Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Re: Re: Zesláblá jehnička.

Hezký den,
určtě budete muset nechat ovce vyšetřit. Je prima, že jste zavolala na VFu specialistům. Bohužel případy paraTBC jsou více v povědomí chovatelů u skotu. Poslední dobou se s ní setkávám u ovcí i koz. Budu držet pěsti, aby přišly příznivější zprávy. Zdravím Standa

daniela - kozy

po připuštění kozy se nám ji nepodařilo zasušit.nedávno porodila dvě kůzlata a má mimnimum mléka,umí někdo poradit,jak zvýšit laktaci?

Standa - Re: kozy

Hezký den Danielo,
produkce mléka u kozy, která se okozlila, ale nebyla zaprahnutá bude nižší. Nárůst produkce mléka bych neočekával, spíše by postupně měla dle mého soudu koza pozvolna zaprahovat. Na produkci mléka má vliv výživa - objemná krmiva v kombinaci s energetickou složkou - jadrná krmiva. Také okopaniny - hrouhaná řepa, jablka, brambory mají příznivý účinek na produkci mléka. Zdravím Standa

Tomáš - prasata

Dobrý den, rád bych se chtel zeptat na dodavatele prasnicek z rozmnožovacích chovů do užitkových chovů, kolik stojí 1 prasnicka a jestli by dodavatel byl v Ústeckém kraji dekuji

Standa - Re: prasata

Hezký den Tomáši,
pokud máte zájem o nákup prasniček z rozmnožovacího chovu do užitkového chovu, bude nejlepší se obrátit o radu na Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě. Jinak se podívejte na odkaz níže, je tam ročenka, kde na jejím konci jsou napsány jak šlechtitelské, tak i rozmnožovací chovy prasat podle plemen. Pak můžete chovatele nebo podnik "vygooglovat" a oslovit jej. Zdravím Standa
http://www.schpcm.cz/publikace/publikace.asp

Eva - Problem so zasušením kozy - ako to dopadlo

Dobrý deň Stando.
Chcem Vám povedať, ako to dopadlo s mojou kozou, o ktorej som Vám písala 28.2. - nedala sa zasušiť. Vyskúšala som všetko možné a skúšala ju zasušiť niekolkokrát, avšak bezúspešne. Kozu som vydojila naposledy 2 dni pred pôrodom,keď som videla, že už sa to blíži aj to len dopoly. Včera večer sa koza okotila, má velkého capka- bol dosť problém s pôrodom, ale zvládli sme to obidve. Koza má zatial mlieka dosť, dnes ráno som jej oddojila asi 8 dcl, takže dúfam že problém s nedostatkom mlieka nebude mať.
Ostávam s pozdravom a prajem pekný deň. Eva

Standa - Re: Problem so zasušením kozy - ako to dopadlo

Zdravím Vás Evo,
problém se zasušením někdy u vysoce produkčních koz je. Bohužel v některých případech se může sáhnout k výraznější restrikci ve výživě kozy, aby zaprahla. Pokud koza nebyla zasušená, pak bych řekl, že její laktace nyní nebude plnohodnotná a koza postupně zaprahne sama. Budu držet pěsti a přeji hodně chovatelských úspěchů.
Zdravím Standa

lenka - rada

Dobrý den,koupila jsem holandskou zakrslou kozičku,jsou jí 2 měsíce.Pořád jí teče z nosu hlen a potřepává hlavou.Také jí teče oko,které ošetřuji očníma kapkama.Mohla by mít rýmu nebo něco podobného? Můžete mi poradit?
Děkuji lenka

Standa - Re: rada

Hezký den Lenko,
jako již tradičně.. rady ohledně zdraví nedávám, protože nejsem ani veterinář, ani nevidím onu kozičku. Příčin může být několik. Může jít o virovou infekci, může jít o alergickou reakci na nějaký z podnětů (prach, plísně, pyl apod.). Kozu nechte prohlédnout veterinářem. Standa

tothova jana - zánět vemene u ovce

asi po měsíci kdy ovce kojila dvě jehňata se oddělila od ostatních a jen postávala,chodím do práce ,a tak jsem si jí moc nevšímala protože další dokrmuji,a jedno je slabější tak jej přistrkuji na sání k matce,teprve včera jsem zjistila jak má jednu stranu vemene úplně tvrdou,její jehňata už žužlají seno,a tak nijak nedali vědět.Já jí vemeno začala chladit tím že jsem měla syrovátku a do ní namočila kousek hadru.mam ještě protizánětlivý krém,tak jsem jí to taky mázla,a teď už dál nevím co s ní,radu máte i vy?

