Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Přechod koz z vnitřního na venkovní ustájení

Hana Váchalová,28. 4. 2016 18:31

Zdravím. Mám bílou a hnědou kozu. Bílé koze se při přechodu z vnitřního na venkovní ustájení spálilo vemeno od sluníčka. Můžete mě poradit čím koze vemeno mazat teď (mažu jí to zatím panthenolem pro lidi) a pak preventivně, aby se to neopakovalo? Můžu používat lidské opalovací prostředky? To jsou problémy, kozičku a mě to trápí. Děkuji, s pozdravem Hana.

Re: Přechod koz z vnitřního na venkovní ustájení

Standa,11. 5. 2016 8:33

Pěkný den, paní Hano,

pokud došlo ke spálení sluníčkem, pak je dobré kůži na to malinko připravit. Jednou z možností je trochu dotovat betakaroten, který lze zajistit zkrmováním napč. mrkve. Určitě je také pamatovat na byliny, které mohou tzv. fotosenzitivitu způsobat, jako je například třezalka. Opalovací krémy bych asi příliš nevolil, nemám s tímto jakékoliv zkušenosti. Osobně bych volil panthenol, kalciovou mast, ale i zinkovou mast. Dají se zcela jistě použít také např. vitamínová mast Infadolan, nebo rozprašování DebriEcaSan, který eliminuje i možné bakteriální infekce. Určitě je vhodné se o ošetření vemene poradit s veterinářem - posouzení stupně poškození, zhodnocení případných zánětlivých změn apod.
U přípravků je dobré vyzkoušet, jestli nezpůsobují nějaké změny na kůži - rekace kůže.
Zdravím Standa

Vejce

Pavel,28. 4. 2016 19:25

Dobry vecer. Je pravda, ze vejce je slepici menstruace ?

Re: Vejce

Standa,11. 5. 2016 8:24

Pěkný den, Pavle,

úplně v tom nejširším slova smyslu ano, protože je o proces, který začíná ve vaječníku uvolněním žloutku. Ostatní se pak děje v ostatních částech reprodukčního ústrojí ptáků. Standa

kolika u jehňat?

Daniela,30. 4. 2016 9:45

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda může být kolika u jehňat (odchovaných uměle), popř. zda ji může způsobit nadměrné krmení, nepravidelné krmení, nebo skutečnost, že jehňata pijí společně z napájecího kyblíku. Ten pravidelně nedopijí a poté cucají studené mléko, popř. vzduch z dudlíku. Nedávno totiž jedno jehně zemřelo, ( v mžiku padlo na zem a do 5ti minut byl konec). Jehně bylo nafouknuté..

Chtěla bych jen upozornit, že zvířata nejsou má a já jen zjišťuji možnou příčinu. Děkuji za odpověď.

Re: kolika u jehňat?

Standa,11. 5. 2016 8:17

Pěkný den, Danielo,

výživa může zcela jistě způsobit koliku resp. nadmutí u mláďat. Je zde velmi mnoho faktorů. Prvním z nich je zdravotní statut chovu - stáda - např. z pohledu parazitóz. Dále je potřeba věnovat mléčné výživě jehňat patřičnou péči, tj. vědět jaký je poměr ředění mléčné krmné směsi v poměru k vodě a toto nepřekračovat (velmi koncentrované mléčné nápoje mohou vyvolávat metabolické poruchy). Současně i významnou roli hraje teplota mléčného nápoje, protože chladné nápoje pod 35 °C se musí ve vlasním slezu ohřát a teprve poté jsou efektivně tráveny. Optimální teplota je 38 až 40 °C. Kvalitní napájení všech mláďat přežvýkaců by mělo kopírovat přirozené sání. Tedy, pokud napájím mléčným nápojem, pak by to mělo být výhradně přes vědra s dudlíkem, čímž zajistíme i dokonalé proslinění mléčného nápoje - mléka, dosáhneme lepšího uzavření čepco-bachorového splavu a eliminujeme tím nátok malého množství mléka či mléčného nápoje do bachoru KAM NEPATŘÍ. Sání před dudlíky navíc zpomaluje hltání, které je nežádoucí. Navíc sání před dudlík s malou perforací jehňata i tzv. utahá, tzn. že je velmi omezeno ono hltavé pití.
Pamatujte také, že po napojení mlékem či mléčným nápojem se podávává voda nejdříve po půl až 3/4 hodině(právě za tuto dobu se otevírá čepco-bachorový splav) a voda natéká tam, kam má, tj. DO BACHORU.
Držím pěsti a v případě potřeby raději zavolejte. Je to pro mne rychlejší. Zdravím Standa

