Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pavlína - chov koz

Dobrý den,
mohu krmit uvařené brambory březím a laktující kozenkám? Popř.cca v jaké dávce.
Jak vybrat dobrou desinfekci na vemínka koz? Před i po dojení. Mate tip kterou snášejí nejlépe?
Děkuji moc za odpověď.
S pozdravem Pavlína

Standa - Re: chov koz

Pěkný den, Pavlíno,

bramobory vařené je možné dávat jako přídavek ke krmné dávce. Asi nejlépe v podobě míchanice (řezaná sláma nebo seno, brambory, šrot a minerální doplněk výživy). Co se týče množství, tak nevím jaký je současný přídavek jádra, který kozám dáváte. Je potřeba brát v úvahu tu skutečnost, že brambory jsou zdrojem škrobu, tedy složitých cukrů, stejně jako šrot. Tedy platí pravidlo.. mohu ubrat šrot a nahradit ho mačkaným bramborem. Pokud budete překrmovat jádrem, tak to bude koze spíše ku škodě .. musí platit rovnováha mezi sachardiovými krmivy a obsahem bílkovin v krmné dávce. Dávku bych začal na 0,2 kg s navýšením na 0,5 - 0,7 kg dle reakce... pozvolný přechod několik dní... snižte ale současně dávku jádra. Zdravím Standa

Pavlína - Re: Re: chov koz

Dobrý den,
děkuji moc za odpověď.
Můžete mi prosím ještě zkonzultovat směs jádra? Dávám kozenkám směs složenou oves 35%, ječmen 25%, pšeničné otruby 10%, řepné řízky úsušky 30%.Je tohle složení vyvážené proteiny, sacharidy, vlákninou?Popř. čím směs ještě doplnit?Kozenám v první polovině březosti dávám 0,2kg za den + řepa nebo brambory.A kozenkám nastupujícím laktaci 1,2 kg za den + řepa nebo brambory.Řepu nebo brambory dávkuju přiměřeně, přiměřeně.:-)V krmivářství vcelku plavu.
Děkuji moc za odpověď.

Milena Spurná - co je teleti

Dobrý den, mám problém s teletem.Narodilo se 6.1.2018, zpočátku bylo OK, teď, asi týden, má výkaly bílé, asi jako plastelína.Není to průjem.Náš.vet.mi poradil heřmánkový čaj, nic se nezměnilo, dala jsem Kolostran, ale zas se nic nezměnilo.Druhý vet.mi řekl, že to tak prostě bude mít.Zdá se mi to divné, nikdy za 25 let chovu skotu jsem se stím nesetkala.

Standa - Re: co je teleti

Pěkný den, Mileno,

informací je ve zprávě příliš málo. Nevím čím a jak krmíte. Bílé výkaly někdy mohou signalizovat problém s nestrávenou bílkovinou v mléčném nápoji (denaturace bílkoviny). Bylo by potřeba napsat více o výživě. Podávání Kolostranu nyní má pouze význam jako lokální bariéra střeva před infekcí.
Zavolejte mi na telefon kdykoliv. Je to rychlejší cesta konzultace. ZDravím Standa

Milena Spurná - Re: Re: co je teleti

Dobrý den, nekrmíme dosud ničím, tele je pod matkou.Jsou to masnáci venku.Trochu se to upravilo, začal žrát něco málo sena.Tak uvidím.Děkuji za Vaši odpověď.

