou z možností je přechod z bohaté krmné dávky na dávku spíše balastní (seno, sláma, pastva) s menším podílem jádra. Tím by mělo dojít k zaprahnutí. Důležité u zaprahování je hygiena a zdravotní stav mléčné žlázy, která se musí kontrolovat. Musíte tedy tele odstavit od matky a kontrolovat mléčnou žlázu (samovolné zaprahnutí). Někdy je možnosti aplikace speciálních přípravků do mléčné žlázy, které zabrání rozvoji případného zánětu (toto je plně v gesci veterinárního lékaře). Zdravím Standa

Bradavice

Radek,12. 5. 2018 7:13

Hezky den, u mladého plemenneho býka z odvhovny, jsem zjistil bradavice na na penisu.
Jak je to veliký problém a mám tohoto býka pustit k připouštění?

Re: Bradavice

Standa,14. 6. 2018 9:57

Pěkný den, Radku,
otázkou je aby situaci posoudil veterinární lékař a určil o co jde, Jestli jsou to fibropapilomy nebo bradavice (určí si doktor). Stejně tak určí co s tím bude dělat, jestli bradavice odstraní a ošetří.
Problém je v tom, že bradavice jsou virového původu a jsou šiřitelné, tzn. u zvířat, která s virem nepřišla do styku se mohou následně objevit. Dalším problémem je, že při připouštění býka se bradavice poraní a následně je zde zaděláno na problém s infekcí, přenosem viru na krávy a bolestivostí místa = býk nebude připouštět krávy.
Obraťte se na vašeho veterináře. Zdravím Standa

Zlepšení výživy jehňat v ekologickém chovu

Veron,5. 6. 2018 9:49

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak je možné zlepšit výživu jehňat a bahnic v ekologickém chovu s minimálními náklady. Děkuji