Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Míša - Re: Re: uprava paznehtu u koz

no mě se to právě stalo dnes ale chvíli to krvácelo zdálo se že je to dost velké ale nyní je to už zaschlé zastříkala jsem to veterinárním sprejem.Tak si myslím že to bude dobré

Miloslava marková - chov koz

dobrý den začala jsem chovat kozy máme odchováná první kůzlata a chtěla jsem se zeptat zdali se dá nějak zjistit tučnost mléka a jeho kvalita u dojících koz?

Standa - Re: chov koz

Hezký den paní Marková,
parametry mléka, resp. jeho složení je možné si nechat udělat buď ve veterinárních ústavech, nebo centrálních laboratořích mléka (pro Čechy je to BUštěhrad, pro Moravu jsou to Tuřany u Brna).
Možností, jak sledovat a hodnotit užitkovost a kvalitu mléka je zapojení se do kontroly užitkovosti. Pokud by jste měla zájem, není problém Vám pak předat kontakt.
Odkaz na stránky ČMSCH, kde je více o robzorech mléka:
http://www.cmsch.cz/laborator-pro-rozbor-mleka-brno/

Zdravím Standa

m - Re: Re: chov koz

Díky moc za odpově d aradu s pozdravem Marková

Aleš D. - Chov ovcí, koz, kachen ... na menším pozemku

Dobrý den, rád bych investoval zatím jen v malém do pozemku cca 1000m2 chtěl bych tam chovat nějaké nějaké nenáročné zvířata. Jednalo by se o takovou malou zkoušku investice. Přemýšlel jsem o ovcích, ale dle výpočtu mi vychází, že bych měl pouze cca 2ks. Poradíte mi nějaká jiná zvířata ? Děkuji moc, začínající investor

Standa - Re: Chov ovcí, koz, kachen ... na menším pozemku

Hezký den Aleši,

co se týče zatížení pastviny, tak počet zvířat bude závislý na úživnosti. Bohužel na našich vesnicích občas vidím právě zahrady 1000 - 2000 m2, kde je 10 ovcí, porost je zničený, vypasený, zvířata neostříhaná ve vlně, někdy při pohmatu trochu podvyživená, tj. s horší kondicí. Na pozemku se dá chovat lecos, ale je potřeba mít k tomu také krmivovou základnu. Rozhodnout se musíte, jestli onen pozemek bude výběh, nepo pastvina, nebo 1/2 na 1/2 pastva s možností přehrazení a sklizně píce. Vše se dá, jen je potřeba mít jasnější koncept.
Pokud budete chtít více informací, pak napište na email. Zdravím Standa

Elena Kuzdasová - Rošty pro kozu

Prosím o informaci, jestli je možné někde sehnat hotové rošty pro ustájení kozy - koza a 2 kůzlata. Děkuji Kuzdasová

Standa - Re: Rošty pro kozu

Hezký den Elen,
informace o prodeji roštů pro ustájení koz nemám. U našich zemědělských firem jsem tyto ani v nabídce nikdy neviděl. Obvykle jde o domácí samovýrobu. ZDravím Standa

Maruš - zánět vemene

dobrý den máme krávu dala nam před 2 mesíci tele dojime ručně tet je 3 den na antibiotikách měla prujem a otok na brade.Dnes jsme dojili a ze zadního struku vydojili jakýsi kus skraloupu nebo hlenu nevim jak to nazvat tele je uvázáno vedle ni nemuze mit zánet vemene ale zase je na antibiotikách dnes dostala poslední dávku myslime si ze zadrzuje mléko pro tele nechce z toho struku moc mléka pustit co s tim mame delat diky za radu

Standa - Re: zánět vemene

Zdravím Maruš,
zánět lze poznat podle tzv. NK testu, kde se smíchá vzorek mléka z daného struku se speciální chemikálií. POté podle reakce na lívanečníku uvidíte, jestli zde zánět je nebo ne.
Co se týče pouštění mléka, tak důležitá je stimulace vemene před dojením - masáž, otření teplou ale řádně vyždímanou utěrkou nebo vypraným hadříkem (čistota je zde podstatná i kvůli možnému přenosu infekce v rámci vemene).
Co se týče antibiotik, tak nejsem veterinární lékař. U zánětů vemene je ale problém v tom, že řada patogenů se tzv. zapouzdří v žlaznaté tkáni vemene a některé typy antibiotik se sem nedostanou.
Pokud je kráva tzv. tvrdodojná, nespouští mléko, pak je na zváženou, jestli není vhodné jí z chovu vyřadit. Riziko zánětů u takových krav je pak díky nedokonalému vydojení podstatně vyšší.
Zdravím a držím pěsti. Standa

Zuzana - Plodnost

Chtěla bych se zeptat v kolika měsících začíná být beránek plodný, abychom ho oddělili od jehniček. Děkuji

