Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ještě jednou přístřešek pro krávy

Marie,5. 11. 2011 0:39

Dobrý den,
dovoluji si, ozvat se ještě jednou s dotazem.
Zákon č.246/1992 a vyhl. o minimálních standartech mám přečtené.
Bohužel formulace " poskytnutí přiměřené ochrany před klimatickými vlivy "
je sice na první pohled v pořádku, ale ve skutečnosti, jestli je ochrana přiměřená nebo ne, určuje jedině inspektor vet. správy. V našem případě vypadá práce vet. inspektorů takhle :
Kontrola z 28.3.2008 konstatovala v zápise porušení zák. 246/1992 mimo jiného tím, že " ve výběhu není vybudován žádný přístřešek, ani jiná ochrana před nepříznivými klimatickými podmínkami (skot je chován celoročně na pastvině), a zvířata nemají přístup do žádné stáje. Chovateli bylo vydáno nápravné opatření, aby zajistil ochranu skotu před nepříznivými klimatickými podmínkami ".
Kontrola 7.5.2008 splnění nápravného opatření - konstatováno že, " jako ochrana před nepříz. klim. podmínkami v průběhu pastevního období slouží skotu listnaté stromy, které se ve výběhu nachází ".
Kontrola 9.9.2008 - zjištěno porušení zákona 246/1992 par.12a odst. 4 tím,
že " pro skot na pastvině není vybudován žádný přístřešek, ani jiná ochrana před nepříznivými klimatic. podmínkami (skot je chován celoročně na pastvině) a zvířata nemají přístup do žádné stáje, nejedná se o rustikální plemena skotu, pouze přes vegetační období mají k dispozici stromy, které se nacházejí na pastvině".
Kontrola 28.1.2009 - " Pastvina je tvořena terénními nerovnostmi a místy zarostlými stromy, které poskytují skotu částečnou ochranu před klimatickými podmínkami. Skot je chován na pastvě celoročně. V případě zhoršených klimatických podmínek (dešťové, příp. sněhové srážky ) bude skot ustájen ve stáji chovatele na hospodářství ".
Krávy však strávily i další zimu mimo chlév. Paní, která podněty ke kontrolám podávala, bydlí vedle pastviny a tak vše vidí po celou zimu.
Stížnosti na SVS a Mze nebyly úspěšné, neboť vše se opírá o vyhodnocení situace inspektorem vet. správy, že k ochraně postačují stromy na pozemku.
Nikdo se nezabývá tím, jestli je vyhodnocení situace správné, zvlášť když některé kontroly zjistí, že k pochybení chovatele došlo a některé konstatují, že je vše v pořádku.
Korespondence s výše uvedenými orgány byla o paragrafech a ne o tom, jestli tomuto - ne rustikálnímu plemenu - takový způsob chovu nepůsobí utrpení.
Omlouvám se za rozvláčnost, ale chtěla vám osvětlit, že potřebuji zjistit,
jestli krávy opravdu snesou vše, nebo jsou modelové situace, kdy se dá už mluvit o týrání zvířat. Myslím si (já, amatér), že když kráva zimu přežije, neznamená to, že ji prožila v pohodě, bez utrpení. Jedná se o šumpersko a ne o Hodonín.
Dá se v této věci něco dělat, když všechny orgány, které mají na starosti ochranu zvířat proti týrání, to smetly ze stolu ?
Děkuji za jakoukoliv odpověď. Marie.

