Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: výkrm býků

Pěkný den, Ladislave,

brmabory syrové, pařené nebo vařené lze přidávat do krmné dávky. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že jde o energetické krmivo, tedy je nutné pak optimalizovat - snížit dávku jadrného krmiva.
Zdravím Standa

Milan - Utekla mi kráva

Dobrý den.
Při vyhaněni kráv mi jedna utekla do lesa,chova se jakodivá už jsem ztratil i stopu slehla se po ni zem co mam dělat.\je registrovana.DěkujiMilan

Standa - Re: Utekla mi kráva

Pěkný den, Milane,

tady vám jedině pomůže sledování, kde kráva je a k tomu mít šikovného veterináře, který zvíře uspí. Jiné východisko neexistuje a z podstaty věci nemůže kráva běha volně po lese. Zdravím Standa

Monika - Alkaloza-slinenie

Dobrý deň s kamoškami debatujeme o tom čo je napísané v téme o Alkaloze " hypersalivace (nadměrné slinění) – snaha o okyselení bachor" a máme v tom zmätok. Nerozumieme ako môžu sliny pomôcť odkysliť bachor keď majú vysoké ph, okolo 8. Vopred ďakujeme za vysvetlenie :) Nech sa vám darí
Monika, Peťa a spol.:)

Monika - Re: Alkaloza-slinenie

Chcela som napísať" Nerozumieme ako môžu sliny pomôcť okysliť bachor keď majú vysoké ph, okolo 8. " :)

Standa - Re: Alkaloza-slinenie

Zdravím kolektiv,

u hypersalivace je produkce pufrů výrazně vyšší, tedy bachor, kde chybí sacharidy pro usměrnění bachorového pH je neustále tlačen do vyšších hodnot pH. Snaha je přirozená úprava pH bachoru - "okyselení". Možná, je text zavádějící, takže jej upravím do jednodušší verze. Děkuji a přeji jen vše dobré. Standa

Kateřina - Má kozel struky?

Dobrý den,

možná je to divná otázka, ale může/má kozel struky? Třeba jako lidé, že mají žena i muž?

Narodila se nám totiž kůzlátka a prvním pohledem, když jsme viděli, že má struky, tak jsme si mysleli, že máme kozičky, ale dnes jsem zjistila, že jsou to kozlíci. Kůzlata máme poprvé.

Děkuji za odpověď.

Standa - Re: Má kozel struky?

Pěkný den, Kateřino,

rudinemty struků kozlíci mají. Zdravím St. Staněk

Dominika - Jerseyka stále ulehá na odvápnění

Dobrý den,
máme jerseyku, kterou jsme koupili březí vloni z jara. Byla to v té době dvouletá krásná jalovice. V prosinci porodila, vše ok. Má krásnou jalovičku ale hodně zhubla. Po čtyřech měsících jsme tele odstavili a začali jsme ji dojit. Po celou dobu dostávala šrot. Vemínko má menší, dávala asi 4 litry. Po třech dnech od odstavení telete nám ale začala ulehat. Mysleli jsme, že je odvápněná, tak dostala od veta kapačku s vápníkem a vitamíny. Postavili jsme ji, ale další den se vše opakovalo. Zkusili jsme, jestli neteskní po teleti. Když jsme ho přivedli, tak se hned zvedla a dala mu napít. Dva dny klid a zase. Zase veterinář, zase kapačka, čtyři dny bez problému a včera opět ulehla. Dostala přípravek s vápníkem, dnes zase kapačka ale zatím nevstala. Nevíme co se děje a máme strach, že o ni přijdeme. Přijde nám to už divn, že by byla pořád odvápněná. Nevíte co by to mohlo být? Stolice dobrá, moč taky, dnes nežrala, ale jinak ano. Občas je na boku, občas leží normálně s hlavou vzhůru. Dnes jemně bučí ale dýchavičná není.
Díky Dominika

