Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: To není chovatelství

Standa,30. 8. 2011 20:12

Zdravím Vás,
je potřeba rozeznávat mezi chovatelem a držitelem. Chovatel je ten, který chová zvířata za účelem užitku a má o nich perfektní znalosti. Držitel je ten, kdo bezhlavě chová zvířata a neví o nich nic, což se projevuje i četností problémů, které v chovu má.

tele

Veronika,30. 8. 2011 15:14

Dobrý den,chci se zeptat zda jde odchovat tele bez napití se mleziva.Tele se podařilo odchytit a dostalo kravské mléko,ale matka ho odmítá a nedá se ani odchytit.Je to 20h.po porodu a dostalo selevit.Dekuji Veronika

Re: tele

Standa ,30. 8. 2011 20:11

Hezký den Veroniko,
tele bez napojení mlezivem lze odchovat jen velmi těžce. Je zde totiž velká pravděpodobnost úhynu v důsledku sepse vlivem nedostatečné pasivní imunity.
Existují náhražky, které lze teleti podat, jenže ve vašem případě je již v neprospěch čas, který uplynul od narození. Ono střevo se již po 20 hodinách stává těžce propustné pro imunoglobuliny, které se musí dostat do krve. Selevit imunitu nenastartuje, je to přípravek minerálně-vitamínový.
Pokud kráva tele odmítla, pak to chtělo zajet do nejbližšího zemědělského družstva odpoledne a poptat se, jestli nemají čerstvě nadojené mlezivo, nebo jestli jej nemají v rezervě zamražené v PET lahvi, případně veterináře požáda o kolostran či jiný přípravek s obsahem imunoglobulinů. Mlezivo by bylo vhodné podávat teleti ještě dalších několik dní, protože právě tyto protilátky působí proti škodlivým mikroorganismům ve střevě telete - prevence průjmových onemocnění. Toto platí pro všechny přežvýkavce (kůzlata, jehňata).
Držím pěsti. Standa

antiparazitika

Vlasta,30. 8. 2011 11:14

Dobrý den,děkuji za odpověď.Mám ještě jeden dotaz a to ohledně antiparazitik pro mléčné kozy.Pro tato zvířata existuje prakticky jen jeden přípravek a tím ja Panacur,ale po opakovaném použití můžou býti parazité rezistentní.Je možné zjistit jak si s tímto problémem poradili naši předkové co se týče hospodářských zvířat(kozy,koně)?Děkuji Vlasta

jak postupovat s pastvou po odčervení

Vlasta,27. 8. 2011 21:49

Dobrý den,mohl by jste mi poradit jak postupovat po odčervení zvířat co se týče pastvy?Vymrznou cizopasníci přes zimu?Děkuji

Re: jak postupovat s pastvou po odčervení

Standa,29. 8. 2011 10:25

Hezký den Vlasto,
odčervení se u pastevně chovaných zvířat uskutečňuje nejčastěji před jarním vyhnáním na pastvu a před jejich zimním ustájení.
Rozsah a použití antiparazitik by měl být vždy odpovídat skutečnosti, resp. rozsahu "napadení" parazity u zvířat. Dobré je udělat před odčervením rozbor výkalů a poté nechat zvířata odborně odčervit (přípravky jsou různé a některé jsou širokospektré, jiné zase působí proti konkrétním druhům).
Co se týče mrazu, tak na parazity má pdozimní a zimní počasí vliv. V jarním a letním období je dobré mít rotační pastvu. Ta nejen zabrání poškození porostu (v případě celoročního pobytu zvířat na jednom místě), ale právě rotace brání i v případném opětovném nakažení parazity. I pastva různých věkových kategorií (mláďat vers. např, starší ovce) má své výhody.Nezbytná je také péče o pastvinu (sekání nedopasků, likvidace plevelů, přihnojování, vápnění na místech kde je to potřeba apod.).
Pokud již zvířata odčervujete, pak je dobré se zeptat doktora za jak dlouho dojde k vyloučení. Poté je dobré v případě ustájení uskutečnit odstranění podestýlky s výkaly a desinfekci. U zvířat pak po odčervení přesun na " do jiného oplůtku (prevence před rizikem znovu nakažení).
Zdravím Standa