Vytahané vemeno u kozy

Majda,5. 5. 2016 13:24

Dobrý den,
dá se nějak zmírnit vytahané vemeno u kozy? Nejakým krémem, masáží nebo operací?
Struky má až na zem a pro kůzlátka to je příliš nízko a nedokáží je najít.

Děkuji

Re: Vytahané vemeno u kozy

Standa,11. 5. 2016 8:09

Pěkný den, Majdo,

pokud je vemeno, jak píšete, až "na zem", pak jedinou možností je, pokud jde o dojenou kozu jí opatřit síťku, která bude vemeno mírně zvedat. Popruh se pak uvazuje na záď. Bohužel ale neznám metodu, jak by šlo s velkým vemenem cokoliv dělat. Jde o jeden ze selekčních znaků a takovéto zvíře by mělo být z chovu vyřazeno (exteriérová vada).
Pokud bude v chovu setrvávat, pak je potřeba se péči o vemeno více věnovat - kontrola zdravotního stavu (ošetření mléčné žlázy přípravky na vemeno).
Zdravím Standa

BARANCEKY

MILAN,12. 4. 2016 20:10

Mám problém ovca sa okotila má dva barany vo veku 3 týždňov a súrodenec začal súrodenca veľmi olizovať v oblasti pupku a genitálii až tak, že mu to opuchlo a hrozí úhyn. Nevieme tomu zabrániť. Je možnosť tomu zabrániť. Ďakujem

Re: BARANCEKY

Standa,26. 4. 2016 10:36

Pěkný den, Milane,

pokud jeden z beránků olizuje pupek tomu druhému, pak bych v první řadě se podíval na to, jak moc nalité má ovce mléko a jestli je ho dostatek. Dle mého názoru má beránek neukojený sací reflex, takže prohlédněte vemeno, ostříhejte kolem něj vlnu a zjistěte odstřiky jestli jsou průchozí struky. U beránka, který má olízaný pupek - tohoto nejlépe oddělte, zajistěte adekvátní ošetření veterinářem - desinfekce, podání antibiotik.. pokud tam je zánět, pak je nutné jej nechat veterinářem chirurgicky ošetřit.. Volbou okamžité pomoci je ošetření pupku adekvátní desinfekcí (Betadine apod.). Pokud by tam nebyl zánět, pak bych mohl uvažovat i o použití spreje Kubatol - je to dehtový přípravek a ten by druhému beránkovi nemusel chutnat (Kubatol se používá jako přípravek proti kanibalismu - ošetření ran u drůbeže či prasat).
Co nejdříve kontaktujte veterináře - prohlídka beránka je nezbytná.
Současně se prosím také zaměřte i na výživu jak ovce (podpora produkce mléka, plnohodnotná výživa, minerální výživa), tak i beránků - seno, kvalitní kompletní krmná směs.
Zdravím Standa

Jehne nepije

Jarek ,15. 4. 2016 18:11

Jehne ztratilo po jednom mesici saci reflex , ponevac ovce ho odstavila ( JEHNE MA DVA MESICE ) . Jehne drobounke a ma slabe nozicki jelikoz klopita . Jak mam teda pokracovat aby bylo vitalnejsi ??
Dekuji

Re: jehně

jarda,18. 4. 2016 20:30

4leté ovci se každým roce narodí tři jehnata. Zezačátku pily všechny jehnata sic nevím.Pokud byli ve chlévě tak pily všechny ale na pastvě se stalo žejej)odstrkovaliatak se stalo že malé stratilo sací reflex skoušíme jej přikrmovat plnotučným mlékem ale je pořád slabé.Jinak má rádo spíš seno i když si uždibne i trávy(sena mám dost) dík jarda

