Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nahrbený a apatický beránek

Jirka,25. 2. 2012 19:06

Dobrý den,mám měsíčního beránka a je apatický a nahrbený a celkově zesláblý sice žere a pije ale den ode dne se mi zdá horší.Vet mu píchl nějaký vitamíny a podávám mu Energa-Veyxol. Začalo to tak před týdnem.Poradíte mi prosím?

Re: Nahrbený a apatický beránek

Standa,27. 2. 2012 22:35

Zdravím Jirko,
bohužel Vám jak poradit, protože nejsem veterinář a ani by se neslušelo cokoliv posuzovat, pokud člověk nezná více proměnných. Určitě máte možnost se poptat veterináře, který zvíře ošetřuje na předběžnou diagnozu. Příčin může být mnoho, infekce, ledvinové kameny, parazité.. Tady je možná na místě se přípdně obrátit na jiného veterináře, který by byl ochoten vašeho beránka vyšetřit (odběry, vyšetření výkalů apod.)
držím pěsti a omlouvám se za tento způsob odpovědi, ale bohužel více poradit nemohu. Standa

Rada

Hana,22. 2. 2012 20:30

Dobrý večer,velmi by mne zajímalo zda je pravda,že když se otelí kráva a poprvé po porodu se vydojí. Nesmí nadojit víc jak 5-6 l mleziva,jinak prý může dojít k úhynu. Mám sice zemědělskou školu,ale nejsem si této informace vědoma.Děkuji a přeji hezký večer

Re: Rada

Standa,23. 2. 2012 9:36

Zdravím Hano,
doporučený objem oddojeného mleziva 5 až 6 l je směřován spíše na vysokoprodukční krávy. Prvním argumentem je, že zvyšujícím se objemem nadojeného mleziva klesá objem protilátek. Dalším arguementem je, že při nadojení velkého objemu mleziva první den může dojít k fyziologickým problémům u vys. produkčních krav - poporodní obrna, jinak nazývaná jako mléčná horečka, způsobená minerální a hormonální disbalancí - parathormon, vápník, fosfor, energie. U krav s poporodním ulehnutím obrnou pavk veteirnář aplikuje infuzi/e obsahující vápníku, fosfor, glukózu aj.
Zdravím Standa

Re: Re: Rada

Hana,23. 2. 2012 15:34

Velmi děkuji za odpověď a přeji hezký den,Hana

A ještě jedna otázka

Karla,22. 2. 2012 20:00

Když se skříží masné plemeno kozy a dojné plemeno kozy narodí se dojná koza nebo masná? děkuji

Re: A ještě jedna otázka

Standa,23. 2. 2012 9:20

Zdravím Karlo,
křížením masného plemena, například burské plemeno x bílá krátkosrstá se získávají kříženci především pro porážku. U kříženců je dosahováno lepší zmasilosti a jatečné hodnoty. Co se týče mléčné užitkovosti, tak pokud to zhodnotíme jen velmi obecně, pak kříženci mohou mít nižší užitkovost než. čisté dojené plemeno. Produkce mléka je u bílé kozy např. 800 kg za laktaci, u burské kozy cca 350 až 500 kg.
Kříženci burská x bílá = užitk. kříženec určený na porážku. Pokud by jste chtěla mléčnější křížence, pak lze uskutečnit křížení např. bílá krátkosrstá x anglonubíjská. Koza bílá cca 800 až 1000 kg mléka, anglobnubijská koza 1200 až 1500 kg. Křížením realizujeme heterozní efekt.
Zdravím Standa

Re: Re: A ještě jedna otázka

Karla,23. 2. 2012 15:21

Děkuji a jak se zasušuje koza ?

žačátečník

tereza,22. 2. 2012 20:00

Dobrý den, moc se omlouvám, že Vás ruším.
Už nějakou dobu s partnerem uvažujeme, že si pořídíme pár oveček na spásání luk.
Bohužel, nikde jsem nemohla najít stránky, kde by radily začátečníkům chovatelům.
Je nutné, při stavbě plotu použít elektrický plot nebo bude stačit klasický?
Když není na louce žádný přístup k vodě bude stačit jednou denně čistá voda dodaná mnou?
Je nutné stavět nějaký přístřešek, když ovce mám jen na sezonu? Na zimu máme v plánu porážku.
Vím o nutné registraci.
Je nutné pořizovat solný liz?
Moc Vám děkuji za odpověď a prosím nezlobte se, že jsem Vás rušila.
S přáním krásného dne tereza

Re: žačátečník

Standa,23. 2. 2012 9:28

Hezký den Terezo,
oplocení lze využívat obojího typu, bude ale záležet na tom, co myslíte pod pojmem klasické. důležitá je výška. U elektrických ohradniků platí pravidla jak by asi mělo založeno. Toto můžeme konzultovat po emailu.
Vodu by bylo potřeba kontrolovat min. 2x denně, ráno a odpoledne. Přístřešek doporučuji - ochrana před větrem, srážkami, sluncem - zajistit stín. Lze použít jednoduché přístřešky. Solný liz je dnes již při pastevní chovu standardem, takže jej doporučuji. Také doporučuji malé jesle v přístřešku se senem - suché krmení ve dnech, kdy jsou srážky atd.
Pokud bduete chtít více indormací, tak je dobré si sehnat knihu od prof. Horáka - Ovce a jejich chov. Je tam na mnoha stranách popsán celý pastevní chov ovcí. Knihy lze sehnat i v okresních knihovnách, případně zde existují i meziknihovní výpůjčky např. Pražská zemědělská knihovna kousek od Náměstí Míru. Zdravím Standa

Věk

Karla,22. 2. 2012 19:50

Kolika let se dožije ovce ? děkuji

Re: Věk

Standa,23. 2. 2012 9:10

Hezký den Karlo,
ovce se může dožít cca 14 až 19 let. Záleží samozřejmě na způsobu chovu, péči a plemeni. Zdravím Standa

dotaz

Petr,18. 2. 2012 20:57

Dobrý den,
můžete mi prosím napsat nějaké info.ohledně výrobku:betakaroten a kasthaxanthin.
Zda je to prášek nebo výrobek tekutý a jaké množství můžu u Vás zakoupit a jaké jsou ceny těchto produktů nebo poradit kde tyto produkty zakoupit.Děkuji za odpověď,Petr V.