Ovečky sekačky

Marie,24. 8. 2011 16:27

Dobrý den,chtěla bych si založit malinký chov ovvcí.Přes léto jehňata a pak to zase snížit.Určitě s beránkem(ten si reprodukci pohlídá)Mám sice Zemědělskou školu,ale ráda si nechám poradit od zkušenějších.Otázka je,jak začít.Koupit teď letošní jehňata nebo pak březí ovečky.V jakých cenových relacích se to pohybuje.
Děkuji za odpověď a hezký den,
Kummerová

Re: Ovečky sekačky

Standa,29. 8. 2011 10:08

Hezký den paní Kummerová,
pokládáte mi těžkou otázku. Zemědělské vzdělání máte. Zkušenosti s chovem ovcí také nějaké jsou? Jak to máte se zázemím (ustájení, krmiva, pastviny apod.). Bylo by vhodnější toto rozebrat po emailu a dobrat se k nějakému doporučení.
Pokud jste ovce nikdy neměla, pak bych přes zimu začal sbírat materiály a také bych v době bahnění navštívil farmu, chovatele, aby jste věděla jaká rizika toto obnáší. Přeci jen vám nebudu doporučovat koupit si březí jehnice nebo ovce.
Osobně bych na jaře začal chov koupí plemenných jehniček. Pak není na škodu jezdit po aukcích beranů a ovčáckých výstavách, kde jsou i různé přednášky a novinky z oblasti chovu. Poté bych uvažoval o koupi plemenného beránka a začal s vlastním chovem.
Určitě je dobré jít cestou postupných kroků a pomalu s tím, že zvířata více poznáte a pak práce a další rozvoj chovu bude o to radostnější.
V případě zájmu mne kontaktujte stanekstanda@seznam.cz
Zdravím Standa

Koza

Monika,21. 8. 2011 17:38

Dobrý den Stando.Chtěla jsem se zeptat zda je možné aby koza,která je denně v kontaktu s kozlem měla říji o měsíc dříve?Je po prvních kůzlatech,která měla v březnu.Na noc jsou zvlášť,chlívky ale mají vedle sebe.
Děkuji Vám a přeji hezký den.
Monika Chochelová

Re: Koza

Standa,23. 8. 2011 23:17

Zdravím Moniko,
určitě je možné, že koza má říji. Universální říkanka neexistuje a někdy může být kozel stimulem. Mimochodem, kozlové se také již připravují. Byl jsem před 14 dny na kozí farmě a mezi kozly už byl pěkný boj, když cítili říjící se kozy. U pár koz už říje vidět byla.
Mějte se pěkně a mnoho chovatelských úspěchů. Standa
PS: doufám, že kozel je plemenný a má i patřičné osvědčení, je označe apod. ;)

Dojení ovce

Ondřej,22. 8. 2011 15:49

Zdrávím, chtěl bych se zeptat jak je to s dojením ovcí, konkrétně jestli musím poté, co se jehňata napijí ovci ,,dodojit''?

Re: Dojení ovce

Standa,23. 8. 2011 23:12

Zdravím Ondro,
po narození jehňat ovci se mléko obecně neoddojuje. Mléko slouží pro výživu mláďat. Nepíšete, jestli máte dojené plemeno ovcí nebo ne. U masných plemen se nechávají jehňata sát pod matkou, u dojených se odstavují za cca 1,5 - 2 měsíce a poté se již ovce dojí. Doba od porodu a výživa jehňat (například mléčnou krmnou směsí apod. jako náhradu za mateřské mléko) záleží na zajištění náhradní výživy a zvládnutí odchovu jehňat.
Jinak ovce by se měla oddojovat pokud se jí narodí mrtvá jehňata, nebo brzy uhynou. Tam je pak lepší součinnost s veterinářem, který ohlídá, jestli nehrozí zánět vemene (pokud nejste zkušený chovatel) a nechá se ovce zaprahnout. Tomu se musí přizpůsobit i trochu výživa. Zdravím Standa

Jádro.....

Jiří,22. 8. 2011 20:38

Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik je potřepa jádra vzimě na jednu ovci. Předem děkuji....

Re: Jádro.....