Re: Ještě jednou přístřešek pro krávy

Standa,5. 11. 2011 12:38

Hezký den Marie,
děkuji za dílčí nálezy zprávy, které se týkají kontrol. Ve zprávách je vidět nejednostnost, ale otázkou je, jak postupovaly dále dozorové orgány při kontrole plnění podmínek vůči chovateli a dodržování nápravných opatření. To mě, ale nepřísluší jakkoliv komentovat. Je to spíše otázka dozorového orgánu - krjaské veterinární správy, případně rozkladu komise na ochranu zvířat při MZe. Trochu mne zaráží četnost kontrol, která byla uskutečněna na základě podnětu dané paní a také, že zprávy jsou staré již dva roky.. Těžko soudit jak se situace nyní vyvíjí.
K obecnému dotazu jsem se již vyjadřoval v minulé odpovědi. Skot má velmi dobré termoregulační mechanismy, takže nízké teploty mu obecně nedělají problémy. Jednou reakcí organismu na změny podmínek je i adaptabilita a odolnost, tedy přizpůsobivost zvířat místním podmínkám (zhoustnutí srstí, její délka apod.). Obdobně tomu tak i je u skotu chovaného ve stájích, zvláště v nezateplených stájích, kde se teplota prostředí přibližuje teplotě venku! Zateplené stáje, tmavé a páchnoucí chlívky jsou již naštěstí minulostí.
Utrpení je pojmem, který způsobuje zvířeti bolest, zranění, zdravotní poruchu anebo smrt. Při kontrole příslušným veterinárním inspektorem byly jistě i tyto věci hodnoceny a myslím si, že nic z toho u zvířat nebylo zjištěno, protože pokud by tomu tak bylo, bývá postup inspektorů razantní (vlastní zkušenost, kdy jsem ohlásil týrání zvířete, které bylo na pokyn inspektorů a přes odpor majitele na místě utraceno).
V případě utrpení dochází totiž již k naplnění trestného činu týrání zvířat.
Nechci nikoho soudit ani hodnotit, protože k tomu nejsem ani kvalifikován, ani oprávněn ani konkrétní situaci neznám. Pokud si myslíte, že dochází k týrání zvířat, nebo máte pochybnosti, pak máte možnost se obrátit na obec s rozšířenou působností, policii nebo přímo na státni zastupitelství. Existuje tu také Ústřední komise na ochranu zvířat při MZe, případně se obrátit na krajskou veterinární správu, jako vyšší stupeň veterinárního dozoru. Zdravím Standa


Re: Ještě jednou přístřešek pro krávy

Jirka,6. 11. 2011 20:25

Vážená Marie.I dojená plemena velice dobře snášejí zimní období venku bez přístřešku. Podmínkou je jejich celoroční pobyt venku, přístup k nezamrzající vodě a kvalitní krmení. Balíkované seno či senáž není nutné nijak chránit před srážkami. Ochrana krmiva je nutná v případě vysokoprodukčních stád,které se ovšem nechovají pod širým nebem.Na plemenu nezáleží.Telení krav je i v teplotách pod mínus deset stupňů bez problémů. Lidská kriteria na hodnocení pohody zvířat nelze vztahovat. Z Vašich příspěvků je vidět,že nemáte co dělat a tak se bavíte udáváním. Starejte se o sebe a buďte ráda,že Vás sousedi chovatelé doposud neposlali do míst,kde záda plynule přecházejí v nohy.

Re: Re: Ještě jednou přístřešek pro krávy

Marie,7. 11. 2011 20:21

Milý Jirko,
příště čtěte pozorněji. Psala jsem, že podněty ke kontrolám podávala paní, která bydlí v sousedství pastviny. Já jsem laik a hledám jen informace, jak to s kravami vlastně je. Děkuji za vaše doporučení, abych se starala sama o sebe, ale na stará kolena se těžko člověk mění.
Marie

Bílé sraženinky v mléce / ve struku/.

Vláďa,4. 11. 2011 13:36

Dobrý den Stando, u jedné kozy při dojení se objevují občas drobné asi tak okolo dvou milimetrů velké kousky jakoby sraženého mléka. Je to pro veterináře, či to odezní? Nebo co je příčinou? Za odpověď děkuji.

Re: Bílé sraženinky v mléce / ve struku/.

Standa,4. 11. 2011 20:03

Hezký den Vláďo,
pokud se objevují v mléce shluky, jak určitě je na místě se poradit s veterinářem. Ten by měl kozu prohlédnout, posoudit případné shluky (krupičky, "cucky") a případně odeslat vzorek mléka na mikrobiologický rozbor. Jiné řešení není. Samozřejmě bych s ním prokonzultoval i výživu a hygienu dojení, která může být jednou z příčin. Zdravím Standa

Re: Re: Bílé sraženinky v mléce / ve struku/.

Vláďa,6. 11. 2011 13:37

Stando, děkuji Vám za odpověď. Vláďa

ovce

milan,4. 11. 2011 16:29

Dobrý den, mám chovný pár ovcí a ovečka si začala vykusovat vlnu.Jde o nemoc nebo nedostatek něčeho? Také mám dojem že beran ji nenechá chvilku odpočinout,může jít o stres?

