Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: odloučení od kůzlete

Hezký den Aleno,
tesknění po kůzleti u koz bývá. Vždy je dobré chovat dvě zvířata stejného druhu. Určitě nežravost nepodceňovat, stejně jako průjem. Standa

ZDENA - nutrie

Muze se skotna samica parit. Jak poznam ze je skotna.Dekuji za odpoved.

Radka - Bulky na kozách

Dobrý den.Přec cca 2 měsíci se udělala búrské koze na rameni bulka.Bylo to jako pingpongový míček pod kůží.Považovala jsem to za absces a nijak jsem to neřešila.Vpořádku dozrál,olysal z chlupů,praskl a zahojil se.Jenže pak se bílé koze udělala podobná bulka na čelisti,vzápětí bůrce na druhém rameni a už roste búrčině dceři pod krkem.Měla jsem tu i pana vetrináře,ale nic mi neporadil.Že to bývá třeba po bodnutí hmyzem,ale jsou to spíš ojedinělé případy.V takovém množství v jednom stádě mu to taky přišlo divné.Mám 6 koz,kozla a ovečku s beránkem.
Je možné,že mi tady létá něco infikovaného,nebo je to příznak nějaké nemoci?Preventivně jsem je odčervila Helmigalem,protože někdo mi poradil,že to může být z červů,ale bez výsledku.Kozy jsou jinak spokojené a žádné jiné příznakyy nemají.

Standa - Re: Bulky na kozách

Hezký den Radko,

opět musím konstatovat, že jsem veterinář. Určitě by šlo udělat veterinářem punkci a zaslat na rozbor, který by mohl říci co je tam za infekci.
Pokud by jste měla fotografie, které by šly zaslat, pak bych mohl oslovit kamarády veterináře. V souvislosti s tímto je potřeba se podívat, jestli třeba nebude příčina i v krmení - není na pastvině třeba třezalka? Zdravím Standa

Standa - Re: Re: Bulky na kozách

PS. štípance po hmyzu určitě mohou být jednou z příčin, doporučuji repelenty. V předchozích příspěvcích jsem uváděl recept na bylinkové preparáty, které lze doma udělat. Standa

Standa - onluva

NEJSEM veterinář .. omluva za překlep

Standa - Re: Bulky na kozách

Zdravím Radko,
nechal bych udělat rozbor výkalů koz, jestli odčervení bylo správně nastavené. Podle výsledků bych pak volil cílené odčervení.
Zdravím Standa

Standa - Re: Bulky na kozách

Hezký den Radko,
po Vašem dotazu se "roztrhnul" pytel s dotazy na bulky v oblasti spodní čelisti u koz. Obvykle je mi napsáno, že je to přisuzováno štípnutí hmyzu. Trochu jsem pátral po zahraničních webech, takže pár informací jsem našel.
Abscesy v oblasti tváře a žuchvy
- ostré předměty, trny keřů, ostnatý drát aj.
- problémy s třením stoliček - poranění vnitřní části tváře
- záněty stoliček
- aktinomyóza - hnisavé abscesy měkkých tkání krku a hlavy - odběr hnisu a jeho vyšetření ve veterinárním ústavu,
- pseudotuberkulóza - Kaseózní lymfadenitida - Pokud absces praskne, pak je riziko rozšíření infekce - bakterie na ostatní kozy obrovské. Obvykle se dá původce izolovat z odebraného vzorku abscesu. Léčba je penicilinem, doporučuje se ale kozy vyřadit ze stáda.
další možné příčiny otoků hlavy, krku u koz
- cysty slinných žláz
- kozí artritida a encefalitida - virové onemocnění
- smíšené infekce doprovázené otoky lymfatických uzlin
- rakovina mízních uzlin - lymfosarkom
- Bottlejaw (angl.) - parazitární problém v chovu - parazité, kokcidioza aj.
- poruchy štítné žlázy.

V přehledu jsem napsal varianty, které jsem vyčetl v zahraniční literatuře a na web stránkách. Rozhodující je postup Vašeho veterinárního lékaře.
Variant možných otoků je více než dost.
Moc držím pěsti! Dejte v případě nějakého pokroku vědět. Jakékoliv informace budu vítat.
Zdravím. Standa

zdenka - označení v uších

dobrý den chtěla bych se zetpat.červena nebo ružova naušnice u skotu znamená byká nebo je to označení plemene?děkuji

Standa - Re: označení v uších

Zdravím Vás, Zdenko,

červená nebo růžová ušní známka se používá pro býčky a býky, žlutá barva pro jaloivičky a krávy. Plemena se podle barev nerozdělují.
Zdravím Standa

Karla - kozlík

Zdravím pane Stando.Může být kamerunský kozlík na úvazu? děkuji

Standa - Re: kozlík

Hezký den, Karlo,

uvázání kozlíka bych viděl jako velmi okrajovou metodu chovu. Osobně bych uvázání nedoporučoval, raději vyšší oplocenku pastviny - případně výběh (pár metrů čtverečních). Kmarunské kozy jsou přeci jen zvířata velmi temperamentní.
Standa

Karolína - Dezinfekce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je nejlepší dezinfekce kýblů, které používáme na mléko pro telata a jaký máte názor na léčbu homeopatiky u telat.Děkuji K.

