Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Průjmy narozených selat

Standa,2. 10. 2017 9:07

Zdravím Jano,

průjmová onemocnění selat nejsou moje parketa, proto bych Vás přesměroval na specialisty. Zkuste napsat dr. Fleischerovi z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství- fleischer@vri.cz Ten by Vám mohl dát kontkat na specialisty na choroby prasat. Zdravím Standa

Úprava spárků

Erika,9. 9. 2017 9:44

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem, zda lze nějak najít kontakt na někoho, kdo by se zabýval úpravou (zkrácení) přerostlých spárků u prasat. Prohledala jsem internet, ale našla jsem pouze ošetření koní, skotu, příp. ovcí a koz. Děkuji za váš čas a přeji pěkný den.

Re: Úprava spárků

Standa,2. 10. 2017 9:06

Pěkný den, Eriko,

zkuste pana dr. Fleischera - email fleischer@vri.cz
Spárky by měl upravit veterinární lékař nebo veterinární technik ve vašem okolí.

ZdravíM Standa

Odčervení

Tomáš,4. 9. 2017 14:19

Dobrý den,chci se zeptat čím a jak často se mají odčervovat ovce .Děkují.

Re: Odčervení

Standa,4. 9. 2017 15:12

Zdravím Tomáši,

odčervování, aby mělo smysl se dělá tehdy, pokud víte, jak moc jsou ovce nakaženy a hlavně JAKÉ SPEKTRUM parazitů mají. Prakticky je postup takovýto:
1) domluva s příslušným veterinárním ústavem nebo veterinární laboratoří - jak odebrat výkaly (udělání směsného vzorku,)
2) zaslání na rozbory,
3) analýza rozborů výsledků (invace tzv na křížky) chovatelem a veterinářem,
4) volba přípravků veterinářem a aplikace léčiva.

toto by se mělo dělat min. 2x ročně (jaro, podzim). Součástí je i management péče o stádo - odčervení, působení a přehnání na čistou pastvinu nebo do čisté stáje (nesmí dojít k reinfekci).
Zdravím Standa

Beránek

Dita ,26. 6. 2017 16:01

Dobrý den, pořídili jsme si beránka 4 měsíce starý. Nemáme moc zkušeností, proto Vás žádám o radu. Asi třetí den co jsme si ho přivezli začal mít průjem a přestal přijímat potravu. Šli jsme na veterinu, dostal dvě injekce, trochu se zlepšil. Pak jsme přišli na to, že neumí sám pít tak mu dáváme s lahvičky. Nic nám chovatel neřekl, že to sám nezvládá. Teď se trochu napase, ale spíš většinou jen leží. Nevím jestli ho ještě nakrmit mlékem. Nikde jsem se nedocetla jak dlouho po narození by to mělo být. Dále mám problém s jeho kopytky, přijde mi,že se mu droli, má to už od té doby co jsme si ho přivezli. Děkuji za odpověď

Re: Beránek

Standa,1. 9. 2017 9:30

ZDravím Vás, Dito,

opět velká omluva za prodlevu. Co se týče stavu, který popisujete, pak nepíšete, jak byl beránek krmen, čím byl krmen a v jakém časovém intervalu. Co se týče délky období mléčné výživy, tak ta by měla být minimálně 10 týdenní.
Zdravím Standa

kozel odsává koze mléko

Jura,18. 7. 2017 22:54

Dobrý den. Rád bych zjistil proč kozel pije koze mléko z vemene a ta se nechá. Děkuji za případné informace

Re: kozel odsává koze mléko

Standa,1. 9. 2017 9:28

Zdravím Vás, Juro,

proč kozel odsává mléko může mít dle mého názoru dvě příčiny. Jednou z nich je jeho psyché (abnormální chování), tedy někdy se to děje u kozlů, kteří byli tzv, dlouho pod kozou nebo naopak, kteří byli dříve odstavení a v druhém případě je problém ve výživě (nekompletní krmná dávka - podoba pití moče, lízavka stěn apod.). Zdravím Standa

pšenice pro skot

Martina,21. 7. 2017 13:19

Dobrý den, je potřeba pšenici před krmením skotu nechat po sklizni nějaký čas odležet? Děkuji

