Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Poděkování a další dotaz :o)

Hezký den Anno,
co se týče podávání sena celoročně, jsem zastánce tohoto postupu. Jak už jsem psal, zvláště na jaře a na podzim, kdy se výrazně mění kvalita porostu. Nejkvalitnější je vždy porost - píce do květu!, poté velmi rychle klesá obsah živin a jeho stravitelnost. Pokud bude ovce ve vlně, pak někdy člověk se velmi diví, jak má podvyživená zvířata. U koz se dá kondice hodnotit velmi dobře. Ona kondice (stupnice od 1 - 5) se hodnotí podle nasazení tuku na těle zvířete. Jak zvířata podvyživená, tak i naopak ztučenělá jsou problémem. To již odpovídám na další otázku. Tj, kdy zapustit kozičku. Můj názor je takový. časné zapouštění by měl dělat takový chovatel, který má velmi dobré praktické i teoretické znalosti z chovu koz (umí posoudit onu kondici, tělesný rámec, vývin apod.) a jeho cílem je intenzivní produkce mléka. Pokud člověk nechvátá s odchovem, tak bych volil pozdní zapuštění. V dalším roce. Je možné kozičky zapustit na jaře, kdy ale říje nejsou tak silné jako v tyto dny.
Otázka zapuštění u koziček je otázkou vás chovatelů. Oproti jehničkám jsou kozičky ranější, ale jak píšete, je podstatná jejich hmotnost (min. 30 kg, lépe 35 kg).
Ve svém příspěvku píšete, že jste měla hermaforditní kozičku. Tu jste po čase rozdojila. Dobré je nakupovat zvířata (tím myslím všechna) od prověřených chovatelů. V rámci Svazu chovatelů ovcí a koz najdete špičkové chovatele. Cena takových zvířat je vyšší než na řadě internetových inzerátů. Jde ale o kvalitní zvířata u kterých víte, že rodiče jsou prověřeni a zvíře prošlo hodnocením. Vesnické domácí plemenitby jsou v rozporu s celou ideou chovu koz, a to je zušlechťování apod.
Praxi rozdojování bez předchozí březosti a porodu nedoporočuji!!!!!!!
Mějte se moc prima. V případě dalšíhon dotazu neváhejte napsat. Zdravím Standa

dušan - nadmuti ovci

potřeboval bych poradit jak postupovat při nadmuti ovci

Standa - Re: nadmuti ovci

Hezký den,
pokud ovce sežrala hodně ječmene, tak bych volil cestu zavolat veterináře, který vše vyřeší na místě. Nemá cenu na nic čekat. U ovce je možné zkusit masáž břicha, nebo jí zkusit posadit do sedu, jestli plyny odejdou. K odvodu plynů při akutním nadmutí se používá jícnová sonda pro malé přežvýkavce, kterou asi mít nebudete, takže lze zkusit užší hadičku, která se potře olejem a opatrně se zavede do jícnu a dále (pro začátečníka je nutné dávat pozor, aby jste hadičku nestčil do dýchacího aparátu). Z preparátu, kterýma lze ovci napojit (otevřit tlamu a nalít to do ovce)- cca 1 - 2 dcl. oleje, do litru mléka, lepší jsou preparáty - pretympan, prodigestan, biprogentin.. ty ale bude u sebe mít veterinář. V hodně komplikovaných situacích je nutné trokarování - opět veterinářem.
Sečteno podtrženo - volejte doktora, aby se na ovci podíval.. rady tohoto typu po internetu nepřináší efekt, protože o zvířeti nemám žádné informace. Ve vašem případě je čas hodně drahý a hraje v neprospěch ovci. zdravím Standa

dušan - Re: pí. Filipová

prděkujiosi o radu jak postupovat při nadmuti ovci pozřela vetši množstvi ječmene děkuji

dušan - Re: pí. Filipová

prděkujiosi o radu jak postupovat při nadmuti ovci pozřela vetši množstvi ječmene děkuji

Tom Hinský - pomooooooooooooooc

JO tak Mishell Abysme si neco vyjasnili ja chodim s jinou a tebe nenavidim muck tom ......

