Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hanulikjiranova@seznam.cz - Pomoc

Dobrý den,pracuji už leta jako ošetřovatelka hospodářských zvířat.Ted momentálně jsem v odchovně telat.Je zde více jak třista kusu,od stáří 3týdnu až po 4 měsíce.V takovém počtu je jasné že dojde k onemocnění některého zvířete. Od akutních zápalu plic,nadmutí telete,rýma či problémy pohybové.Otoky kloubu,kloubní záněty atd..! Máme našeho veterináře,který podá léky.Někdy se ovšem stane,že stav telete je vážný a přes veškerou veterinární pomoc tele umírá.Několikrát jsem žádala veterináře at tele utratí,protože se nám několikrát stalo že nám na stáji tele umíralo i 2 dny,než skonalo.Ale veterinář mě nikdy nevyšel vstříct.Pak se tedy čekalo až telátko umře samo a nebo což nerada píšu rána z milosti do hlavy.Je to hrozný,ale nemohu dovolit aby se tam takhle trapilo,naříkalo bolestí a nebylo mu pomoci.Trochu to zkrátím,protože tohle co píšu je na delší psaní.Mou otázkou tedy je.Porušuje veterinář nějaký zákon.

Standa - Re: Pomoc

Zdravím Vás Hanko,
podle Vašeho psaní bych soudil, že reservy v odchovu telat máte. Vůbec nerozumím přesunu telat v tak časném věku do odchovny. Skupinové ustájí od věku 3. týdnů je ve vašem případě spíše škodlivé než užitečné. Z pohledu imunity telat je tak časný přesun na škodu zdraví telat, protože přestávají "fungovat" protilátky, které tele dostalo prostřednictvím mleziva a vlastní tvorba protilátek také není příliš valná. Navíc stresové stavy ještě více imunitní reakce potlačují.
Ale nyní k vašemu dotazu ohledně veterinární péče. I veterinární lékař je vázán zákonnými předpisy a také profesním řádem Komory veterinárních lékařů.
Podle zákona na ochranu zvířat: Pokud je přežívání nemocného, vyčerpaného nebo zraněného zvířete spojeno s jeho nepřiměřeným utrpením, provede se jeho porážka nebo utracení na místě, kde k nemoci, vyčerpání nebo zranění zvířete došlo. V případě, že doopravdy telata hynou jak popisujete i několik dní, je dle mého názoru splněna i podmínka pro označení, že jde o týrání zvířete. V zákonu na ochranu zvířat proti týrání, kde v § 3 jen napsáno, že za týrání je považováno podle písmene x) i jiné jednání, v jehož důsledku dojde k utrpení zvířete. Tedy zde bych mohl usoudit i na laxnost veterináře. Na druhou stranu ale upozorňuji, že i ona rána z milosti není košer.
Zákon na ochranu zvířat proti týrání doplňuje Veterinární zákon.
Dále existuje také profesní řád Komory veterinárních lékařů. Zde je napsáno:
1/ odpovědnost veterinárního lékaře - vůči pacientovi (jednotlivému zvířeti nebo skupině zvířat) - základní zásadou přístupu k pacientovi je zbavení bolesti, nemohoucnosti nebo zbytečného utrpení, udržování funkčních schopností a užitkovosti zvířat. Tedy je povinností veterináře je utratit nemocné a nevyléčitelné zvíře!
2/ veterinární lékaři při výkonu své profese musí nejprve zvažovat dobro pacienta, ulehčit mu utrpení, zbavit jej nemohoucnosti a zároveň u něj minimalizovat bolest a strach.
Tedy podtrženo a sečteno, chtělo by to asi na popsané případy upozornit také vašeho zootechnika. Ten je zodpovědný za chov vůči orgánům vedení podniku. Navíc i on je vázán národní legislativou, která je ve vztahu ke zdraví zvířat a předcházení jejich utrpení. Veterinární lékař má v současnosti dostatek prostředků k tomu, aby předcházel zbytečnému utrpení telat. Na vašem zootechnikovi je pak, aby si pohovořil s veterinářem a případně si našel jiného veterináře pro chov.
Držím vám pěsti a v případě dalšího dotazu napište. Zdravím Standa
PS: prohřešky veterinárního lékaře je řízeno disciplinárním řízením, a to podle zákona č. 381/1991 Sb.

