Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Oklady stěn

Hezký den Járo,
obklady na stěny kotců pro kozy se používají. Výška obložené stěny není nikde specifikována. Znám farmu, kde jsou obklady použity od shora až dolů, u jiných je zase výška cca 1,5 m. Obklady by měly umožňovat lepší zoohygienu ustájení, resp. možnost kotec umývat a desinfikovat. Proto by výška měla být cca 1,5 m. Poté je možné mít jen zeď, která se bude pravidelně bílit.
Jako povrch podlahy se používá beton. Dřevěné podlahy mají nevýhodu v životnosti a je u nich i horší údržba. Pokud zvolíte betonovou podlahu, tak kotec by měl být vyspádovaný, tj. měl by zajišťovat odvod tekutých odpadů z kotce směrem k pohybové chodbě, kde bude udělán žlábek, který bude opět ve spádu a bude odvádět tekutiny do kanálku. Pokud bude podlaha rovná, pak bude v případě mokrého čištění problém s odtokem vody.
V případě jakéhokoliv dalšího dotazu napište. Standa

Honza - Mulcová zábrana

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je mulcová zábrana (popř. jaký typ) dobré řešení pro odstavení 3měsíčního telete. Myslím si, že je to pro matku i tele méně "bolestivé" než fyzické oddělení, můžou vedle sebe spát, může tele olizovat... Ale zkušenost s odstavem telete zatím nemám. Děkuji

Standa - Re: Mulcová zábrana

Hezký den Honzo,
v příspěvku nepíšete, jestli chováte masné nebo dojené plemeno skotu a v jakých podmínkách je kráva s teletem chována. Obecně telata masných plemen skotu jsou s matkami 3 až 4 měsíce, poté se odstavují, což se uskutečňuje jejich fyzickým oddělením. Ano máte pravdu v tom, že odstav v tomto věku působí na psychiku jak telete, tak i krávy. Bohužel to ale jinak nejde uskutečnit.
V případě dojeného skotu jsou telata odstavována od matky většinou již první den. Možná se vám toto zdá velmi drastické, ale bylo zjištěno, že oddělení telete po 12 až 20 hodinách společného kontaktu je podstatně méně traumatizující, než právě ono oddělování za několik týdnů (etologických studií na toto téma je publikována celá řada).
Používání mulcové zábrany v žádném případě nedoporučuji. Jinak u krav, které jsou masného typu lze nechat tele s matkou (pokud nejde o stádo kde jsou jalvičky a býčči) i déle. Ono tele sice bude sát ještě nějaké mléko, ale jeho závislost na něm bude klesat. Stejně tak i samotná matka bude sama omezovat počet sání telete (v případě volného ustájení nebo pastevního chovu).
Pokud máte zájem napište email a podrobně specifikujte v jakých podmínkách je kráva s teletem ustájena a jak tyto chováte. Pak mohu poradit konkrétněji. Zdravím Standa

Jana - Potíže s ovečkou po porodu

Dobrý den, po porodu jsme bohužel špatně okamžitě ovečce dopřáli oves, kterou s chutí sežrala, ale teď je hodně špatná. Od veterináře jsme jí dali antibiotika. Teď ale vůbec nekojí a má celkem malé vemeno. Už nám jedna ovečka vloni pošla taky po porodu..nakonec se jí zanítilo vemeno. Teď se snažíme ovečku dojit, ale teče strašně málo..bojíme se, že se jí to zanítí..můžete nám poradit, jak ji zachránit? Jehňátko se má k světu, dokrmujeme Jehněsanem..Děkuji moc za všechny rady..jsme v tomto nezkušení a každý nám radí jinak..

Standa - Re: Potíže s ovečkou po porodu

Hezký den Jano,
v příspěvku píšete, že ovce dostala antibiotika. Dále již specifičtjěší popis chybí. Byla ovce prohlédnutá veterinářem na místě? Došlo k odchovu placenty a zčištění proběhlo bezproblémů? Pokud ano, tak proč byla podávána antibiotika - postrádám důvod?
V případě zkrmování velkých dávek ovsa byl podán prostředek proti zažívacím problémům? Ovečka je prvnička nebo již dříve se obahnila?
Vemeno je potřeba kontrolovat, ale pokud nemáte zkušenosti, tak by se na něj měl NA MÍSTĚ podívat doktor. Důvodů, proč mléka je málo může být povícero (slabá reakce na oxytocin, výživa, zánět). U výživy může být nedostatek živin pro produkci mléka (právě malé dávky jádra se dávají jako stimulant pro tvorbu mléka). Pokud jehně od matky nesaje, tak ta produkci mléka omezuje.
Myslím, že nejlepší je mít veterináře na místě, který by posoudil celkový zdravotní stav ovce. Pokud máte zájem, popište více situaci do emailu. Zdravím Standa

Pavel Kramoliš - Žádost o radu

Dobrý den!
CHtěl bych se Vás zeptat , na takovou zvláštní věc, která se mi dnes stala , potřeboval bych vědět , jestli je maso poživatelné , z berana , který se udusil na běžný způsob, ne na kataralní onemocnění. Ke smrti došlo asi před půlhodinou před příchodem, při zaříznutí se mu ještě uvolnil vzduch z plic.

