Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: jehně - zadní nohy

Pěkný den, Šárko,

spíše by mne zajímaly výsledky laboratorní analýzy krve. V tomto směru bych měl podezření na nutriční svalovou dystrofii... otázkou je také genetická disproporce. Pokud budete mít zájem pak je pro mne lepší telefonický hovor a možnost směřovat Vás na specialisty v oblasti produkční a preventivní medicíny v chovu koz a ovcí. Zdravím Standa

Lukáš - Chov koz

Je vazný chov koz a vazná pastva nějak protizákonná ? Jde o drobnochov pro vlastní potřebu, pokud vím pro stejné účely chovaná kráva a většina tažných koní se neřeší, kozy se mě vrací samotné z pastvy na své místo u žlabu tryskem, ráno se ale na ní pomalu nechají vláčet,rychleji rostoucí paznechty kontroluji každý měsíc,tam kde jsou ovocné dřeviny a zároveň i dobrá tráva eliminuji škody a zároveň i nedopasky, odrodit nechávám v kotci na prase kde z jara není a po týdnu když jsou kůzlata jistá na nohou je pustím na volno do chléva pod úvázanou matku, nikdy se mě nezamotali - mají řetěz akorád,na "potřebu" si couvají i když jsou na roštu z širokých fošen takže mají dlouho sucho,poctivěji dožírají,mají mezi sebou každá předěl z kulatiny tak se neperou.

Standa - Re: Chov koz

Pěkný den, Lukáši,

volnost pohybu upravuje Zákon na ochranu zvířat proti týrání, kde:
§ 12a

(1) Volnost pohybu hospodářského zvířete nesmí být omezována způsobem, který by mu působil utrpení. Ustájení musí umožnit hospodářským zvířatům bez obtíží uléhat, odpočívat, vstávat a pečovat o povrch svého těla a vidět na ostatní zvířata. Prostor pro ležení musí být pohodlný, čistý a s řádným odtokem tekutých odpadů a nesmí působit nepříznivě na hospodářská zvířata.

(2) Pomůcky na přivazování hospodářských zvířat musí být pravidelně kontrolovány a upravovány, aby maximálně omezily riziko udušení nebo jiného poranění hospodářského zvířete.

Vyhláška 208/2004 Sb. uvádí toto:
e) ovce a kozy lze jen výjimečně chovat jednotlivě, ve stájích musejí být plemenice ovcí a koz před porodem a plemenice ovcí a koz, které již rodily, ustájeny ve skupinových kotcích, pouze v období porodů a kojení mláďat mohou být ustájeny v individuálních kotcích; porody na pastvinách mohou probíhat jen u ovcí a koz, které jsou adaptovány na prostředí a místní podmínky..

Vazné ustájení dle mého názoru v předpisech mě dostupných zakázané, ale má to svá omezení, která vyplývají z výše uvedených výňatků zákonnných norem. Další Vám ještě doplním. ZDravím St. Staněk

Karolína - Slabé jehně

Dobrý den, před třemi dny se nám narodil malý beránek. Od ovce nikdy nejedl, není schopný se postavit a udržet hlavu, snažili jsme se ho nasměrovat, se ona zřejmě nemá ani mléko. Když se ho snažíme postavit je zvláštně ohnutý a spuli záda, jako kočka, když se protahuje. Má šanci? Nebo, jak mu můžeme pomoci?

Šárka - Re: Slabé jehně

Jestli se hrbí, pravděpodobně potřebuje selen, nejlépe píchnout do svalu, kontaktujte veterináře. Dá se koupit i selen v tabletkách, který se po rozdrcení přimíchá do mlíka, ale né každé jehně ho umí z potravy zpracovat. Proto je lepší ta injekce. Většinou stačí jedna.

Standa - Re: Slabé jehně

Pěkný den, Karolíno,

pokud je jehně nebo kůzle plastické a je tam skutečně problém s deficitem selenu a vitamínů, pak bohužel možná změna téměř není. Pokud píšete, že ovce nemá jehně, tak zřejmě bude ve velmi špatném výživném stavu. Tomu lze předcházet adekvátní výživou v době březosti, stejně jako zajištění dotace selenu a vitamínů. Volba rychlé pomoci a diagnostika příčiny špatného stavu je v rukou veterinárního lékaře.
Varuji zde před chovatelským mýtem, že aplikace selenu je všemohoucí... někdy může nastat aplikací i přesný opak a to intoxikace selenem... Vhodnější je nechat si udělat krevní testy u březích zvířat a podle toho upravovat krmnou dávku.
Zdravím Standa

Irena - Nafouklé bříško u jehněte

Dobrý den,
máme 14-ti denní jehně- pěkné velké. Plně pilo od matky a prospívalo. Dnes jsme zjistili, že nepije, leží a je nafouklé. Zkoušíme masírovat bříško...VETa jsme zatím nedohnali. Dočetla jsem se, že snad trochu oleje dát...? Čím to může být a co s tím? Moc děkuji za radu. Irena

