Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

sTANDA - Re: Potrebujem radu

Zavolal bych veterináře, aby se na to podíval a případně to odborně chirurgicky nebo kauterizačně upravil. Toto je otázky čistě na veterinárního lékaře. standa

Petr - RADA

Dobrý den, potřeboval bych poradit zda můžu použít ohradu pro ovce, když máme z většiny zasazene thuje do výšky 2 metrů. Neokouše je?

Děkuji za radu Petr

Standa - Re: RADA

Pěkný den, Petře,

pokud máte jako živý plot túje do výšky 2 metrů, tak bych se trochu obával toho, jestli jsoui dostatečně husté a jestli nebudou bránit ovcím v "útěku" z pastviny - pozemku. Raději bych před túje dal elektrický ohradník. Pokud bude pozemek dostatečně úživný, tak bych strach z okusování tújí ovcemi ani tak moc neměl. Leč, nikdy člověk zvířatům nevidí do hlavy, proto předsazení elektrického ohraníků by se mi zdálo bezpečnější. Zdravím Standa

Anna - inseminace prasat

Dobrý den, mám 2 prasničky přeštického prasete narozené 3.9. 2016. Chtěla bych se zeptat jak se řeší inseminace u prasat? Umí to každý veterinář nebo budu muset shánět speciálního? A inseminační dávka se shání jak? Případně v kolikati kilech se tohle plemeno už může zapouštět? Původně jsme je měli jenom na maso, ale přijde mi to nakonec škoda, protože jsou z kvalitního chovu a uvolnily se nám na to prostory :)
děkuji moc za radu :)

Standa - Re: inseminace prasat

Pěkný den, Anno,

pokud jde o inseminaci prasniček přeštického plemene, pak jedním z výrobců inseminačních dávek je Výzkumný ústav živočišné výroby, pracoviště v Kostelci nad Orlicí. Myslím si, že je rozumné se na ně obrátí a oni Vám zcela jistě poradí v mnoha věcech. Co se týče inseminace, tak buď jako osoba absolvujete inseminační kurz (cca 3 denní v Kostelci nad Orlicí), nebo požádáte osobu, která má osvědčení o výkonu inseminace. Jsou to zaměstnanci zemědělských podniků, kde se inseminace prasniček a prasnic dělá, inseminační technik a myslím, že i každý veterinrání lékař toto má. Kontakt na kolegy do Kostelce nad Orlicí je 494323291. Zdravím a přeji pěkný den. Standa St.

Martina - Jehňata

Prosím o radu co dělat s jehnětem, věk 3 týdny, pěkné dobře živené, plně kojené, ze dne na den ochrnuje na zadní a pak i na přední nohy, patrná horečka, zrychlené dýchání, polehává natažené.Veterinární lékař nasadil ATB, napíchal vitamíny, stav se nelepší 2.,3. den.Nevíte jak ještě pomoci ?

Děkuji

Standa - Re: Jehňata

Pěkný den, Martino,
nejsem odborností veterinární lékař, ale myslím si, že Váš veterinář postupuje správně, protože podle příznaků je tam podezření na infekt dýchacího aparátu (Pasterella?, klostridový infekt?). Možnost ještě dotovat Selen a vitamíny skupiny B. Čím jehně trpí je možné zjistit jen robzborem ve veterinární laboratoři.. od stolu je to skutečně jen odhadování. Držím pěsti. Standa

Daniela - prázdné vemeno u kozy

Dobrý den,mám pár otázek. 7.2. porodila koza 2 kůzlata. Jedno bylo velmi malinké a nepřežilo, druhá kozička je veliká a má se k světu.Koza matka je cca 6tiletá a kůzlata měla několikrát (i trojčata).Po odstavení dojila 4-5 litrů. Letos se nám stalo, že při krmením senem jsme načali nový balík a toto jí nechutnalo.Ze dne na den se vemeno skoro neplní (dříve bylo stále více plné, než kůzle vypilo)Hned druhý den jsme dali seno jiné, sice jí chutná a to i vše co jí dáváme(oves,chleba, řep.řízky+ to seno), ale vemeno je na pohled stále prázdné. To co vytvoří, vypije kůzle. Vet. mi řekla, že se časem pak rozdojí. Je to možné?? Můžu to sama něčím ovlivnit? Co mohlo být příčinou? Jinak koza je v pohodě a není ani vyhublá. Děkuji za odpovědi.

Standa - Re: prázdné vemeno u kozy

Zdravím Vás, Danielo,

pro mne by bylo nejlepší: mít několik fotografií kozy (celou kozu z různých úhlů, foto vemene). Současně bych potřeboval také popis toho, jak byla koza krmena před kocením a jak je krmnená nyní (vyhádřit vše z krmiv číselně). Bez toho si nemohu udělat alespoň trochu odhat situace. Otázkou je, jak je na tom koza kondičně a hmotnostně, jestli tam nedochází např. ke ketóze, nebo není problém někde jinde (nedokonalé zčištění po okocení apod.). Zdravím Standa
tuto věc můžeme probrat po telefonu!