Re: ovce

Standa,4. 11. 2011 20:14

Hezký den Milane,
svou odpověď budu formulovat do několika bodů:
a) beran by měl být oddělen od ovcí, zvláště pokud jsou březí, aby jste se nedočkal případného potratu,
b) o výživě nepíšete vůbec nic, takže pokud mají ovce kvalitní liz, vyváženou krmnou dávku a pokud případně přidáváte i nějaký premix minerálně-vitamínový, pak problém být nemusí,
c) stres samozřejmě může vyvolávat určitě poruchy chování, takže určitě oddělte berana od ovcí,
d) za okusováním může stát i parazitární onemocnění kůže (otázkou je, kdy jste naposledy stříhal ovce, případně odčervoval), např.svrab, všenky nebo vši,
e) tato odpověď je asi nejvíce katastrofická, ale uvádím jí pro úplnost - a tím je scarpie, tedy obdoba BSE - nemocí šílených krav, kde ale jsou příznakem, hubnutí, plachost apod.
Doporučuji se proto spojit s veterinářem. Zvláště nyní začíná sezóna oněch parazitárních onemocnění u ovcí. Dělají se seškraby kůže a laboratorní diagnostika, případně se hned zahájí léčba. držím pěsti. Standa

Re: Re: ovce

milan ,5. 11. 2011 19:53

děkuji za informace

Česká červinka

Jara,4. 11. 2011 10:53

Zdravím Stando! Děkuji za vaše odpovědi! Měl bych dotaz, docela se mi líbí plemeno krávy Česká červinka, je možné čerpat na chov krávy tohoto krásného plemene nějaké dotace např. na nákup chovného materiálu, dotace na krmný den apod.? Děkuji za odpověd

Re: Česká červinka

Standa,4. 11. 2011 19:56

Hezký den Járo,
podívejte se na stránky http://www.genetickezdroje.cz/ naleznete tam informace i o české červince a více informací ohledně dotací pak ve výročních zprávách, které tam jsou ke stažení. Zdravím Standa

Přístřešek pro chov skotu

Marie,1. 11. 2011 11:37

Dobrý den, zajímalo by mne, jestli při chovu skotu, který je celoročně na pastvině, je nutno vybudovat přístřešek. Chov krav, o který se konkrétně jedná, kontrolovala KVS a při první kontrole (v březnu ) uložila chovateli zajistit jejich ochranu před nepříznivými klimatickými podmínkami. V květnu při kontrole splnění nápravného opatření inspektoři KVS zjistili, že cituji : " jako ochrana před nepříznivými klimatic. podmínkami v průběhu pastevního období slouží listnaté stromy, které se ve výběhu nachází. Chovatel splnil uložená nápravná opatření. "
O pěstování skotu nic nevím, celou neděli jsem hledala na internetu informace, ale protože ty, které jsem našla, jsou dost protichůdné, chtěla bych vás poprosit, jestli byste mi mohl poradit, jak to s kravami a přístřeškem vlastně je.
Dozvěděla jsem se, že záleží na plemeni. Ve zprávě KVS není konkrétní název plemene uveden, píše se, že se nejedná o rustikální plemeno.
Taky jsem se dozvěděla, že skot má dobrou termoregulaci a tudíž může být celý rok venku. Ale stále si myslím, že pokud nastane v zimě situace, že delší dobu prší a pak zamrzne, tak to asi krávě moc neprospěje. Neumím si také představit, jak tyto krávy mají na pastvině v zimním období balík sena, do kterého jim prší. Ten jeden balík tam mají asi na tři dny, tak si myslím, že alespoň to krmivo by mělo být suché. Opakuji, že jsem naprostý laik v tomto oboru, a budu ráda, jestli mi poradíte, jaké životní podmínky jsou pro krávy vhodné.
Děkuji

