Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Stanislav Kolenovský - Úhyn beránků.

Dobrý den pane Stando.
Již po několik let po sobě mi uhyne narozený beránek, vždy ve věku cca 4 měsíců. S ovečkami nemám problém. Nevíte, co by mohlo být příčinou?

Standa - Re: Úhyn beránků.

Hezký den pane Kolenovský,
vaše otázka je až příliš stručná a bez jakéhokoliv popisu průběhu onemocnění (průjmy, respiratorní problémy, výživa apod.). Pokud je problém opakující se, chtělo by to uskutečnit pitvu s rozborem a bakteriologickým vyšetřením.
Rád bych poradil, ale v případě vašeho dotazu to příliš nejde. Krásný den Standa

Stanislav Kolenovský - Re: Re: Úhyn beránků.

Dobrý den pane Stando, děkuji za odpověď a jen zkusím doplnit, že smrt je velmi rychlá. Večer nepozoruji žádné změny a ráno je mrtvý . Nevím, čeho se mám vyvarovat, co by mohla být příčina. Asi to není jednoduché najít příčinu, třeba máte nějakou zkušenost ?
Děkuji a přeji hezký den !

Standa - Re: Re: Re: Úhyn beránků.

Zdravím jmenovce,
určitě mě v této souvislosti napadá, jestli nešlo o enterotoxémii , která je infekční a má velmi ryhclý průběh. Postihuje zejména ty nejsilnější kusy. Původcem u jehňěte je Clostridium perfringens. Jehně dostane horečku, je apatické, s průjmem a křečemi. Léčba je často neúčinná, musela by se podat velmi vysoká dávka antibiotik, ale vzhledem k velmi rychlému průběhu to bývá velmi obtížné. Možností je očkování březích matek veterinářem. Další možností by mohl být tetanus. tam je taky původcem Clostridie. Poslední co mne tak napadá je listerioza, která má nervové příznaky (od horečky po ulehnutí až křečovité stavy).
Zdravím Standa

Stanislav Kolenovský - Re: Re: Re: Re: Úhyn beránků.

Také zdravím jmenovce a moc děkuji za Vaše názory diagnozy.
Budu se jimi dále hlouběji zabývat.
Hezký den !

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: Úhyn beránků.

Ještě jednou zdravím,
určitě by to chtělo pro příště součinnost s veterinářem. V případě úhynu hned bych doporučoval pitvu. To je jediná objektivní metoda, jak zjistit co je příčinou úhynu. Zdravím Standa

Květoslava - dotaz

Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat kolik kg sena, siláže a šrotu spotřebuje jalovice stáří 2roky a kolik kráva s jedním teletem. Děkuji za odpověď

Standa - Re: dotaz

Hezký večer Květo,
napište mi prosím email a tyto informace: seno máte luční? siláž kukuřičnou nebo vojtěškovou, jetelotravní? šrot je z čeho složený?
dal bych to kolegům z oddělení výživy na výpočet. U krávy je potřeba vědět užitkovost. Minerální látky nebo doplňky používáte? Nebo mají přístup k lizu.
Moc zdravím Standa

Květoslava - Re: Re: dotaz

Dobrý večer pana Stando,
jsem moc ráda , že jste se mi ozval . Můj email je fr.lebduska@seznam.cz
Dáváme seno luční ,siláž kukuřičnou a šrot je míchaný pšenice a ječmen. Krávy a jalovice jsou ustájeny na volno a nedojíme. Máme chov charolais, které máme spíš na telata. Děkuji za odpověď Květa

Standa - Re: Re: Re: dotaz

Zdravím Květo,
předám kolegům krmiva, kterýma krmíte masný skot a dám Vám vědět na email. Standa

Anna - Re: Články

Dobrý den Stando,
jestli máte před doktorskými státnicemi, tak to se opravdu divím a oceňuji, že si najdete ještě čas na naše laické dotazy!!! Na ty články se opravdu těším!!!
A k té kozičce bych teď veterináře rozhodně zavolala a na nic bych nečekala. Musím přiznat, že mi v té době spousta informací chyběla. Ale opravdu se snažím o nápravu :o)
Hezký den Stando a držím palce ohledně státnic.
Anna

