Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Honza - průjem

koupili jsme před třemi týdny 3 ovečky stáří 6 měsíců a zjistili jsme u nich průjem. Po týdnu u dvou přestal a u jedné stále přetrváva. Může někdo pradit jak se toho zbavit? Děkuji

Anna - Re: průjem

Dobrý den, u koz mám dobré zkušenosti s přípravkem OViKVAS (lze objednat přes internet), jde o pivovarské kvasnice + ještě něco. koza měla šílený průjem, jen to z ní teklo a po prvním podání měla do druhého dne formované bobky. ale ještě raději počkejte, co na to pan Standa.
Zdravím Anna

Standa - Re: průjem

Zdravím Honzo,
u průjmu po převozu by mohlo jít o dietetickou chybu. Ve vašem dotazu máte moc málo informací, které mi nedávají jakoukoliv možnost usuzovat o co by mohlo jít. Obecně už i převoz a změna prostředí je pro zvířata stres. Stres pak je jedním z faktorů, který může jinak neškodným mikroorganismům v zažívacím traktu dát povel k jejich množení. Tím chci říci, že pokud nezabrala dieta (zvíře s průjmem by mělo být ustájeno odděleně a mělo by mít k dispozici seno), pak je potřeba udělat rozbor výkalů, jestli nejde o infekční onemocnění. Také je dobré napsat jaký průjem je (konzistence - kašovitá, vodnatá, barva, zápach, obsah krve nebo sliznice střeva v ní apod.).
Určitě existují prostředky, které je dobré používat právě u zvířat, která jsou převážena z chovu do chovu. Mimo probiotik, prebiotik obsahují také minerály a vitamíny, aby potlačení imunity stresem bylo minimální. Pokud se stav nemění, konzultujte věc s veterinářem. Ten se vás zeptá na mnoho detailů, které já neznám.Držím pěsti. Standa

Lemonová - Kožička

Dobrý den, byli jsme s kozičkou u kozla a zajímalo by nás jak poznáme jestli se to povedlo, nebo by sme ji měli připustit znovu. Koza nám pořád pomekává, když ji začnu hladit u ocásku začne s ním vrtět... ale zas se mi zdá, že tloustne, jsme začátečníci a dobrá rada by se nám hodila. S pozdravem

Standa - Re: Kožička

Hezký den paní Lemonová,
říkej u koz se opakuje nyní v určitých intervalech cca 16 - 20 dní. To je jeden z prvních identifikátorů toho, jestli koza je nebo není březí. Pokud pomekává, častěji močí, je tulivá, tak bych soudil, že březí nebude a nechal bych opakovat skok u plemenného kozla. Pokud by se toto opakovalo, pak by to chtělo kozu nechat vyšetřit (reprodukční problémy - cysty apod.).
Přeji hodně štěstí, v případě dalšího dotazu napište. Přeji jen vše dobré a na jaře hodně kůzlátek. Standa

Anna - Poděkování a další dotaz :o)

Dobrý den Stando, tak Vás zase zdravím. Chtěla bych Vám moc poděkovat, že jste mi odpověděl na minulé otázky, přestože nešlo o řešení aktuálních problémů v chovu, pouze o dotazy ze zvědavosti :o) Co se týká přídavku sena - hádáme se doma s manželem, manžel tvdí, že není potřeba, já tvrdím, že ano. Jsme sice oba vysokoškolsky vzdělaní (ne v oboru), ale tuto zapeklitou věc ne a ne rozlousknout :o)
Co se týká hermafroditních jedinců, měla jsem "štěstí" a hned první kozičku jsem si před pěti lety takovou pořídila. Čtyři roky jsem se marně snažila,aby zabřezla. výsledkem bylo, že jsem ji rozdojila bez kůzlat. Šlo o "skrytého" hermafrodita.
A teď Vás zase poprosím o zodpovězení dalšího dotazu - týká se prvního připouštění koziček : Setkala jsem se se dvěma názory: 1. říká, že je lepší připouštět kozičky roční, aby dobře "narostly". 2. tvrdí, že stačí, aby kozička měla alespoň 35 kg, pak prý březost nemá průkazný vliv na další tělesný vývoj (pokud je dobře živena), ani na nižší laktaci. a je v tomto rozdíl u různých plemen koz (jak je to u českých bílých, hnědých, anglonubijských, burských, togenburských, sánských a britských horských?) A ještě - některé zdroje uvádějí u některých plemen, že se jedná o rané nebo pozdní plemeno. Co tato informace znamená? vztahuje se právě k předchozímu?
Děkuji Vám za Vaši bezmeznou trpělivost, užitečné stránky a skvělé rady. Hezký den Anna

