Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Pasklý bachor???

Standa,2. 7. 2012 10:00

Zdravím Všechny,
pokud je nadnutí v takovém stavu v jakém je, pak jak jsem již psal .. na místě je veterionář a u značného nadmutí je jediným, východiskem trokarování a následné podání nálevu.. To veterinární lékař, obvykle i zkušený veterinární technik zvládá.
K rekaci, že nadmutí jste měla již 10x asi tolik.. je to poměrně vysoké číslo, takže by chtělo si udělat malý audit v chovu a zjistit příčiny.. Nejspíše půjde o dietetickoou chybu (kvalita zelené píce - zapařená, nekvalitní nebo zkrmované mladé seno, velké dývky jádra, případně sled krmiv, která jsou koze krmena apod.).
Pokud je koza v nedobrém stavu, je potřeba vždy k ní přivolat veterináře, protože ten by měl posoudit, jestli koze je či není pomoci a rozhodne... buď léčba, nebo utracení, případně odporažení.
Držím pěstí a snad se Vše časem dostane do normálu. Standa

Re: Re: Re: Pasklý bachor???

míša,3. 7. 2012 8:47

no my jsme měli podobný případ koza i přes trakování které provedla doktorka se nám kozu nepomohlo zachránit jen na malý moment i přesto že byla dva dny na kapačkách a podávali se jí ruzné injekce odmítala žrát jen málo a nemohla se ani postavit myslím že to došlo až uplnému ochrnutí a tak jsme kozu nechali uspat ,škoda byla to dobrá dojnice a mladá ale půjdeme dál koupíme novou a začnem nanovo Míša

Re: Pasklý bachor???

Jindřich ,22. 8. 2011 14:09

Zdravím zdejší dámy,
co se týče příspěvku Veroniky, tak musím i já jako hobby chovatel koz se zemědělským vzděláním říci, že 10x léčené nadmutí vypovídá, že asi zas vše tak ok nebude. Nic proti vzdělání, ale škola z člověka chovatele neudělá.
Pokud šlo o nadmutí, tak existuje taky trokar. Ve vašem případě je ale možné, že jste jícnovou sondou bachor prorvala. To je také jedno z vysvětlení. Jindra

Re: Re: Pasklý bachor???

Standa,23. 8. 2011 22:54

Zdravím Veroniko,
kukám, že zde je diskuse velmi živá. Já bych asi začal tím, že také zastávám názor, že koza měla být léčena veterinářem. To jací jsou je věc jiná, ale vždy se alespoň jeden najde. Co se týče argumentace peněz, že chtějí peníze. Vy jste zákazník, vy vyžadujete péči a proto i tomu by měl odpovídat jejich výkon - ošetření. Vím, že na malé přežvýkavce je obecně najít dobrého veterináře.
Co se týče nadmutí, tak musíte hledat příčinu (zapařená píce, mokrý porost, parazité, některé byliny, větší dávky jádra apod.). Mohlo jít o dlouhodobější problém se zažíváním, tak je pak otázkou kvalita krmiv.
Co se týče prasknutého bachoru, tak tam bych řekl, že jsou dvě možnosti. První možností je, že plyny z kozy neodešly. Tedy tady měl asi přijít na řadu trokar. Druhou možností je, že byl jícnovou sondou poškozen, nebo byl poškozen jícen. Také je možnost, že stěna mohla být již poškozena například nesprávnou výživou a při masáži mohlo ono zeslabené místo na zažívání prasknout.Těžko říci, protože občas se vyznat v zažívacím traktu přežvýkavce je taky těžké a já nejsem patologem. To mohl určit opět a jedině veterinář.

Každopádně, určitě to bude chtít pro příště ihned se poradit s doktorem, protože domácí léčba není efektivní a vyžaduje opravdové mnohaleté zkušenosti. Zde ale není myšleno poražení, ale jeho návštěva na místě. Zdravím a přeji hodně úspěchů. Standa

Smutná kozička Karolína

Václav,11. 5. 2012 8:30

Dobrý den,prosím o radu jak léčit dvouletou kozičku ,která má zažívací potíže.Čtvrtý den velmi málo přijímá potravu .Včera jsem našel vjejí misce potravu z jejího žaludku /malý kousek/ Děkuji mnohokrát i za ni.

Re: Smutná kozička Karolína

Standa,13. 5. 2012 19:01

Hezký den Václave,
vaše koza by si zasloužila, aby jí vyšetřil veterinární lékař. Variant příčin může být mnoho a nemá smysl zde spekulovat (onemocnění trávicího traktu, cizí těleso v zažívacím traktu, nekvalitní krmivo, paratuberkulóza apod.). Jediný veteirnární lékař vám může efektivně poradit. Držím pěsti. Standa

Re: Re: Smutná kozička Karolína

míša,1. 7. 2012 9:57

určitě bych přivolala veterináře i když i ten nemusí kozu vyléčit my jsme měli podobný problém a nakonec i přes všechnu snahu jsme kozu museli uspat

Re: Smutná kozička Karolína

Míša,1. 7. 2012 9:59

určitě bych povolala veterináře i když i tak není vyhráno my jsme měli podobný problém a i přes velkou snahu veterinářky jsme kozičku ve2 letech museli uspat.