Mishell - Pomoc

Chtěla bych se zeptat jak by měla byt velka zahradka pro 3 kamerunske kozenky??? A v jakem prostředí by měly byt ???(Prominte sem blondynka a bydlím v Praze1) Miluji tě Tome Hinský

Anna - Hermafroditismus u koz a jiné :o)

Dobrý den pane Stando,

četla jsem Váš článek o hermafroditech a na nějaké diskusi, kde se právě odkazují na Vaše stránky, padl dotaz, jestli se tento problém vyskytuje u všech plemen koz - např. u anglonubijských a burských a existují např. ovce hermafroditi? Dále - doporučujete přidávát kozám a ovcím na pastvě seno? A poslední otázka - ta je spíš ze zvědavosti - lze nějakým způsobem uplemenit neplemenného kozla, berana atd. ? Děkuji a přeji hezký den Anna

Standa - Re: Hermafroditismus u koz a jiné :o)

Hezký den Anno,
o výskytu hermafroditů u jiných plemen, než našich národních nevím. Tím ale neříkám, že zde tento problém nemusí být. Zkusím se zeptat na Svazu chovatelů, jestli mají s tímto zkušenost. U našich národních plemen je situace jasná. Šlechtěním v předchozích několika desetiletích byla potlačována rohatost, proto výskyt hermafroditních jedinců vzrostl.
Co se týče uchovnění neplemenného berana kozla, tak myslím, že to nejde. Proto, aby mohl být kozel nebo beran plemenný, musí být splněno mnoho věcí (známý původ rodičů vč. linie, jejich užitkovost, eviedence v plemenných knihách, kontrola zdraví apod.). Berani a kozlové musí projít klasifikací, kde jsou také známé údaje z kontroly užitkovosti a dědičnosti. Poté je stanovena výsledná třída (elita rekord, elita aj.) a následně jsou tito prodání na aukcích.
K dotazu na přídavek sena kozám a ovcím na pastvě asi tolik. Chovatel musí umět posoudit výživnost porostu a stupeň jeho případného poškození. Pokud jsou ovce na kousku zahrady a zde pobývají permanentně, pak určitě přídavek sena bude užitečný. Pokud budou ovce nebo kozy paseny systémem rotace mezi oplůtky, kde je nárůst biomasy velký, tak nutný příkrm není. Má to svá ale. Obecně jsem zastáncem permanentního přístupu k senu. Zvláště za špatného počasí (déšť) a také na jaře a na podzim. Na jaře může mladý porost vyvolávat deitetické poruchy - průjmy, na podzim je zase kvalita pastevního porostu nízká, protože traviny stárnou a jsou i pro zvířata hůře využitelná - stravitelná. Přídavek jádra je dobrý u zvířat před zapouštěním (má vliv na plodnost - vyšší počet ovulovaných vajíček), u zvířat s horší kondicí, u samic v laktaci a také pro mláďata.
Zdravím Standa

Ivana - Chlév

Dobrý den pane Stando,

chtěla jsem se zeptat jak je potřeba velký chlév na 2 ovečky a musí mít na pití nějakou napáječku nebo postačí jen obyčejný kýbl. Dekuji Ivana.

Standa - Re: Chlév

Hezký den Ivano,
něco málo o minimálních požadavcích na plochu je napsáno v sekci chovu ovcí - minimální požadavky na ustájení ovcí. Globalizovat se nic nedá. Je lepší spíše začít o Vašich možností (jaké máte ustajovací kapacity - podlahová plocha, výška, kubatura apod.). Pokud máte zájem, napiště na email a můžeme téma rozvinout. Obecně bych počítal min. s 2 až 2,5 m2 na ustájenou ovci. Výška cca 2,5 m. Jaká bude šířka a délka se také bude odvíjet od toho, jestli zde budou jen ovce (nebřezí), nebo i ovce s odchovem - jehňaty. Také je potřeba popřemýšlet nad konečným počtem chovaných ovcí.

Napište email, můžeme toto více rozebrat. Zdravím Standa

Alfons - To není chovatelství

to je produkce a těžba masa. Bez jiného vztahu k dobytku.

Standa - Re: To není chovatelství

Zdravím Vás,
je potřeba rozeznávat mezi chovatelem a držitelem. Chovatel je ten, který chová zvířata za účelem užitku a má o nich perfektní znalosti. Držitel je ten, kdo bezhlavě chová zvířata a neví o nich nic, což se projevuje i četností problémů, které v chovu má.

Veronika - tele

Dobrý den,chci se zeptat zda jde odchovat tele bez napití se mleziva.Tele se podařilo odchytit a dostalo kravské mléko,ale matka ho odmítá a nedá se ani odchytit.Je to 20h.po porodu a dostalo selevit.Dekuji Veronika

