Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Musí se beránek před porážkou kastrovat?

Hezký den, paní Milotová,

maso beránků má trochu výraznější chuť než u jehniček. Myslím si, že než věk, je vždy rozhodující jejích růst resp. živá hmotnost. Porážka bývá vždy záležitostí chovatelů a nikdy se nestřetnete s jednoznačným doporučením. S přibývajícím věkem se ale u beránků ukládá tuk. Porážková hmotnost mezi 32 až 38 kg je optimální, některá plemena, nebo kříženci mají i kolem 45 kg živé hmotnosti, velmi dobrou kvalitu masa.
Co se týče kastrování, tak to bych považoval za zbytečnou věc. Obvykle se kastrují mladí beránci, poté kastraci chirurgicky uskutečňuje veterinář.
Zdravím Standa
PS. omlouvám se za pozdní odpověď, omylem byla přehlédnuta :(

Ivan - Kamarád

Dobrý den, jaký je nejlepší kamarád pro hucula? děkuji

Standa - Re: Kamarád

Hezký den, Ivane,
nejlepší kamarád pro vašeho koně bude asi opět kůň. Zdravím Standa

alena - odloučení od kůzlete

Dobrý den Stando,chtěla jsem se zeptat jestli je možné,že koza teskní po 5měsíčním kůzleti.Je to 3 dny co jsme kůzle prodali a koza nemá chut k jidlu ani do života,má smutné oči a měla i průjem,což se už zlepšuje.úplně sama nezůstala,je se třemi ovcemi .děkuji za odpověď.Alena

Standa - Re: odloučení od kůzlete

Hezký den Aleno,
tesknění po kůzleti u koz bývá. Vždy je dobré chovat dvě zvířata stejného druhu. Určitě nežravost nepodceňovat, stejně jako průjem. Standa

ZDENA - nutrie

Muze se skotna samica parit. Jak poznam ze je skotna.Dekuji za odpoved.

Radka - Bulky na kozách

Dobrý den.Přec cca 2 měsíci se udělala búrské koze na rameni bulka.Bylo to jako pingpongový míček pod kůží.Považovala jsem to za absces a nijak jsem to neřešila.Vpořádku dozrál,olysal z chlupů,praskl a zahojil se.Jenže pak se bílé koze udělala podobná bulka na čelisti,vzápětí bůrce na druhém rameni a už roste búrčině dceři pod krkem.Měla jsem tu i pana vetrináře,ale nic mi neporadil.Že to bývá třeba po bodnutí hmyzem,ale jsou to spíš ojedinělé případy.V takovém množství v jednom stádě mu to taky přišlo divné.Mám 6 koz,kozla a ovečku s beránkem.
Je možné,že mi tady létá něco infikovaného,nebo je to příznak nějaké nemoci?Preventivně jsem je odčervila Helmigalem,protože někdo mi poradil,že to může být z červů,ale bez výsledku.Kozy jsou jinak spokojené a žádné jiné příznakyy nemají.

Standa - Re: Bulky na kozách

Hezký den Radko,

opět musím konstatovat, že jsem veterinář. Určitě by šlo udělat veterinářem punkci a zaslat na rozbor, který by mohl říci co je tam za infekci.
Pokud by jste měla fotografie, které by šly zaslat, pak bych mohl oslovit kamarády veterináře. V souvislosti s tímto je potřeba se podívat, jestli třeba nebude příčina i v krmení - není na pastvině třeba třezalka? Zdravím Standa

Standa - Re: Re: Bulky na kozách

PS. štípance po hmyzu určitě mohou být jednou z příčin, doporučuji repelenty. V předchozích příspěvcích jsem uváděl recept na bylinkové preparáty, které lze doma udělat. Standa

Standa - onluva

NEJSEM veterinář .. omluva za překlep

Standa - Re: Bulky na kozách

Zdravím Radko,
nechal bych udělat rozbor výkalů koz, jestli odčervení bylo správně nastavené. Podle výsledků bych pak volil cílené odčervení.
Zdravím Standa

Standa - Re: Bulky na kozách

Hezký den Radko,
po Vašem dotazu se "roztrhnul" pytel s dotazy na bulky v oblasti spodní čelisti u koz. Obvykle je mi napsáno, že je to přisuzováno štípnutí hmyzu. Trochu jsem pátral po zahraničních webech, takže pár informací jsem našel.
Abscesy v oblasti tváře a žuchvy
- ostré předměty, trny keřů, ostnatý drát aj.
- problémy s třením stoliček - poranění vnitřní části tváře
- záněty stoliček
- aktinomyóza - hnisavé abscesy měkkých tkání krku a hlavy - odběr hnisu a jeho vyšetření ve veterinárním ústavu,
- pseudotuberkulóza - Kaseózní lymfadenitida - Pokud absces praskne, pak je riziko rozšíření infekce - bakterie na ostatní kozy obrovské. Obvykle se dá původce izolovat z odebraného vzorku abscesu. Léčba je penicilinem, doporučuje se ale kozy vyřadit ze stáda.
další možné příčiny otoků hlavy, krku u koz
- cysty slinných žláz
- kozí artritida a encefalitida - virové onemocnění
- smíšené infekce doprovázené otoky lymfatických uzlin
- rakovina mízních uzlin - lymfosarkom
- Bottlejaw (angl.) - parazitární problém v chovu - parazité, kokcidioza aj.
- poruchy štítné žlázy.