Standa - Re: Poděkování a další dotaz :o)

Hezký den Anno,
co se týče podávání sena celoročně, jsem zastánce tohoto postupu. Jak už jsem psal, zvláště na jaře a na podzim, kdy se výrazně mění kvalita porostu. Nejkvalitnější je vždy porost - píce do květu!, poté velmi rychle klesá obsah živin a jeho stravitelnost. Pokud bude ovce ve vlně, pak někdy člověk se velmi diví, jak má podvyživená zvířata. U koz se dá kondice hodnotit velmi dobře. Ona kondice (stupnice od 1 - 5) se hodnotí podle nasazení tuku na těle zvířete. Jak zvířata podvyživená, tak i naopak ztučenělá jsou problémem. To již odpovídám na další otázku. Tj, kdy zapustit kozičku. Můj názor je takový. časné zapouštění by měl dělat takový chovatel, který má velmi dobré praktické i teoretické znalosti z chovu koz (umí posoudit onu kondici, tělesný rámec, vývin apod.) a jeho cílem je intenzivní produkce mléka. Pokud člověk nechvátá s odchovem, tak bych volil pozdní zapuštění. V dalším roce. Je možné kozičky zapustit na jaře, kdy ale říje nejsou tak silné jako v tyto dny.
Otázka zapuštění u koziček je otázkou vás chovatelů. Oproti jehničkám jsou kozičky ranější, ale jak píšete, je podstatná jejich hmotnost (min. 30 kg, lépe 35 kg).
Ve svém příspěvku píšete, že jste měla hermaforditní kozičku. Tu jste po čase rozdojila. Dobré je nakupovat zvířata (tím myslím všechna) od prověřených chovatelů. V rámci Svazu chovatelů ovcí a koz najdete špičkové chovatele. Cena takových zvířat je vyšší než na řadě internetových inzerátů. Jde ale o kvalitní zvířata u kterých víte, že rodiče jsou prověřeni a zvíře prošlo hodnocením. Vesnické domácí plemenitby jsou v rozporu s celou ideou chovu koz, a to je zušlechťování apod.
Praxi rozdojování bez předchozí březosti a porodu nedoporočuji!!!!!!!
Mějte se moc prima. V případě dalšíhon dotazu neváhejte napsat. Zdravím Standa

dušan - nadmuti ovci

potřeboval bych poradit jak postupovat při nadmuti ovci

Standa - Re: nadmuti ovci

Hezký den,
pokud ovce sežrala hodně ječmene, tak bych volil cestu zavolat veterináře, který vše vyřeší na místě. Nemá cenu na nic čekat. U ovce je možné zkusit masáž břicha, nebo jí zkusit posadit do sedu, jestli plyny odejdou. K odvodu plynů při akutním nadmutí se používá jícnová sonda pro malé přežvýkavce, kterou asi mít nebudete, takže lze zkusit užší hadičku, která se potře olejem a opatrně se zavede do jícnu a dále (pro začátečníka je nutné dávat pozor, aby jste hadičku nestčil do dýchacího aparátu). Z preparátu, kterýma lze ovci napojit (otevřit tlamu a nalít to do ovce)- cca 1 - 2 dcl. oleje, do litru mléka, lepší jsou preparáty - pretympan, prodigestan, biprogentin.. ty ale bude u sebe mít veterinář. V hodně komplikovaných situacích je nutné trokarování - opět veterinářem.
Sečteno podtrženo - volejte doktora, aby se na ovci podíval.. rady tohoto typu po internetu nepřináší efekt, protože o zvířeti nemám žádné informace. Ve vašem případě je čas hodně drahý a hraje v neprospěch ovci. zdravím Standa

dušan - Re: pí. Filipová

prděkujiosi o radu jak postupovat při nadmuti ovci pozřela vetši množstvi ječmene děkuji

dušan - Re: pí. Filipová

prděkujiosi o radu jak postupovat při nadmuti ovci pozřela vetši množstvi ječmene děkuji

Tom Hinský - pomooooooooooooooc

JO tak Mishell Abysme si neco vyjasnili ja chodim s jinou a tebe nenavidim muck tom ......