Re: Jehne nepije

Standa,26. 4. 2016 10:28

Pěkný den, Jarku,

sací reflex a jeho ztráta se někdy mohou stát jako následek nevhodné výživy jak ovce, tak samotného jehněte. Je potřeba, aby veterinární lékař posoudil jeho zdravotní stav a rozhodl, zda-li je jehně životaschopné. Pokud u ovce došlo ke ztrátě mléka, tak je potřeba jí nechat také vyšetřit. Ztráta mléka může souviset s:
a) nedokonalým zčištěním ovce po porodu - záněty dělohy, zánětlivé změny v těle (zánět vemene) - nutná kontrola veterinářem,
b) neadekvátní výživou - krmná dávka v mnoha chovech je zcela nedostačující. chovatel se musí řídit tělesnou kondicí ovcí, tj. přes vlnu udělat pohmatem vyšetření beder, žeber apod. - nikdy nesmí být cítit žebra a obratle.. v tomto případě je ovce velmi silně podvyživená. Chovatel by měl pamatovat, že ovce by měly mít vyváženou krmnou dávkou - základem je seno, k tomu by měl být přídavek jadrného krmiva, nejlépe kompletní krmnou směsí, případně mačkaným ovsem.... nutností je zabezpečit i adekvátní minerální výživu (minerální lizy, sypké směsi - nutrivit, roboran pro ovce a kozy apod.).... V žádném případě nelze mluvit v období březen a duben o pastvě. Kvalita pastevních porostů je ještě nyní ne příliš dobrá.
U jehněte se obvykle od cca 14 dní preventivně aplikují veterinární přípravky s obsahem selenu a vit. E - prevence svalové dystrofie a dalších onemocnění, které s karencí souvisí. Jehněti může po zvážení veterinář aplikovat i jiné přípravky s obsahem vitamínů či minerálů.
Pokud jehně již nesaje od ovce, pak mělo dojít k přechodu na umělou výživu - mléčná krmná směs, ovčí, kozí či kravské mléko (délka mléčné výživy by měla být min. 8 týdnů). Mimo příjem sena by mělo jehně dostávat i jadrnou krmnou směs nebo alespoň mačkaný oves.
Držím pěsti. Standa

Jehně kýla

Roman,13. 4. 2016 23:00

Dá se operovat kýla u týdenního jehněte? Kýla se velmi rychle zvětšuje. Někde jsem vyčetl použít homeopatika nux vomicu CH30. Pomáhá to, máte s tím zkušenosti. Uvítám jakoukoliv radu. Děkuji Roman

Re: Jehně kýla

Standa,26. 4. 2016 10:14

Pěkný den, Romane,
kýlu u jehněte by jistě dokázal operovat veterinární lékař, ale otázkou je, jaká je perspektiva ono jehněte. Tato problematika je zcela na veterinárním lékaři, aby posoudil možnosti. Z mého pohledu, ač se to může zdát kruté, je vhodnější po poradě s veterinářem zvážit případné utracení či odporažení jehněte. Kýly s sebou mohou přinášet mnoho komplikací (uskřinutí střeva a jeho odumírání, vysoká bolestivost apod.). Pokud by se kýly vyskytovaly u více jehňat, pak je na snadě přemýšlet nad tím, jestli nejde o genetickou vadu (výměna plemeníka ve stádě, nepříbuzenská plemenitba apod.). Držím pěsti a co nejdříve kontaktujte veterinárního lékaře! Kýla může být život ohrožující!
Zdravím Standa

Hmotnost selat v závislosti na věku

Jana,2. 3. 2016 19:37

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, zda existuje nějaká orientační tabulka, jakou hmotnost by přibližně měla mít selata v určitém věku (např. kolik by měla průměrně vážit ve třech měsících, v pěti atd..) Všude jsou pouze průměrné přírůstky (g/den), nikoli však přímo váha/věk. Vím, že se to nedá klasifikovat přesně, protože bude jistě záležet na plemeni, výživě.. Ale alespoň nějaké přibližné "vodítko".. (jedná se mi o "klasická" prasata jako je bílé, landras, durok). Setkala jsem se totiž s názorem, že sele by ve třech měsících věku mělo vážit 90 kilo a to se mi zdá být opravdu přehnané.. Moc děkuji za Váš čas a přeji pěkný den.

