Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Přístřešek pro chov skotu

Standa,4. 11. 2011 19:54

Hezký den Maruško,
K vašemu dotazu, který jsem včera psal, ale jaksi se zde neuložil. Chov zvířat je upraven řadou zákonů. Pokud máte zájem, pak doporučuji adresu portal.gov.cz, kde naleznete v horní liště záložku zákony. Zde lze již podle klíčového slova nalézt příslušné zákony. Druhou alternativou je zadat např. zákon na ochranu zvířat, minimální standardy pro ochranu hospodářských zvířat apod. Z pohledu legislativy je klíčový Zákon na ochranu zvířat proti týrání, který stanoví: Hospodářským zvířatům, která nejsou chována v budovách, se poskytuje přiměřená ochrana před nepříznivými povětrnostními podmínkami, predátory a riziky ohrožujícími jejich zdraví. Na toto navazuje Vyhláška o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat. Zde je napsáno: při chovu hospodářských zvířat je možné jejich trvalé umístění v zimním období pouze ve výbězích nebo na pastvinách, pokud byla takto chovaná zvířata na tento způsob chovu v daných klimatických podmínkách již dostatečně navykána a takový způsob chovu jim nepůsobí utrpení. Dále: při chovu hospodářských zvířat musí být ve výbězích nebo na pastvinách zabezpečeno, aby zdroje vody nezamrzly a byly hospodářským zvířatům přístupné.
Tedy trochu rekapitulace. Skot má velmi dobře vytvořeny mechanismy termoregulace, samozřejmě, že je tato schopnost adaptace závislá na plemeni. Lépe se vyrovnává s chladem než s teplotou nad 25 °C, kdy u dojených plemen dochází k tzv. tepelnému stresu. Ve svém dotazu píšete, že jde o plemena rustikální. Tedy o plemena, která jsou odolná, adaptabilní a jejich chov v „drsnější“ klimatických podmínkách, a při horší kvalitě pastvy, není problémem. Např. jde o plemena Salers, Gasconne apod.
Osobně bych se přimlouval za vybudování jednoduchých (tzv. lehkých) pastevních přístřešků, které ochrání přežvýkavce (masný skot, kozy, ovce) v době pastvy před nepříznivými povětrnostními podmínkami ( v létě před sluncem – stín, v zimě – srážky apod.). Samozřejmě chovatelské modifikace existují (tvorba závětří z balíků slámy apod.). Vždy záleží na konkrétním posouzením chovného zařízení - pastviny, což ve vašem případě uskutečnila Veterinární správa, která je dozorovým orgánem kontroly ochrany zvířat proti týrání. Co se týče krmiv a vody, tak u krmiv by tato měla být zakládána do zařízení, která jsou k tomu určena. Tedy do pastevních jeslí apod. U balíkovaných krmiv se spoléhá na to, že krmiva jsou při balení lisována, tedy je zde průnik srážek do jisté míry omezen. Někdy ale se pak krmivo stává spíše podestýlkou. Chovatel by měl zabránit znehodnocení krmiv a jejich případnému zakálení. Snad má odpověď takto stačí. Zdravím Standa

Prase v žitě

Tomáš,2. 11. 2011 21:30

Dobrý den,
kamarád mi tvrdí, že prasata nežerou žito. A tak hledám na internetu odpověď.
Zatím marně. Proto se obracím s tímto dotazem na Vás, coby odborníka na chov.
Předem děkuji za odpověď.

Re: Prase v žitě

Standa,3. 11. 2011 19:13

Zdravím Tomáši,
žito se používá při krmení prasat omezeně. Ono samo o sobě je trochu hořké, navíc obsahuje některé antinutriční látky, proto se zařazuje do krmných směsí v omezeném množství a většinou pro prasata nad 50 kg. Velké dávky žita v krmné dávce nad cca 15 % by mohly způsobit zažívací problémy. Zdravím Standa

ovce

jana,3. 11. 2011 14:52

Dobrý den,prosím o radu jak poznám že mám březí ovce ,berana už 2 měsíce nemáme ale poslední ch 14až 3 neděle se mi zdá že se jim zvětšilo břicho,tak nevím jestli jsou tak nažrané nebo březí.Děkuji za radu jana

