Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: kolika u kozla

Standa,12. 9. 2016 14:01

Zdravím Danielo,

z toho co popisujete se nedá nic moc modvodit. Nejsem veteirnárním lékařem a obávám se, že ani veterinář by neměl dostatek informací. V současné době existuje velmid obře propracovaná diagnostika. Pokud zvíře onemocní, dá se udělat vyšetření krve, dá se udělat rozbor moči apod. V případě kolik je potřeba určit co bylo skutečnou příčinou, jestli jedovatá rostlina (pak se ptám jaká?) nebo dietetická chyba, začervení střev, otrava jiného původu, nebo infekce např. tetanus. Na tyto otázky měl zcela jednoznačně odpovědět veterinář.
Držímk pěsti, případně se s prosblémem můžete poradit u např. u MVDr. Fleischera fleischerp@vfu.cz

ZDravím Standa Staněk

Moje ovce má průjem

Leona,31. 8. 2016 9:12

Mám malou ovečku, které umřela maminka a jsou jí cca 4 měsíce a má, už mala průjem jak jí mám vyléčit?

Re: Moje ovce má průjem

Standa,12. 9. 2016 13:56

ZDravím Vás,

léčba průjmu může být z mnoha příčin. První věcí je odběr průjmové stolice do sterilní nádobky a její vyšetření ve veterinárním ústavu, a to na bakteriologii a parazitologii. Podle výsledků se postupuje dále, nebo veterinář v mezičase nasadí antibiotickou clonu zvířeti.
Rozumné je vždy vědět co způsobuje onen průjem, jinak je to věštění z křišťálové koule... toho nejsem příznivce.
Zdravím Standa Staněk

skot

Eva,23. 8. 2016 15:02

koupila jsem si jalovičku brauf na mléko a dala jsem ji k ostatním jalovicim na pastvinu po měsíci jsem je stáhla s pastvy neboť začala šíleně hubnout ještě se mi toto nestalo mužou to byt paraziti a neodejde mije moc hubená

Re: skot

Standa,24. 8. 2016 12:15

ZDravím Evo,

příčin hubnutí může být více... od onemocnění.. například paratuberkulózy až po metabolické poruchy, cizí tělesa v zažívacím traktu, onemocnění některých orgánů (játra, ledviny). Musíte okamžite přivolat veterináře, který udělá cílené vyšetření a odebere vzorky na laboratorní diagnostiku.
Zdravím Standa

Re: Re: skot

eva,30. 8. 2016 17:16

veterináře jsem volala dala mi odčervení na všech třech jalovicích protože ještě dvě taky začali s průjmem ale při ulevení strašně smrdí ho... které je jak voda řidké tak nevím co snědli všechny tři ale ty nejsou jak s dachau trochu staženy ale žerou ale ta brauf to je ostuda přitom mám pěkný dobytek dávám zastav do ciziny ale toto sem mi ještě nestalo chci dělat sýry a tak sem si pořídila dojky a nedaří se mi to dekuji

Re: Re: Re: skot

Standa,12. 9. 2016 13:55

Odřervení obecně má význam pouze tam, kde jsou jasné výsledky rozborů výkalů. Dobré je poslat vzorky k rozborům např. do SVU Jihlavy a podle toho by měl veterinář volit léčbu. Zdravím St, Staněk

Koza kulhá

Niki,22. 8. 2016 16:53

Dobry den. Naše koza začala před 3 dny kulhat. Má jakoby na bočni stěně paznehtu podélnou ránu. Koza proti tetanu neni očkovaná. Myjeme ji to 3 krat denně v betandině a 2 krat denně mazeme masti tenazym suspenze. Máme mast uz rok, ale použivame ji asi půl roku v lednici, pouzitelna je do 1.9.2016 takze snad ma jeste ucinek. Mame ji s konem, ale lide me postrasili, ze je to nebezpecne kvuli tetanu. Pres noc jsou v oddelenem boxe. Mam ale obavu tetanu. Dekuju za odpověď.
,

Re: Koza kulhá

Standa,24. 8. 2016 12:13

Pěkný den, Nikolo,

spóry tetanu se mohou nacházet v půdě, na které jsou zvířata chována. Prevencí u koz je použití vakcín např. Cloteid. Pokud koza kulhá, tak se musí jít systematicky. Prohlédnout pazneht a dúkladně jej ošetřit. Dobré by bylo, aby se někdo na stav rohoviny podíval, případně jej ošetřil - úprava - ostříhání - otevření rány a použití přípravku. Betadine je desinfekce na bázi jódu. Tenazim je antibiotikum.
Co se týče strašení, tak pravdu oni lidé mají, že je dobré preventivně vakcinovat, než pak nákladně léčit, neboť pak veterinář používá antiséra proti tetanu a antbiotika... s výsledkem nejistým.
Zdravím Standa

Re: Koza kulhá

Niki,27. 8. 2016 11:52

Dobrý den, děkuju za odpověd. Koza už přestala kulhat a rána se jí pomalu hojí, tak uvidíme. Mějte se hezky

plemeno

Eva,8. 8. 2016 10:06

Dobrý den.
Omlouvám se za mou neznalost ,co je prosím za plemeno u skotu C82X18.
Děkuji

Re: plemeno

Standa,16. 8. 2016 9:48

Pěkný den, Evo,

skot C82X18 znamená, že ona plemenice/plemeník má v sobě 82 % krve plemene české strakaté a 18 % krve jiného plemene.
Právě ono x pak označuje ostatní plemena:
- plemeno jehož podíl klesl pod sledovanou mez
- plemeno, které není v ČR individuálně sledováno
- zvíře, u něhož v ÚE není znám nebo nebyl uznán některý z rodičů
- zvíře, u něhož plemeno není známé.