Miroslav - Sladový květ

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o bližší informace. Dočetl jsem se, že březím samicím není vhodné zkrmovat sladový květ - protože obsahuje hordenin, který může vyvolat vývojové anomálie plodu. To bych ještě chápal, ale není mi jasné, proč podobné omezení tedy není i u ječmene (jakožto výchozí suroviny pro sl.květ), který hordenin přeci obsahuje také. Nebo se někde mýlím? Děkuji za Váš čas a vysvětlení.

Standa - Re: Sladový květ

Pěkný den, Miroslave,
píšete o látce jménem hordenin. Ten je skutečně obsažen u ječmene a následně jeho produktech. Nevím, jestli je nutná démonizace této látky, protože hordenin je obsažen i v některých travinách apod. Sladový květ jako takový je vždy a pouze brán jako doplňkové krmivo a tak je nutné k němu i přistupovat. Co vím, tak jeho spektrum působení je různé - působení na metabolismus tuků, stimulace CNS apod. Studie, na které jsem se díval, ukazují, že jeho působení ve velmi vysokých dávkách je ktrátkodobé, a osobně si myslím, že pokud k tomuto krmivu přistoupíte skutečně s racionalitou, tak neblahých důsledků se nedočkáte. Bral bych sladový květ jako doplňkové - zchutňující krmivo nic více (zvýšení obsahu dusíkatých látek). Nevím, jestli např. tepelné úpravy sladového květu (sušení apod.) snižují obsah hordeninu v něm obsažený. Zkusím ještě zjistit další informace. Zdravím Standa

Saša - bůvol

Dobrý den. Znáte prosím někoho, kdo se zajímá o chov bůvolů? předem děkuji

Standa - Re: bůvol

Pěkný den, v tuzemsku neznám nikoho, kdo by se o chov zajímal. Nejlepší cestou je kontaktovat sousedy z Německa.

Pavel - Re: bůvol

Dobrý den,mám zájem o chov bůvolů.Máte nějaké zkušenosti?

PAVEL

Standa - Re: Re: bůvol

Pěkný den, Pavle,
bohužel neznám farmu bůvolů v ČR. Zdravím Standa

jitka - Krmení ovcí

Dobrý den,
chovám několik kamerunských ovečewk s beranem.
Když dám slepicím vařené brambory, beran se k nim hrne a sežere je.
Chtěla bych se zeptat, zda je možné dávat ovečkám brambory, vařené nebo syrové ?
Jinak krmím senem, pastva, oves, větve.

Standa - Re: Krmení ovcí

Pěkný den, Jitko,

brmabory je možné používat jako doplňkové krmivo. Je nutné si uvědomit, že jde o krmivo s obsahem škrobu = energie. Pokud budou zařazeny do krmné dávky, tak pouze jen jako doplňek krmné dávky. V případě jeho zařazení je pak dobré ubrat (optimalizovat) množství ostatních energietických krmiv (ovsa). Brambory je možné zkrmovat jak syrové, tak i pěřené/vařené. U syrových praných brambor je dobré je min. rozkrájet, případně nakrouhat. U vařených pak rozmačkat. Je možné ovcím udělat i míchanici - brambory, trochu zrnin, případně minerální směs. Před 100 lety se dělal i míchanice z pařené slámy/sena, brambor, trochy jádra a trochy soli.
Pamatujte, že energetický krmiva (obsahující škrob) jsou zdrojem energie a podle toho se dávkují (hlídejte si kondici ovcí a berana pomatem na bedrech).
Zdravím Standa

Pavla - Sladový květ pro březí zvířata

Dobrý den, našla jsem informaci, že sladový květ není vhodný pro březí zvířata. Je to pravda ?
Děkuji

Milena Spurná - bradavice u jalovice

Dobrý den,prosím o radu-. koupili jsme jalovici, křížená masná.Je pěkná, ale byla z volného ustájení, a až po převezení a uvázání jsem si všimla, že má po těle na různých místech vystouplé hrbolaté útvary. Na břiše u vemínka má také jednu zavěšenou na nitce.Nenechá na sebe dosud moc sahat,takže přesný počet útvarů neznám.Prosím o radu, co s tím.Děkuji.

Standa - Re: bradavice u jalovice

Pěkný den, Mileno,

první problém, který je, je nákup zvířat z volného chovu, často pasdtevního. Pokud již někdo chce doma chovat zvíře k výkrmu a ještě k tomu ve vazné stáji, tak důrazně doporučuji poouze zvířata z komerčního chovu, nejlépe např. české strakaté. Telata jsou v dojených chovech od mala zvyklá na kontakt s člověkem a jsou zvyklá na tzv. handling. U nákupu z pastevních chovů je rizikem minimální kontakt a velmi těžká ovladatelnost zvířete.
Co se týče bradavic, tak by bylo dobré, aby se na toto podíval veterinář. Obvykle jde o papilomatózu, což je způsobeno virem/viry. Obvykle bradavice samy od sebe zmizí, ale je potřeba se dívat na případné rány po nich, aby zde nebyl výskyt bakteriálních infekcí - knisavé- mokvavé rány. Ty je nutné oštřit, a to minimálně vhodnou desinfekcí. Pokud do budoucna budete zvířata nakupovat, pak se i ptejte, zda-li byla zvířata vakcinovaná na papilomatózu. Zdravím Standa