Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Zánět nebo ne?

Magda,18. 6. 2012 10:17

Dobrý den Stando, děkuji za odpověď. Nevím, čím to je, ale od toho dne už je zase všechno v pořádku, žádné cucky, mléčko voní, dodojuju 2x denně poctivě. Zmínil jste hygienu - používám jednorázové vlhčené ubrousky,ale ráda bych (pro lepší pocit) vemeno i desinfikovala. čím se běžně desinfikuje a kde je to k dostání? Děkuji moc. Magda

Re: Re: Re: Zánět nebo ne?

Standa,19. 6. 2012 20:52

Zdravím Magdo,
pokud pod kozou nejsou již kůzlata - tedy je čistě jen dojená, pak lze pro ošetření struků použít mnoho přípravků, které jsou určeny pro skot. Stačí si vyhledat na internetu desinfekce po dojení, nebo postdipping.
Pokud by byla koza jen dodojovaná a kůzlata mohla o kozy sát, pak desinfekci nedoporučuji.
Zdravím Standa

Krmivo pro dojicí kozy

Alena,17. 6. 2012 17:57

Dobrý den, potřebovala bych poradit, kde a jaké granulované směsi sehnat pro dojicí kozy?Děkuji

Re: Krmivo pro dojicí kozy

Standa,19. 6. 2012 20:49

Hezký den Aleno,
spíše než granulovaná krmiva, bych volil distributora z vašeho okolí, aby se vám směs pro laktující kozy neprodražila. Prodávají je firmy např, VK Drcman, Bocus Letohrad a další společnosti např. míchárny krmiv ZZN apod. Lze použít i produkční směs např. pro dojnice nebo ovce. Zdravím Standa

prasata

Lucie,15. 6. 2012 22:08

Je vhodné ke krmení prasat žito???

Re: prasata

Pavel,16. 6. 2012 8:52

Není, když prolistujete zpátky už se na to někdo ptal

Re: prasata

Standa,19. 6. 2012 20:36

Hezký den Lucie,
žito obecně nemá moc dobré dietetické účinky - negativně působí na zažívací trakt. Používá se v chovu prasat pouze omezeně. Je zcela nevhodné pro selata a odchov prasata, březí a kojící prasnice. Pokud jej chcete zkrmovat, pak u prasat ve výkrmu a tam bych viděl jeho podíl v krmné dávce v řádu procent 2 až 5 %. Více ne.
Zdravím Standa

promiňte myslím těhotnou ovci

Dana,19. 6. 2012 20:21

Rada

Jaroslav,12. 5. 2012 16:12

Jak se nazývají výrustky na spodní čelisti u koz.Děkuji za radu. Jarda

Re: Rada

Standa,13. 5. 2012 18:51

Hezký den Jardo,
na spodní čelisti má koza vous, pokud jde o dva útvary, které některé kozy mají, tak těm říkáme zvonky, nebo přívěsky. Zdravím Standa

Re: Rada

ilona,18. 6. 2012 6:59

U nás tomu řikají OLINGRÁTKA :))) naušničky pod bradou !

omluva

Standa,14. 6. 2012 14:28

omlouvám se za překlepy v odpovědích! Tímto děkuji své kolegyni, že mne na to upozornila. Jsem rád, že odpovědi jsou čteny ;)

vzdálenost pastvy od studny a přezimování krav

suchar,13. 6. 2012 21:55

Dobrý den, můžete mi, prosím, říct, jak daleko smí být ležení krav od studny s pitnou vodou a jak daleko smí být od sousedova pozemku? děkuju
Také bych se rád zeptal, v jakých podmínkách mají krávy jako jsou na obrázku nahoře - klasické české stračeny - přezimovat. Soused je nechává celoročně venku bez přístřešku. I v největších mrazech mají pouze nasypané seno na holé zemi, sněží na ně a podestýlku si stejně za chvíli sežerou. a to jak dospělé krávy, tak i telata.Zdá se nám, že je to týrání, ale nejsme si jisti, nejsme totiž sami chovatelé hosp. zvířat. Děkuji Suchar

