Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: chov koz

Pěkný den, Růženo,

chov všech hospodářských zvířat se řídí zákonem o šlechtění a plemenitbě. Pokud budete chovat kozu apod., pak by jste si měla nechat na Českomoravské společnosti chovatelů zaregistrovat hospodářství (zákon říká, že tuto povinnost má každý, kdo chová 1 a více ovcí nebo koz). Následně je potřeba zakoupit zvíře (zvířata), která jsou označená ušními známkami (je to obdoba našeho občanského průkazu). Dále se tato zvířata na vaše hospodářství přihlásí a vy je chováte. Současně je povinností každého chovatele hospodářských zvířat (skot, koně, ovce, kozy, prasata) hlásit narození kůzlat, úhyny zvířat, porážky apod.
Pokud chcete začít s chovem, pak skutečně se obraťte na Českomoravskou společnost chovatelů.
Bližší informace naleznete na CMSCH CZ (evidence a označování zvířat)
PS: platí se ušní známky, případně jejich aplikace zvířeti. Roční poplatky jako u psů nikolivěk.
Zdravím Standa

Lucie - průjem

Dobry den. Mam na Vas velkou prosbu,nevime si rady ohledne prujmu u kozy.Mame burskou africkou kozu, pred 3 mesici se ji narodilo kuzle, vse bylo v poradku az ted ,posledni mesic zacala rapidne hubnout a 14 dni ma silny prujem az vodu. U vet. jsme byli ,dostali sme antibiotika,ktere sme injekcne podavali ctyri dny a prodigestan. Docetla jsem se na internetu,ze na prujem zabira odvar z dubove kury tak ji to podavam 3 den ,ale prujem stale pretrvava. Stravu ma porad stejnou ,seno,travu,vodu,oves,psenici. K dispozici ma miner.liz a do jidla pridavame nutrimix.Ted momentalne jen seno a vodu.Odcervena je v kvetnu. Na pastvu ji nepoustime kvuli tomu prujmu. Jinak je cila,zere porad ,ale ten prujem nemuzeme nejak zastavit a tim padem ani nabrat nejake ty kila. Budu rada kdyby jste mi nejak poradili ,protoze my uz si opravdu nevime rady.
Dekuji a preji prijemny zbytek dne

Standa - Re: průjem

Odpovídal jsem emailem. Zdravím St.

Petra - průjem

Dobrý den. Máme na vás velkou prosbu, nevíme si už rady ohledně průjmu u jedné z koz. Stále hledáme rady i na internetu a našli jsme podobný spíše stejný případ, viz. níže v komentářích. Máme českou hnědou kozu, 8.5. se ji narodila kůzlátka, vše proběhlo v pořádku. Až teď, poslední měsíc začala rapidně hubnout a přes 14 dní ma silný průjem. První jsem podávala klasicky černé uhlí. Ale bohužel nepomáhalo. Pozvali jsme si domů veterináře, dostala už 3x antibiotika v injekci, po prvních dvou dávkách se to lehce upravilo. Ale najednou se průjem objevil nanovo. Po třetí dávce začala mít ještě silnější průjem. Veterinář si už sám neví rady. Podáváme ji i CitroVital a Křemelínu, černý čaj. Průjem se na pár dní vytratil, ale bobky to nebyly. Pan doktor nám pak ještě doporučil Imodium, které se ale může podávat dle váhy jen po tři dny. Průjem přetrvává. Stravu mají všichni stále stejnou,seno,trávu,vodu,oves. K dispozici ma sůl a červený miner.liz a do jídla přidáváme NutriMix. Teď ji máme pouze na senu a vodě. Odčervená byla v květnu. Na pastvu ji už nepouštíme. Kozenka jinak žere, je ale už slabá. Průjem nemůžeme zastavit a logicky není schopna nabrat na váze. Kůzlátka ji stále pijí. Budu ráda, když nám pomůžete, protože už si opravdu nevíme rady. A o kozenku nechceme přijít. Gór když má pod sebou krásné dvě holky.
Děkujeme a mějte pěkný den, P.

