Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: skot

eva,30. 8. 2016 17:16

veterináře jsem volala dala mi odčervení na všech třech jalovicích protože ještě dvě taky začali s průjmem ale při ulevení strašně smrdí ho... které je jak voda řidké tak nevím co snědli všechny tři ale ty nejsou jak s dachau trochu staženy ale žerou ale ta brauf to je ostuda přitom mám pěkný dobytek dávám zastav do ciziny ale toto sem mi ještě nestalo chci dělat sýry a tak sem si pořídila dojky a nedaří se mi to dekuji

Re: Re: Re: skot

Standa,12. 9. 2016 13:55

Odřervení obecně má význam pouze tam, kde jsou jasné výsledky rozborů výkalů. Dobré je poslat vzorky k rozborům např. do SVU Jihlavy a podle toho by měl veterinář volit léčbu. Zdravím St, Staněk

Koza kulhá

Niki,22. 8. 2016 16:53

Dobry den. Naše koza začala před 3 dny kulhat. Má jakoby na bočni stěně paznehtu podélnou ránu. Koza proti tetanu neni očkovaná. Myjeme ji to 3 krat denně v betandině a 2 krat denně mazeme masti tenazym suspenze. Máme mast uz rok, ale použivame ji asi půl roku v lednici, pouzitelna je do 1.9.2016 takze snad ma jeste ucinek. Mame ji s konem, ale lide me postrasili, ze je to nebezpecne kvuli tetanu. Pres noc jsou v oddelenem boxe. Mam ale obavu tetanu. Dekuju za odpověď.
,

Re: Koza kulhá

Standa,24. 8. 2016 12:13

Pěkný den, Nikolo,

spóry tetanu se mohou nacházet v půdě, na které jsou zvířata chována. Prevencí u koz je použití vakcín např. Cloteid. Pokud koza kulhá, tak se musí jít systematicky. Prohlédnout pazneht a dúkladně jej ošetřit. Dobré by bylo, aby se někdo na stav rohoviny podíval, případně jej ošetřil - úprava - ostříhání - otevření rány a použití přípravku. Betadine je desinfekce na bázi jódu. Tenazim je antibiotikum.
Co se týče strašení, tak pravdu oni lidé mají, že je dobré preventivně vakcinovat, než pak nákladně léčit, neboť pak veterinář používá antiséra proti tetanu a antbiotika... s výsledkem nejistým.
Zdravím Standa

Re: Koza kulhá

Niki,27. 8. 2016 11:52

Dobrý den, děkuju za odpověd. Koza už přestala kulhat a rána se jí pomalu hojí, tak uvidíme. Mějte se hezky

plemeno

Eva,8. 8. 2016 10:06

Dobrý den.
Omlouvám se za mou neznalost ,co je prosím za plemeno u skotu C82X18.
Děkuji

Re: plemeno

Standa,16. 8. 2016 9:48

Pěkný den, Evo,

skot C82X18 znamená, že ona plemenice/plemeník má v sobě 82 % krve plemene české strakaté a 18 % krve jiného plemene.
Právě ono x pak označuje ostatní plemena:
- plemeno jehož podíl klesl pod sledovanou mez
- plemeno, které není v ČR individuálně sledováno
- zvíře, u něhož v ÚE není znám nebo nebyl uznán některý z rodičů
- zvíře, u něhož plemeno není známé.

Zdravím Standa

holandský zakrský kozlík

Radka,7. 8. 2016 21:21

Dobrý den, máme dva dvouleté zakrslé holandské kozlíky, kteří byli po narození vykastrováni. Jeden z nich měl před rokem vyoperovány ledvinové kameny. od té doby častěji močí. Dnes jsme pod ním našli krvavé kapky a máme podezření, že se problém vrátil. Krmíme zeleným a senem, ve stáji mají slaný líz. Pohybují se na velké zahradě a v podzimním období žerou i ovoce napadané ze stromů (jablka švestky). Můžete prosím poradit, jak předejít tvorbě ledvinových a močových kamínků?
Děkuji za odpověď

Re: holandský zakrský kozlík

Standa,8. 8. 2016 9:36

Pěkný den, Radko,

určitě jde o velmi nepříjemnou situaci, kterou by měl konzultovat veterinář. Pokud mi napíšete email nebo sms, pošlu Vám číslo na pana doktora Fleischera z VFU v Brně - konzultace. Zdravím Standa

pokousaný struk u prvotelky

Slavomír Radimec,4. 8. 2016 8:58

Dobrý den.
Prosím o radu. Máme prvotelku, hereforda, poctivá dobrá máma. Má pravděpodobně rozkousaný struk na konci u vemena. I přes to, že jí to asi bolí, tele nechává pít ( teleti jsou dva měsíce). Po strupu jí lezou mouchy, to se mi nelíbi. Letos je jich na pastvě i tady na horách moc. Mám jí to něčím mazat? včera se mi povedlo na struk nastríkat alespoň desinfekci. dnes už byla od telete slízaná.
Děkuji za radu.
Sláva Radimec

