Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Potíže s ovečkou po porodu

Jana ,5. 10. 2011 22:07

Dobrý den, po porodu jsme bohužel špatně okamžitě ovečce dopřáli oves, kterou s chutí sežrala, ale teď je hodně špatná. Od veterináře jsme jí dali antibiotika. Teď ale vůbec nekojí a má celkem malé vemeno. Už nám jedna ovečka vloni pošla taky po porodu..nakonec se jí zanítilo vemeno. Teď se snažíme ovečku dojit, ale teče strašně málo..bojíme se, že se jí to zanítí..můžete nám poradit, jak ji zachránit? Jehňátko se má k světu, dokrmujeme Jehněsanem..Děkuji moc za všechny rady..jsme v tomto nezkušení a každý nám radí jinak..

Re: Potíže s ovečkou po porodu

Standa,7. 10. 2011 18:03

Hezký den Jano,
v příspěvku píšete, že ovce dostala antibiotika. Dále již specifičtjěší popis chybí. Byla ovce prohlédnutá veterinářem na místě? Došlo k odchovu placenty a zčištění proběhlo bezproblémů? Pokud ano, tak proč byla podávána antibiotika - postrádám důvod?
V případě zkrmování velkých dávek ovsa byl podán prostředek proti zažívacím problémům? Ovečka je prvnička nebo již dříve se obahnila?
Vemeno je potřeba kontrolovat, ale pokud nemáte zkušenosti, tak by se na něj měl NA MÍSTĚ podívat doktor. Důvodů, proč mléka je málo může být povícero (slabá reakce na oxytocin, výživa, zánět). U výživy může být nedostatek živin pro produkci mléka (právě malé dávky jádra se dávají jako stimulant pro tvorbu mléka). Pokud jehně od matky nesaje, tak ta produkci mléka omezuje.
Myslím, že nejlepší je mít veterináře na místě, který by posoudil celkový zdravotní stav ovce. Pokud máte zájem, popište více situaci do emailu. Zdravím Standa

Žádost o radu

Pavel Kramoliš,3. 10. 2011 15:55

Dobrý den!
CHtěl bych se Vás zeptat , na takovou zvláštní věc, která se mi dnes stala , potřeboval bych vědět , jestli je maso poživatelné , z berana , který se udusil na běžný způsob, ne na kataralní onemocnění. Ke smrti došlo asi před půlhodinou před příchodem, při zaříznutí se mu ještě uvolnil vzduch z plic.

Re: Žádost o radu

Standa,7. 10. 2011 17:54

Hezký den Pavle,
o tom, jeslti je maso poživatelné nebo není by měl rozhodnout veterinární lékař. Zkoušel jsem poslat váš dotaz na vet. správu, zatím bez odpovědi. Jakmile tuto dostanu, vložím jí ihned sám. Problém trochu vidím ve vykrvení zvířete. Pokud se zvíře žijící porazí a ihned vykrví, pak maso lze konzuomovat. Ovšem nevím jak je to s poživatelností, pokud je vykrvení uskutečněno až za 30 minut. Zdravím Standa

Skopec

Karolína ,25. 9. 2011 20:11

Prosím vás nevíte někdo kdo je to skopec...... já si myslím že to je vykastrovaný beran ale nevím to jistě . Předem děkuji :-)

Re: Skopec

Standa,25. 9. 2011 21:54

Kastrovaný beran je doopravdy skopec.

Bradavice na vemene

Viera Kondelová,15. 9. 2011 9:25

Dobrý deň prajem, ja by som sa chcela opýtať máme 2-ročnú jalovičku a na vemene sa jej začali robiť bradavice stále ich pribúda a nevieme čo s tým nakoľko čaká teliatko máme obavy čo bude ďalej je na to nejaký účinný liek, lebo náš veterinár nám povedal verziu aj utratenia kravy- hrozný scénar. Za odpoveď ďakujem.