Standa - Re: Dezinfekce

Zdravím Karolíno,
nevím, jaký způsob napájení telat používáte. Obecné zásady jsou:
• nádoby na napájení a veškeré jejich komponenty musí být umývané po každém krmení,
• vyplachování zbytků mléka musí být vždy nejprve studenou vodou (při použití horké vody se zejména bílkoviny sráží a ulpívají na stěnách vědra) ,
• po vypláchnutí nádoby vodou by se měl použít čistící prostředek – saponát, saponát s desinfekční přísadou,
• veškeré části je nezbytné mechanicky umýt (hadříkem, kartáčem – hadičky, cucáky apod.),
• před uložením nádob ještě jednou vědra s cucákem řádně opláchnout vlažnou vodou,
• uložit nádoby a „cucáky“ na čisté místo (místa pro uložení nádob pravidelně myjeme).
Používání desinfekčních prostředků v týdenních, ale i kratších termínech lze jen doporučit, a to zvláště tam, kde jsou problémy s chorobami respiračního a zažívacího traktu. Zvýšené požadavky na čištění věnujeme hadičkám a vnitřním plochám „cucáků“. Pravidelná kontrola poškození „cucáků“ a výměna těch, které jsou rozkousané nebo popraskané by měla být automatická. „cucáky“ napojené na hadičku, které jsou upevněny do dřevěné podložky v čelní konstrukci boxů jsou systémem, kde nároky na pravidelnou hygienu jsou podstatně vyšší (zvláště pravidelná očista hadiček a dřevené podložky).
Dnes již existují na trhu vědra s dudlíky - "cucáky", které se vyměňují každému teleti (bajonetový závit).
Pokud je omezený počet věder (s pevným uložením "cucáku"), pak po každém teleti je dobré tato umýt.
Co se týče homeopatik, tak s nimi nemám žádné praktické zkušenosti. Můj postoj je proto neutrální. Čemu ale určitě fandím je používání rostlinných léčiv.
Zdravím Standa

elenn - alergie na mléko

Dobrý den, nevim jestli se tento dotaz sem patří , p. Stando mám 2 děti které jsou alergické na kravské mléko ( intolerace laktozy), chtěla bych si pořídit dojnou kozičku na mléko, ale nevím zda je to tomto případě vhodné. Mohl byste mi prosím poradit.Děkuji s pozdravem

Standa - Re: alergie na mléko

Hezký den Elenn,

nejsem si jistý, že na Váš dotaz jsem schopen kvalifikovaně odpovědět. Intolerance na laktozu je obtížnější řešit, a to v porovnání s intolerancí na bílkovinu kravského mléka.
Kozí mléko, stejně jako ostatní mléka přeci jen laktózu obsahuje. Její obsah se dá snížit použitím např. mléčných kultur, ale redukce bývá obvykle v rozsahu 20 až 30 %. Podle informací, které mám je výrazně menší obsah laktózy v případě přirodních sýrů, kde vedlejším produktem výroby je syrovátka, kam se při výrobě sýra laktóza dostává.
Určitě je dobré dbát na doporučení Vašeho dětského lékaře - specialisty.
Zdravím Standa

Monika - Koze samo vyteká mlieko

Dobrý deň, poprosila by som o radu. Našej koze - dobrá dojka v druhej latácii-cca od 3-4mesiaca po druhom okotení poobede keď má vemeno dosť plné samo vyteká mlieko, našla som pod ňou viac krát kaluž mlieka, prípadne mokré brucho, pokiaľ ju okolo 14-15h neoddojím tak jej vytečie aj vyše litra mlieka. Vyteká hlavne z jedného struku, ktorý má od malička väčší. Ďakujem za radu.

Sranda - Re: Koze samo vyteká mlieko

Hezký den, Moniko,
spontánní odtok mléka - tzv. mléčná inkontinence někdy bývá u velmi dobrých a snadno dojitelných koz. Příčina může být vrozená vada (nedostatečnost strukového svěrače) nebo tato může vzniknout např. poraněním, pohmožděním struku. Ač tak či tak, máte dvě možnosti. Buď kozu vyřadit z chovu (je zde předpoklad, že se toto bude s postupujícím věkem a dalšími laktacemi zhoršovat), nebo jí pravidelněji dojit (tj. třeba 3x denně). Strukové ucpávky se u koz nepoužívají, navíc při jejich použování je nutné dodržovat velmi přísnou hygienu.
Zdravím Standa

Monika - Re: Re: Koze samo vyteká mlieko

Ďakujem za odpoveď, je to dobrá dojka takže ak nechceme prichádzať o mlieko, musíme dojiť aj na obed. Peknú nedeľu prajem :)

Standa - Re: Re: Re: Koze samo vyteká mlieko

Moniko,
dejte vědět, jak to koze pomáhá. Zajímá mne to. Zdraví moc. Standa Staněk