Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Krmení ovcí

Pěkný den, Jitko,

brmabory je možné používat jako doplňkové krmivo. Je nutné si uvědomit, že jde o krmivo s obsahem škrobu = energie. Pokud budou zařazeny do krmné dávky, tak pouze jen jako doplňek krmné dávky. V případě jeho zařazení je pak dobré ubrat (optimalizovat) množství ostatních energietických krmiv (ovsa). Brambory je možné zkrmovat jak syrové, tak i pěřené/vařené. U syrových praných brambor je dobré je min. rozkrájet, případně nakrouhat. U vařených pak rozmačkat. Je možné ovcím udělat i míchanici - brambory, trochu zrnin, případně minerální směs. Před 100 lety se dělal i míchanice z pařené slámy/sena, brambor, trochy jádra a trochy soli.
Pamatujte, že energetický krmiva (obsahující škrob) jsou zdrojem energie a podle toho se dávkují (hlídejte si kondici ovcí a berana pomatem na bedrech).
Zdravím Standa

Pavla - Sladový květ pro březí zvířata

Dobrý den, našla jsem informaci, že sladový květ není vhodný pro březí zvířata. Je to pravda ?
Děkuji

Milena Spurná - bradavice u jalovice

Dobrý den,prosím o radu-. koupili jsme jalovici, křížená masná.Je pěkná, ale byla z volného ustájení, a až po převezení a uvázání jsem si všimla, že má po těle na různých místech vystouplé hrbolaté útvary. Na břiše u vemínka má také jednu zavěšenou na nitce.Nenechá na sebe dosud moc sahat,takže přesný počet útvarů neznám.Prosím o radu, co s tím.Děkuji.

Standa - Re: bradavice u jalovice

Pěkný den, Mileno,

první problém, který je, je nákup zvířat z volného chovu, často pasdtevního. Pokud již někdo chce doma chovat zvíře k výkrmu a ještě k tomu ve vazné stáji, tak důrazně doporučuji poouze zvířata z komerčního chovu, nejlépe např. české strakaté. Telata jsou v dojených chovech od mala zvyklá na kontakt s člověkem a jsou zvyklá na tzv. handling. U nákupu z pastevních chovů je rizikem minimální kontakt a velmi těžká ovladatelnost zvířete.
Co se týče bradavic, tak by bylo dobré, aby se na toto podíval veterinář. Obvykle jde o papilomatózu, což je způsobeno virem/viry. Obvykle bradavice samy od sebe zmizí, ale je potřeba se dívat na případné rány po nich, aby zde nebyl výskyt bakteriálních infekcí - knisavé- mokvavé rány. Ty je nutné oštřit, a to minimálně vhodnou desinfekcí. Pokud do budoucna budete zvířata nakupovat, pak se i ptejte, zda-li byla zvířata vakcinovaná na papilomatózu. Zdravím Standa

Milena Spurná - Re: Re: bradavice u jalovice

Děkuji za odpověd, zavolám veta.Jalovice je určena k opětovnému pastevnímu chovu, jen je mladá pro býka, tak proto ten prozatímní úvaz.

Kateřina - Ochrnutí ovce?

Předevčírem nám porodila ovce. Máme jedno jehňátko, zatím je v pořádku. Mamka ale nemá mléko, a tak jsme objednali "ovčí sunar", ale o to nejde. Mamka se po tom porodu nemůže postavit na nohy, jí normálně, pije normálně a i vypadá normálně. Zvedá hlavu a má i normálně otevřené oči. Prostě všechno v pořádku. Akorát se nepostaví na ty nohy. Tak přemýšlíme nad všemi možnými variantami. A mě napadlo jedině ochrnutí při porodu.

Standa - Re: Ochrnutí ovce?

Pěkný den, Kateřino,

pokud se u ovce resp. u jakéhokoliv zvířete vyskytně paréza - tedy ochrnutí, pak je nutné, aby co nejdříve zasáhnul veterinární lékař, který má možnosti jak léčebné, tak i diagnostické. Každý den čekání je bohužel na úkor zdraví zvířete. To již mohl být udělán metabolický profil, zvíře mohlo být vyšetřeno a mohla být zahájena terapie. V případě parézy je hned něklik možných příčin: a) metabolická disbalance mezi vápníkem a fosforem, b) poranění v průběhu bahnění (ruptury aj.), c) poruchy trávení zvířete apod.
Akutní stavy musí vždy ošetřit co nejdříve veterinární lékař, jinak je toto chování v rozporu se Zákonem na ochranu zvířat proti týrání! Zdravím Standa

Tereza - minerální doplňky pro skot

jaké minerály se mají přidávat do ktmné dávky býkům? děkuji

Standa - Re: minerální doplňky pro skot

ZDravím Terezo,

minerální doplňky se volí podle typu krmné dávky. Do směsných krmých dávek se dávají sypké směsi, zatímco v drobnochovech a při vazném ustájení jde o minerální kostky. Výrobců minerálních směsí je celá řada. Standa

petra - telesna teplota skotu

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, kolik je normální telesna teplota skotu.