Re: pokousaný struk u prvotelky

Standa,8. 8. 2016 9:30

Zdravím Vás, pane Slavomíre,

tzv. rozkousání struku není ničím neobvyklým ve stádech masného skotu. Tele je hodě temperamentní, hladové a zřejmě i kráva je hodně mléčná.
Jedinou možností je skutečně dělat lokální ošetření struku, ať již mastí na hojení, nebo alespoň zastříkáním sprejem. Na trhu je hodně mastí i sprejů, které v sobě mají různé přírodní látky (výtažky z olejů, bylin apod.). Za mne může být např. Sudocrem pro děti, lanolin aj. Pokud tam bude zánět, mokvání, hnisavé výpotky, pak určitě desinfekční prostředek a možná i antibiotický sprej (poradí veterinář). Nutno kontrolovat vemeno, jestli tam náhodou není i zánět!
Důležité je kontrolovat struk denně, aby na něm nebyly myiáze (larvy much). Na zváženou je i možné použití přípravků proti hmyzu, možná ve formě spot-onu (např. Sputop Spot on aj.).
Zdravím Standa

Jalovice

Jaroslava Štorková,5. 8. 2016 22:00

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, čím je způsobeno, když má vysokobřezí jalovice pěnu huby.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
J. Štorková

Re: Jalovice

Standa,8. 8. 2016 9:17

Pěkný den, Jaroslavo,

pěnu u huby může mít jalovice z mnoha příčin...
a) otravy
b) nedsotatek napájecí vody
c) neprůchodnost hltanu a jícnu - ucpání se, nemožnost odchovu plynů z bachoru ven, nemožnost polknout sliny
d) tepelný stres (rychlé dýchání, vyplazený jazyk).

Pokud zvíře nadměrně sliní a nevíte proč, pak musí nastoupit veterinář.
Zdravím Standa

vitamíny pro růst srsti

Roman,31. 7. 2016 23:14

Dobrý den, jaké jsou vhodné vitamíny pro růst srsti u kozy? Po nemoci začala silně línat až má lysá místa po těle. Děkuji.

Re: vitamíny pro růst srsti

Standa,8. 8. 2016 9:11

Zdravím Vás Romane,

otázkou je, jestli jde o nedostatek ve výživě, nebo jde o nějakou kožní nemoc (trichofytózu, parazitární). U výživy jde o to, jak jí máte v chovu nastavenu. Určitě to chce bohatou krmnou dávku - pastva, seno, jadrné krmivo, doplňková krmiva, minerální lizy nebo doplňky, které je vhodné občas vysadit a občas změnit.
Na kůži a kvalitu srsti velmi dobře působí např. betakaroten (vit. A), D a E, tedy vitamíny, které jsou rozpustné v tucích a najdete je např. v lněném semenu, ovsu apod. Vitamíny skupiny B si koza bude "vyrábět" sama, pokud jí dobře funguje bachorová fermentace.
Vypadávání srsti by měl určitě shlédnout Váš vbeterinář.
Zkuste obohatit krmnou dávku o minerálně-vitamínový doplněk.. např. Nutrimix aj. pro kozy. Na škodu by ani nebylo zakoupit krmnou směs pro kozy a ovce (klidně i pro skot), která se sestává z mnoha produktů od obilovin, přes extrahované šroty z řepky, sladový květ apod. Tyto směsi lze jen doporučit.
Zdravím Standa

Kůzlata

Tereza,7. 7. 2016 6:44

Dobrý den,
chci se zeptat,jestli by se mohlo,při nedotatku mleziva,nahradit klasickým Sunarem pro děti?Zatím jsem tohle nemusela nějak řešit,ale ted mi koza odvrhla kůzle a jedno si nechala,mlezivo dodojím tak na jedno krmení,narodili se 4.7.16.Ted to řeším mlékem od jiné kozy.Děkuji za odpověď

Re: Kůzlata

Standa,25. 7. 2016 8:07

Pěkný den, Terezo,

o mlezivu v pravém slova smyslu mluvíme jen o sekretu mléčné žlázy na první max. druhé dojení. To je pro všechna mláďata přežvýkavců nepostradatelné a nelze jej nahradit Sunarem. Alternativou kozímu mlezivu bude kravské mlezivo (od nejbližšího chovatele krav), případně jsou na trhu mlezivové doplňky a náhřažky. Sunar jako takový je náhradní krmivo , tzv. pokračovací mléčná výživa. Vhodnější než Sunar ale bude zakoupení dostupné komerční mléčné krmné směsi. Zdravím Standa

Re: Re: Kůzlata

Tereza,26. 7. 2016 7:48

Dobrý den Stando,
děkuji za odpověď,během prvního dne dostalo kůzle co potřebovalo a po porodu další kozy znova.Teď se těší skvělému zdraví a začíná zkoušet i jádro a trávu.Děkuji za odpověď.
Tereza

falšná březost u kozy

Anna,15. 7. 2016 8:12

Dobrý den, rok a půl staré kozičce se začalo zvětšovat vemeno a po stisknutí teče mléko. Nikdy nebyl březí a chtěli jsme ji nechat připustit letos na podzim. Máme ji nechat být a mléko zmizí nebo je potřeba nějak zasahovat? Děkuji

Re: falšná březost u kozy

Standa,25. 7. 2016 8:10

Pěkný den, Anno,

pokud jde o popsané příznaky, tak by bylo dobré, aby byla koza prohlédnuta veterinárním lékařem, který by posoudil její zdravotní stav a mohl by odhadnout, jestli jde o hormonální disbalanci (např. poruchy funkce vaječníků apod.). Určitě nelze nikdy doporučit tzv. oddojování, protože tím dává příležitost patogenním mikroorganismům se dostat do mléčné žlázy a můžete si tak zadělat na problémy spojené se záněty mléčné žlázy. Určitě nechte kozu vyšetřit veterinářem, dají se odebrat i vzorky krve, které se nechají analyzovat ve veterinární laboratoři - hormonální profil kozy. Zdravím Standa