Re: Bradavice na vemene

Standa,23. 9. 2011 21:44

Hezký den Viero,
nevím jestli vám doktor na vemeni krav neurčil, že jde o papilomatózu struku. Nejsem veterinární lékař, takže těžko mohu poradit. Určitě bych se být váma obrátil i na dalšího veterináře s cílem problém konzultoval. Pokud by šlo o papilomatózu, tak se výrůstky odstraňují chirurgicky. U větších stád se dá udělat i stájová autovakcina. Obecně ale tyto výrůstky zanikají po 3 až 6 měsících. Problémem je však možné poranění výrůstku a následná infekce rány, kterou je nutné ošetřit. Obrátil bych se tedy ještě na dalšího veterináře, případně zkuste kontaktovat odborníky z Veterinární univerzity s Košic, kliniky chorob přežvýkavců s prosbou o radu.
Zdravím a držím pěsti. Standa

Gratulace ke státnicím

Anna,16. 9. 2011 23:53

Dobrý den Stando,
protože si myslím, že státnice dopadly dobře , chtěla bych Vám pogratulovat a popřát hodně sil a chuti do další práce!
Hezký den! Anna

Re: Gratulace ke státnicím

Standa,23. 9. 2011 20:59

Hezký den Anno,
děkuji za gratulaci, státní doktorskou zkoušku jsem úspěšně absolvoval dnes ;) Zdravím Standa

Dotaz

Radko Horák,17. 9. 2011 10:19

Jaká je odstupová vzdálenost od obytných objektů při pastvě krav.V mém případě se pasou krávy cca.8m od obytného domu.Jakým způsobem se mohu bránit a jaká vyhláška či zákon toto řeší.
288radek@seznam.cz

Re: Dotaz

Standa,23. 9. 2011 20:59

Hezký den Radko,
zkuste se zeptat na příslušné obci nebo městské části, jestli mají obecně závaznou vyhlášku, která se týká chovu zvířat. Standa

inseminace

dana n.,18. 9. 2011 9:04

dobry den, radi bychom si poridili maly druh kravy galoway ale nevim jestli se tento druh do inseminovat a jestli bychom sehnali sperma tohoto druhu, bycka by jsme doma mit nechteli, dekuji

Re: inseminace

Standa,23. 9. 2011 19:49

Hezký den Dano,
inseminační dávky plemene galoway nabízí například společnost Natural, http://www.naturalgen.cz/index.php?page=dav_mas v seznamu je plemeno pod zkratkou GA. Zdravím Standa

dotaz

Tom,20. 9. 2011 9:45

Dobrý den můžete mi napsat dospělost koz. Děkuji.

Re: dotaz

Standa,23. 9. 2011 19:47

Hezký den Tomáši,
orientačně k dospělostem:
pohlavní dospělost mezi 5 až 7 měsícem, chovatelská dospělost 8 až 12 měsíc, a tělesná dospělost 2,5 až 3 roky. Rozptyl v hodnotách je v závislosti na plemeni. Zdravím Standa

Ovečky

Karolína,23. 9. 2011 18:22

Dá se použít ovčí lejno k nějakému užitku(hnojení....). Děkuji Karolína :)

Re: Ovečky

Standa,23. 9. 2011 19:40

Hezký den Karolíno,
ovčí hnůj lze používat pro hnojení ;) Zdravím Standa

Úhyn beránků.

Stanislav Kolenovský,13. 9. 2011 18:50

Dobrý den pane Stando.
Již po několik let po sobě mi uhyne narozený beránek, vždy ve věku cca 4 měsíců. S ovečkami nemám problém. Nevíte, co by mohlo být příčinou?

Re: Úhyn beránků.

Standa,14. 9. 2011 9:37

Hezký den pane Kolenovský,
vaše otázka je až příliš stručná a bez jakéhokoliv popisu průběhu onemocnění (průjmy, respiratorní problémy, výživa apod.). Pokud je problém opakující se, chtělo by to uskutečnit pitvu s rozborem a bakteriologickým vyšetřením.
Rád bych poradil, ale v případě vašeho dotazu to příliš nejde. Krásný den Standa