Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odpad při domácí porážce

vladimír,16. 3. 2014 10:13

dobrý den. máme s kamarády velký spor o tom,kolik procent je rozdíl mezi živou váhou prasete a vyvrženým ,očistěným a droby. nevíte někdo kolik to je?

Re: odpad při domácí porážce

Standa,17. 3. 2014 15:50

Pěkný den, Vladimíre,

ptáte se na tzv. jatečnou výtěžnost, která se u prasat pohybuje mezi 75 až 84 %. Jde o hmotnost dvou půlek s hlavou bez mozku a míchy, včetně kruponu a kruponového sádla s ledvinovým sádlem (plstí), bez ledvin a ostatních orgánů dutiny hrudní, břišní a pánevní, vyňatých i s přirostlým tukem. Jde o poměr mezi toto hmotností a tzv. čistou živou hmotností (hmotnost živého prasete se srážkou na narkmenost - 3 až 5 %, nebo přirážkou na lačnost).
Zdravím Standa

Re: Re: odpad při domácí porážce

vladimír,18. 3. 2014 21:00

díky,tak jsem vyhrál sázku

Re: odpad při domácí porážce

Prajzler Oldřich,31. 1. 2016 16:54

Kolik odpadu připadá po zpracování domácího prasete

ovce a jehně

Jarka,30. 1. 2016 13:00

26.1.2016 se narodilo jehně,zatím je v pořádku,kdy ho můžu pustit na pastvu?

jehnicky

BARBORA,28. 1. 2016 11:36

dobry den chtela bych se zeptat stolice u jehnat vcera se nam narodil prirustek prvni den byla stolice cerna a kasovita a dnes svetle hneda.tak se ji snazime otirat.

Re: jehnicky

Miloš,28. 1. 2016 11:48

to je normalní a zbarví se to do žluta než se vyčistí ty moje to mají to same , ovca by je měla sama očistit ale mužete jim to utřít hezký den.

Re: jehnicky

Standa,29. 1. 2016 12:45

Hezký den, Báro,

prvni stolice u mláďat je tzv. střevní smolkou - mekonium. To co popisujete je dle mého soudu ona střevní smolka (zbytky plodových vod, lanuga, zbytků žlučových barviv apod.). Ven se dostává po narození, kdy mládě přijme mlezivo, které má vyšší obsah hořčíku, což má za následek projímavý účinek.
Mějte pěkný den. Standa

Nechce zabřeznout

Martina,27. 1. 2016 17:29

Dobrý den, naše pětiletá kráva , nechce zabřeznout , dvakrát telila a vše proběhlo dobře. zabřezla vždy napoprvé. Po posledním teleti se to, ale nedaří. Insemínátorovi se pokaždé zdála připravená, byl tu už třikrát a zase nic. Telila v září. Je to červená straka. Děkuji předem za radu.

Re: Nechce zabřeznout

Standa,29. 1. 2016 12:42

Pěkný den, Martino,

postup co s krávou dále může stanovit jen inseminační technik nebo veterinární lékař. Asi bude na snadě nechat krávě udělat ultrasonografii, aby se podíval, jak vypadají vaječníky, zda-li zde nejsou cysty apod. Důvodů, proč kráva nezabřezává může být více (kvalita semene, zacházení s ním před inseminací, hormonální disbalance krávy apod.)
Také by se měla posoudit kondice krávy (BCS) a případně upravit i krmnou dávku. viz toto schéma http://www.delavalczech.cz/O-DeLaval/DeLaval-Newsroom/?nid=127965

Zdravím Standa

kojící ovce

Miloš,27. 1. 2016 10:43

chtěl bych se zeptat čím krmit ovci včera se ji narodily 3 jehnata dávám seno trochu ovsa a samozřejmně čistou vodu ,kam. sůl a liz. mužu přidavat šupy z brambor posypané šrotem ,nebo tvrdé pečivo je to plemeno suffolk děkuji.

Re: kojící ovce

Standa,29. 1. 2016 12:37

Hezký den, Miloši,

pokud má ovce trojčata, pak bych určitě doporučil zvýšit postupně dávku jádra z dávky trochu na trochu více.. Ovce bude potřebovat mít dostatek živin k tomu, aby dokázala produkovat adekvátní množství mléka pro jehňata. Dobré je posoudit výživný stav ovce pohmatem. Rukou udělejte pohmat hřbetu, kříže, žeber.. tyto by neměly být lehce nahmatatelné, ale ovce by na sobě měla mít dostatečné krytí. viz http://duval.ifas.ufl.edu/goats-sheep/sheep-nutrition.shtml (BCS 3je optimum).
Určitě můžete ovci pomocí trochu s laktací, pokud jí bude zkrmovat jablka, řepu, mrkev (zpočátku malé dávky, poté cca 0,5 kg/den). Krmit čerstvá, krájené nebo krouhaná.
Rohlík lze zkrmovat tvrdý, ale opět, začínat v malých dávkách. Vhodnější než rohlík je zvýšení krmné dávky jádra...

