Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Ovečky

Standa,20. 8. 2011 23:48

Hezký den Denyso,
o paznehty ovcí je potřeba pečovat. Pro obrus rohoviny paznehtu je nutné aby ovce měla možnost se pohybovat po zpevněném povrchu. Obecně je většinou úprava paznehtů spojená se střiží ovcí a jehňat. Zkušení paznehtáři toto dělají za pár korun.
Je potřeba ovcím upravovat paznehty podle potřeby. Nebřezí ovci si posadíte (vezmete za zadní končetinu, ruku kolem krku a posadíte jí na zadek, tak, aby hřbet byl opřen o vaše nohy). Poté se podívate na paznehty. Zejména vnější hrana bývá často přerostlá a může ze kroutit pod chodidlo. Ta se opatrně stříhá zahradnickými nůžkami. Poté se upravuje další část paznehtu. U velmi silného přerůstu je dobré odstraňovat raději pravidelně a po menších vrstvách. Dobré je vše desinfikovat, zvláště možné drobé krváceniny. Pokud si na toto netroufáte, pak poproste zkušeného chovatele, nebo právě střihače ovcí.
Důležitá je kontrola zdraví, protože u ovcí se může vyskytnout nakažlivé kulhání, což je velmi bolestivá choroba. Velmi pěkně toto bylo popsáno v letošním 2 čísle Zpravodaje chovatelů ovcí a koz. Roční poplatek ve Svazu chovatelů ovcí a koz je 300 Kč. Jsou tam kontakty, návody, typy, informace svazu a také veterinární tématika. Mimo onoho nakažlivého kulhání je tam pěkně popsána i kokcidioza u ovcí.
Zdravím Standa

Odčervování koz

Petr,19. 8. 2011 12:07

Dobrý den,
rád bych zjistil, jak je to s odčervováním koz. Na internetu jsem se dočetl, že se kozy mají odčervovat 2x ročně. Známý veteřinář zase tvrdil, že odčervovat není potřeba. Jedná se o kozy mléčné, které jsou určeny k chovu a zároveň jako "vzdělávací pomůcka" pro děti při různých volnočasových programech. POkud se kozy odčervují je nějaké období nejvhodnější a mohou se odčervovat pokud jsou březí či kojí?
Je také nutné kozy očkovat proti tetanu? Máme je v blízkosti koní. Děkuji. Petr

Re: Odčervování koz

Standa,20. 8. 2011 11:31

Hezký den Petře,
názory na odčervení jsou v chovatelské praxi, ale i mezi veterináři rozdílné. Určitě je dobré kozy odčervovat, pokud jsou určeny pro produkci mléka a navíc jsou kolem nich děti. Odčervování 2x ročně je běžné u ovcí, nevidím důvod, proč by tomu nemělo být i u koz. Jen bych se přikláněl spíše k systému, kdy jsou nejdříve udělány rozbory výkalů (směsný vzorek), aby případné odčervení bylo více efektivní. Cena rozboru je cca 250 Kč (je lepší vědět, jestli máte problém s motolicemi, tasemnicemi apod.). Podle toho se dá i lépe vybrat účinný přípravek.
Pokud od koz získáváte mléko, pak určitě je potřeba se poradit s veteirnářem, kdy je vhodná doba (po zasušení apod.). Jedním z přípravků, které nemají omezení na použití v době březosti a laktace je Panacur. Jak jsem ale psal. Raději nejdříve rozbor a poté konzultace s doktorem.
Co se týče vakcinace proti tetanu, tak si myslím, že toto očkování má svůj smysl. Přípravek od Biovety je nutné přeočkovávat u koz každé dva roky, u koní za 4 roky. Určitě není na škodu opět s veterinářem si sestavit očkovací schéma. Zdravím Standa