Standa - Re: Žádost o radu

Hezký den Pavle,
o tom, jeslti je maso poživatelné nebo není by měl rozhodnout veterinární lékař. Zkoušel jsem poslat váš dotaz na vet. správu, zatím bez odpovědi. Jakmile tuto dostanu, vložím jí ihned sám. Problém trochu vidím ve vykrvení zvířete. Pokud se zvíře žijící porazí a ihned vykrví, pak maso lze konzuomovat. Ovšem nevím jak je to s poživatelností, pokud je vykrvení uskutečněno až za 30 minut. Zdravím Standa

Karolína - Skopec

Prosím vás nevíte někdo kdo je to skopec...... já si myslím že to je vykastrovaný beran ale nevím to jistě . Předem děkuji :-)

Standa - Re: Skopec

Kastrovaný beran je doopravdy skopec.

Viera Kondelová - Bradavice na vemene

Dobrý deň prajem, ja by som sa chcela opýtať máme 2-ročnú jalovičku a na vemene sa jej začali robiť bradavice stále ich pribúda a nevieme čo s tým nakoľko čaká teliatko máme obavy čo bude ďalej je na to nejaký účinný liek, lebo náš veterinár nám povedal verziu aj utratenia kravy- hrozný scénar. Za odpoveď ďakujem.

Standa - Re: Bradavice na vemene

Hezký den Viero,
nevím jestli vám doktor na vemeni krav neurčil, že jde o papilomatózu struku. Nejsem veterinární lékař, takže těžko mohu poradit. Určitě bych se být váma obrátil i na dalšího veterináře s cílem problém konzultoval. Pokud by šlo o papilomatózu, tak se výrůstky odstraňují chirurgicky. U větších stád se dá udělat i stájová autovakcina. Obecně ale tyto výrůstky zanikají po 3 až 6 měsících. Problémem je však možné poranění výrůstku a následná infekce rány, kterou je nutné ošetřit. Obrátil bych se tedy ještě na dalšího veterináře, případně zkuste kontaktovat odborníky z Veterinární univerzity s Košic, kliniky chorob přežvýkavců s prosbou o radu.
Zdravím a držím pěsti. Standa

Anna - Gratulace ke státnicím

Dobrý den Stando,
protože si myslím, že státnice dopadly dobře , chtěla bych Vám pogratulovat a popřát hodně sil a chuti do další práce!
Hezký den! Anna

Standa - Re: Gratulace ke státnicím

Hezký den Anno,
děkuji za gratulaci, státní doktorskou zkoušku jsem úspěšně absolvoval dnes ;) Zdravím Standa

Radko Horák - Dotaz

Jaká je odstupová vzdálenost od obytných objektů při pastvě krav.V mém případě se pasou krávy cca.8m od obytného domu.Jakým způsobem se mohu bránit a jaká vyhláška či zákon toto řeší.
288radek@seznam.cz

Standa - Re: Dotaz

Hezký den Radko,
zkuste se zeptat na příslušné obci nebo městské části, jestli mají obecně závaznou vyhlášku, která se týká chovu zvířat. Standa

dana n. - inseminace

dobry den, radi bychom si poridili maly druh kravy galoway ale nevim jestli se tento druh do inseminovat a jestli bychom sehnali sperma tohoto druhu, bycka by jsme doma mit nechteli, dekuji

Standa - Re: inseminace

Hezký den Dano,
inseminační dávky plemene galoway nabízí například společnost Natural, http://www.naturalgen.cz/index.php?page=dav_mas v seznamu je plemeno pod zkratkou GA. Zdravím Standa

Tom - dotaz

Dobrý den můžete mi napsat dospělost koz. Děkuji.

Standa - Re: dotaz

Hezký den Tomáši,
orientačně k dospělostem:
pohlavní dospělost mezi 5 až 7 měsícem, chovatelská dospělost 8 až 12 měsíc, a tělesná dospělost 2,5 až 3 roky. Rozptyl v hodnotách je v závislosti na plemeni. Zdravím Standa

Karolína - Ovečky

Dá se použít ovčí lejno k nějakému užitku(hnojení....). Děkuji Karolína :)