J. Míchal - Re: průjem

Už jsem to sem jednou napsal. Je to babská rada, ale několikrát jsem ji úspěšně vyzkoušel na svém chovu. Je to rum. Stříknu ho koze do koutku tlamy, asi tak malího panáka. Jeden ráno a jeden večer. Druhý den bylo po problému. Zabralo to i u letošního kozlátka, ale to dostalo průjem ze slepičího krmení, kam se dávají i různé mastné zbytky jídel. Za vyzkoušení nic nedáte. J. M.

Standa - Re: průjem

Pěkný den, LUcie,

moc se omloouvám ze velmi dlouho prodlevu v odpovědi. Přístup v léčbě vet. lékaře mi nepřísluší jakkoliv hodnotit, ovšem jsem vždy zastáncem toho, aby se zjistila příčina ane pouze plošně dělat stabilizační léčbu, která buď vyjde nebo nikoliv. Myslím, že v tomto směru je možných příčin mnohoa: - výživa a úroveň metabolismu kozy (tzn. přistoupení k dietě).. zde ovšem píšete, že koza má apatit a není problém, b) učitě bych udělal kontrolní rozbor průjmu v příslušné veterinární laboratoři - mikrobiologie a parazitologie. Skutečnost, že jste odčervila neznamená, že léčba se setkala s úspěchem apod. Tedy vy a váš veterinář potřebujete vědět proti čemu zacílit léčbu (paraziti, infekt apod.).
Dubová kůra si myslím, že žádný extra efekt nemá.
ZDravím Standa

Honaza - Možné onemocnění selat

Dobrý den,
Obracím se na Vás o radu. Již třetí týden pozoruji zvýšené úhyny selat po odstavu tedy ve věku 4-8 týdnů. Při posledním odstavu, jsem zpozoroval, že 5-6 selat z 400 odstavovaných mělo zežloutlou pokožku. Jedno z nich již uhynulo do 24 hodin. Dále při důkladnější kontrole jsme zjistili, že selata méně přijímají potravu a našli jsme i menší množství selat s artrozou. Myslím si, že by to mohla být Mycoplazmatická onemocnění, ale bohužel jsem nenašel více informací k příznakům tohoto onemocnění ( zežloutlá kůže ). Předem děkuji za Vaší odpověď a Váš čas.

Standa - Re: Možné onemocnění selat

Pěkný den, Honzo,

bohužel nejsem povoláním veterinární lékař, proto bych Vás směřoval mezi odborníky na onemocnění prasat. Co se mne týče, tak bych asi zkusil udělat kontrolní pitvy v příslušném veterinárním ústavu, které by vám mohly dát odpověď. Zkuste se obrátit na Dr, Nechvátalovou nebo Dr. Bernardyho z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství. Zdravím Standa

Matylda - Kůzle

Dobrý den chci se zeptat. Mám doma měsíc a půl staré kůzle. Ráno jsem vypouštěla kozy na pastvu a odpoledne když jsem se na ně šla podívat jsem si všimla,že nemůže chodit.Tahá zadní nohy za sebou,přední nohy jsou v pořádku. Žere normálně trávu,šrot i od mámy si cucne,hlasové projevy jsou normální.Průjem nemá a dezorientovaný také není.Včera jsme byli u veterináře ten si myslí,že je to po úrazu a objednal nám vit. E selen mají v prášku organický kdykoli chce,může si líznout. Solný i minerální liz mají k dispozici. Děkuji

Standa - Re: Kůzle

pěkný den, Matyldo,

nejvhodnější by bylo, kdyby byla odebrána veterinářem krev a byly udělány hematoligké ukazate. Příčin ochrnutí zadních končetin je mnoho - deficit Selenu, vitamínu, úrazy apod. Pokud je podáván selen v práškui v organické formě, nikde není napsáno, že je jím kůzle dostatečně saturováno. Každý chov má svá specifika. Vhodnější je zavolat a já vám dám kontakt na lidi, jež se problému věnuji z pohledu veterinární medicíny, Zdravím Standa

Věra - minerální látky

Zdravím , potřebuji prosím poradit ohledně výživy koz ,popř. konzultanta při řešení našich výživových problému v chovu koz.