Standa - Re: Plodnost

Zdravím Zuzano,
oddělit beránka od jehniček by bylo vhodné do 4. měsíce věku. Zdravím Standa

zuzana - Re: Re: Plodnost

děkuji za odpověď, teď jsme si přivezli půl ročního berana jiné krve a nechceme ještě aby obskočil, máme totiž ještě 3-měsíční jehničky. On zatím neskáče, tak jsme chtěli vědět, kdy začne. Dík Zuzana

Dana - Dobrý den za jak dlouho budou na světě? :-)

potřebova by jsem se zeptat jestly to náhodou nevíte po jaký době od té doby co se jí začnou naplňovat vemínka tak po jaké době přibližně začne rodit .... předem děkuji za odpověď Dana

Standa - Re: Dobrý den za jak dlouho budou na světě? :-)

Zdravím Dano,
masivní zvětšení vemene a případný odkap mleziva z vemene je sigálem, že v průběhu 24 až 48 hodin dojde k porodu. Někdy je tato doba i kratší, je to záležitost individuální reakce ovce nebo kozy, případně krávy na hormonální změny před porodem. K postupnému zvětšování vemene dochází posledních několik týdnů před porodem.
Zdravím Standa

Dana - Re: Re: Dobrý den za jak dlouho budou na světě? :-)

Děkuji moc moc jste mi pomohlo :-D

Jiří - Průjem u berana

Dobrý den,

koupil jsem (v květnu) 1,5 roku starého plemenného berana (Suffolk), který měl být odčerven a zvyklý na zelenou píci. Po převozu bylo vidět, že na pastvě nebobkuje, ale má měkký trus, zhruba ve formě kravince. Naštěstí se to nezhoršilo do úplného průjmu, jen po přidání více šťavnaté píce (jetel apod.) se to horšilo a průjmu blížilo. Nyní ho mám asi týden na seně a vodě a zdá se že trus je alespoň trochu kompaktní, nikoliv však suchý s tendencí k ovčím bobkům. Mám poslat trus na rozbor, vytrvat na dietě (mám bohužel jen letošní seno), nebo podat preventivně odčervující preparáty. Děkuji Vám za odpověď.

Standa - Re: Průjem u berana

Zdravím Jirko,
k beranovi bych přivolal veterinárního lékaře, který by posoudil konzistenci, barvu a případně pach výkalů. Nemusí totiž jít o parazity, ale i o bakteriální onemocnění nebo o dietetickou chybu, kterou bych možná spatřoval ve vašem případě.
Co se týče krmení, pak podávání jetele bych nedoporučil, ale spíše zkrmování pastevního - lučního porostu. Jetel je vynikající bílkovinné krmivo na jedné straně, ale vyšší dávky způsobují zažívací potíže - nadýmání, řídká stolice - váš případ. Optimální je krmení kozy lučním porostem, travním porostem s malým podílem jetelovin. Pozor u jetelovin na to, aby byly podávány posečené - zapařené, nebo aby beran pásl na mokrém porostu - to může vyvolat až akutní nadmutí a tvorbu pěny v bachoru, což může ohrožovat následně zdraví berana.
V krmné dávce mi chybí energie - malý přídavek jádra. Seno je u zvířat, které mají průjmy nebo řidší konzistenci výkalů základem - upravuje trávicí procesy. Obecně bych ještě dodal, že k senu by měli mít přežvýkavci přístup celoročně a neomezeně. Případně zkrmovat i přídavek slámy.
Odčervování jen tak bych zcela zavrhnul, pouze pokud by šlo o veterinární doporučení. Poraďte se s Vašim veterinářem, aby posoudil zdravotní stav berana. Zdravím Standa

Magda - Zánět nebo ne?

Dobrý den, první týden dojíme naši kozu. Doposud bylo vše v pořádku, jen jedno vemeno bylo větší (ale to bylo i s kůzlaty). Mléko bylo voňavé, čisté. Dneska ale bylo jedno vemeno velmi tuhé, v mléce se objevily asi 3 chuchvalečky (bez zápachu, vypadá to jako škraloup), ale mléko celkově smrdí kozinou..může se jednat o začínající zánět? a je možné mléko po převaření pít? Děkuji za odpověď.

Standa - Re: Zánět nebo ne?

Hezký den Magdo,
zánět u kozy se projevuje zvětšením, tuhostí, následně může být vemeno (i jen jedna polovina) tuhá, hiorká, případně bolestivá na pohmat. Pokud se v mléce při dojení objevují "cucky", pak jde nejspíše o příznak počínajícího zánětu. V tom případě je dobré vše konzultovat s veterinářem. Některé patogenní mikroorganismy mohou vyvolávat prudký rozvoj zánětu vemene a léčba je následně komplikovaná. Podstatné nyní je, aby se koza vždy řádně vydojila, pokud jsou kůzlata odstavena a nesají, pak je možné struky i desinfikovat po dojení. Svou roli má hygiena před dojením (očista vemene).
ZDravím Standa