Re: pšenice pro skot

Standa,1. 9. 2017 9:25

Pěkný den, MArtino,

opět se omlouvám za velmi dlouhou prodlevu. Svým dotazem jste mě trochu zaskočila, protože z domova vím, že jsme seno krmili za cca 6 týdnů po usušení. U pšenice apod. bych si dal min. 3 týdny na tzv. vydýchání a pak jej zkrmoval (myšleno skot apod.). ZDravím Standa

chov koz

ružena blažkova,24. 7. 2017 15:29

Dobry den .Chci se zeptat jestli mužu chovat doma kozy jen tak nebo potřebuji to někde nahlasit na uřadě,Znama mi řikala že prej za každou kozu musim platit nějakej ročny poplatek tak jak u pejska,a že musi mět ty kozi znamky,je to pravda.Děkuji moc za odpověd

Re: chov koz

Standa,1. 9. 2017 9:22

Pěkný den, Růženo,

chov všech hospodářských zvířat se řídí zákonem o šlechtění a plemenitbě. Pokud budete chovat kozu apod., pak by jste si měla nechat na Českomoravské společnosti chovatelů zaregistrovat hospodářství (zákon říká, že tuto povinnost má každý, kdo chová 1 a více ovcí nebo koz). Následně je potřeba zakoupit zvíře (zvířata), která jsou označená ušními známkami (je to obdoba našeho občanského průkazu). Dále se tato zvířata na vaše hospodářství přihlásí a vy je chováte. Současně je povinností každého chovatele hospodářských zvířat (skot, koně, ovce, kozy, prasata) hlásit narození kůzlat, úhyny zvířat, porážky apod.
Pokud chcete začít s chovem, pak skutečně se obraťte na Českomoravskou společnost chovatelů.
Bližší informace naleznete na CMSCH CZ (evidence a označování zvířat)
PS: platí se ušní známky, případně jejich aplikace zvířeti. Roční poplatky jako u psů nikolivěk.
Zdravím Standa

průjem

Lucie,31. 7. 2016 9:23

Dobry den. Mam na Vas velkou prosbu,nevime si rady ohledne prujmu u kozy.Mame burskou africkou kozu, pred 3 mesici se ji narodilo kuzle, vse bylo v poradku az ted ,posledni mesic zacala rapidne hubnout a 14 dni ma silny prujem az vodu. U vet. jsme byli ,dostali sme antibiotika,ktere sme injekcne podavali ctyri dny a prodigestan. Docetla jsem se na internetu,ze na prujem zabira odvar z dubove kury tak ji to podavam 3 den ,ale prujem stale pretrvava. Stravu ma porad stejnou ,seno,travu,vodu,oves,psenici. K dispozici ma miner.liz a do jidla pridavame nutrimix.Ted momentalne jen seno a vodu.Odcervena je v kvetnu. Na pastvu ji nepoustime kvuli tomu prujmu. Jinak je cila,zere porad ,ale ten prujem nemuzeme nejak zastavit a tim padem ani nabrat nejake ty kila. Budu rada kdyby jste mi nejak poradili ,protoze my uz si opravdu nevime rady.
Dekuji a preji prijemny zbytek dne

Re: průjem

Standa,8. 8. 2016 8:56

Odpovídal jsem emailem. Zdravím St.