Re: Hmotnost selat v závislosti na věku

Standa,25. 3. 2016 15:28

Hezký den Jano,
s výpočty kolik má sele vážit apod.je to trochu složité, ale zkusím to tu rozepsat. Průměrná hmotnost selete by měla při narození být nad 1,5 kg s tím, že za cca 28 dní (podle Vyhlášky č. 208/2004 Sb. se nesmí selata od prasnice dříve odstavovat), již toto sele váží 6,5 kg. Poté co se selata odstaví od prasnice jdou do předvýkrmu, který trvá dle nastavení managementu chovu 47 - 50 dní. Sele tedy ve věku 75 dní váží okolo 31 kg (přírůstek 0,52 kg/den). Poté jdou běhouni do výkrmu, kdy do porážkové hmotnosti cca 113 kg narostou za dalších 97 dní. Tedy od narození do porážky to trvá 5,7 měsíce (28 dní od narození do odstavu + 47 dní předvýkrm + 96 dní výkrm = 170 dní).
Ve stáří cca 90 dní by měl běhoun vážit okolo 40 až 44 kg. Oněch 90 kg lze očekávat za další dva měsíce, tedy ve věku cca 140 až 150 dní.
Zdravím Standa

Re: Re: Hmotnost selat v závislosti na věku

Jana,7. 4. 2016 14:02

Moc děkuji za odpověď, zkoušela jsem to počítat podobně (někde jsem našla, že prasátko přibírá cca 1% své hmotnosti denně). Mě to bylo hned divné, aby tříměsíční sele vážilo skoro metrák :-) Ale holt někteří chovatelé si asi rádi přidávají, podobně jako rybáři :-)
Ještě se zeptám, ať nezakládám nový dotaz, v případě doplnění krmné dávky o mláto (sušené), kolik je ho možné dát? (stačí orientačně v %). Děkuji a přeji pěkný den.

Nadýmání kůzlat, odmítání Mikrop ovis

Petra,19. 3. 2016 13:51

Dobrý den, dostala se ke mně teď už 14 denní kůzlata, doposud jsme vše zvládali, ale nyní mi jedna nechce žrát(Mikrop Ovis), ráno byla nadmutá, snažila jsem se jí prohmatávat bříško,aby se zbavila větrů a vyšlo to, ale od rána se napila tak 100ml, max. Prosím o radu. Předem děkuji. Petra

Re: Nadýmání kůzlat, odmítání Mikrop ovis

Standa,25. 3. 2016 16:04

Pěkný den, Petro,

informací v textu je pro mne až příliš málo. Pokud jde o nadmutí, pak je potřeba vědět, jestli kůzle normálně kálelo, nebo jestli mělo průjem či zácpu apod. Může jít o trávicí problém jednoduchý - dietetický problém vyvolaný mléčnou krmnou směsí (vhodnější je 3 týdny krmit kozím nativním mlékem či kravským), poté přejít na mléčnou krmnou směs. Dieteticky se dá podávat čaj (např.heřmánek, fenykl, trocha kmínu - dětský čaj mírně oslazený glukopurem).
Dobré by bylo, pokud by se na kůzle podíval veterinář, který umí posoudit objektivně stav kůzlete na místě - vylučovací metoda (zažívací problém jednoduché příčiny, bakteriální infekt apod. ). Podle toho také zvolí přístup a léčbu. Více Vám bohužel neumím poradit. Vhodnější je pro mne, pokud chovatel zavolá (případně prozvoní) a po telefonu se mohu zeptat na podstatně více důležitých informací. Držím pěsti. Standa