Standa,23. 8. 2011 23:02

Zdravím Jirko,
na zimní období (5 měsíců) počítejte s cca 2 - 3 kg sena na kus a den, to samé je i u slámy. U jádra počítejte v průměru s 0,4 - 0,5 kg na den. Otázkou je jak budete ovci krmit s ohledem na její březost. Většinou se dává jádro až v druhé polovině gravidity a po porodu. Obecně tak okolo 0,5 - 0,7 q na kus.
Zdravím Standa

Jádro

Jiří,21. 8. 2011 18:31

Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik je potřepa jádra vzimě na jednu ovci. Předem děkuji....

Ovečky

Denysa,20. 8. 2011 23:15

Dobrý den musí se nějak pečovat ovci o kopítka pokud ano tak jak? děkuji

Re: Ovečky

Standa,20. 8. 2011 23:48

Hezký den Denyso,
o paznehty ovcí je potřeba pečovat. Pro obrus rohoviny paznehtu je nutné aby ovce měla možnost se pohybovat po zpevněném povrchu. Obecně je většinou úprava paznehtů spojená se střiží ovcí a jehňat. Zkušení paznehtáři toto dělají za pár korun.
Je potřeba ovcím upravovat paznehty podle potřeby. Nebřezí ovci si posadíte (vezmete za zadní končetinu, ruku kolem krku a posadíte jí na zadek, tak, aby hřbet byl opřen o vaše nohy). Poté se podívate na paznehty. Zejména vnější hrana bývá často přerostlá a může ze kroutit pod chodidlo. Ta se opatrně stříhá zahradnickými nůžkami. Poté se upravuje další část paznehtu. U velmi silného přerůstu je dobré odstraňovat raději pravidelně a po menších vrstvách. Dobré je vše desinfikovat, zvláště možné drobé krváceniny. Pokud si na toto netroufáte, pak poproste zkušeného chovatele, nebo právě střihače ovcí.
Důležitá je kontrola zdraví, protože u ovcí se může vyskytnout nakažlivé kulhání, což je velmi bolestivá choroba. Velmi pěkně toto bylo popsáno v letošním 2 čísle Zpravodaje chovatelů ovcí a koz. Roční poplatek ve Svazu chovatelů ovcí a koz je 300 Kč. Jsou tam kontakty, návody, typy, informace svazu a také veterinární tématika. Mimo onoho nakažlivého kulhání je tam pěkně popsána i kokcidioza u ovcí.
Zdravím Standa

Odčervování koz

Petr,19. 8. 2011 12:07

Dobrý den,
rád bych zjistil, jak je to s odčervováním koz. Na internetu jsem se dočetl, že se kozy mají odčervovat 2x ročně. Známý veteřinář zase tvrdil, že odčervovat není potřeba. Jedná se o kozy mléčné, které jsou určeny k chovu a zároveň jako "vzdělávací pomůcka" pro děti při různých volnočasových programech. POkud se kozy odčervují je nějaké období nejvhodnější a mohou se odčervovat pokud jsou březí či kojí?
Je také nutné kozy očkovat proti tetanu? Máme je v blízkosti koní. Děkuji. Petr

Re: Odčervování koz

Standa,20. 8. 2011 11:31

Hezký den Petře,
názory na odčervení jsou v chovatelské praxi, ale i mezi veterináři rozdílné. Určitě je dobré kozy odčervovat, pokud jsou určeny pro produkci mléka a navíc jsou kolem nich děti. Odčervování 2x ročně je běžné u ovcí, nevidím důvod, proč by tomu nemělo být i u koz. Jen bych se přikláněl spíše k systému, kdy jsou nejdříve udělány rozbory výkalů (směsný vzorek), aby případné odčervení bylo více efektivní. Cena rozboru je cca 250 Kč (je lepší vědět, jestli máte problém s motolicemi, tasemnicemi apod.). Podle toho se dá i lépe vybrat účinný přípravek.
Pokud od koz získáváte mléko, pak určitě je potřeba se poradit s veteirnářem, kdy je vhodná doba (po zasušení apod.). Jedním z přípravků, které nemají omezení na použití v době březosti a laktace je Panacur. Jak jsem ale psal. Raději nejdříve rozbor a poté konzultace s doktorem.
Co se týče vakcinace proti tetanu, tak si myslím, že toto očkování má svůj smysl. Přípravek od Biovety je nutné přeočkovávat u koz každé dva roky, u koní za 4 roky. Určitě není na škodu opět s veterinářem si sestavit očkovací schéma. Zdravím Standa