Tedy, udělejte kontrolu kondice (BCS), poté pozvolně zvyště dávku jádra a můžete pozvolně začít krmit i krmiva, která podporují produkci mléka u samic (mrkev, jablko, řepu).
U jehňat pak bude vhodné dotovat injekčně selen (prevence svalové dystrofie u jehňat).

Zdravím Standa

Krev ve vemínku

Ruth Buřičová,24. 1. 2016 14:44

Dobrý den,ovce po porodu má v jednom vemínku krev,nevím co s tím,ještě jsem se s tím nesetkala a proto nevím co s tím mám dělat.Děkuji

Re: Krev ve vemínku

Standa,29. 1. 2016 12:29

Pěkný den, Ruth,

otázkou je jak velké množství krve se nachází v mléce. Někdy je možné, že díky sání či dojení a nevhodné technice dojení, dochází k popraskání cévek ve vemeni. Pokud je ale množství krve ve vemeni větší, určitě bych odebral vzorek a poslal jej do veterinární laboratoře na bakteriologický rozbor, zda-li nejde o zánět způsobený batkeriální infekcí - to by byl podklad pro veterináře pro rozhodnutí o dalším postupu (aplikace např. selenu a vitamínů, zahájení léčby mastitidy apod.).
Já osobně bych ihned bych výživu, tak aby byla komplexní (neplesnivé objemné krmivo - seno, sláma + přídavek jádra a minerálně vitamínové doplňky pro ovce).
Situaci by bylo vhodné určitě prokonzultovat s veterinářem. Ten na místě uvidí více věcí a bude moci rozhodnout.
Držím pěsti. Standa

Ovečky

Bozena,15. 1. 2016 8:19

Zdravím chci se zeptat v Listopade 2015 narodili od 3 ovci, 3 ovečky a 1 beranek a ted v lednu mi začali všichni kulhat jak staré tak i male přitom máji pazhnet čísti.Uztajení jsou ve stodole kdykoli mužou jít na louku.děkuji předem s pozdravem božena

Re: Ovečky

Standa,18. 1. 2016 9:15

Pěkný den, Boženko,

pokud začínauí ovce kulhat, pak je potřeba se podívat znovu a profesionálníma očima na stav paznehtů. Zálěží, jestli ovce kulhají na přední končetiny nebo na zadní či kombinace obou. Mohlo by se jednat např. o nakažlivé kulhání. Zcela jistě by se měl na zvířata podívat veterinář, udělat korekci a vyšetření a navrhnout léčbu, případně koupele paznehtů (modrá skalice, jiné přípravky ke koupelím, formaldehyd apod.). Součástí by pak měla být asanace ustájení. U pastvy je potřeba také dělat každoročně její úpravu (posekání, hnojení, případně ošetření vápencem dle půdních poměrů apod.). Nikdy nemějte ovce celoročně na pastvině. I ta potřebuje čas na regeneraci porostu a sanaci UV zářením, mrazem apod.
Jednejte prosím co nejrychleji! Zdravím Standa

Krmivo

Jiří,16. 1. 2016 21:17

Dobrý den mám deset býků a nemohu dělat kukuřici. A chtěl bych letos zasít nějakou směsku luskovinu s obilím,ale nevím jestli to není spíše vhodné pro dojné krávy ? A nebo mám zasít něco jiného ?

Re: Krmivo

Standa,18. 1. 2016 9:10

Pěkný den, Jirko,

pokud chováte býky, a to v počtu 10 zvířat, pak bych už doporučil se zcela jistě obrátit na výživářského specialistu, který se Vám podívá kompletně na Váš systém krmení a doporučí další postup (co krmíte, jak krmíte, jakou máte produkci krmiv v průběhu roku, jak doplňujete minerálie a vitamíny, jaký je podíl jadrných krmiv a složení směsi apod.). Luskoobilné směsky nejsou jen pro krávy v laktaci.

aktinomykoza

Jana,14. 1. 2016 20:26

U krávy nám veterinář diagnostikoval aktinomykozu čelisti. Doporučil vyřadit z chovu, že léčba není možná? Myslíte,že je šance na vyléčení? děkuji Jana P.

Re: aktinomykoza

Standa,18. 1. 2016 9:07

Pěkný den, Jano,

aktinomykóza je problém, který může, ale i nemusí být úspěšně léčen. Záleží, jak velké ložisko je, jestli se dotýká i slinné žlázy, jestli je uzavřené nebo došlo k prasknutí ložiska apod. Léčit se dá chirurgickým otevřením s drénováním a aplikací antibiotik. Zálěží, ale jestli je progNóza příznivá či nikoliv. To nikdo od stolu počítače nedokáže říci. Protože jde o problematiku veterinární, doporučil bych Vám se obrátit na Dr. Šlosárkovou s prosbou o konzultaci, a to na email slosarkova@vri.cz.
Mějte se pěkně a držím pěsti. Standa