Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

uprava paznehtu u koz

míša,28. 6. 2012 9:05

já se chci jen optat když se mi stane že kozu zastřihnu pří upávě kopyt víve do živého a teče krev je potřeba to nějak řešit nebo stačí vystříkat dezinfekcí ?a počkat až krvácení ustane

Re: uprava paznehtu u koz

Standa,28. 6. 2012 9:08

Zdravím Míšo,
u stříhání panzhetů jak ovcím nebo kozám (obvykle čistými zahradnickými nůžkami) je dobré raději úpravu dělat postupně, než jednou a hloubkově.
Pokud jde o drobné rány, tak ty se ošetří např. sprayem s obsahem stříbra. U velkých ran bych asi volil konzultaci s veterinárním lékařem, i pro případ prevence tetanu.
Zdravím Standa

Re: Re: uprava paznehtu u koz

Míša ,28. 6. 2012 9:36

no mě se to právě stalo dnes ale chvíli to krvácelo zdálo se že je to dost velké ale nyní je to už zaschlé zastříkala jsem to veterinárním sprejem.Tak si myslím že to bude dobré

chov koz

Miloslava marková,25. 4. 2012 9:13

dobrý den začala jsem chovat kozy máme odchováná první kůzlata a chtěla jsem se zeptat zdali se dá nějak zjistit tučnost mléka a jeho kvalita u dojících koz?

Re: chov koz

Standa,27. 4. 2012 9:55

Hezký den paní Marková,
parametry mléka, resp. jeho složení je možné si nechat udělat buď ve veterinárních ústavech, nebo centrálních laboratořích mléka (pro Čechy je to BUštěhrad, pro Moravu jsou to Tuřany u Brna).
Možností, jak sledovat a hodnotit užitkovost a kvalitu mléka je zapojení se do kontroly užitkovosti. Pokud by jste měla zájem, není problém Vám pak předat kontakt.
Odkaz na stránky ČMSCH, kde je více o robzorech mléka:
http://www.cmsch.cz/laborator-pro-rozbor-mleka-brno/

Zdravím Standa

Re: Re: chov koz

m,28. 6. 2012 9:33

Díky moc za odpově d aradu s pozdravem Marková

Chov ovcí, koz, kachen ... na menším pozemku

Aleš D.,23. 6. 2012 22:50

Dobrý den, rád bych investoval zatím jen v malém do pozemku cca 1000m2 chtěl bych tam chovat nějaké nějaké nenáročné zvířata. Jednalo by se o takovou malou zkoušku investice. Přemýšlel jsem o ovcích, ale dle výpočtu mi vychází, že bych měl pouze cca 2ks. Poradíte mi nějaká jiná zvířata ? Děkuji moc, začínající investor

Re: Chov ovcí, koz, kachen ... na menším pozemku

Standa,26. 6. 2012 9:26

Hezký den Aleši,

co se týče zatížení pastviny, tak počet zvířat bude závislý na úživnosti. Bohužel na našich vesnicích občas vidím právě zahrady 1000 - 2000 m2, kde je 10 ovcí, porost je zničený, vypasený, zvířata neostříhaná ve vlně, někdy při pohmatu trochu podvyživená, tj. s horší kondicí. Na pozemku se dá chovat lecos, ale je potřeba mít k tomu také krmivovou základnu. Rozhodnout se musíte, jestli onen pozemek bude výběh, nepo pastvina, nebo 1/2 na 1/2 pastva s možností přehrazení a sklizně píce. Vše se dá, jen je potřeba mít jasnější koncept.
Pokud budete chtít více informací, pak napište na email. Zdravím Standa

Rošty pro kozu

Elena Kuzdasová ,22. 6. 2012 21:23

Prosím o informaci, jestli je možné někde sehnat hotové rošty pro ustájení kozy - koza a 2 kůzlata. Děkuji Kuzdasová

Re: Rošty pro kozu

Standa,26. 6. 2012 9:18

Hezký den Elen,
informace o prodeji roštů pro ustájení koz nemám. U našich zemědělských firem jsem tyto ani v nabídce nikdy neviděl. Obvykle jde o domácí samovýrobu. ZDravím Standa

zánět vemene

Maruš,21. 6. 2012 23:02

dobrý den máme krávu dala nam před 2 mesíci tele dojime ručně tet je 3 den na antibiotikách měla prujem a otok na brade.Dnes jsme dojili a ze zadního struku vydojili jakýsi kus skraloupu nebo hlenu nevim jak to nazvat tele je uvázáno vedle ni nemuze mit zánet vemene ale zase je na antibiotikách dnes dostala poslední dávku myslime si ze zadrzuje mléko pro tele nechce z toho struku moc mléka pustit co s tim mame delat diky za radu