Jara - Věk

Zdravím Stando! Jen tak pro zajímavost kolika let se dožívají kozy nebo krávy v chovech? Záleží také na plemeni nebo je to spíše otázka péče apod.? Děkuji za odpověd

Standa - Re: Věk

Ještě jednou zdravím Járo,
dlouhověkost je opět otázkou chovatelské zkušenosti a kvalitní péče o zvířata. Jsou chovy, kde máte velmi vysokou užitkovost, ale brzy se krávy ze stáda brakují (vyřazují), jsou chovy, kde najdete velké procento krav na 4,5 a vyšší laktaci. U specializovaných plemen (zejména dojená plemena), která jsou náročnější než např. masná plemena je dlouhověkost otázkou zvládnutého managementu chovu. Standa

Jara - kozy kříženky

Zdravím Stando! Mám dotaz, jaké jsou dojnice kříženky mléčných plemen koz či krav? Například bíla x anglonubijská apod. Dotazuji se proto, že například anglonubijské kozy jsou výborné ale choulostivé dojnice a tak vidim teoretickou možnost křížením získat výborné a odolné dojnice. Děkuji za reakce

Standa - Re: kozy kříženky

Zdravím Járo,
křížení mezi dojenými plemeny je v praxi často uskutečňováno. U koz je křížení anglonubijská vers. např. bílá koza krátkosrstá. Vyšší dojivost u kříženek bude, a to stejně jako u čistokrevných plemen pouze tehdy, pokud bude zajištěno perfektní ošetřování a výživa. Křížení proto není vždy záchranou ani jistotou vyšší užitkovostí. To je častý chovatelský omyl. V chovu dojeného skotu není křížení moc časté, ale existují zvládnuté programy, které nabízejí tyto programy s velmi dobrými výsledky. Podívejte se například na plemko.cz, kde je popsán systém pro-cross. Zdravím Standa

Denisa - domestikace

Dobrý den,

mám na Vás prosbičku. Do školy mám napsat práci na téma "domestikace" a protože nemám vůbec představu o jakém zvířeti psát, tak se tady ptám, zda by mi někdo nemohl poradit nejléme popsanou domestikaci mezi skotem? Potřebuji i 4 ověřitelné zdroje, které nebudou napadnutelné (tj. zdroje, které vědí o čem je řeč a nevycucájaví si text z prstu). Předem moc děkuji všem, které by něco napadlo.

Standa - Re: domestikace

Zdravím Deniso,
určitě by to chtělo navštívit nejbližší okresní knihovnu. Tam je možné se podívat po knihách Obecné zootechniky. Také je možnost si vyžádat ve vaší knihovně tzv. mezi knihovní výpůjčky. Odborné knihy naleznete v Praze v Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, která má velké sbírky zemědělské literatury. |Adresa je www.uzei.cz
Zdravím Standa

Jiří - chov býků

Dobrý den , chtěl bych si koupit 4 býčky a chovat je ale jelikož nemám vůbec žádné zkušenosti zajimalo by mě co vše k tomu potřebuji "olítat " a taky jak je to s dotacemi a kolik potřebuji hektaru půdy abych dotace na 4 býky dostal.Děkuji

Standa - Re: chov býků

Zdravím Jirko,
na úvod bych začal mírnou kritikou. Pokud nemáte zkušenosti s chovem zvířat, pak určitě není dobrý nápad začínat hned s chovem býků. Výkrm býků resp. pastevní odchov vyžaduje řadu znalostí (zásady práce s býky, bezpečnost práce s nimi, nároky na výživu, ošetřování, znalost možných zdravotních problémů apod). Pro začátek bych vám doporučil si přečíst knihu Chov masného skotu od A do Z, kde je problematika chovu masného skotu detailně popsána. Zjistíte, že nejde jen o pořízení si zvířat, ale také umět naplánovat spotřebu krmiv, jak ošetřovat pastviny, nároky na ustájení, vybavení pastevního areálu apod.
Vidina dotací je dosti krátkozraká a může být i zrádná. V naší vlasti existuje také celá řada dalších právních předpisů, které by jste při chovu resp. výkrmu býků měl znát: zákon na ochranu zvířat, minimální standardy pro chov hospodářských zvířat, veterinární zákon apod. Dotační politika a dokumenty, které se této oblasti týkají najdete na stránkách Státního zemědělského a intervenčního fondu www.szif.cz.
Zdravím Standa

Jiří - Re: Re: chov býků

Děkuji za odpovědˇ, asi jsem to špatně napsal , zkušenosti ze zvířaty mám ale nemám zkušenosti nebo informace spíše zákonového a papírového směru.Doma mám králiky , ovce a jiné , mé rodiče chovali býky i krávy ale doba se změnila a v tomhle mi nedokáží poradit.

