Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: koza

Standa,12. 10. 2016 9:21

Pěkný den, Michalo,

pokud jde z jednoho ze struků při dojení změněné mléko již několik dní (vodnaté) a cítíte novotvar ve vemeni, pak by se mohlo jednat o zánět (subklinickou mastitidu). Udělal bych kontrolní bakteriologické vyšetření, které může odhalit původce a lze i stanovit citlivost na antibiotika. Léčba je v rukou veterináře, se kterým se poraďte. Toto bych určitě nepodceňoval. Zdravím Standa

Re: koza

Šárka,7. 12. 2016 7:30

Může to být poraněné vemeno. Stalo se mi něco podobného. Normálně bych jí dojila a mléko dala psům nebo drůbeži. Po týdnu by to mělo být normállní. Jestli nebude pošlete vzorky z obou struků zvlášť do laboratoře.

kozel nežere

Šárka,7. 12. 2016 7:28

Dobrý den, nevíme co s plemenným kozlem. Nežere. Leží. Stavím ho na nohy před hřadla plná sena. Kolem holky baští on sežmoulá pár soust a lehne si. Nacpala jsem do něj jablko, ale sám nechce. Průjem nemá. Vodu pije dostatečně.

Tele nesaje

Petr Fletcher,6. 11. 2016 8:24

Dobrý den,prosím Vás o radu co s teletem.
Narodilo se mi před pěti dny a a nemá sací reflex. Mlezivo a další mléko do něj musíme dostávat násilím. Vyzkoušeli jsme několik dudlíků, ale výsledek je pořád stejný. Dva dny po narození dostalo preventivně antibiotika. Třetí den jsem mu píchl Kalcium a před krmením mu dávám čaj v tubě na podporu krmení (hranatá tuba). Krmíme ho 4X denně a vždy očekávám, že ráno bude mít hlad a začne sát samo a ono nic. Tele nejeví ani známky hladu a krmení se brání. Kráva s teletem je ustájena společně, ale tele nemá snahu cucat. Tele je jinak v pořádku.

Re: Tele nesaje

Standa,11. 11. 2016 10:05

Zdravím Vás, Petře,

problém se ztrátou sacího reflexu může mít několik příčín. Jednou z nich může být tzv. poporodní metabolická a respirační acidóza, kde je na snadě, aby toto veterinář posoudil a případně se pomocí infuze upraví vnitřní prostředí telete (zahájení hydrogenuhličitanové terapie). Dále je potřeba vědět, jestli je průchozí střevo (zda byl odchod střevní smolky). Silové napájení je řešením, ale jen krátkodobým, protože dochází k podráždění jícnu = neochota telete sát. Aplikace ATB je možná pojistkou případné infekce, ale asi samo o sobě to asi není řešením.
ZDravím a držím palce

Re: Re: Tele nesaje

Petr Fletcher,15. 11. 2016 18:25

tele po čtyrech dnech začalo sát od krávy. Po šesti dnech oba v pohodě a vypuštěni na pastvu.

odrohování krav

josef vraný,13. 11. 2016 11:08

Zánět?

Marcela,3. 11. 2016 10:33

Dobrý den chtěla bych poprosit o radu.Před týdnem se nám narodilo tele,matka ho nechce,tak je uvázaná a tele pije jen ze zadu dva struky,na přední nedosáhne a ona ho zboku nenechá pít,tak přední odstříkávám,ale dnes z toho jednoho předního už jsem odsříkala hrudky(tvaroh).Co mám dělat,mám volat veterináře,aby jsme aplikovali antibiotika a nebo stačí jen odstříkávat?Vemeno má jinak pěkné měké.Moc děkuji za radu.Marcela

Re: Zánět?

Standa,11. 11. 2016 10:01

Pěkný den, Marcelo,

v případě, kdy s objeví tzv. cucky při odstřicích z mléčné žlázy, pak je potřeba udělat několik věcí. První z nich je krávu podojit do konve, a to včetně oněch cucků a zavolat veterináře, který vám nasadí intramamární preparát, případně krávu celkově ošetří (dle posouzení zánětu - ATB).
ZDravím Standa

Pokrytí ovce

Jiří , Beskydy ,17. 10. 2016 20:42

Po letech jsem zase koupil do malé zahrady ovečku, abych ji hlavně krmil z louky za dědinou dovážením sečeného. Mám ji ted od 28.9., Valaška narozena březen 2015 nebyla ještě s beranem. Dovezl jsem ji is beranem jak dlouho mám u ni berana nechat aby byal " jistota" krytí, když je málokdy mohu pozorovat, 2 cykly čili cca 2x 17 dní = 35 dnů, čili 6 týdnu tj. kolem 15 listopadu bych mohl dát berana pryč , bo buď to bylo a když ne tak už ani později ne ? Díky moc za odp

Re: Pokrytí ovce

Standa,31. 10. 2016 17:34

Pěkný den, Jiří,

pokud máte jehničku, pak ani nejde o to, jak je stará, ale jestli má dostatečnou hmotnost na to, aby mohla být zapuštěná beranem. Cyklus bude cca 17 až 22 dní, je to věcí individuální. Pokud je u ní beran, pak by se mohlo počkat až do konce listopadu a nechat pak udělat kontrolní sonografii nebo odběr krví na zjištění březosti.
Musím uvést, že valaška patří mezi pozdní plemena a měla by se zapouštět mezi 14 až 18 měsícem jejího věku!! V případě ovcí a koz je lepší někdy počkat, než spěchat s jejich zapuštěním v prvním roce.
ZDravím Standa

Tele

Beran,18. 10. 2016 10:22

Dobrý den,

mám tele narozené 7.8.2016 a dostává starter,žere i seno a pije sušené mléko,kde bych se rád zeptal jak dlouho mléko dávat.