Re: zánět vemene

Standa,26. 6. 2012 9:16

Zdravím Maruš,
zánět lze poznat podle tzv. NK testu, kde se smíchá vzorek mléka z daného struku se speciální chemikálií. POté podle reakce na lívanečníku uvidíte, jestli zde zánět je nebo ne.
Co se týče pouštění mléka, tak důležitá je stimulace vemene před dojením - masáž, otření teplou ale řádně vyždímanou utěrkou nebo vypraným hadříkem (čistota je zde podstatná i kvůli možnému přenosu infekce v rámci vemene).
Co se týče antibiotik, tak nejsem veterinární lékař. U zánětů vemene je ale problém v tom, že řada patogenů se tzv. zapouzdří v žlaznaté tkáni vemene a některé typy antibiotik se sem nedostanou.
Pokud je kráva tzv. tvrdodojná, nespouští mléko, pak je na zváženou, jestli není vhodné jí z chovu vyřadit. Riziko zánětů u takových krav je pak díky nedokonalému vydojení podstatně vyšší.
Zdravím a držím pěsti. Standa

Plodnost

Zuzana,17. 6. 2012 9:47

Chtěla bych se zeptat v kolika měsících začíná být beránek plodný, abychom ho oddělili od jehniček. Děkuji

Re: Plodnost

Standa,19. 6. 2012 20:38

Zdravím Zuzano,
oddělit beránka od jehniček by bylo vhodné do 4. měsíce věku. Zdravím Standa

Re: Re: Plodnost

zuzana,20. 6. 2012 22:08

děkuji za odpověď, teď jsme si přivezli půl ročního berana jiné krve a nechceme ještě aby obskočil, máme totiž ještě 3-měsíční jehničky. On zatím neskáče, tak jsme chtěli vědět, kdy začne. Dík Zuzana

Dobrý den za jak dlouho budou na světě? :-)

Dana,19. 6. 2012 20:19

potřebova by jsem se zeptat jestly to náhodou nevíte po jaký době od té doby co se jí začnou naplňovat vemínka tak po jaké době přibližně začne rodit .... předem děkuji za odpověď Dana

Re: Dobrý den za jak dlouho budou na světě? :-)

Standa,19. 6. 2012 20:54

Zdravím Dano,
masivní zvětšení vemene a případný odkap mleziva z vemene je sigálem, že v průběhu 24 až 48 hodin dojde k porodu. Někdy je tato doba i kratší, je to záležitost individuální reakce ovce nebo kozy, případně krávy na hormonální změny před porodem. K postupnému zvětšování vemene dochází posledních několik týdnů před porodem.
Zdravím Standa

Re: Re: Dobrý den za jak dlouho budou na světě? :-)

Dana,20. 6. 2012 11:49

Děkuji moc moc jste mi pomohlo :-D

Průjem u berana

Jiří,19. 6. 2012 10:13

Dobrý den,

koupil jsem (v květnu) 1,5 roku starého plemenného berana (Suffolk), který měl být odčerven a zvyklý na zelenou píci. Po převozu bylo vidět, že na pastvě nebobkuje, ale má měkký trus, zhruba ve formě kravince. Naštěstí se to nezhoršilo do úplného průjmu, jen po přidání více šťavnaté píce (jetel apod.) se to horšilo a průjmu blížilo. Nyní ho mám asi týden na seně a vodě a zdá se že trus je alespoň trochu kompaktní, nikoliv však suchý s tendencí k ovčím bobkům. Mám poslat trus na rozbor, vytrvat na dietě (mám bohužel jen letošní seno), nebo podat preventivně odčervující preparáty. Děkuji Vám za odpověď.

Re: Průjem u berana

Standa,19. 6. 2012 21:07

Zdravím Jirko,
k beranovi bych přivolal veterinárního lékaře, který by posoudil konzistenci, barvu a případně pach výkalů. Nemusí totiž jít o parazity, ale i o bakteriální onemocnění nebo o dietetickou chybu, kterou bych možná spatřoval ve vašem případě.
Co se týče krmení, pak podávání jetele bych nedoporučil, ale spíše zkrmování pastevního - lučního porostu. Jetel je vynikající bílkovinné krmivo na jedné straně, ale vyšší dávky způsobují zažívací potíže - nadýmání, řídká stolice - váš případ. Optimální je krmení kozy lučním porostem, travním porostem s malým podílem jetelovin. Pozor u jetelovin na to, aby byly podávány posečené - zapařené, nebo aby beran pásl na mokrém porostu - to může vyvolat až akutní nadmutí a tvorbu pěny v bachoru, což může ohrožovat následně zdraví berana.
V krmné dávce mi chybí energie - malý přídavek jádra. Seno je u zvířat, které mají průjmy nebo řidší konzistenci výkalů základem - upravuje trávicí procesy. Obecně bych ještě dodal, že k senu by měli mít přežvýkavci přístup celoročně a neomezeně. Případně zkrmovat i přídavek slámy.
Odčervování jen tak bych zcela zavrhnul, pouze pokud by šlo o veterinární doporučení. Poraďte se s Vašim veterinářem, aby posoudil zdravotní stav berana. Zdravím Standa