Re: ovce

Standa,3. 11. 2011 18:33

Zdravím Jano,
pokud by byly ovce zapouštěné, pak by jste to asi nyní ještě tzv. na "oko" moc nepoznala, protože plody rostou až v poslední dva měsíce před porodem (zejména poslední měsíc březosti). Také záleží, kdy jste ovce nechala ostříhat. Vyšetřit se dají ovce ultrazvukem, takže bych se zeptal vaše veterinárního lékaře nebo inseminačního technika z okolí.
Zdravím Standa

úhyn kozlete

Jiří,26. 10. 2011 12:00

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaky zpusobe probíhá Rektalní chřipka u ovcí a jestli je možná náraza i u koz? Uhynulo mi kozle mělo řítkou stolici zhruba týden po senu mírné zepšení apatie náhlý úhyn. Děkuji za odpověd´

Re: úhyn kozlete

Standa,31. 10. 2011 19:18

Zdravím Jirko,
nejsem veterinární lékař, takže vám nemohu odborně odpovědět. Obecně u telat mohou být virové infekce (rota a coronaviry), které způsobují průjmové stavy. Nejčastěji jde o infekce již v prvním týdnů života mláďat, takže významnou roli hraje perfektně zvládnutá mlezivová výživa a také zoohygiena (hygiena ustájení, krmení a napájení). Pokud ale kůzle bylo starší, tak spíše bych se přikláněl k bakteriální nebo parazitární infekce. Často jde o kokcidie nebo kryptosporidie. Pro příště to chce vše konzultovat co nejdříve s veterinářem, který posoudí výkaly a zahájí léčbu. Po úhynu je dobré uskutečnit pitvu, která vám řekne co bylo příčinou. Odhadování nemá v chovatelství absolutně význam. Zdravím Standa

Re: Re: úhyn kozlete

Jirka,1. 11. 2011 19:38

Děkuji Vám za odpověd´

Pomoc

hanulikjiranova@seznam.cz,28. 10. 2011 15:39

Dobrý den,pracuji už leta jako ošetřovatelka hospodářských zvířat.Ted momentálně jsem v odchovně telat.Je zde více jak třista kusu,od stáří 3týdnu až po 4 měsíce.V takovém počtu je jasné že dojde k onemocnění některého zvířete. Od akutních zápalu plic,nadmutí telete,rýma či problémy pohybové.Otoky kloubu,kloubní záněty atd..! Máme našeho veterináře,který podá léky.Někdy se ovšem stane,že stav telete je vážný a přes veškerou veterinární pomoc tele umírá.Několikrát jsem žádala veterináře at tele utratí,protože se nám několikrát stalo že nám na stáji tele umíralo i 2 dny,než skonalo.Ale veterinář mě nikdy nevyšel vstříct.Pak se tedy čekalo až telátko umře samo a nebo což nerada píšu rána z milosti do hlavy.Je to hrozný,ale nemohu dovolit aby se tam takhle trapilo,naříkalo bolestí a nebylo mu pomoci.Trochu to zkrátím,protože tohle co píšu je na delší psaní.Mou otázkou tedy je.Porušuje veterinář nějaký zákon.