Standa - Re: Re: Články

Hezký den Anno,
času bude více, pokud udělám doktorské státnice, které mám stanovené na příští týden v pátek :) Pak již bude více času aktualizovat a doplňovat údaje o chovu zvířat. Velké rezervy zde jsou. Přeji hodně úspěchů v chovu a děkuji za přízeň. Standa

Vladimír - Voda pro jehňata

Dobrý den, v průběhu srpna se nám narodilo 15 jehňat. Od jakého stáří musí mít jehňata přísun k vodě? Vodu pro ovce mám v zednickém plastovém kalfasu. Můj pantáta mi tvrdí, že ovce již jehňata odstavují a ta na vodu v kalfasu u dna nedosáhnou. Z vlastní zkušenosti vím, že ovce nechá podrbat jehně i po půl roce. Přesto by mě zajímalo, od kdy jehně musí mít k dispozici vodu. Děkuji za odpověď. Vladimír

Standa - Re: Voda pro jehňata

Zdravím Vladimíre,
obecně by přežvýkavá mláďata měla mít k dispozici vodu nejpozději od 7 až 14 dne. Nejde tak ani o to, jestli pije nebo ne. Jehně kryje potřebu většinou mlékem, později i v podobě vázané vody v zeleném krmivu pastvě.
Voda musí být k dispozici mláďatům co nejdříve, nejlépe již od prvního dne. Bez vody se špatně rozvíjí předžaludky a zvířata pak mají i nižší přírůstky. Má rada je tedy předkládat, doplňovat a měnit co nejčastějí. To, že třeba jehňata nevidíte pít neznamená, že vodu nepřijímají. Zdravím Standa
PS: jehňata je již možno odstavovat. Otázkou je jak jsou ještě závislá na mléce, jestli přežvykují. Obecně okolo 4 měsíce je možné je oddělit od matky.

Vladimír - Re: Voda pro jehňata

Stando, moc Vám děkuji za odpověď. Vladimír

Anna - Vysvětlení a další otázka ohledně hermafroditů

Jeje Stando, Vaše odpověď mi nedá, ještě bych některé věci ráda vysvětlila. 1. Hermafroditní kozu jsem nerozdojovala záměrně, jak se může zdát. Měla jsem velký problém poznat u ní říji a to 3 roky po sobě. Proto jsem si vypůjčila obojek od kozla a pravděpodobně na základě tohoto pachového stimulu spustila mléko v malém množství. brzy jsem ji zasušila. 2. Nevím, zda prověření chovatelé nějakým způsobem kontrolují každou bezrohou kozu, jestli se nejedná o hermafrodita. samozřejmě vizuální kontrolu nejspíš provádějí, ale co v případě SKRYTÉHO HERMAFRODITA??? Jak ho lze rozpoznat ještě v kůzlečím věku? Když byly naší první koze asi 3 roky, tak už se to poznat dalo (ale rozhodně ne podle toho, že "měla pod rodidly bulku" :o) chovala se totiž jako kozel, dorážela na všechny kolem sebe, trkala, stavěla se na zadní, byla velká mohutná, měla hrubou a dlouhou srst, narostla jí dlouhá bradka a v neposlední řadě skákala na ostatní kozičky.
tak a teď ty otázky :o) 1.Stává se u špičkových chovatelů, že se narodí hermafrodit nebo se tomu předchází právě připouštěním bezrohých zvířat s rohatými?
2. Pokud se to stane, jsou schopni nějakým způsobem odhalit i skrytého hermafrodita? a jak?
3. Nenapsal byste nějaký článek o tom, jak lze právě hermafrodity - oba typy - rozpoznat? Mně by takový článek před 3 lety opravdu hodně pomohl.
Moc Vás zdravím Anna

