Jdi na obsah Jdi na menu
 


MLÉČNÁ VÝŽIVA OBECNĚ

1. 1. 2012

MLÉČNÁ VÝŽIVA TELAT

Po narození, je tele napájeno obvykle jeden až tři dny mlezivem a následně směsným mlezivem. Od 2. až 4. dne věku jsou telata krmena buď plnotučným mlékem, netržním mlékem (směsné mlezivo), „odpadním“ mlékem (mléko od krav se záněty a krav léčených - toto mléko rozhodně jako krmivo nelze doporučit), mléčným nápojem (mléčnou krmnou směsí).
 1) mléko - do této kategorie lze zařadit netržní mléko (směsné mlezivo), mléko od krav se záněty a krav léčených. Pravidla pro zkrmování:
 • netržní mléko resp. směsné mlezivo je dobrým krmivem v průběhu prvních 14 až 21 dnech, kdy rozvoj enyzamtického trávení, umožňující trávení rostlinných komponent je velmi omezený,
 • mléka netržní mají velmi často proměnlivou kvalitu, a to jak co rozsahu mikrobiální kontaminace a přítomností mikrobiálních reziduií, tak i co obsahu jednotlivých složek - živin (tuk, bílkovina, laktóza),
 • netržní mléko by se mělo před jeho zkrmováním upravit - vhodné je buď uskutečnit okyselní mléka, např. kyselinou mravenčí, nebo rozšířenější a z mého pohledu progresivnější je tepelné ošetření mléka pasterací. Pasterování mléka je v současné době na některých farmách zabezpečováno pomocí tzv. krmných vozíku na mléko s pasterační jednotkou, kde toto mléko je vystaveno teplotě cca 63 °C po dobu min. 40 minut. Aby byl efekt tepleného ošetření zajištěn, je nutné toto mléko po jeho tepelném ošetření ihned zkrmovat. V případě nedostatečného tepeleného záhřevu, dochází k množení bakterií, které v mléce přežily, a které mohou vyvolávat u telat průjmy. Kvalitu podávaného mléka telatům také zhoršuje nedostatečné čištění pasteru, chybějící chlazení v případě delšího skladování a nedostatečná pravidelná hygiena krmících zařízení - vědra, dudlíky apod.
 • ošetřením mléka zahřátím na vysokou teplotu může dojít k denaturaci bílkovin, které jsou pro telata hůře stravitelné, což se v chovech projevuje přítomností mléčně bílých výkalů.
 • vůbec by nemělo býz krmováno mléko, které je např. změněné barvy (přísměs krve, nazelenalé mléko), mléko páchnoucí a zejména mléko od krav léčených se záněty vemene!.
 • okyslené mléko je vhodné před jeho zkrmováním neutralizovat, a to například jedlou sodou. Takovéto mléko se zkrmuje studené - neohřívané. Návyk telat na okyselené mléko by měl být pozvolný s tím, že je potřeba mít na paměti, že některá telata jej budou odmítat příjimat. 

2) mléčná náhražky - mléčné krmné směsi, byly vytvořeny za účelem maximálního zpeněžování tržního mléka (v ČR se tžnost mléka pohybuje okolo 94 %) a vytvoření ekonomicky přijatelné alternativy. 

 • k přípravě mléčného nápoje používejte pouze kvalitní a schávelný zdroj vody,
 • množství mléčné náhražky dávejte v množství, které stanovil výrobce - vhodné je pravidelné převažování dávkovaného množství sušené mléčné náhražky.
 • v případě přípravy malého množství mléčného nápoje ze sušené mléčné krmné směsi si nejdříve odvážené množství náhražky, to rozpusťte v menším množství teplé vody a po řádném rozpuštění a rozmíchání, doplňte na požadovaný objem,
 • v případě, kdy mícháte ručně větší množství mléčné náhražky, používejte sítko, které by zabránilo zkrmování nedokonale rozmíchané mléčné náhražce tzv. "cucků". 
 • pro chovy s větším počtem odchovávaných telat se doporučuje pořídit si krmný vozík na mléko, který zajistí lepší a rychlejší přípravu homogenního mléčného nápoje (některé typy jsou vybaveny i dávkovací pistolí, která umožňuje dávkovat předem nastavený objem mléčného nápoje teleti).
 • s ohledem na zdravotní stav a zdravotní problémy v chovu, zvažte zkrmování standardní mléčné náhražky, nebo okyselené mléčné náhražky. 
 
Výběr mléčného nápoje a stanovení krmného plánu pro telata se farmu od farmy liší a chovatelé se rozhodují především podle dostupnosti mléčného nápoje a jeho ceny. Telata se krmí obvykle dvakrát, méně často třikrát a vícekrát denně. Mléčný nápoj je nejčastější předkládám z věder nebo láhví s cucáky a volné hladiny. Převažuje krmení individuální, před skupinovým. Na některých farmách jsou používány pro skupinové krmení telat automatické krmné systémy – tzv. „krmné automaty na mléko“. V některých státech EU, případně i USA jsou automatické krmné systémy vyhrazeny pro odchov býčků dojených plemen skotu. 
 
 
 

 

borovnice-078.jpg