Šárka - jehně - zadní nohy

Dobrý den, máme doma 10-tidenního beránka, kterého tak nějak neposlouchají zadní nohy. Po porodu (u kterého nikdo nebyl) jsme jej našli podchlazeného. Podchlazení jsme rychle zvládli, jelikož nechodil, nebylo možné napájet přímo z vemene, byl na stříkačce, po 3. dnu na láhvi, vypije tak cca litr denně. Mléko jsme oddojovali od ovce, když pochybělo, dostal dávku kravského. 2x dostal injekčně selen, byli jsme i u veta, po rentgenu páteř i zadní nohy v pořádku. Také dostal injekčně kortikoidy (cca před 3-mi dny kvůli podezření na otok, který by mohl mít vliv na hybnost) a vitamín B. Když se snaží postavit, je jak akrobat. Staví se na přední kolena, zadní nohy zvedne do výšky, nezatíží je. Nebo se opře o přední paznehty, zadek nechá na zemi, sedí jako pes. Když leží, tak zadními nohami mírně hýbe. Zkoušela jsem rozcvičovat, masírovat, nohy umí pokrčit i natáhnout. Chuť k životu má, bečí, pije, vrtí ocáskem, snaží se stavět, vyměšování je v pořádku, nemá teplotu... Ale už mi dochází nápady co s ním. Vypadá to, jako by nechtěl došlapovat na zadní paznehty. Všechny paznehty má čisté, bez zánětu. Myslíte, že má smysl ještě počkat? Doufala jsem, že po injekci kortikoidů by už mohlo nastat nějaké zlepšení, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. Nevím, zda by mohlo jít o poškození míchy, skříplý nerv nebo něco takového. Prosím neměl byste pro mne nějakou radu?

Standa - Re: jehně - zadní nohy

Pěkný den, Šárko,

spíše by mne zajímaly výsledky laboratorní analýzy krve. V tomto směru bych měl podezření na nutriční svalovou dystrofii... otázkou je také genetická disproporce. Pokud budete mít zájem pak je pro mne lepší telefonický hovor a možnost směřovat Vás na specialisty v oblasti produkční a preventivní medicíny v chovu koz a ovcí. Zdravím Standa

Lukáš - Chov koz

Je vazný chov koz a vazná pastva nějak protizákonná ? Jde o drobnochov pro vlastní potřebu, pokud vím pro stejné účely chovaná kráva a většina tažných koní se neřeší, kozy se mě vrací samotné z pastvy na své místo u žlabu tryskem, ráno se ale na ní pomalu nechají vláčet,rychleji rostoucí paznechty kontroluji každý měsíc,tam kde jsou ovocné dřeviny a zároveň i dobrá tráva eliminuji škody a zároveň i nedopasky, odrodit nechávám v kotci na prase kde z jara není a po týdnu když jsou kůzlata jistá na nohou je pustím na volno do chléva pod úvázanou matku, nikdy se mě nezamotali - mají řetěz akorád,na "potřebu" si couvají i když jsou na roštu z širokých fošen takže mají dlouho sucho,poctivěji dožírají,mají mezi sebou každá předěl z kulatiny tak se neperou.

Standa - Re: Chov koz

Pěkný den, Lukáši,

volnost pohybu upravuje Zákon na ochranu zvířat proti týrání, kde:
§ 12a

(1) Volnost pohybu hospodářského zvířete nesmí být omezována způsobem, který by mu působil utrpení. Ustájení musí umožnit hospodářským zvířatům bez obtíží uléhat, odpočívat, vstávat a pečovat o povrch svého těla a vidět na ostatní zvířata. Prostor pro ležení musí být pohodlný, čistý a s řádným odtokem tekutých odpadů a nesmí působit nepříznivě na hospodářská zvířata.

(2) Pomůcky na přivazování hospodářských zvířat musí být pravidelně kontrolovány a upravovány, aby maximálně omezily riziko udušení nebo jiného poranění hospodářského zvířete.

Vyhláška 208/2004 Sb. uvádí toto:
e) ovce a kozy lze jen výjimečně chovat jednotlivě, ve stájích musejí být plemenice ovcí a koz před porodem a plemenice ovcí a koz, které již rodily, ustájeny ve skupinových kotcích, pouze v období porodů a kojení mláďat mohou být ustájeny v individuálních kotcích; porody na pastvinách mohou probíhat jen u ovcí a koz, které jsou adaptovány na prostředí a místní podmínky..