Re: Přístřešek pro chov skotu

Standa,4. 11. 2011 19:54

Hezký den Maruško,
K vašemu dotazu, který jsem včera psal, ale jaksi se zde neuložil. Chov zvířat je upraven řadou zákonů. Pokud máte zájem, pak doporučuji adresu portal.gov.cz, kde naleznete v horní liště záložku zákony. Zde lze již podle klíčového slova nalézt příslušné zákony. Druhou alternativou je zadat např. zákon na ochranu zvířat, minimální standardy pro ochranu hospodářských zvířat apod. Z pohledu legislativy je klíčový Zákon na ochranu zvířat proti týrání, který stanoví: Hospodářským zvířatům, která nejsou chována v budovách, se poskytuje přiměřená ochrana před nepříznivými povětrnostními podmínkami, predátory a riziky ohrožujícími jejich zdraví. Na toto navazuje Vyhláška o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat. Zde je napsáno: při chovu hospodářských zvířat je možné jejich trvalé umístění v zimním období pouze ve výbězích nebo na pastvinách, pokud byla takto chovaná zvířata na tento způsob chovu v daných klimatických podmínkách již dostatečně navykána a takový způsob chovu jim nepůsobí utrpení. Dále: při chovu hospodářských zvířat musí být ve výbězích nebo na pastvinách zabezpečeno, aby zdroje vody nezamrzly a byly hospodářským zvířatům přístupné.
Tedy trochu rekapitulace. Skot má velmi dobře vytvořeny mechanismy termoregulace, samozřejmě, že je tato schopnost adaptace závislá na plemeni. Lépe se vyrovnává s chladem než s teplotou nad 25 °C, kdy u dojených plemen dochází k tzv. tepelnému stresu. Ve svém dotazu píšete, že jde o plemena rustikální. Tedy o plemena, která jsou odolná, adaptabilní a jejich chov v „drsnější“ klimatických podmínkách, a při horší kvalitě pastvy, není problémem. Např. jde o plemena Salers, Gasconne apod.
Osobně bych se přimlouval za vybudování jednoduchých (tzv. lehkých) pastevních přístřešků, které ochrání přežvýkavce (masný skot, kozy, ovce) v době pastvy před nepříznivými povětrnostními podmínkami ( v létě před sluncem – stín, v zimě – srážky apod.). Samozřejmě chovatelské modifikace existují (tvorba závětří z balíků slámy apod.). Vždy záleží na konkrétním posouzením chovného zařízení - pastviny, což ve vašem případě uskutečnila Veterinární správa, která je dozorovým orgánem kontroly ochrany zvířat proti týrání. Co se týče krmiv a vody, tak u krmiv by tato měla být zakládána do zařízení, která jsou k tomu určena. Tedy do pastevních jeslí apod. U balíkovaných krmiv se spoléhá na to, že krmiva jsou při balení lisována, tedy je zde průnik srážek do jisté míry omezen. Někdy ale se pak krmivo stává spíše podestýlkou. Chovatel by měl zabránit znehodnocení krmiv a jejich případnému zakálení. Snad má odpověď takto stačí. Zdravím Standa

Prase v žitě

Tomáš,2. 11. 2011 21:30

Dobrý den,
kamarád mi tvrdí, že prasata nežerou žito. A tak hledám na internetu odpověď.
Zatím marně. Proto se obracím s tímto dotazem na Vás, coby odborníka na chov.
Předem děkuji za odpověď.

Re: Prase v žitě

Standa,3. 11. 2011 19:13

Zdravím Tomáši,
žito se používá při krmení prasat omezeně. Ono samo o sobě je trochu hořké, navíc obsahuje některé antinutriční látky, proto se zařazuje do krmných směsí v omezeném množství a většinou pro prasata nad 50 kg. Velké dávky žita v krmné dávce nad cca 15 % by mohly způsobit zažívací problémy. Zdravím Standa

ovce

jana,3. 11. 2011 14:52

Dobrý den,prosím o radu jak poznám že mám březí ovce ,berana už 2 měsíce nemáme ale poslední ch 14až 3 neděle se mi zdá že se jim zvětšilo břicho,tak nevím jestli jsou tak nažrané nebo březí.Děkuji za radu jana

Re: ovce

Standa,3. 11. 2011 18:33

Zdravím Jano,
pokud by byly ovce zapouštěné, pak by jste to asi nyní ještě tzv. na "oko" moc nepoznala, protože plody rostou až v poslední dva měsíce před porodem (zejména poslední měsíc březosti). Také záleží, kdy jste ovce nechala ostříhat. Vyšetřit se dají ovce ultrazvukem, takže bych se zeptal vaše veterinárního lékaře nebo inseminačního technika z okolí.
Zdravím Standa

úhyn kozlete

Jiří,26. 10. 2011 12:00

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaky zpusobe probíhá Rektalní chřipka u ovcí a jestli je možná náraza i u koz? Uhynulo mi kozle mělo řítkou stolici zhruba týden po senu mírné zepšení apatie náhlý úhyn. Děkuji za odpověd´

Re: úhyn kozlete

Standa,31. 10. 2011 19:18

Zdravím Jirko,
nejsem veterinární lékař, takže vám nemohu odborně odpovědět. Obecně u telat mohou být virové infekce (rota a coronaviry), které způsobují průjmové stavy. Nejčastěji jde o infekce již v prvním týdnů života mláďat, takže významnou roli hraje perfektně zvládnutá mlezivová výživa a také zoohygiena (hygiena ustájení, krmení a napájení). Pokud ale kůzle bylo starší, tak spíše bych se přikláněl k bakteriální nebo parazitární infekce. Často jde o kokcidie nebo kryptosporidie. Pro příště to chce vše konzultovat co nejdříve s veterinářem, který posoudí výkaly a zahájí léčbu. Po úhynu je dobré uskutečnit pitvu, která vám řekne co bylo příčinou. Odhadování nemá v chovatelství absolutně význam. Zdravím Standa