Re: vzdálenost pastvy od studny a přezimování krav

Standa,14. 6. 2012 14:25

Hezký den,
dotazů, které se týkají chovu zvířat v obcích, na přilehlých pastvinách apod. je v poslední době velmi mnoho. Musím konstatovat, že bohužel. Jde většinou o problémy vyplývající ze špatných sousedských vztahů. Pokud jste majitelem studny, určitě budete vlastnit tiskopis vodoprávní rozhodnutí o užívání studny. Bez rozhodnutí nejde o studnu, ale o "černou" studnu.
V něm by jste měl mít specifikovány podmínky, případné vzdálenosti apod. Z pohledu vodního zákona jsou limity, ochranná pásma a vzdálenosti určeny pro zdroje s ročním odběrem 10 tis. kubíků. Pokud by docházelo k znečištění Vaší studny, pak máte zmožnost využít § 39 vodního zákona, který se zabývá závadným látkám. V tomto směru je nutné kontaktovat příslušný vodohospodářský úřad, který učiní místní šetření a rozhodne.
Co se týče vzádleností od obydlí, studny apod. je na Vás, aby jste si zjisti na příslušném obecním úřadě, případně na obci s rozšířenou působností, zda-li je jí vydaná vyhláška, která upravuje podmínky chovu zvířat v katastru obce. Nutné je také nahlédnout do katastrální mapy - evidence pastviny apod. Závěrem k této problematice - v případě sporu je vhodné požáda o součinnost vodoprávní úřad.
K chovu zvířat na pastve asi tolik. Situaci na místě neznám, zvířata jsem neviděl, tedy nemohu posoudit jak jsou zvířata chována. Pokud máte podezření na týrání zvířat, pak je vhodné na tuto situaci upozornot příslušné orgány. Týrání zvířat lze nahlásit na Policii ČR, okresní Státní zastupitelství nebo přímo na příslušnou okresní či krajskou Veterinární správu. Na Veterinární správu lze podat podnět přími s tím, že je možné zažádat o případné vyrozumění, s možností zachování Vaší anonymity. Toto ale není návod, aby kdokoliv podával podněty, ale pouze návod, jak postupovat, pokud je vážné podezření na zanedbání péče o zvířata.
V současnosti chová zvířata "bohužel" mnoho lidí bez patřičných znalostí. Já tvrdím, že chovat hospodářwská zvířata by měl ten, kdo o nich něco víc, případně má s nimi určitou praxi (zajet na farmu a víkend zde pracovat mnohdy pomáhá začátečníkovi pochopit o čem chov je, případně může zauvažovat, jestli na to sám bude stačit). Já rozlišuji chovatele a tzv. "držitele", rozdíl mezi nimi je patrný.
Zdravím Standa

Dotaz na chov, vzdělání

Hanka,12. 6. 2012 19:45

Dobrý den, prosím o radu.

Musím mít nějaké vzdělání v oboru zootechniky pokud chci začít chovat hospodářská zvířata a produkty prodávat?!

Děkuji Vám mockrát a přeji krásný den Hanka

Re: Dotaz na chov, vzdělání

Standa,14. 6. 2012 12:19

Hezký den Hanko,
podnikání v zemědělství je stanovenoi zákonem 252/1997 Sb. v aktuálním znění, kde jsou uvedeny podmínky pro podnikání v zemědělství. Tam myslím, zemědělské vzdělání není vyžadováno. Jiná je ale situace při využívání dotačních titulů a čerpání finančních prostředků z EU. Tam podmínka zemědělského vzdělání je.
Obecně, pokud chcete chovat zvířata a jejich produkty předtvářet na výrobky, bylo by více než vhodné absolvovat kurz zemědělských činností. Ty jsou pořádány na středních zemědělských školách v krajích.
ZDravím Standa

Odčervení dojných ovcí

Ája,12. 6. 2012 16:20

krásný den, předem děkuji za tuto poradnu, kde s takovou trpělivostí odpovídáte nám všem. za to vám patří velká poklona.
No a jak jinak i já bych potřebovala radu. mám dojné ovečky VF a lacaune, dokud nedojili odčervovala jsem přípravky ivomec nebo Aldifal, u obou je ale napsané, že nejsou vhodné pro zvířata v laktaci a mléko určené k lidské spotřebě. tak teď nevím čím dojné ovečky odčervit? Můžete mi prosím poradit? moc děkuji za Váš čas i odpověď. Ája

Re: Odčervení dojných ovcí

Standa,14. 6. 2012 11:55

Hezký den Ájo,
děkuji za pochvalu, vážím si jí.
V úvodu napíši obecný problém drobnochovůl ovcí. Odčervení bude účinné puze tehdy, pokud se splní mnoho požadavků (rozbory výkalů, asanace pastviny, údržba pastviny, asanace ustájení apod.). Problém, který v současnosti u drobnochovatelů vidím, že mnoho "chovatel" si hraje s preparáty nahodile, což nemá efekt. Odčervení bývá obvykle na jaře a na podzim. Někdy mi však chodí emaily, kdy každé dva měsíce chovatelka odčervuje.. to je prostě katastrofa a pro zvířata je to tragédie.
Systém odčervení je dorbé mít naplánovaný s veterinářem. On je jedinou osobou, která by měla přípravek podat (máte zde i záruku práce - platí si za službu).
Přípravky na odčervení - potřebujete vědět proti jakým parazitům má přípravek být účinný.. tasemnice, plicní, střevní apod.
U ovcí lze použít např. Helmigal (ochranná lhůta na mléko je 72 hodin), Panacur - dle přibalové informace 5 dní?
Vše proberte s veterinářem, který rozhodne o nutnosti odčervovat a navrhne vám přípravek vhodný pro vás.
ZDravím Standa

Koza

Monika Chochelová,8. 6. 2012 9:22

Dobrý den,před měsícem jsem si přivezla 2 dospělé kozy a 3 (pravděpodobně) nepříbuzné kůzlata,které od nich ale pijí.Kozy byli neskutečně zanedbané,vyhublé a ta starší má málo srsti.Nyní se už začínají zlepšovat (odčervení,vitamíny a strava) a ta starší mi přijde březí.Nevím to jistě,byli tam s kozlem.Takže nevím jak to udělat,když od ní kůzlata pijí a přitom bych jí asi měla zasušit.Kůzlatům je tak kolem 2 měsíců.
Děkuji Chochelová

Re: Koza

Standa,14. 6. 2012 11:34

Hezký den paní Chochelová,
nechte kozu vyšetřit veterinářem, nebo nechte si udělat od inseminačního technika z okolí ultrazvukové vyšetření, které by zpřesnilo o jak starý plod jde a kdy lze odhadovat termín kocení. Podle toho pak zvolte i termín oddělení kůzlat a zasušení kozy (6 týdnu před kocením). Zdravím Standa