Standa - Re: minerální látky

pěkný den, ozvěte se mi na telefon 777 872 486. Standa

Míša - Bulky na břiše

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Naše koza má už pár dní 3 bulky na břiše v místě slabin. Bulky nejsou na povrchu jsou uvnitř, jsou trochu tvrdší a lze s nimi hýbat, dokonce je jde i chytnout. Na pohnat mi to připadá jak nějaké uzliny, nebo něco takového. Koza je březí (4 měsíce). Nevíte, co by to mohlo být? Nemůže to mít třeba i z toho mléka? Moc Děkuji

Standa - Re: Bulky na břiše

Pěkný den Míšo,
nejsem veterinář. mohla by to být lokální infekce, nebo pseudotuberkulóza, ale i mnoho dalších příčin.
Zkuste kontaktovat s prosbou o radu Dr. Šlosárkovou nebo Dr. Fleischera.. kontakty jsou v příspěvcích níže.
držím pěsti. Standa

Lukáš - Holandská zakrslá koza (kůzle)-zažívání

Dobrý den. Snažím se už týden neúspěšně vyléčit téměř 3 měsíční kůzle holandské zakrslé kozy. Cca před 14 dny dostala průjem, v trusu měla mrtvé parazity, nežrala, jen pila od matky. Nasadil jsem Panacur a kůzle se velice brzy spravilo, začalo opět žrát seno i trávu. Po týdnu se opět začalo zhoršovat, přestalo přijímat pevnou stravu a kromě toho protahovalo ve stoje zadní nohy.Od matky stále pilo. Zajel jsem k veterináři, ten udělal UZ, řekl, že má nějaký špunt ve střevch asi po odčervení,dal jiný připravek na odčervení,nasadil antibiotika, něco od bolesti a také něco podporu kinetiky zažívání.Kůzle se začalo uzdravovat,ale další den opět přichází zhoršení. Stále dávám antibiotika od veterináře, dal jsem kůzleti uniruminal ze stříkačky, z lahve umělou výživu, protože mi připadá hubené. Stále se to nelepší,pořád protahuje zadní nohy, občas sežvýká trochu sena,ale je takové bez života, neskáče.Nevím jak jí pomoci..

Standa - Re: Holandská zakrslá koza (kůzle)-zažívání

Lukáši, toto je veterinární dotaz a já bych nerad toto komentoval.. Celá kůra mi přijde dost divná....
obraťte se na Dr. Šlosárkovou, určitě poradí
Soňa Šlosárková (slosarkova@vri.cz)

Jana - prasata

Dobrý den,
soused chová na dvorku svého rodinného domu, v městské zástavbě, cca 12 prasat. Dost nás takto omezuje zápachem a prosakující vlhkostí. Máme nějakou šanci, aby mu byl tento chov zakázán? Popř. existují nějaké normy, kolik prasat max. lze chovat pro osobní účely? Děkuji za odpověď.

Standa - Re: prasata

Zdravím Jano,

postup je stejný, jako jsem psal v příspěvku níže (viz. Občanský zákoník). Zdravím Standa

PS:je možné si vyžádat stanovisko příslušné Krajské hygienické stanice pokud je zápach již na rámec akceptace.

Vera s. - Odstav

Dobry den, chcela bych se zeprat za jakou dobu po odstavu kuzlete se muze vratit zpatky do stada dekuji vera s.

Standa - Re: Odstav

Pěkný den, Věrko,

pokud kůzlata odstavujete, měla by být po dobu min. 2 až 3 měsíců mimo dosah koz, vhodnější je mít část pastvy - pozemku - vymezenou jen pro odstavená kůzlata.
Zdravím Standa