Vazné ustájení dle mého názoru v předpisech mě dostupných zakázané, ale má to svá omezení, která vyplývají z výše uvedených výňatků zákonnných norem. Další Vám ještě doplním. ZDravím St. Staněk

Karolína - Slabé jehně

Dobrý den, před třemi dny se nám narodil malý beránek. Od ovce nikdy nejedl, není schopný se postavit a udržet hlavu, snažili jsme se ho nasměrovat, se ona zřejmě nemá ani mléko. Když se ho snažíme postavit je zvláštně ohnutý a spuli záda, jako kočka, když se protahuje. Má šanci? Nebo, jak mu můžeme pomoci?

Šárka - Re: Slabé jehně

Jestli se hrbí, pravděpodobně potřebuje selen, nejlépe píchnout do svalu, kontaktujte veterináře. Dá se koupit i selen v tabletkách, který se po rozdrcení přimíchá do mlíka, ale né každé jehně ho umí z potravy zpracovat. Proto je lepší ta injekce. Většinou stačí jedna.

Standa - Re: Slabé jehně

Pěkný den, Karolíno,

pokud je jehně nebo kůzle plastické a je tam skutečně problém s deficitem selenu a vitamínů, pak bohužel možná změna téměř není. Pokud píšete, že ovce nemá jehně, tak zřejmě bude ve velmi špatném výživném stavu. Tomu lze předcházet adekvátní výživou v době březosti, stejně jako zajištění dotace selenu a vitamínů. Volba rychlé pomoci a diagnostika příčiny špatného stavu je v rukou veterinárního lékaře.
Varuji zde před chovatelským mýtem, že aplikace selenu je všemohoucí... někdy může nastat aplikací i přesný opak a to intoxikace selenem... Vhodnější je nechat si udělat krevní testy u březích zvířat a podle toho upravovat krmnou dávku.
Zdravím Standa

Irena - Nafouklé bříško u jehněte

Dobrý den,
máme 14-ti denní jehně- pěkné velké. Plně pilo od matky a prospívalo. Dnes jsme zjistili, že nepije, leží a je nafouklé. Zkoušíme masírovat bříško...VETa jsme zatím nedohnali. Dočetla jsem se, že snad trochu oleje dát...? Čím to může být a co s tím? Moc děkuji za radu. Irena

Standa - Re: Nafouklé bříško u jehněte

Pěkný den, Ireno,

rada na dálku je problematická. podání oleje u jehněte, kterému je 14 dní nic neřeší, protože předžaludky, které by stály za případným akutním nadmutím nejsou rozvinuty. Jediné co by zde mohlo být je zahnívání zbytků mléka v bachoru, případně jde o problém jiného původu - enterotoxémie - klostridie, pasterella apod. Zde se pak podávají ATB - penicilinové řady apod., ale to vždy co nejrychleji.
Rozhodující je rychlá diagnostika veterinářem a následná léčba.
Držím pěsti. Standa

maskova - osetreni ovce

ovci uhynulo jehne druhy den po porodu odmitala ho je treba ji osetrovat vemeno nebo se mleko samo vstreba je to kamerunka prvorodicka

Standa - Re: osetreni ovce

Pěkný den, paní Mašková,

pokud je bahnice po porodu bez jehněte, pak dojde k samovolnému zaprahnutí. Nutné je tomu upravit krmnou dávku (omezit jadrná krmiva, šťavnatá krmiva apod.). Je nutné sledovat mléčnou žlázu - prevence rozvoje zánětu - mastitidy. Není vhodné oddojování, tím by byla laktace jen podpořena.
Zdravím Standa Staněk

Kouba - chov nutrii

Dobrý den, chtěl bych se informovat jak je to s chovem nutrii? od nového roku došlo ke změně zákona a když chovám nutriie na maso zda se mě také týká zakon o kožešinových zvířatech? a jak je to z takzvaným prodejem ze dvora?

předem děkuji

Standa - Re: chov nutrii

Pěkný den, v případě nutrií bych se obrátil na Ing. Tomáše Němečka, který má tuto gesci pod sebou. email je nemecek.tomas@vuzv.cz

Zdravím St. Staněk

Vojta - Přiznaky březostí koz

Zdravím chtěl bych se zeptat jaké jsou hlavní příznaky březosti koz??