Re: Pomoc

Standa,31. 10. 2011 21:10

Zdravím Vás Hanko,
podle Vašeho psaní bych soudil, že reservy v odchovu telat máte. Vůbec nerozumím přesunu telat v tak časném věku do odchovny. Skupinové ustájí od věku 3. týdnů je ve vašem případě spíše škodlivé než užitečné. Z pohledu imunity telat je tak časný přesun na škodu zdraví telat, protože přestávají "fungovat" protilátky, které tele dostalo prostřednictvím mleziva a vlastní tvorba protilátek také není příliš valná. Navíc stresové stavy ještě více imunitní reakce potlačují.
Ale nyní k vašemu dotazu ohledně veterinární péče. I veterinární lékař je vázán zákonnými předpisy a také profesním řádem Komory veterinárních lékařů.
Podle zákona na ochranu zvířat: Pokud je přežívání nemocného, vyčerpaného nebo zraněného zvířete spojeno s jeho nepřiměřeným utrpením, provede se jeho porážka nebo utracení na místě, kde k nemoci, vyčerpání nebo zranění zvířete došlo. V případě, že doopravdy telata hynou jak popisujete i několik dní, je dle mého názoru splněna i podmínka pro označení, že jde o týrání zvířete. V zákonu na ochranu zvířat proti týrání, kde v § 3 jen napsáno, že za týrání je považováno podle písmene x) i jiné jednání, v jehož důsledku dojde k utrpení zvířete. Tedy zde bych mohl usoudit i na laxnost veterináře. Na druhou stranu ale upozorňuji, že i ona rána z milosti není košer.
Zákon na ochranu zvířat proti týrání doplňuje Veterinární zákon.
Dále existuje také profesní řád Komory veterinárních lékařů. Zde je napsáno:
1/ odpovědnost veterinárního lékaře - vůči pacientovi (jednotlivému zvířeti nebo skupině zvířat) - základní zásadou přístupu k pacientovi je zbavení bolesti, nemohoucnosti nebo zbytečného utrpení, udržování funkčních schopností a užitkovosti zvířat. Tedy je povinností veterináře je utratit nemocné a nevyléčitelné zvíře!
2/ veterinární lékaři při výkonu své profese musí nejprve zvažovat dobro pacienta, ulehčit mu utrpení, zbavit jej nemohoucnosti a zároveň u něj minimalizovat bolest a strach.
Tedy podtrženo a sečteno, chtělo by to asi na popsané případy upozornit také vašeho zootechnika. Ten je zodpovědný za chov vůči orgánům vedení podniku. Navíc i on je vázán národní legislativou, která je ve vztahu ke zdraví zvířat a předcházení jejich utrpení. Veterinární lékař má v současnosti dostatek prostředků k tomu, aby předcházel zbytečnému utrpení telat. Na vašem zootechnikovi je pak, aby si pohovořil s veterinářem a případně si našel jiného veterináře pro chov.
Držím vám pěsti a v případě dalšího dotazu napište. Zdravím Standa
PS: prohřešky veterinárního lékaře je řízeno disciplinárním řízením, a to podle zákona č. 381/1991 Sb.

Věk

Jara,31. 10. 2011 12:55

Zdravím Stando! Jen tak pro zajímavost kolika let se dožívají kozy nebo krávy v chovech? Záleží také na plemeni nebo je to spíše otázka péče apod.? Děkuji za odpověd

Re: Věk

Standa,31. 10. 2011 19:52

Ještě jednou zdravím Járo,
dlouhověkost je opět otázkou chovatelské zkušenosti a kvalitní péče o zvířata. Jsou chovy, kde máte velmi vysokou užitkovost, ale brzy se krávy ze stáda brakují (vyřazují), jsou chovy, kde najdete velké procento krav na 4,5 a vyšší laktaci. U specializovaných plemen (zejména dojená plemena), která jsou náročnější než např. masná plemena je dlouhověkost otázkou zvládnutého managementu chovu. Standa

kozy kříženky

Jara,26. 10. 2011 17:08

Zdravím Stando! Mám dotaz, jaké jsou dojnice kříženky mléčných plemen koz či krav? Například bíla x anglonubijská apod. Dotazuji se proto, že například anglonubijské kozy jsou výborné ale choulostivé dojnice a tak vidim teoretickou možnost křížením získat výborné a odolné dojnice. Děkuji za reakce

Re: kozy kříženky

Standa,31. 10. 2011 19:41

Zdravím Járo,
křížení mezi dojenými plemeny je v praxi často uskutečňováno. U koz je křížení anglonubijská vers. např. bílá koza krátkosrstá. Vyšší dojivost u kříženek bude, a to stejně jako u čistokrevných plemen pouze tehdy, pokud bude zajištěno perfektní ošetřování a výživa. Křížení proto není vždy záchranou ani jistotou vyšší užitkovostí. To je častý chovatelský omyl. V chovu dojeného skotu není křížení moc časté, ale existují zvládnuté programy, které nabízejí tyto programy s velmi dobrými výsledky. Podívejte se například na plemko.cz, kde je popsán systém pro-cross. Zdravím Standa

domestikace

Denisa,26. 10. 2011 14:51

Dobrý den,

mám na Vás prosbičku. Do školy mám napsat práci na téma "domestikace" a protože nemám vůbec představu o jakém zvířeti psát, tak se tady ptám, zda by mi někdo nemohl poradit nejléme popsanou domestikaci mezi skotem? Potřebuji i 4 ověřitelné zdroje, které nebudou napadnutelné (tj. zdroje, které vědí o čem je řeč a nevycucájaví si text z prstu). Předem moc děkuji všem, které by něco napadlo.