Jana Tóthová - Re: zánět vemene u ovce

Standa - Re: zánět vemene u ovce

Hezký den Jano,
zánět by měl zhodnotit veterinární lékař. Stanovit případná režim vydojování ovce, nebo případně nechat plovinu vemene zaprahnout. V otázce je také aplikace dalších léčiv. Vemeno musí posoudit veterinář, protože při neléčení hrozí sepse, případné "odpadnutí" poloviny vemene. Držím pěsti Standa

Hanina - hmyz

Dobrý den.Začíníá se otepkovat a stím přichází i múj problém.Mám dva valachy,Hafling 15let,Velšského ponyho 15 let.Chodím snima často na vychazky a pastvu na loukách.Jsou to částečně mokřady,kde je ráj pro komáry a jiný bodaví hmyz.Skoušela jsem spoustu přípravků proti hmyzu pro koně.Různé mastě.Máte prosím nějaký osvědčený a vyskoušený (babský) recept.Moc DĚKUJI.

Standa - Re: hmyz

Hezký den Hanko,
recept, který mám osvědčený na sobě je přídavek cca 12 hřebíčků do malé lahvičky alpy. Nevím ale jak by na tuto kombinaci reagovala kůže koně. V zahraničí se používají jako repelenty dělané z vody a olejů z levandule, cedru, rozmarýnu, eukalyptu nebo skořice, tee trea apod. Do sprejové nádobky se dá voda, pak se přidá pár kapek oleje. Aby se olej s vodou smíchal, pak se ještě do nádobky přidají cca 2 kapky saponátu, aby došlo k vytvoření emulze. Našel jsem taky recept anglických koňarů, kdy se dávkuje 1/3 jablečného octa, 1/3 koupelové oleje sensitiv a 1/3 vody, opět pár kapek saponátu a může se přidat i olej z bylinek nebo olejíček z citronely. Je to ale bez záruky! Standa

Hanina - Re: Re: hmyz

Dobrý den Stando.Moc děkuji a za vyskoušení nic nedám.Skusim vše naalchimovat a skusim to nejprve na malém kousku citlivější kůže,počkám 24 hodin.Pokad nebude nějaká reakce např.zčervenání kůže nebo jiná.No a budu opravdu moc ráda,jestli bude fungovat.Protože bych nerada koníky ošidila o jejih pravidelné vycházky.Které maj oba tak rádi.Dám vám vědít,jak jsem dopadla.

ippi - Re: hmyz

Dobrý den,
poradila bych - levandulový olej. Používám i proti klíšťatům na kočku. Moc se jí vůně nezamlouvá, ale funguje to. Levandule se snad nelíbí ani těmto bodavým potvorám..Levanduli pěstuji, a olej vyrábím sama-minim.náklady. Držím palce!

Karel - prase

Dobrý den,je to asi hloupí dotaz, ale jsem začátečník a chtěl bys se vás zeptat jestli je nějaký jiný způsob jak zjistit přibližnou váhu prasete když nemáme na to váhu na vážení ? Předem děkuji s pozdravem Novotný .

Standa - Re: prase

Hezký den Karle,
váhu lze orientačně stanovit páskovou mírou pro prasat.
Stojí cca 150 až 200 Kč.
např. odkaz zde http://www.kamir.cz/m206-cz-paskova-mira
Zdravím Standa

Helena - hubené ovečky

Dobrý den,
píši o radu ohledně našich oveček. Ve stádě objevilo pár hubených kusů. Jsou to roční jehničky. Poslali jsmebobky na rozbor - viz níže. Četla jsem, že slabá infekce by prý neměla znamenat závažný problém s daným parazitem - nebo je to omyl? Odčerveny byly Aldifalem 15.1.12 Krmnou dávku mají všechny ovečky stejnou. Loni jsme měli podobný problém s beránky, měli ale průjem. Tyhle mejí pěkné bobky. Neradi bychom o ně přišli. Můžete nám poradit prosím zda znovu odčervit? Případně co jiného?
Děkuji

VÝSLEDKY ROZBORU:

Chabertia ++
Eimeria spp. +
Ostertagia ++
motoličnatost a plicní červivost NEG.

Standa - Re: hubené ovečky

Hezký den Heleno,
opět musím konstatovat, že výsledky, které máte z koprologického vyšetření patří do rukou veterináři, který by měl posoudit stav před a případně po odčervení. Veterinární přípravky na odčervení by měl určovat veterinář, nikoliv chovatel (vím, že řada chovatelů se za toto tvrzení na mne bude zlobit, ale je to tak). Při častém používání stejného přípravků totiž může někdy hrozit riziko rezistence, tedy přípravek často užívaný pak nezabírá. Navíc u přípravků je častá diference.. některé přípravky účinné proti plicním a střevním parazitům nemusí působit např. proti tasemnicím nebo motolicím. Určitě další odčervování jen tak nedoporučuji.
Aby bylo odčervení účinné musí také být následně podestýlka po pár dnech odstraněna, aby nedocházelo k opětovnému nakažení ovcí. S tím souvisí i rotace zvířat na pastvině aj.
Pokud jsou ovce vyhublé, je potřeba, aby posoudil veterinář také úroveň výživy ve vašem chovu (kvalitu krmiv a dávku). Případně zhodnotil, jestli nepůjde spíše o problém jiného původu.
Určitě si nechte udělat schéma odčervení a případné vakcinace proti vybraným chorobám u veterináře. Zdravím Standa