Nadmutí a překrmení kozy

míša,28. 6. 2012 10:10

myslela jsem že tomuhle předejdu ale bohužel se to taky stalovčera se nám koza odtrhla a utekla domů kde se přkrmila šrotem večer byla ještě ok ale dnes ráno jak když vyměněná břicho jak balon po konzultaci s veterinářem nám poradil dejte jí jedlou sodu a pokud to nepomůže zavolejte přijedu a po té nasadím něco jiného co by jste dělali vy?

uprava paznehtu u koz

míša,28. 6. 2012 9:05

já se chci jen optat když se mi stane že kozu zastřihnu pří upávě kopyt víve do živého a teče krev je potřeba to nějak řešit nebo stačí vystříkat dezinfekcí ?a počkat až krvácení ustane

Re: uprava paznehtu u koz

Standa,28. 6. 2012 9:08

Zdravím Míšo,
u stříhání panzhetů jak ovcím nebo kozám (obvykle čistými zahradnickými nůžkami) je dobré raději úpravu dělat postupně, než jednou a hloubkově.
Pokud jde o drobné rány, tak ty se ošetří např. sprayem s obsahem stříbra. U velkých ran bych asi volil konzultaci s veterinárním lékařem, i pro případ prevence tetanu.
Zdravím Standa

Re: Re: uprava paznehtu u koz

Míša ,28. 6. 2012 9:36

no mě se to právě stalo dnes ale chvíli to krvácelo zdálo se že je to dost velké ale nyní je to už zaschlé zastříkala jsem to veterinárním sprejem.Tak si myslím že to bude dobré

chov koz

Miloslava marková,25. 4. 2012 9:13

dobrý den začala jsem chovat kozy máme odchováná první kůzlata a chtěla jsem se zeptat zdali se dá nějak zjistit tučnost mléka a jeho kvalita u dojících koz?

Re: chov koz

Standa,27. 4. 2012 9:55

Hezký den paní Marková,
parametry mléka, resp. jeho složení je možné si nechat udělat buď ve veterinárních ústavech, nebo centrálních laboratořích mléka (pro Čechy je to BUštěhrad, pro Moravu jsou to Tuřany u Brna).
Možností, jak sledovat a hodnotit užitkovost a kvalitu mléka je zapojení se do kontroly užitkovosti. Pokud by jste měla zájem, není problém Vám pak předat kontakt.
Odkaz na stránky ČMSCH, kde je více o robzorech mléka:
http://www.cmsch.cz/laborator-pro-rozbor-mleka-brno/

Zdravím Standa

Re: Re: chov koz

m,28. 6. 2012 9:33

Díky moc za odpově d aradu s pozdravem Marková

Chov ovcí, koz, kachen ... na menším pozemku

Aleš D.,23. 6. 2012 22:50

Dobrý den, rád bych investoval zatím jen v malém do pozemku cca 1000m2 chtěl bych tam chovat nějaké nějaké nenáročné zvířata. Jednalo by se o takovou malou zkoušku investice. Přemýšlel jsem o ovcích, ale dle výpočtu mi vychází, že bych měl pouze cca 2ks. Poradíte mi nějaká jiná zvířata ? Děkuji moc, začínající investor

Re: Chov ovcí, koz, kachen ... na menším pozemku

Standa,26. 6. 2012 9:26

Hezký den Aleši,

co se týče zatížení pastviny, tak počet zvířat bude závislý na úživnosti. Bohužel na našich vesnicích občas vidím právě zahrady 1000 - 2000 m2, kde je 10 ovcí, porost je zničený, vypasený, zvířata neostříhaná ve vlně, někdy při pohmatu trochu podvyživená, tj. s horší kondicí. Na pozemku se dá chovat lecos, ale je potřeba mít k tomu také krmivovou základnu. Rozhodnout se musíte, jestli onen pozemek bude výběh, nepo pastvina, nebo 1/2 na 1/2 pastva s možností přehrazení a sklizně píce. Vše se dá, jen je potřeba mít jasnější koncept.
Pokud budete chtít více informací, pak napište na email. Zdravím Standa

Rošty pro kozu

Elena Kuzdasová ,22. 6. 2012 21:23

Prosím o informaci, jestli je možné někde sehnat hotové rošty pro ustájení kozy - koza a 2 kůzlata. Děkuji Kuzdasová

Re: Rošty pro kozu

Standa,26. 6. 2012 9:18

Hezký den Elen,
informace o prodeji roštů pro ustájení koz nemám. U našich zemědělských firem jsem tyto ani v nabídce nikdy neviděl. Obvykle jde o domácí samovýrobu. ZDravím Standa

zánět vemene

Maruš,21. 6. 2012 23:02

dobrý den máme krávu dala nam před 2 mesíci tele dojime ručně tet je 3 den na antibiotikách měla prujem a otok na brade.Dnes jsme dojili a ze zadního struku vydojili jakýsi kus skraloupu nebo hlenu nevim jak to nazvat tele je uvázáno vedle ni nemuze mit zánet vemene ale zase je na antibiotikách dnes dostala poslední dávku myslime si ze zadrzuje mléko pro tele nechce z toho struku moc mléka pustit co s tim mame delat diky za radu