Standa - Re: tele

Hezký den Veroniko,
tele bez napojení mlezivem lze odchovat jen velmi těžce. Je zde totiž velká pravděpodobnost úhynu v důsledku sepse vlivem nedostatečné pasivní imunity.
Existují náhražky, které lze teleti podat, jenže ve vašem případě je již v neprospěch čas, který uplynul od narození. Ono střevo se již po 20 hodinách stává těžce propustné pro imunoglobuliny, které se musí dostat do krve. Selevit imunitu nenastartuje, je to přípravek minerálně-vitamínový.
Pokud kráva tele odmítla, pak to chtělo zajet do nejbližšího zemědělského družstva odpoledne a poptat se, jestli nemají čerstvě nadojené mlezivo, nebo jestli jej nemají v rezervě zamražené v PET lahvi, případně veterináře požáda o kolostran či jiný přípravek s obsahem imunoglobulinů. Mlezivo by bylo vhodné podávat teleti ještě dalších několik dní, protože právě tyto protilátky působí proti škodlivým mikroorganismům ve střevě telete - prevence průjmových onemocnění. Toto platí pro všechny přežvýkavce (kůzlata, jehňata).
Držím pěsti. Standa

Vlasta - antiparazitika

Dobrý den,děkuji za odpověď.Mám ještě jeden dotaz a to ohledně antiparazitik pro mléčné kozy.Pro tato zvířata existuje prakticky jen jeden přípravek a tím ja Panacur,ale po opakovaném použití můžou býti parazité rezistentní.Je možné zjistit jak si s tímto problémem poradili naši předkové co se týče hospodářských zvířat(kozy,koně)?Děkuji Vlasta

Vlasta - jak postupovat s pastvou po odčervení

Dobrý den,mohl by jste mi poradit jak postupovat po odčervení zvířat co se týče pastvy?Vymrznou cizopasníci přes zimu?Děkuji

Standa - Re: jak postupovat s pastvou po odčervení

Hezký den Vlasto,
odčervení se u pastevně chovaných zvířat uskutečňuje nejčastěji před jarním vyhnáním na pastvu a před jejich zimním ustájení.
Rozsah a použití antiparazitik by měl být vždy odpovídat skutečnosti, resp. rozsahu "napadení" parazity u zvířat. Dobré je udělat před odčervením rozbor výkalů a poté nechat zvířata odborně odčervit (přípravky jsou různé a některé jsou širokospektré, jiné zase působí proti konkrétním druhům).
Co se týče mrazu, tak na parazity má pdozimní a zimní počasí vliv. V jarním a letním období je dobré mít rotační pastvu. Ta nejen zabrání poškození porostu (v případě celoročního pobytu zvířat na jednom místě), ale právě rotace brání i v případném opětovném nakažení parazity. I pastva různých věkových kategorií (mláďat vers. např, starší ovce) má své výhody.Nezbytná je také péče o pastvinu (sekání nedopasků, likvidace plevelů, přihnojování, vápnění na místech kde je to potřeba apod.).
Pokud již zvířata odčervujete, pak je dobré se zeptat doktora za jak dlouho dojde k vyloučení. Poté je dobré v případě ustájení uskutečnit odstranění podestýlky s výkaly a desinfekci. U zvířat pak po odčervení přesun na " do jiného oplůtku (prevence před rizikem znovu nakažení).
Zdravím Standa

Marie - Ovečky sekačky

Dobrý den,chtěla bych si založit malinký chov ovvcí.Přes léto jehňata a pak to zase snížit.Určitě s beránkem(ten si reprodukci pohlídá)Mám sice Zemědělskou školu,ale ráda si nechám poradit od zkušenějších.Otázka je,jak začít.Koupit teď letošní jehňata nebo pak březí ovečky.V jakých cenových relacích se to pohybuje.
Děkuji za odpověď a hezký den,
Kummerová

Standa - Re: Ovečky sekačky

Hezký den paní Kummerová,
pokládáte mi těžkou otázku. Zemědělské vzdělání máte. Zkušenosti s chovem ovcí také nějaké jsou? Jak to máte se zázemím (ustájení, krmiva, pastviny apod.). Bylo by vhodnější toto rozebrat po emailu a dobrat se k nějakému doporučení.
Pokud jste ovce nikdy neměla, pak bych přes zimu začal sbírat materiály a také bych v době bahnění navštívil farmu, chovatele, aby jste věděla jaká rizika toto obnáší. Přeci jen vám nebudu doporučovat koupit si březí jehnice nebo ovce.
Osobně bych na jaře začal chov koupí plemenných jehniček. Pak není na škodu jezdit po aukcích beranů a ovčáckých výstavách, kde jsou i různé přednášky a novinky z oblasti chovu. Poté bych uvažoval o koupi plemenného beránka a začal s vlastním chovem.
Určitě je dobré jít cestou postupných kroků a pomalu s tím, že zvířata více poznáte a pak práce a další rozvoj chovu bude o to radostnější.
V případě zájmu mne kontaktujte stanekstanda@seznam.cz
Zdravím Standa