Standa - Re: Jerseyka stále ulehá na odvápnění

Již odpovězeno po tel s veterinářem. Standa

Milada - kokcidie u ovcí

Dobrý den, prosím o radu. Nechávám dělat každý rok koprologické vyšetření trusu u ovcí. Vždy dávám zvlášť dospělé ovce a zvlášť jehňata. Letos našli v trusu u jehňat extrémní zamoření kokcidiemi. Veterinář mě řekl, že pokud už jehňata berou seno a trávu, mají už vyvinutý předžaludek a tam nelze lék "Sulfacox" použít protože by jim zničil trávení, prý se podává jen když ještě nemají vyvinutý předžaludek. Můžete prosím poradit, co podat? Jehňata jsou ve věku 49 dní a 33 dní k dnešnímu dni. Nemají průjem, jsou akční a nejeví žádné známky nemoci. Pokud by existoval nějaký lék, mohly by jej dostat i dospělé ovce? Těžko bych oddělila dospělé od mladých v případě, že by se lék podával do vody nebo krmiva. Moc děkuji za Vaši odpověď.

Standa - Re: kokcidie u ovcí

Pěkný den, Milado, toto je dotaz, který by chtěl více prodiskutovat. Napište email, dám Vám kontakt na možnou konzultaci s příslušným vet. lékařem. Standa

Josef - Kropac

Dobry den tele hajlendky nechce jist vcem je chyba dekuji

Standa - Re: Kropac

Paně Kopáč, Váš dotaz je na veterináře. Bohužel nejsem věštec, takže Vám nemohu kvalifikovaně odpovědět. ZDravím Standa

Nikulinová - Stáří koz

Dobrý den,

do kolika let se můžou připouštět kozy?
Máme hnědé krátkosrsté.
Děkuji

Standa - Re: Stáří koz

Pěkný den, paní Nikulinová,

věk nění až takovým limitem, jako tělesná kondice a ta skutenčost, jaká byla předcházející kocení kozy. Pokud je koza v pořádku, pak bych bral trochu jako limit cca 9 rok. Je to skutečně věcí velmi individuální a je potřeba brát v potaz, že ke stárnutí dochází u koz nad let.
Vhodnější je proto zapouštět mladší kozy a starší kozy nahrazovat odchovanýma kozičkama.
ZDravím Standa

Káča - pastruky

Dobrý den,
čtvrtým rokem mám stále stejné 3 kozy a kozla, tedy i kůzlata.Letos poprvé se u tří koziček od dvou koz,objevily pastruky. Je to špatná náhoda, nebo je to kozlem a lepší už to nebude?
Rvalo by mi srdce dát ho pryč, je to flaškáč a mazánek...
Děkuji K

Standa - Re: pastruky

ZDravím Vás, Katko,

je to souhrn náhody a genetiky. Obecně není dobré, pokud je tak dlouho plemeník v chovu a chtělo by to plemeníky střídat. Pastruky jsou defektem, který může mít negativní vliv na následné zdraví mléčné žlázy, proto se i tato informace zjišťuje.
Určitě bych kozla vyměnil a na podzim bych koupil jiného plemeníka na aukci kozlů. PS: pro 3 kozy bych možná volil použití plemeníka ze seznamu, který je uveden na stránkách Svazu chovatelů ovcí a koz.
Zdravím Standa

Lukáš.P - telatka

Dobrá den mam měsiční tělatka chtěl jsem se zeptat dávám jim mléko 2x po 3litrech a do toho dávám starter a vodu a začali me pekne papat seno je dobre přimichavat do starteru jeste nejaky srot pšenici nebo tak? Take bych se rad zeptal nejak ve 3 mesicich sem čelt ze by se mela odstavit od mléka jak na to jestli je odriznout najednou nebo jak se to děla děkuji za radu.. :)

Standa - Re: telatka

Pěkný den, Lukáši,
krmení 2x 3 litry je standard. Pokud mají telata k dispozici starter, pak bych již žádné obilí nikam nepřimíchával, protože start je plnohodnotné koncentrované krmivo (směs mnoha obilovin apod.). Pokud mají telata seno, tak jen dobře (v jeslích, v závěšených síťkách). Voda je nezbytností a nutností, protože limituje příjem starteru.
Co se týče odstavu, tak nejvhodnější je pozvolný odstav, kdy budete ubírat množství mléčného nápoje, tím dojde k nastartování vyššího příjmu starteru. Je zde možnost např. každé dva až 3 dny ubírat 1 l mléčného nápoje. Rozhodující je denní kontrola příjmu starteru = ten vám napoví, jestli je tele připravené či nikoliv (velmi obecně - spotřeba musí být více než 1 kg starteru na tele a den). Zdravím Standa