Mishell - Pomoc

Chtěla bych se zeptat jak by měla byt velka zahradka pro 3 kamerunske kozenky??? A v jakem prostředí by měly byt ???(Prominte sem blondynka a bydlím v Praze1) Miluji tě Tome Hinský

Anna - Hermafroditismus u koz a jiné :o)

Dobrý den pane Stando,

četla jsem Váš článek o hermafroditech a na nějaké diskusi, kde se právě odkazují na Vaše stránky, padl dotaz, jestli se tento problém vyskytuje u všech plemen koz - např. u anglonubijských a burských a existují např. ovce hermafroditi? Dále - doporučujete přidávát kozám a ovcím na pastvě seno? A poslední otázka - ta je spíš ze zvědavosti - lze nějakým způsobem uplemenit neplemenného kozla, berana atd. ? Děkuji a přeji hezký den Anna

Standa - Re: Hermafroditismus u koz a jiné :o)

Hezký den Anno,
o výskytu hermafroditů u jiných plemen, než našich národních nevím. Tím ale neříkám, že zde tento problém nemusí být. Zkusím se zeptat na Svazu chovatelů, jestli mají s tímto zkušenost. U našich národních plemen je situace jasná. Šlechtěním v předchozích několika desetiletích byla potlačována rohatost, proto výskyt hermafroditních jedinců vzrostl.
Co se týče uchovnění neplemenného berana kozla, tak myslím, že to nejde. Proto, aby mohl být kozel nebo beran plemenný, musí být splněno mnoho věcí (známý původ rodičů vč. linie, jejich užitkovost, eviedence v plemenných knihách, kontrola zdraví apod.). Berani a kozlové musí projít klasifikací, kde jsou také známé údaje z kontroly užitkovosti a dědičnosti. Poté je stanovena výsledná třída (elita rekord, elita aj.) a následně jsou tito prodání na aukcích.
K dotazu na přídavek sena kozám a ovcím na pastvě asi tolik. Chovatel musí umět posoudit výživnost porostu a stupeň jeho případného poškození. Pokud jsou ovce na kousku zahrady a zde pobývají permanentně, pak určitě přídavek sena bude užitečný. Pokud budou ovce nebo kozy paseny systémem rotace mezi oplůtky, kde je nárůst biomasy velký, tak nutný příkrm není. Má to svá ale. Obecně jsem zastáncem permanentního přístupu k senu. Zvláště za špatného počasí (déšť) a také na jaře a na podzim. Na jaře může mladý porost vyvolávat deitetické poruchy - průjmy, na podzim je zase kvalita pastevního porostu nízká, protože traviny stárnou a jsou i pro zvířata hůře využitelná - stravitelná. Přídavek jádra je dobrý u zvířat před zapouštěním (má vliv na plodnost - vyšší počet ovulovaných vajíček), u zvířat s horší kondicí, u samic v laktaci a také pro mláďata.
Zdravím Standa

Ivana - Chlév

Dobrý den pane Stando,

chtěla jsem se zeptat jak je potřeba velký chlév na 2 ovečky a musí mít na pití nějakou napáječku nebo postačí jen obyčejný kýbl. Dekuji Ivana.

Standa - Re: Chlév

Hezký den Ivano,
něco málo o minimálních požadavcích na plochu je napsáno v sekci chovu ovcí - minimální požadavky na ustájení ovcí. Globalizovat se nic nedá. Je lepší spíše začít o Vašich možností (jaké máte ustajovací kapacity - podlahová plocha, výška, kubatura apod.). Pokud máte zájem, napiště na email a můžeme téma rozvinout. Obecně bych počítal min. s 2 až 2,5 m2 na ustájenou ovci. Výška cca 2,5 m. Jaká bude šířka a délka se také bude odvíjet od toho, jestli zde budou jen ovce (nebřezí), nebo i ovce s odchovem - jehňaty. Také je potřeba popřemýšlet nad konečným počtem chovaných ovcí.

Napište email, můžeme toto více rozebrat. Zdravím Standa

Alfons - To není chovatelství

to je produkce a těžba masa. Bez jiného vztahu k dobytku.

Standa - Re: To není chovatelství

Zdravím Vás,
je potřeba rozeznávat mezi chovatelem a držitelem. Chovatel je ten, který chová zvířata za účelem užitku a má o nich perfektní znalosti. Držitel je ten, kdo bezhlavě chová zvířata a neví o nich nic, což se projevuje i četností problémů, které v chovu má.

Veronika - tele

Dobrý den,chci se zeptat zda jde odchovat tele bez napití se mleziva.Tele se podařilo odchytit a dostalo kravské mléko,ale matka ho odmítá a nedá se ani odchytit.Je to 20h.po porodu a dostalo selevit.Dekuji Veronika