Děkuji.

J.Beran

Re: Tele

Standa,31. 10. 2016 17:27

Pěkný den, pane Berane,

nyní bude Vaše tele cca tříměsíční. Nepíšete bohužel podstatné informace, a to jeho hmotnost (odhad) a současně i dávku mléčného nápoje. rozhodující bude také spotřeba starteru, tedy, pokud se dostanene na úroveň cca 2 kg/den, pak lze snižovat dávku mléka pozvolna několik dní až na 0. Rozhodující je pozorovat jestli tele přežvykuje a je u něj zajištěn dostatný příjem starteru a sena. Zdravím Standa

prodej masa do restaurace

Katka,21. 10. 2016 14:34

Prosím o informaci. Jehňata pro svoji spotřebu si porážíme doma, prosím o radu, zda mohu doma porazit jehně, nechat udělat veterinární vyšetření a prodat maso do restaurace, a nebo zda tento kus jehněte pro restauraci musí být poražen na jatkách. A co vše k tomuto potřebuji. Děkuji Katka

Re: prodej masa do restaurace

Standa,31. 10. 2016 17:25

Pěkný den, Katko,

přesné podmínky pro prodej do restaurací Vám musí sdělit přesně příslušná Krajská veterinární správa. Dle mého názoru musí být maso z porážky - jatek, kde jej následně prohlédne přislušný veterinární lékař a toto maso označí. Poté je na domluvě v jaké formě bude udělán závoz do restaurace. Více informací Vám poskytne Veterinární správa, která je dozorovým orgánem. zdravím Standa

Vepřové maso není zdrave

Hana,15. 9. 2016 9:25

Slyšela jsem od nějaké lecitelky ze prasata se nepoti a proto se škodlivé látky udržují v tele prasat proto zakázala jist vepřové mému známému doporučila králíci ale je-li králík v kralikarne uzavřen ma v sobě hodně kyseliny močové tak musí maso z nej načež 2 dny v mléce děkuji za odpověď Hana

Re: Vepřové maso není zdrave

Standa,12. 10. 2016 10:31

Pěkný den, Hanko,

prase má v oblasti termoregulace některé mechanismy nastaveny trochu jinak než člověk. Výdej tepla pocením je u prasat niží než u koní a skotu. Je to způsobeno i tím, že přece jen prase má srst pokrytou štětinami, a to narozdíl od skotu s relativně hustou srstí. U prasat stálou teplotu těla udržuje i vrstva podkožního tuku (brání nadměrnému odvodu tepla a podchlazení organismu). Problémy s ochalazováním těla u prasat nastává při teplotách cca nad 35 °C. Prasata se potí málo a dutinou tlamní nejsou schopna při vysokých teplotách zajistit odvod tepla z organismu evaporací.
Co se týče problému, že prase nepotí... jde dle mého názoru o nesmysl. POCení je fyziologickou reakcí na nějaký stav (nemoc, přehřátí apod.). Kůže sama o sobě je jedním z orgánů dýchací soustavy.
Škodliviny - metabolity z těla odchází výkaly a močí (nezastupitelná činnost filtace krve). Je tomu tak u všech savců a příroda to moc dobře zařídila. Konzumace masa je pak odrazem životního stylu každého z nás. Důležitá je střídmost...
Co se týče králika, tak jeho konzumaci, stejně jako u ostatních mas, není doporučována u lidí trpících dnou. Dotaz by měl býti spíše položen lékaři - dietologovi nebo nutričnímu terapeutovi.
ZDravím St. Staněk


vyhublé krávy

Romana,18. 9. 2016 15:18

Dobrý den mám problém se skotem plemene watus. Jedná se o dvě roční jalovičky a býčka (3 roky). Odčerveny jsou, koprologie ok, náběry ok. Dostavaji seno, senáž, šrot (mix obilí - cca stajný poměr oves, pšenice, ječmen), vojtěšku a sóju, event. lněné semeno, někdy ješte mačkaný oves. Zhruba polovinu směsi tvoří ještě specialní krmivo pro dojnice(doporučeno, pry se používá i u výkrmu býku)Občas jako pamlsky zeleninu, tvrdé pečivo. Seno neomezeně, ostatního velký kýbl ráno a večer (pro všechny tři dohromady), ale nějak se o to extra neperou...většinou to za den sežerou, ale ne vždy. Lezou jim žebra, kyčle, občas průjmy...Ostatní zvířata žádné známky podvýživy nejeví, jen tyhle kravky nas trápí...Byly na pastvě, společně s kozami a ovcemi, nyní v karanténě v uzavřeném boxu.
Předem moc děkuji za odpověď.

Re: vyhublé krávy

Standa,12. 10. 2016 9:10

Pěkný den,

obraťte se na svého veterináře, nebo na pana doktora Fleischera (kontakt jsem uváděl sem do poradny). Pokud koprologie vychází dobře, pak je potřeba se podívat na bakteriologii. Píšete, že náběry byly ok. Bylo tomu i u paratuberkulózy? U krmiv je důležitáí jejich kvalita a tyk kvantita. Chtělo by to posoudit stav bachoru (motoriku) a případně udělat i metabolické testy v laboratoři. Zkuste oslovit dr. Fleischera nebo dr. Šlosárkovou, kteří Vás určitě nasměrují. Držím pěsti, aby se stav zvířat zlepšil. Standa St.

Jak zabránit kůzlatům aby stále cucali?

Lucie ,3. 10. 2016 17:19

Dobrý den. Jak bych mohla zabránit kůzlatům aby stále cucali? Ta moje koza je nechce odstavit sama, je to prvnička a struky má rozkousaný do krve. Bohužel však není možné je oddělit. Existuje na to nějaká mast? Dá se popřípadě někde koupit? Děkuji.