Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Marie - Ovečky sekačky

Dobrý den,chtěla bych si založit malinký chov ovvcí.Přes léto jehňata a pak to zase snížit.Určitě s beránkem(ten si reprodukci pohlídá)Mám sice Zemědělskou školu,ale ráda si nechám poradit od zkušenějších.Otázka je,jak začít.Koupit teď letošní jehňata nebo pak březí ovečky.V jakých cenových relacích se to pohybuje.
Děkuji za odpověď a hezký den,
Kummerová

Standa - Re: Ovečky sekačky

Hezký den paní Kummerová,
pokládáte mi těžkou otázku. Zemědělské vzdělání máte. Zkušenosti s chovem ovcí také nějaké jsou? Jak to máte se zázemím (ustájení, krmiva, pastviny apod.). Bylo by vhodnější toto rozebrat po emailu a dobrat se k nějakému doporučení.
Pokud jste ovce nikdy neměla, pak bych přes zimu začal sbírat materiály a také bych v době bahnění navštívil farmu, chovatele, aby jste věděla jaká rizika toto obnáší. Přeci jen vám nebudu doporučovat koupit si březí jehnice nebo ovce.
Osobně bych na jaře začal chov koupí plemenných jehniček. Pak není na škodu jezdit po aukcích beranů a ovčáckých výstavách, kde jsou i různé přednášky a novinky z oblasti chovu. Poté bych uvažoval o koupi plemenného beránka a začal s vlastním chovem.
Určitě je dobré jít cestou postupných kroků a pomalu s tím, že zvířata více poznáte a pak práce a další rozvoj chovu bude o to radostnější.
V případě zájmu mne kontaktujte stanekstanda@seznam.cz
Zdravím Standa

Monika - Koza

Dobrý den Stando.Chtěla jsem se zeptat zda je možné aby koza,která je denně v kontaktu s kozlem měla říji o měsíc dříve?Je po prvních kůzlatech,která měla v březnu.Na noc jsou zvlášť,chlívky ale mají vedle sebe.
Děkuji Vám a přeji hezký den.
Monika Chochelová

Standa - Re: Koza

Zdravím Moniko,
určitě je možné, že koza má říji. Universální říkanka neexistuje a někdy může být kozel stimulem. Mimochodem, kozlové se také již připravují. Byl jsem před 14 dny na kozí farmě a mezi kozly už byl pěkný boj, když cítili říjící se kozy. U pár koz už říje vidět byla.
Mějte se pěkně a mnoho chovatelských úspěchů. Standa
PS: doufám, že kozel je plemenný a má i patřičné osvědčení, je označe apod. ;)

Ondřej - Dojení ovce

Zdrávím, chtěl bych se zeptat jak je to s dojením ovcí, konkrétně jestli musím poté, co se jehňata napijí ovci ,,dodojit''?

Standa - Re: Dojení ovce

Zdravím Ondro,
po narození jehňat ovci se mléko obecně neoddojuje. Mléko slouží pro výživu mláďat. Nepíšete, jestli máte dojené plemeno ovcí nebo ne. U masných plemen se nechávají jehňata sát pod matkou, u dojených se odstavují za cca 1,5 - 2 měsíce a poté se již ovce dojí. Doba od porodu a výživa jehňat (například mléčnou krmnou směsí apod. jako náhradu za mateřské mléko) záleží na zajištění náhradní výživy a zvládnutí odchovu jehňat.
Jinak ovce by se měla oddojovat pokud se jí narodí mrtvá jehňata, nebo brzy uhynou. Tam je pak lepší součinnost s veterinářem, který ohlídá, jestli nehrozí zánět vemene (pokud nejste zkušený chovatel) a nechá se ovce zaprahnout. Tomu se musí přizpůsobit i trochu výživa. Zdravím Standa

Jiří - Jádro.....

Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik je potřepa jádra vzimě na jednu ovci. Předem děkuji....

Standa - Re: Jádro.....