Standa - Re: Nafouklé bříško u jehněte

Pěkný den, Ireno,

rada na dálku je problematická. podání oleje u jehněte, kterému je 14 dní nic neřeší, protože předžaludky, které by stály za případným akutním nadmutím nejsou rozvinuty. Jediné co by zde mohlo být je zahnívání zbytků mléka v bachoru, případně jde o problém jiného původu - enterotoxémie - klostridie, pasterella apod. Zde se pak podávají ATB - penicilinové řady apod., ale to vždy co nejrychleji.
Rozhodující je rychlá diagnostika veterinářem a následná léčba.
Držím pěsti. Standa

maskova - osetreni ovce

ovci uhynulo jehne druhy den po porodu odmitala ho je treba ji osetrovat vemeno nebo se mleko samo vstreba je to kamerunka prvorodicka

Standa - Re: osetreni ovce

Pěkný den, paní Mašková,

pokud je bahnice po porodu bez jehněte, pak dojde k samovolnému zaprahnutí. Nutné je tomu upravit krmnou dávku (omezit jadrná krmiva, šťavnatá krmiva apod.). Je nutné sledovat mléčnou žlázu - prevence rozvoje zánětu - mastitidy. Není vhodné oddojování, tím by byla laktace jen podpořena.
Zdravím Standa Staněk

Kouba - chov nutrii

Dobrý den, chtěl bych se informovat jak je to s chovem nutrii? od nového roku došlo ke změně zákona a když chovám nutriie na maso zda se mě také týká zakon o kožešinových zvířatech? a jak je to z takzvaným prodejem ze dvora?

předem děkuji

Standa - Re: chov nutrii

Pěkný den, v případě nutrií bych se obrátil na Ing. Tomáše Němečka, který má tuto gesci pod sebou. email je nemecek.tomas@vuzv.cz

Zdravím St. Staněk

Vojta - Přiznaky březostí koz

Zdravím chtěl bych se zeptat jaké jsou hlavní příznaky březosti koz??

Standa - Re: Přiznaky březostí koz

Pěkný den, Vojto,
jak predikovat březost u koz je trochu problém, protože jde o zvíře se sezónní říjí. Jednoduše bych šel cestou vyšetření sonografem nebo rozborem krve v laboratoři, kde se detekují hormony březosti (SVÚ). Jde o nejspolehlivější testování. Až v poslední 1/3 jsou obvykle patrné anatomické změny břicha (samozřejmě ovlivněné kvalitou výživy a také zdravotním stavem kozy). Změny chování jsou velmi variabilní a nelze je považovat za průkazné. Zdravím Standa

tomas - byk

dobry den prestal mi jest byk trochu prezuva aj pije ale nic moc je zoslabnuty aj na pravu nohu dostal dva krat inekcie ale moc sa to nelepsi neviete mi poradit co by mu pomohlo

Standa - Re: byk

Pěkný den, Tomáši,

na dálku nelze nic radit. Pokud je problém v končetině, pak je potřeba se na ní podívat (vředy, dermatitidy apod.). Co se týče špatného výživného stavu, tak zde musí zasáhnout veterionární lékař - vyšetření krve, výkalů. Zhodnocení bachorové motoriky - podání prostředků pro zlepšení trávení apod.
Držím pěsti. Standa

Lenka - Kozy a beran

Dobrý den, před třemi týdny mně romanovský beran zbořil ohradu a nejspíš poskákal dvě kozy. Dnes jsou to tři týdny a kozy se znovu neprskají. Chtěla bych se zeptat, jestli se dá použít i u koz injekce na přerušení březosti? Je vůbec možné, aby koza zůstala březí po beranovi? děkuji. Lenka

Standa - Re: Kozy a beran

Pěkný den, Lenko,

páření berana s kozami není nic vyjímečného, na druhou stranu je jen velmi minimální šance, že by z tohoto páření se narodila životaschopná mláďata. Žádnou injekci bych nepoužíval, je to zcela zbytečné. Kdyby k početí došlo, pak velmi často si příroda poradí sama - embryonální mortalita, potrat. Šance zabřeznutí je u koz velmi malá až mizivá.
Standa

Monika Chochelová - Dezinfekce chlívů

Dobrý den Stando,opět se na Vás obracím s prosbou.Mám 3 kozy,1 kozla.1 koza (přivežena s otřesných podmínek) asi krátkosrstá bílá,věk cca 7 let je začervená,rozbory prokázali nějaké jiné parazity než na co jsme jí zkoušeli odčervit.Tudíž bylo podáno jiné odčervení (injekcí) .Koza je HODNĚ oslabená a vyhublá - podány i nějaké vitamíny veterinářkou.Držím jí v samostatném chlívku ale byla chvilku v jiném,který jsem dnes vykydala a posypala vápnem.Teď mě zajímá jak dlouho tam to vápno mám nechat a kozy tam nepouštět.Ostatní jsou asi v pořádku a chodí po výběhu.Pochopitelně jsme je také odčervily.Kdybych se rozhodla vyvápnit i pastvu,jak to mám udělat?A jak dlouho poté je tam nemůžu pustit?Bohužel nemůžu pastviny nijak oddělit.Děkuji Vám a přeji Vám jen vše dobré.Monika

Standa - Re: Dezinfekce chlívů

Hezký den, Moniko,

co se týče asanace stáje a výběhu, pak bych Vás odkázal na článek mé kolegyně Dr. Malé, která napsala na toto téma pěkný článek:
http://www.agroweb.cz/Zasady-asanace-v-chovech-ovci__s260x32038.html
Zdravím Standa