Standa - Re: Vysvětlení a další otázka ohledně hermafroditů

Zdravím Anno,
tak k vašim otázkám ;)
1) narození hermafrodita je vždy otázkou genetiky a přesně jak píšete, souvisí to i s rohatostí a bezrohostí. V chovu koz, který je v gesci Svazu chovatelů ovcí je povinnost hodnotit reprodukci koz a kozlů. I tam se eviduje počet hermaforditů v %. Svaz je právě garantem reprodukce a řízené plemenitby (rozhoduje se v něm, jaké linie kozlů a po jakých kozách budou u daného chovatele ve veřejné plemenitbě). S hermaforditama se setkávám spíše v chovech.. tedy u držitelů.. kdy paní A jde ke kozlovi B, a to vše v rámci jakési vesnické lidové tvořivosti. Pak vidíte v televizi různě flekaté a zbarvené kozy a kůzlata. O koze nemáte žádné informace a u kozlů se stává, že tito připouští vlastní matky, dcery, tety apod. :(
b) zkušený chovatel koz, tedy kozař má již některé věci v krvi a dokáže rozklíčovat hermafordita. Samozřejmě, jde o to, jaké jsou příznaky a projevy. U vás měla být rozhodující říje. Pokud se vám nezdála, nebyla výrazná říje apod., tak měl nastoupit veterinář, který by kozičku vyšetřil.
c) k článku se chystám, jen nemám zrovna dost potřebných fotek ;) aby vše bylo názorné. Také bych chtěl udělat článek o ošetřování a úpravě paznehtů a kondici u koz, aby bylo jasné, co je dobrá kondice, co je ztučnění a co je podvýživa. Jen mě dejte čas ;) nyní se připravuji na doktorské státnice a sepisoval jsem dny a noci informace o telatech ;)
Rada obecně je. Pokud se koza či kozička prská a nezabřezává, tak jí nechat prohlédnut veterinářem (odhalení vad, cyst apod.). Stojí to sice nějaký peníz, ale 3 roky krmení bez zabřeznutí a produkce mléka jsou ztráty podstatně vyšší. Zdravím Standa

Marie - Rada při odchovu telat

Přeji pěkný den!
Prosím o radu při napájení telat ve velkochovu. Telátka po narození dostávají týden mlezivo z tupláku ( t.j. nádoba 2-3 l s cucákem). Pak pijí z misky, ale s plovoucím dudákem (rúžový ), jak mléko, tak i vodu - skoro do 2 měsíců stáří. Ve 2 měsících přesouváme jalovičky na odchovnu do společného kotce 16 ks a býčky do společnosti postupně 33 ks telat.
Prosím o radu, jak dlouho by měla mít telátka plovoucí dudák, nebo od kdy by měla pít z misky bez dudlíku.

Děkuji.

Marie Stará
606683242
stara.marie@centrum.cz

Standa - Re: Rada při odchovu telat

Napíši vám email ohledně napájení z volné hladiny. Napsal jsem s panem docentem článek do zemědělce, kde jsem porovnal způsoby napájení telat mlékem. Pití z volné hladiny je nejjednodušší z pohledu ošetřovatele, zároveň ale pro tele nejméně výhodný. Plovoucí dudlíky jsou většinou používány cca 3 - 4 dny, aby si telata zvykla na to, že musí mléko sát (zvláště u telat se slabším sacím reflexem) a poté se odstraňují. Ošetřovatelé pak u problematických telat v případě nezájmu používají prsty namočené v mléce a navádějí tlamu telete k hladině dokud se tzv. nechytne. Chce to trpělivost a čas. Já osobně nejsem zastáncem pití z volné hladiny, ale spíše pro napájení z věder s dudlíky. Zdravím Standa

Honza - průjem

koupili jsme před třemi týdny 3 ovečky stáří 6 měsíců a zjistili jsme u nich průjem. Po týdnu u dvou přestal a u jedné stále přetrváva. Může někdo pradit jak se toho zbavit? Děkuji