průjem

Petra,27. 7. 2017 8:46

Dobrý den. Máme na vás velkou prosbu, nevíme si už rady ohledně průjmu u jedné z koz. Stále hledáme rady i na internetu a našli jsme podobný spíše stejný případ, viz. níže v komentářích. Máme českou hnědou kozu, 8.5. se ji narodila kůzlátka, vše proběhlo v pořádku. Až teď, poslední měsíc začala rapidně hubnout a přes 14 dní ma silný průjem. První jsem podávala klasicky černé uhlí. Ale bohužel nepomáhalo. Pozvali jsme si domů veterináře, dostala už 3x antibiotika v injekci, po prvních dvou dávkách se to lehce upravilo. Ale najednou se průjem objevil nanovo. Po třetí dávce začala mít ještě silnější průjem. Veterinář si už sám neví rady. Podáváme ji i CitroVital a Křemelínu, černý čaj. Průjem se na pár dní vytratil, ale bobky to nebyly. Pan doktor nám pak ještě doporučil Imodium, které se ale může podávat dle váhy jen po tři dny. Průjem přetrvává. Stravu mají všichni stále stejnou,seno,trávu,vodu,oves. K dispozici ma sůl a červený miner.liz a do jídla přidáváme NutriMix. Teď ji máme pouze na senu a vodě. Odčervená byla v květnu. Na pastvu ji už nepouštíme. Kozenka jinak žere, je ale už slabá. Průjem nemůžeme zastavit a logicky není schopna nabrat na váze. Kůzlátka ji stále pijí. Budu ráda, když nám pomůžete, protože už si opravdu nevíme rady. A o kozenku nechceme přijít. Gór když má pod sebou krásné dvě holky.
Děkujeme a mějte pěkný den, P.

Re: průjem

J. Míchal,6. 8. 2017 10:10

Už jsem to sem jednou napsal. Je to babská rada, ale několikrát jsem ji úspěšně vyzkoušel na svém chovu. Je to rum. Stříknu ho koze do koutku tlamy, asi tak malího panáka. Jeden ráno a jeden večer. Druhý den bylo po problému. Zabralo to i u letošního kozlátka, ale to dostalo průjem ze slepičího krmení, kam se dávají i různé mastné zbytky jídel. Za vyzkoušení nic nedáte. J. M.

Re: průjem

Standa,1. 9. 2017 9:13

Pěkný den, LUcie,

moc se omloouvám ze velmi dlouho prodlevu v odpovědi. Přístup v léčbě vet. lékaře mi nepřísluší jakkoliv hodnotit, ovšem jsem vždy zastáncem toho, aby se zjistila příčina ane pouze plošně dělat stabilizační léčbu, která buď vyjde nebo nikoliv. Myslím, že v tomto směru je možných příčin mnohoa: - výživa a úroveň metabolismu kozy (tzn. přistoupení k dietě).. zde ovšem píšete, že koza má apatit a není problém, b) učitě bych udělal kontrolní rozbor průjmu v příslušné veterinární laboratoři - mikrobiologie a parazitologie. Skutečnost, že jste odčervila neznamená, že léčba se setkala s úspěchem apod. Tedy vy a váš veterinář potřebujete vědět proti čemu zacílit léčbu (paraziti, infekt apod.).
Dubová kůra si myslím, že žádný extra efekt nemá.
ZDravím Standa

Možné onemocnění selat

Honaza ,9. 8. 2017 17:03

Dobrý den,
Obracím se na Vás o radu. Již třetí týden pozoruji zvýšené úhyny selat po odstavu tedy ve věku 4-8 týdnů. Při posledním odstavu, jsem zpozoroval, že 5-6 selat z 400 odstavovaných mělo zežloutlou pokožku. Jedno z nich již uhynulo do 24 hodin. Dále při důkladnější kontrole jsme zjistili, že selata méně přijímají potravu a našli jsme i menší množství selat s artrozou. Myslím si, že by to mohla být Mycoplazmatická onemocnění, ale bohužel jsem nenašel více informací k příznakům tohoto onemocnění ( zežloutlá kůže ). Předem děkuji za Vaší odpověď a Váš čas.

Re: Možné onemocnění selat

Standa,1. 9. 2017 9:08

Pěkný den, Honzo,

bohužel nejsem povoláním veterinární lékař, proto bych Vás směřoval mezi odborníky na onemocnění prasat. Co se mne týče, tak bych asi zkusil udělat kontrolní pitvy v příslušném veterinárním ústavu, které by vám mohly dát odpověď. Zkuste se obrátit na Dr, Nechvátalovou nebo Dr. Bernardyho z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství. Zdravím Standa