V přehledu jsem napsal varianty, které jsem vyčetl v zahraniční literatuře a na web stránkách. Rozhodující je postup Vašeho veterinárního lékaře.
Variant možných otoků je více než dost.
Moc držím pěsti! Dejte v případě nějakého pokroku vědět. Jakékoliv informace budu vítat.
Zdravím. Standa

zdenka - označení v uších

dobrý den chtěla bych se zetpat.červena nebo ružova naušnice u skotu znamená byká nebo je to označení plemene?děkuji

Standa - Re: označení v uších

Zdravím Vás, Zdenko,

červená nebo růžová ušní známka se používá pro býčky a býky, žlutá barva pro jaloivičky a krávy. Plemena se podle barev nerozdělují.
Zdravím Standa

Karla - kozlík

Zdravím pane Stando.Může být kamerunský kozlík na úvazu? děkuji

Standa - Re: kozlík

Hezký den, Karlo,

uvázání kozlíka bych viděl jako velmi okrajovou metodu chovu. Osobně bych uvázání nedoporučoval, raději vyšší oplocenku pastviny - případně výběh (pár metrů čtverečních). Kmarunské kozy jsou přeci jen zvířata velmi temperamentní.
Standa

Karolína - Dezinfekce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je nejlepší dezinfekce kýblů, které používáme na mléko pro telata a jaký máte názor na léčbu homeopatiky u telat.Děkuji K.

Standa - Re: Dezinfekce

Zdravím Karolíno,
nevím, jaký způsob napájení telat používáte. Obecné zásady jsou:
• nádoby na napájení a veškeré jejich komponenty musí být umývané po každém krmení,
• vyplachování zbytků mléka musí být vždy nejprve studenou vodou (při použití horké vody se zejména bílkoviny sráží a ulpívají na stěnách vědra) ,
• po vypláchnutí nádoby vodou by se měl použít čistící prostředek – saponát, saponát s desinfekční přísadou,
• veškeré části je nezbytné mechanicky umýt (hadříkem, kartáčem – hadičky, cucáky apod.),
• před uložením nádob ještě jednou vědra s cucákem řádně opláchnout vlažnou vodou,
• uložit nádoby a „cucáky“ na čisté místo (místa pro uložení nádob pravidelně myjeme).
Používání desinfekčních prostředků v týdenních, ale i kratších termínech lze jen doporučit, a to zvláště tam, kde jsou problémy s chorobami respiračního a zažívacího traktu. Zvýšené požadavky na čištění věnujeme hadičkám a vnitřním plochám „cucáků“. Pravidelná kontrola poškození „cucáků“ a výměna těch, které jsou rozkousané nebo popraskané by měla být automatická. „cucáky“ napojené na hadičku, které jsou upevněny do dřevěné podložky v čelní konstrukci boxů jsou systémem, kde nároky na pravidelnou hygienu jsou podstatně vyšší (zvláště pravidelná očista hadiček a dřevené podložky).
Dnes již existují na trhu vědra s dudlíky - "cucáky", které se vyměňují každému teleti (bajonetový závit).
Pokud je omezený počet věder (s pevným uložením "cucáku"), pak po každém teleti je dobré tato umýt.
Co se týče homeopatik, tak s nimi nemám žádné praktické zkušenosti. Můj postoj je proto neutrální. Čemu ale určitě fandím je používání rostlinných léčiv.
Zdravím Standa

elenn - alergie na mléko

Dobrý den, nevim jestli se tento dotaz sem patří , p. Stando mám 2 děti které jsou alergické na kravské mléko ( intolerace laktozy), chtěla bych si pořídit dojnou kozičku na mléko, ale nevím zda je to tomto případě vhodné. Mohl byste mi prosím poradit.Děkuji s pozdravem

Standa - Re: alergie na mléko

Hezký den Elenn,

nejsem si jistý, že na Váš dotaz jsem schopen kvalifikovaně odpovědět. Intolerance na laktozu je obtížnější řešit, a to v porovnání s intolerancí na bílkovinu kravského mléka.
Kozí mléko, stejně jako ostatní mléka přeci jen laktózu obsahuje. Její obsah se dá snížit použitím např. mléčných kultur, ale redukce bývá obvykle v rozsahu 20 až 30 %. Podle informací, které mám je výrazně menší obsah laktózy v případě přirodních sýrů, kde vedlejším produktem výroby je syrovátka, kam se při výrobě sýra laktóza dostává.
Určitě je dobré dbát na doporučení Vašeho dětského lékaře - specialisty.
Zdravím Standa