Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Žádost o radu

Hezký den Pavle,
o tom, jeslti je maso poživatelné nebo není by měl rozhodnout veterinární lékař. Zkoušel jsem poslat váš dotaz na vet. správu, zatím bez odpovědi. Jakmile tuto dostanu, vložím jí ihned sám. Problém trochu vidím ve vykrvení zvířete. Pokud se zvíře žijící porazí a ihned vykrví, pak maso lze konzuomovat. Ovšem nevím jak je to s poživatelností, pokud je vykrvení uskutečněno až za 30 minut. Zdravím Standa

Karolína - Skopec

Prosím vás nevíte někdo kdo je to skopec...... já si myslím že to je vykastrovaný beran ale nevím to jistě . Předem děkuji :-)

Standa - Re: Skopec

Kastrovaný beran je doopravdy skopec.

Viera Kondelová - Bradavice na vemene

Dobrý deň prajem, ja by som sa chcela opýtať máme 2-ročnú jalovičku a na vemene sa jej začali robiť bradavice stále ich pribúda a nevieme čo s tým nakoľko čaká teliatko máme obavy čo bude ďalej je na to nejaký účinný liek, lebo náš veterinár nám povedal verziu aj utratenia kravy- hrozný scénar. Za odpoveď ďakujem.

Standa - Re: Bradavice na vemene

Hezký den Viero,
nevím jestli vám doktor na vemeni krav neurčil, že jde o papilomatózu struku. Nejsem veterinární lékař, takže těžko mohu poradit. Určitě bych se být váma obrátil i na dalšího veterináře s cílem problém konzultoval. Pokud by šlo o papilomatózu, tak se výrůstky odstraňují chirurgicky. U větších stád se dá udělat i stájová autovakcina. Obecně ale tyto výrůstky zanikají po 3 až 6 měsících. Problémem je však možné poranění výrůstku a následná infekce rány, kterou je nutné ošetřit. Obrátil bych se tedy ještě na dalšího veterináře, případně zkuste kontaktovat odborníky z Veterinární univerzity s Košic, kliniky chorob přežvýkavců s prosbou o radu.
Zdravím a držím pěsti. Standa

Anna - Gratulace ke státnicím

Dobrý den Stando,
protože si myslím, že státnice dopadly dobře , chtěla bych Vám pogratulovat a popřát hodně sil a chuti do další práce!
Hezký den! Anna

Standa - Re: Gratulace ke státnicím

Hezký den Anno,
děkuji za gratulaci, státní doktorskou zkoušku jsem úspěšně absolvoval dnes ;) Zdravím Standa

Radko Horák - Dotaz

Jaká je odstupová vzdálenost od obytných objektů při pastvě krav.V mém případě se pasou krávy cca.8m od obytného domu.Jakým způsobem se mohu bránit a jaká vyhláška či zákon toto řeší.
288radek@seznam.cz

Standa - Re: Dotaz

Hezký den Radko,
zkuste se zeptat na příslušné obci nebo městské části, jestli mají obecně závaznou vyhlášku, která se týká chovu zvířat. Standa

dana n. - inseminace

dobry den, radi bychom si poridili maly druh kravy galoway ale nevim jestli se tento druh do inseminovat a jestli bychom sehnali sperma tohoto druhu, bycka by jsme doma mit nechteli, dekuji

Standa - Re: inseminace

Hezký den Dano,
inseminační dávky plemene galoway nabízí například společnost Natural, http://www.naturalgen.cz/index.php?page=dav_mas v seznamu je plemeno pod zkratkou GA. Zdravím Standa

Tom - dotaz

Dobrý den můžete mi napsat dospělost koz. Děkuji.

Standa - Re: dotaz

Hezký den Tomáši,
orientačně k dospělostem:
pohlavní dospělost mezi 5 až 7 měsícem, chovatelská dospělost 8 až 12 měsíc, a tělesná dospělost 2,5 až 3 roky. Rozptyl v hodnotách je v závislosti na plemeni. Zdravím Standa

Karolína - Ovečky

Dá se použít ovčí lejno k nějakému užitku(hnojení....). Děkuji Karolína :)

Standa - Re: Ovečky

Hezký den Karolíno,
ovčí hnůj lze používat pro hnojení ;) Zdravím Standa

Stanislav Kolenovský - Úhyn beránků.

Dobrý den pane Stando.
Již po několik let po sobě mi uhyne narozený beránek, vždy ve věku cca 4 měsíců. S ovečkami nemám problém. Nevíte, co by mohlo být příčinou?

Standa - Re: Úhyn beránků.

Hezký den pane Kolenovský,
vaše otázka je až příliš stručná a bez jakéhokoliv popisu průběhu onemocnění (průjmy, respiratorní problémy, výživa apod.). Pokud je problém opakující se, chtělo by to uskutečnit pitvu s rozborem a bakteriologickým vyšetřením.
Rád bych poradil, ale v případě vašeho dotazu to příliš nejde. Krásný den Standa

Stanislav Kolenovský - Re: Re: Úhyn beránků.

Dobrý den pane Stando, děkuji za odpověď a jen zkusím doplnit, že smrt je velmi rychlá. Večer nepozoruji žádné změny a ráno je mrtvý . Nevím, čeho se mám vyvarovat, co by mohla být příčina. Asi to není jednoduché najít příčinu, třeba máte nějakou zkušenost ?
Děkuji a přeji hezký den !

Standa - Re: Re: Re: Úhyn beránků.

Zdravím jmenovce,
určitě mě v této souvislosti napadá, jestli nešlo o enterotoxémii , která je infekční a má velmi ryhclý průběh. Postihuje zejména ty nejsilnější kusy. Původcem u jehňěte je Clostridium perfringens. Jehně dostane horečku, je apatické, s průjmem a křečemi. Léčba je často neúčinná, musela by se podat velmi vysoká dávka antibiotik, ale vzhledem k velmi rychlému průběhu to bývá velmi obtížné. Možností je očkování březích matek veterinářem. Další možností by mohl být tetanus. tam je taky původcem Clostridie. Poslední co mne tak napadá je listerioza, která má nervové příznaky (od horečky po ulehnutí až křečovité stavy).
Zdravím Standa

Stanislav Kolenovský - Re: Re: Re: Re: Úhyn beránků.

Také zdravím jmenovce a moc děkuji za Vaše názory diagnozy.
Budu se jimi dále hlouběji zabývat.
Hezký den !