Re: dotaz

Standa,23. 2. 2012 9:04

Hezký den,
dávám vám kontakt na Dr. Dlouhou, která se problematikou betakarotenoidů zabývá: dlouha.gabriela@vuzv.cz
Zdravím Standa

chov ovcí

Pavel,17. 2. 2012 11:44

Dobrý den, rozhodl jsem se, že bych chtěl chovat ovce na maso a mléko. Nemůžu však nikde najít ucelené informace, nemohl by jste mi prosím poradit?jedná se o to v jakém období se mohou ovce dojit na mléko a podobně, jak získat dotace atd. Předem moc děkuji za odpověď. zde je můj e-mail alh23@seznam.cz

Re: chov ovcí

Standa,23. 2. 2012 9:02

Hezký den Pavle,
tématika chovu hospodářských zvířat je námětem na celou knihu, protože otázek, které vyplynou jen při sestavování podnikatelského záměru je mnoho. Kolik zvířat, jaké plemeno, kde budu realizovat prodej, jaké mám pozemky, stavby, jaké máte zkušenosti a co víte o chovu dojených ovcí apod. Pokud máte zájem, napište mi email, můžeme probrat jednotlivé otázky. Mohu vám dát případně i tipy na koho se obrátit s konkrétním tématem. Zdravím Standa

Nemoc

Jirka,16. 2. 2012 11:13

Dobrý den objevilo se mi u ovce a kozy že začla padat na jednu stranu a to levou a po jednom dnu se nezvedne ale žere pise když se donese ke krmení ale pořad je stočena k jedné straně nenapada mě co by to mělo být veterinař řekl po telefonu utratit mužete mi poradit co by to mohlo být?

Re: Nemoc

Standa,16. 2. 2012 22:36

Hezký den Jirko,
bohužel nejsem profesí veterinární lékař, takže vám nemohu poradit o co jde. To by vám musel říci veterinární lékař, kdy bych asi postupoval tak, že uhynulá, nebo utracená zvířata bych nechal vyšetřit pitvou, aby jste znal příčinu. Infekčních patogenů, které mohou vyvolávat tyto potíže je několik např. listérie, klostrídie apod. Příčinou ale také může být chyba ve výživě apod. Těžko soudit co je příčinou. Veterinář by měl navštívit co nejdřívě váš chov! Nevzdávejte to, ale snažte se sehnat pomoc a zjistit příčinu. držím pěsti. Standa

Ovci "slézá" vlna

Ája,13. 2. 2012 14:52

Dobrý den
Moc prosím o radu. Mám 6 oveček VF. poslední jsem koupila loni v září má 2 roky a jehňátka měla u původních majitelů loni v dubnu dvě. Ovečka měla hrozně zakrmenou srst a tak jsem ji hned v září ostříhala strojkem. Byla plná klošů a tak jsem ji i ostatní oveny odčerivla Aldifanem (ten název přesně nevím) . Před 14 dny se u této ovečky objevila holá místa na jednom boku asi 3 taková holá kolečka v půměru tak 7 -10 cm. Kůže je klidná bez jakýchkoliv změn jen bych řekla suchá. Ovečky jsem měla dohromady s rohatýma kozama a je fakt ,že ty je dost trkaly, takže jsem do týdne kozy oddělila aby oveny byly samotné. Ovečka má teď holé fleky na obou bocích, zadních nohách a za krkem. Původně jsem myslela , že ji tak potrkaly kozeny, ale teď nevím. žádná jiná ovečka to nemá. Ovce krmím senem , mačkaným ječmenem a ovcem - trochu, liz od biosaxon mienrální i solný. V listopadu byla všechna zvířata odčervena ivomecem a dostala injekci s vitamíny na zimu (nevím co to bylo konkrétně). Ovečka je jinak čilá, žere, pije tváří se spokojeně. známý co chová ovečky říkal , že to bude nedostatek vitamínů, ale nedokázal poradit co jim dodat, nebo prý plíseň. tak nevím. Nevíte čím by to mohlo být? čekáme koncem února jehňátka tak se bojím aby to nebylo něco infekčního. moc díky za názor a radu.

Re: Ovci "slézá" vlna

Standa,13. 2. 2012 22:56

Hezký den Ájo,
určitě být na vašem místě, tak bych se poradil o situaci s veterinářem, protože situace by se měla řešit. Píšete, že jste odčervovala Aldifalem a také Ivomecem. Pokud jsou místa na bocích, končetinách a krku holá, tak je dobré, aby se veterinář na tato místa podíval, případně udělal seškraby, jestli nejde například o svrab - prašivinu, všenky, nebo nejde o jiné onemocnění, včetně chyb ve výživě. Určitě bych nedoporučoval nyní před bahněním nějaké "domácí" akce, ale je potřeba, aby se na to podíval veterinář. Zdravím Standa