Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Kropac

Standa,10. 4. 2017 9:33

Paně Kopáč, Váš dotaz je na veterináře. Bohužel nejsem věštec, takže Vám nemohu kvalifikovaně odpovědět. ZDravím Standa

Stáří koz

Nikulinová,1. 4. 2017 12:45

Dobrý den,

do kolika let se můžou připouštět kozy?
Máme hnědé krátkosrsté.
Děkuji

Re: Stáří koz

Standa,10. 4. 2017 9:32

Pěkný den, paní Nikulinová,

věk nění až takovým limitem, jako tělesná kondice a ta skutenčost, jaká byla předcházející kocení kozy. Pokud je koza v pořádku, pak bych bral trochu jako limit cca 9 rok. Je to skutečně věcí velmi individuální a je potřeba brát v potaz, že ke stárnutí dochází u koz nad let.
Vhodnější je proto zapouštět mladší kozy a starší kozy nahrazovat odchovanýma kozičkama.
ZDravím Standa

pastruky

Káča,31. 3. 2017 14:35

Dobrý den,
čtvrtým rokem mám stále stejné 3 kozy a kozla, tedy i kůzlata.Letos poprvé se u tří koziček od dvou koz,objevily pastruky. Je to špatná náhoda, nebo je to kozlem a lepší už to nebude?
Rvalo by mi srdce dát ho pryč, je to flaškáč a mazánek...
Děkuji K

Re: pastruky

Standa,10. 4. 2017 9:29

ZDravím Vás, Katko,

je to souhrn náhody a genetiky. Obecně není dobré, pokud je tak dlouho plemeník v chovu a chtělo by to plemeníky střídat. Pastruky jsou defektem, který může mít negativní vliv na následné zdraví mléčné žlázy, proto se i tato informace zjišťuje.
Určitě bych kozla vyměnil a na podzim bych koupil jiného plemeníka na aukci kozlů. PS: pro 3 kozy bych možná volil použití plemeníka ze seznamu, který je uveden na stránkách Svazu chovatelů ovcí a koz.
Zdravím Standa

telatka

Lukáš.P,24. 3. 2017 9:21

Dobrá den mam měsiční tělatka chtěl jsem se zeptat dávám jim mléko 2x po 3litrech a do toho dávám starter a vodu a začali me pekne papat seno je dobre přimichavat do starteru jeste nejaky srot pšenici nebo tak? Take bych se rad zeptal nejak ve 3 mesicich sem čelt ze by se mela odstavit od mléka jak na to jestli je odriznout najednou nebo jak se to děla děkuji za radu.. :)

Re: telatka

Standa,10. 4. 2017 9:26

Pěkný den, Lukáši,
krmení 2x 3 litry je standard. Pokud mají telata k dispozici starter, pak bych již žádné obilí nikam nepřimíchával, protože start je plnohodnotné koncentrované krmivo (směs mnoha obilovin apod.). Pokud mají telata seno, tak jen dobře (v jeslích, v závěšených síťkách). Voda je nezbytností a nutností, protože limituje příjem starteru.
Co se týče odstavu, tak nejvhodnější je pozvolný odstav, kdy budete ubírat množství mléčného nápoje, tím dojde k nastartování vyššího příjmu starteru. Je zde možnost např. každé dva až 3 dny ubírat 1 l mléčného nápoje. Rozhodující je denní kontrola příjmu starteru = ten vám napoví, jestli je tele připravené či nikoliv (velmi obecně - spotřeba musí být více než 1 kg starteru na tele a den). Zdravím Standa

Krmeni

Darja,22. 3. 2017 15:23

Jeste bych se chtela zeptat kolik by melo prijmout 14 denni tele mleka nekde je napsane 5l za den

Re: Krmeni

Standa,10. 4. 2017 9:22

Zdravím, Darjo,
spotřeba mléka je individuální a bude se odvíjet od plemena a živé hmotnosti telete. Řekněme, že tele je možné v tomto věku napájet, a to nejlépe 3x denně 2 litry. Nezbytností je přístup ke starteru pro telata, případně senu a čisté napájecí vodě.
Zdravím Standa

Koza

Jana,22. 3. 2017 14:31

Dobry den muze koza zabreznout i na jare?