Re: domestikace

Standa,31. 10. 2011 19:22

Zdravím Deniso,
určitě by to chtělo navštívit nejbližší okresní knihovnu. Tam je možné se podívat po knihách Obecné zootechniky. Také je možnost si vyžádat ve vaší knihovně tzv. mezi knihovní výpůjčky. Odborné knihy naleznete v Praze v Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, která má velké sbírky zemědělské literatury. |Adresa je www.uzei.cz
Zdravím Standa

chov býků

Jiří ,25. 10. 2011 18:18

Dobrý den , chtěl bych si koupit 4 býčky a chovat je ale jelikož nemám vůbec žádné zkušenosti zajimalo by mě co vše k tomu potřebuji "olítat " a taky jak je to s dotacemi a kolik potřebuji hektaru půdy abych dotace na 4 býky dostal.Děkuji

Re: chov býků

Standa,25. 10. 2011 20:58

Zdravím Jirko,
na úvod bych začal mírnou kritikou. Pokud nemáte zkušenosti s chovem zvířat, pak určitě není dobrý nápad začínat hned s chovem býků. Výkrm býků resp. pastevní odchov vyžaduje řadu znalostí (zásady práce s býky, bezpečnost práce s nimi, nároky na výživu, ošetřování, znalost možných zdravotních problémů apod). Pro začátek bych vám doporučil si přečíst knihu Chov masného skotu od A do Z, kde je problematika chovu masného skotu detailně popsána. Zjistíte, že nejde jen o pořízení si zvířat, ale také umět naplánovat spotřebu krmiv, jak ošetřovat pastviny, nároky na ustájení, vybavení pastevního areálu apod.
Vidina dotací je dosti krátkozraká a může být i zrádná. V naší vlasti existuje také celá řada dalších právních předpisů, které by jste při chovu resp. výkrmu býků měl znát: zákon na ochranu zvířat, minimální standardy pro chov hospodářských zvířat, veterinární zákon apod. Dotační politika a dokumenty, které se této oblasti týkají najdete na stránkách Státního zemědělského a intervenčního fondu www.szif.cz.
Zdravím Standa

Re: Re: chov býků

Jiří,26. 10. 2011 10:55

Děkuji za odpovědˇ, asi jsem to špatně napsal , zkušenosti ze zvířaty mám ale nemám zkušenosti nebo informace spíše zákonového a papírového směru.Doma mám králiky , ovce a jiné , mé rodiče chovali býky i krávy ale doba se změnila a v tomhle mi nedokáží poradit.

Re: Re: Re: chov býků

Standa,26. 10. 2011 11:12

Zdravím Jirko,
co se týče předpisů, tak se podívejte na zákon na ochranu zvířat proti týrání, je tam část zákona o chovu hospodářských zvířat, pak bych doporučil si přečíst minimální standardy pro ochranu hospodářských zvířat, veteirnární zákon, dále nařízení vlády - organizace práce a pracovních postupů při chovu zvířat. Vše najdete na portálu portal.gov.cz, kde je v horní liště sekce zákony.
Po úřední stránce již máte přidělené číslo hospodářství (chováte ovce, které musí být označeny a také zapsány v centrální evidenci). Pokud tomu tak není, pak se podívejte v pravo do nabídky, kde je sekce Základy chovatelství - poté Jak registrovat chov zvířat. Je tam podrobný návod a po telefonu lze kontaktovat příslušného pracovníka, který vás navede. Ohledně dotací bych vás odkázal buď na Státní intervenční fond, nebo se obraťte na regionální pracoviště Ministerstva zemědělství, kde vám dají materiály a řeknou jaké podmínky máte splňovat.
Pokud budete mít další doatz napište. Zdravím a pokud se Vás kritika dotkla, tak se omlouvám, ale poslední dobou mě píši lidé, kteří mají vidinu dotací a o zvířatech často vůbec nic neví. A já přeci jen jsem pro to, aby pro zvířata bylo uděláno maximum (ti kdo chtějí zvíře chovat o něm také něco věděli), a poté až byl případný ekonomický profit - zisk.
Zdravím Standa