Standa - Re: Re: Re: chov býků

Zdravím Jirko,
co se týče předpisů, tak se podívejte na zákon na ochranu zvířat proti týrání, je tam část zákona o chovu hospodářských zvířat, pak bych doporučil si přečíst minimální standardy pro ochranu hospodářských zvířat, veteirnární zákon, dále nařízení vlády - organizace práce a pracovních postupů při chovu zvířat. Vše najdete na portálu portal.gov.cz, kde je v horní liště sekce zákony.
Po úřední stránce již máte přidělené číslo hospodářství (chováte ovce, které musí být označeny a také zapsány v centrální evidenci). Pokud tomu tak není, pak se podívejte v pravo do nabídky, kde je sekce Základy chovatelství - poté Jak registrovat chov zvířat. Je tam podrobný návod a po telefonu lze kontaktovat příslušného pracovníka, který vás navede. Ohledně dotací bych vás odkázal buď na Státní intervenční fond, nebo se obraťte na regionální pracoviště Ministerstva zemědělství, kde vám dají materiály a řeknou jaké podmínky máte splňovat.
Pokud budete mít další doatz napište. Zdravím a pokud se Vás kritika dotkla, tak se omlouvám, ale poslední dobou mě píši lidé, kteří mají vidinu dotací a o zvířatech často vůbec nic neví. A já přeci jen jsem pro to, aby pro zvířata bylo uděláno maximum (ti kdo chtějí zvíře chovat o něm také něco věděli), a poté až byl případný ekonomický profit - zisk.
Zdravím Standa

dana.n - otrava nacl

dobry den, dnes jsme museli porazit prase protoze jsme ho zacali krmit zbytky, prase se zacalo potacet a veterinar rekl ze je priotraveny soli ze zbytkama by se prasata krmit nemeli, setkali jsme se s touto otravou poprve a tak bych se chtela zeptat jestli muzeme konzumovat maso z takoveho prasete nebo ho vyhodit, zatim ho mame naporcovane na mrazaku ale nevime co s nim, bylo nam trapne se nato zeptat naseho veterinare, dekuji za odpoved

Standa - Re: otrava nacl

Hezký den Dano,
bohužel na váš dotaz neumím kvalifikovaně odpovídat. Dle mého soudu by nemusel být s konzumací masa prasete problém, ale zeptat se veterináře by jste se měla. Jeho doporučení bych bral jako směrodatné. Zdravím Standa

Krak - maso

Dobrý den. Patří kozí maso mezi skopové nebo je to samostatný druh masa? Díky.

Standa - Re: maso

Hezký den,
kozí maso nepatří mezi skopové. Skopové maso je staré označení pro veškeré maso pocházející od ovcí. Dnes za skopové označujeme maso ze starších kusů ovcí. Z mladých kusů jde o maso jehněčí. U koz je maso kozí a kůzlečí. Zdravím Standa

krak - Re: Re: maso

Děkuji za odpověď a srdečně zdravím.

Markéta - březost ovce

Dobrý den, jak dlouho (do jakého věku) může mít ovce jehňata? Může je mít i v šesti letech jehňata? Od kdy je beran schopen oplodnit ovci? Děkuji za odpovědi.

Standa - Re: březost ovce

Hezký den Markéto,
zapuštění ovce v 6 roce jejího života bych neviděl jako problém. Pokud ale půjde o prvničku, tak je potřeba dobu porodu hlídat a případně ovci pomoci. Ovce se využívájí pro chov cca 5 až 8 let. Vyřazují se na základě slabé reprodukce, malého počtu jehňat ve vrhu, nedostatečné mléčnosti, špatných mateřských vlastností apod.
U beránka je možnost nežádoucího oplodnění jehničky již kolem 5 - 6 měsíce. Proto se doporučuje tyto oddělovat včas od jehniček či ovcí. Zdravím Standa

Markéta - Re: Re: březost ovce

Velice Vám děkuji za odpověď. Napsal jste mi vše, co mě zajímalo.
Hezký den, Markéta