Zdravím Jirko,
na zimní období (5 měsíců) počítejte s cca 2 - 3 kg sena na kus a den, to samé je i u slámy. U jádra počítejte v průměru s 0,4 - 0,5 kg na den. Otázkou je jak budete ovci krmit s ohledem na její březost. Většinou se dává jádro až v druhé polovině gravidity a po porodu. Obecně tak okolo 0,5 - 0,7 q na kus.
Zdravím Standa

Jiří - Jádro

Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik je potřepa jádra vzimě na jednu ovci. Předem děkuji....

Denysa - Ovečky

Dobrý den musí se nějak pečovat ovci o kopítka pokud ano tak jak? děkuji

Standa - Re: Ovečky

Hezký den Denyso,
o paznehty ovcí je potřeba pečovat. Pro obrus rohoviny paznehtu je nutné aby ovce měla možnost se pohybovat po zpevněném povrchu. Obecně je většinou úprava paznehtů spojená se střiží ovcí a jehňat. Zkušení paznehtáři toto dělají za pár korun.
Je potřeba ovcím upravovat paznehty podle potřeby. Nebřezí ovci si posadíte (vezmete za zadní končetinu, ruku kolem krku a posadíte jí na zadek, tak, aby hřbet byl opřen o vaše nohy). Poté se podívate na paznehty. Zejména vnější hrana bývá často přerostlá a může ze kroutit pod chodidlo. Ta se opatrně stříhá zahradnickými nůžkami. Poté se upravuje další část paznehtu. U velmi silného přerůstu je dobré odstraňovat raději pravidelně a po menších vrstvách. Dobré je vše desinfikovat, zvláště možné drobé krváceniny. Pokud si na toto netroufáte, pak poproste zkušeného chovatele, nebo právě střihače ovcí.
Důležitá je kontrola zdraví, protože u ovcí se může vyskytnout nakažlivé kulhání, což je velmi bolestivá choroba. Velmi pěkně toto bylo popsáno v letošním 2 čísle Zpravodaje chovatelů ovcí a koz. Roční poplatek ve Svazu chovatelů ovcí a koz je 300 Kč. Jsou tam kontakty, návody, typy, informace svazu a také veterinární tématika. Mimo onoho nakažlivého kulhání je tam pěkně popsána i kokcidioza u ovcí.
Zdravím Standa

Petr - Odčervování koz

Dobrý den,
rád bych zjistil, jak je to s odčervováním koz. Na internetu jsem se dočetl, že se kozy mají odčervovat 2x ročně. Známý veteřinář zase tvrdil, že odčervovat není potřeba. Jedná se o kozy mléčné, které jsou určeny k chovu a zároveň jako "vzdělávací pomůcka" pro děti při různých volnočasových programech. POkud se kozy odčervují je nějaké období nejvhodnější a mohou se odčervovat pokud jsou březí či kojí?
Je také nutné kozy očkovat proti tetanu? Máme je v blízkosti koní. Děkuji. Petr

Standa - Re: Odčervování koz

Hezký den Petře,
názory na odčervení jsou v chovatelské praxi, ale i mezi veterináři rozdílné. Určitě je dobré kozy odčervovat, pokud jsou určeny pro produkci mléka a navíc jsou kolem nich děti. Odčervování 2x ročně je běžné u ovcí, nevidím důvod, proč by tomu nemělo být i u koz. Jen bych se přikláněl spíše k systému, kdy jsou nejdříve udělány rozbory výkalů (směsný vzorek), aby případné odčervení bylo více efektivní. Cena rozboru je cca 250 Kč (je lepší vědět, jestli máte problém s motolicemi, tasemnicemi apod.). Podle toho se dá i lépe vybrat účinný přípravek.
Pokud od koz získáváte mléko, pak určitě je potřeba se poradit s veteirnářem, kdy je vhodná doba (po zasušení apod.). Jedním z přípravků, které nemají omezení na použití v době březosti a laktace je Panacur. Jak jsem ale psal. Raději nejdříve rozbor a poté konzultace s doktorem.
Co se týče vakcinace proti tetanu, tak si myslím, že toto očkování má svůj smysl. Přípravek od Biovety je nutné přeočkovávat u koz každé dva roky, u koní za 4 roky. Určitě není na škodu opět s veterinářem si sestavit očkovací schéma. Zdravím Standa