Standa - Re: telesna teplota skotu

pěkný den, Petro,

tělesná teplota dospělého skotu je mezi 37,8 až 39,3 °C. ZDravím Standa

Tereza - správné krmení

Zdravím, chci se optat jestli má vliv na správné přírůstky u býků když je krmí dva lidé? Máme 5 býčků cca 5 měsíců tchám je krmí ráno dává jim ovesný šrot, seno a teplou vodu, já je krmím v poledne a večer a dostávají každý 1 kg granule čot b plus a 0,5 kg pšeničného šrotu, seno a studenou vodu, minerální liz k dispozici.Děkuji moc.

Standa - Re: správné krmení

Pěkný den, Terezo,

krmná dávka by měla u přežvýkavců být jednotná, a to po celý den. Tedy Vy i tchán by jste si měli říci, jak budete krmit. Jde o to, že je potřeba mít jenou krmnou dávku a eliminovat jakéhokoliv výkyvy. Ony výkyvy v prostředí bachoru vyvoláváte tím, že ráno krmíte oves, odpoledne ČOT B a pšeničný šrot. ČOT B je bílkovinné doplňkové krmivo. Zvolil bych kompromis a to ten, že bych udělal šrot (hrubý) z pšenice a ovsa s tím, že bych do něj přimíchával ČOT a tuto bych krmil 2x denně.
Zdravím Standa

Veronika peroutkova - Malá selata

Zdravím chovám mangalice letos se narodilo 8ks jedné Svince ale 5 jich bylo těla čtverce než obdélníku takový typický Minecraft prase. Jedli normálně odčervené atd, 3 zalehla matka a jedno ukopal kůň. Otázka se vztahuje na jeho tělo_ selátka, má již půl roku a je stále drobné čtvercové. Nepřipadá mi nemocné,ale raději se ptám o co se může jednat? Fyzická anomálie či nějaká růstová nemoc? Nebude na chov ani porážku je to naše Minie- Minecraft

Standa - Re: Malá selata

Pěkný den, Veroniko,

na Váš dotaz neumím úplně reagovat, protože nevím co si pod obdélníkovým a čtvercovým rámcem těla mám představit. Pokud není u selat adekvátní růst a vývin, pak je na snadě nedadekvátní výživa, metabolciké onemocnění (například anémie - nedostatek železa) nebo genetická vada. U mangalice, pokud je mi známo nejsou v tuzemsku odchovávání a hlavně uznávání plemenní kanci. POdle mého pozorování je toto plemeno "pokoutně" chováno a prodávají se zde kanci tzv. načerno. Pokud není situace řešena skutečně nákupem plemenných kanců, tak se může stát, že dochází k příbuzenské plemenitbě (případně křížení různých malých plemen a kříženců), což může být také jednou z příčin.
ZDravím Standa Staněk

Jelinek - Chronický průjem u býka

Prosím o radu, býk měl v kopytu vřed a k tomu průjem. Po odstranění příčiny kulhání, zůstává již měsíc řitká stolice. před vznikem problému dostával asi měsíc kukuřičný a pšeničný šrot.

Standa - Re: Chronický průjem u býka

Pěkný den, pane Jelínek,

pokud má býk průjem, pak je potřeba udlěat vždy v prvé řadě úpravu krmné dávky, tedy přechod pouze na objemná krmiva (seno, ovesná sláma, minerální liz a voda). Ve vašem případě jste odebral energetická krmiva (šrot a kukuřici), ale nedošlo k nápravě. V tomto případě bych co nejdříve odebral výkaly a nechal je poslat na vyšetření bakteriologie a parazitologie do Státního veterinárního ústavu. Situaci proberte s veterinářem (Vyloučení metabolických onemocnění). ZDravím Standa

Markéta - řízky pro kozu

Dobrý den chtěla bych se zeptata kolik můžu dát koze řepných cukrářských řízku dávam je normálně koním ale řekla jsem si že by šli přikrmovat i koze ale nevím kolik jich mám dávat normálně krmím granule pro kozy a ječmen.Předem děkuji za odpověď

Standa - Re: řízky pro kozu

Pěkný den, Markéto,

Vy píšete, že koze dáváte granule, které v mnoha případech již tuto surovinu obsahují (prověřte z etikety složení granulí), a proto je na zváženou, jestli je nutné tyto ještě ve větším měřítku zkrmovat. Dle mého soudu k tomu není důvod. Pokud ano, pak jako pamlsek ve velmi malém množství. Zdravím Standa

Lukáš - Svoboda

Dobrý den chtěl sem se zeptat Koupily jsme svinku na porážku ale během 14 dnu nám vrhla 7 selat tak se chci zeptat po jaké době se muže svinka dát na porážku.