Zdravím Standa

holandský zakrský kozlík

Radka,7. 8. 2016 21:21

Dobrý den, máme dva dvouleté zakrslé holandské kozlíky, kteří byli po narození vykastrováni. Jeden z nich měl před rokem vyoperovány ledvinové kameny. od té doby častěji močí. Dnes jsme pod ním našli krvavé kapky a máme podezření, že se problém vrátil. Krmíme zeleným a senem, ve stáji mají slaný líz. Pohybují se na velké zahradě a v podzimním období žerou i ovoce napadané ze stromů (jablka švestky). Můžete prosím poradit, jak předejít tvorbě ledvinových a močových kamínků?
Děkuji za odpověď

Re: holandský zakrský kozlík

Standa,8. 8. 2016 9:36

Pěkný den, Radko,

určitě jde o velmi nepříjemnou situaci, kterou by měl konzultovat veterinář. Pokud mi napíšete email nebo sms, pošlu Vám číslo na pana doktora Fleischera z VFU v Brně - konzultace. Zdravím Standa

pokousaný struk u prvotelky

Slavomír Radimec,4. 8. 2016 8:58

Dobrý den.
Prosím o radu. Máme prvotelku, hereforda, poctivá dobrá máma. Má pravděpodobně rozkousaný struk na konci u vemena. I přes to, že jí to asi bolí, tele nechává pít ( teleti jsou dva měsíce). Po strupu jí lezou mouchy, to se mi nelíbi. Letos je jich na pastvě i tady na horách moc. Mám jí to něčím mazat? včera se mi povedlo na struk nastríkat alespoň desinfekci. dnes už byla od telete slízaná.
Děkuji za radu.
Sláva Radimec

Re: pokousaný struk u prvotelky

Standa,8. 8. 2016 9:30

Zdravím Vás, pane Slavomíre,

tzv. rozkousání struku není ničím neobvyklým ve stádech masného skotu. Tele je hodě temperamentní, hladové a zřejmě i kráva je hodně mléčná.
Jedinou možností je skutečně dělat lokální ošetření struku, ať již mastí na hojení, nebo alespoň zastříkáním sprejem. Na trhu je hodně mastí i sprejů, které v sobě mají různé přírodní látky (výtažky z olejů, bylin apod.). Za mne může být např. Sudocrem pro děti, lanolin aj. Pokud tam bude zánět, mokvání, hnisavé výpotky, pak určitě desinfekční prostředek a možná i antibiotický sprej (poradí veterinář). Nutno kontrolovat vemeno, jestli tam náhodou není i zánět!
Důležité je kontrolovat struk denně, aby na něm nebyly myiáze (larvy much). Na zváženou je i možné použití přípravků proti hmyzu, možná ve formě spot-onu (např. Sputop Spot on aj.).
Zdravím Standa

Jalovice

Jaroslava Štorková,5. 8. 2016 22:00

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, čím je způsobeno, když má vysokobřezí jalovice pěnu huby.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
J. Štorková

Re: Jalovice

Standa,8. 8. 2016 9:17

Pěkný den, Jaroslavo,

pěnu u huby může mít jalovice z mnoha příčin...
a) otravy
b) nedsotatek napájecí vody
c) neprůchodnost hltanu a jícnu - ucpání se, nemožnost odchovu plynů z bachoru ven, nemožnost polknout sliny
d) tepelný stres (rychlé dýchání, vyplazený jazyk).

Pokud zvíře nadměrně sliní a nevíte proč, pak musí nastoupit veterinář.
Zdravím Standa

vitamíny pro růst srsti

Roman,31. 7. 2016 23:14

Dobrý den, jaké jsou vhodné vitamíny pro růst srsti u kozy? Po nemoci začala silně línat až má lysá místa po těle. Děkuji.

Re: vitamíny pro růst srsti

Standa,8. 8. 2016 9:11

Zdravím Vás Romane,

otázkou je, jestli jde o nedostatek ve výživě, nebo jde o nějakou kožní nemoc (trichofytózu, parazitární). U výživy jde o to, jak jí máte v chovu nastavenu. Určitě to chce bohatou krmnou dávku - pastva, seno, jadrné krmivo, doplňková krmiva, minerální lizy nebo doplňky, které je vhodné občas vysadit a občas změnit.
Na kůži a kvalitu srsti velmi dobře působí např. betakaroten (vit. A), D a E, tedy vitamíny, které jsou rozpustné v tucích a najdete je např. v lněném semenu, ovsu apod. Vitamíny skupiny B si koza bude "vyrábět" sama, pokud jí dobře funguje bachorová fermentace.
Vypadávání srsti by měl určitě shlédnout Váš vbeterinář.
Zkuste obohatit krmnou dávku o minerálně-vitamínový doplněk.. např. Nutrimix aj. pro kozy. Na škodu by ani nebylo zakoupit krmnou směs pro kozy a ovce (klidně i pro skot), která se sestává z mnoha produktů od obilovin, přes extrahované šroty z řepky, sladový květ apod. Tyto směsi lze jen doporučit.
Zdravím Standa