Re: Koza

Standa,10. 4. 2017 9:20

Pěkný den, Jano,
ano, koza může zabřeznout i na jaře, pakliže u ní byly cykly - říje a byl u ní kozel. Jarní říje jsou slabší než ty podzimní, ale jsou tu. Zdravím Standa

Telatko

Darja,22. 3. 2017 13:32

Dobry den potrebovala bych poradit. Chodivam pomahat na farmu k pribuznym kazdy den. Chovaji skot uz nekolik let. No nastal problem maji jednu starsi kravu ktera ma bohuzel zanet mlecne zlazy tedy struku jestli me chapete. No telatku jsme po narozeni daly susene mleko kvalitni pro telatka nastridacku s mlezivem od jine nahradni kravy telatka bylo vse v poradku tak 3 dny pote nechtelo pit kdyz se napije ma boleni bricha je nafoukle lezi jen jakoby mrci. Je to tak uz pres tyden od veterinaru dostalo antibiotika a na podporu traveni. No chci se zeptat jak mu pomoci neni čiperne jako ostatni telatka na pastve spis je v ustrani. Sice nemam odborne vyrazy v dotazu no snad pochopite co myslim a poradite. Dekuji Darja

Re: Telatko

Standa,10. 4. 2017 9:19

Pěkný den, Darjo,

v prvních dnech je potřeba se co nejvíce přiblížit skutečně přirozené stravě telatům, tj. mlezivo - směsné mlezivo a nejdříve II. týden věku pak přechod na skutečně kvalitní mléčnou krmnou směs. V tomto směru je velmi důležité, aby mléčná krmná směs měla témř 0 obsah vlákniny (vláknina prozradí, že je v MKS použit rostlinný "zlevňující" komponent). Pokud má tele nafouklé břicho apod. pak jde o akutní a život ohrožující stav, který se musí řešit vždy a okamžitě s veterinářem. Je důležité také přehodnotit způsob přípravy MKS, objem a časy krmení. Zdravím Standa

březost jalovice

Šárka,10. 4. 2017 8:42

Dobrý den, jalovice před 3 týdny měla tvrdé vemeno, vytékal čírý hlen, naběhlou pochvu, ležela a trochu sténala. Tele jsme nenašli,(jsou na pastvině a to bylo večer), stav trval asi 2 dny, očistky neměla a vemeno splasklo. Dnes má opět provázek hlenu, pochvu nateklou nemá, vemeno středně nalité. Mohla to být falešná březost a teď má říji?

Chov skotu

Pavel,7. 4. 2017 19:00

Dobrý den chtěl bych se zeptat na jak velké ploše je možno chovat 10kusů krav a tří koní.

Potrebujem radu

Ján,22. 3. 2017 11:25

Čo mám robiť ak si baran ulomil roh _

Re: Potrebujem radu

sTANDA,22. 3. 2017 12:20

Zavolal bych veterináře, aby se na to podíval a případně to odborně chirurgicky nebo kauterizačně upravil. Toto je otázky čistě na veterinárního lékaře. standa

RADA

Petr,17. 3. 2017 11:30

Dobrý den, potřeboval bych poradit zda můžu použít ohradu pro ovce, když máme z většiny zasazene thuje do výšky 2 metrů. Neokouše je?

Děkuji za radu Petr

Re: RADA

Standa,19. 3. 2017 14:37

Pěkný den, Petře,

pokud máte jako živý plot túje do výšky 2 metrů, tak bych se trochu obával toho, jestli jsoui dostatečně husté a jestli nebudou bránit ovcím v "útěku" z pastviny - pozemku. Raději bych před túje dal elektrický ohradník. Pokud bude pozemek dostatečně úživný, tak bych strach z okusování tújí ovcemi ani tak moc neměl. Leč, nikdy člověk zvířatům nevidí do hlavy, proto předsazení elektrického ohraníků by se mi zdálo bezpečnější. Zdravím Standa

inseminace prasat

Anna ,7. 3. 2017 9:16

Dobrý den, mám 2 prasničky přeštického prasete narozené 3.9. 2016. Chtěla bych se zeptat jak se řeší inseminace u prasat? Umí to každý veterinář nebo budu muset shánět speciálního? A inseminační dávka se shání jak? Případně v kolikati kilech se tohle plemeno už může zapouštět? Původně jsme je měli jenom na maso, ale přijde mi to nakonec škoda, protože jsou z kvalitního chovu a uvolnily se nám na to prostory :)
děkuji moc za radu :)