Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: pupecni kyla

Pěkný den, Lucko,

nákup zvířete do výkrmu nebo na chov s kýlou je z mého pohledu hazard, protože nevíte co se může přihodit (perforace, uskřinutí kýly s následným úhynem zvířete). Odhadnout cokoliv z mého hlediska nelze. Ani šanci, že dojde ke zlepšení a vrácení se kýly zpět.
Nejsem příznivcem chovu zvířat s touto vadou, která pro ně může končit fatálně.
ZDravím Standa

Martina - Prasklý roh

Dobrý den, prosím o radu, co dělat s prasklým rohem u kozy? Prasklina je podélná, cca 10 cm dlouhá. Většinou suchá, ale občas koza rohama drhne o zeď v chlívku a to pak vyteče i pár kapek krve. Děkuji.

Standa - Re: Prasklý roh

Pěkný den, Martino,

posouzení kvality rohoviny bych nechal na veterináří, který by měl rozhodnout v jakém stavu roh je a jestli je nutné přistoupit k jeho ošetření (částečné, úplné odstranění). Také by bylo dobré zhodnotit krmení, protože by mělo být vyváženo i po stránce minerální a vitamínové. Měkká rohovina mj. může být důsledkem deficitu některých živin v krmné dávce (aminokyselin), nebo nedostatkem minerálů (např. síra aj.).
Zdravím Standa

Martina - Re: Re: Prasklý roh

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Bohužel jsme se nepochopili. Rohovina je v pořádku, žádné měknutí nenastává. Koza drhne rohy o zeď(zřejmě z nudy) čímž dochází k zeslabení stěny rohu a následnému (asi) vysychání a pak se objevila již zmíněná cca 10-ti cm podélná prasklina, se suchými okraji, ze které při dalším drhnutí vyteče občas trochu krve. Krmení je snad v pořádku. Krmíme domácím, dobře usušeným senem, 2x denně čerstvě našrotovanou směsí ječmene a ovsa, kterou vždy doplňujeme lžičkou vitamínů a minerálů zn. Mikros pro kozy a solný liz mají k dispozici neustále. Každý den jsou na odpoledne na pastvě. Ještě jednou moc děkuji a kdyby Vás napadlo jak roh ošetřit byla bych moc ráda. Přeji rychlé zotavení a krásné letní dny. Martina

Standa - Re: Re: Re: Prasklý roh

Zdravím Martino,

co se týče výživy, asi může být vše v pořádku, Možná bych se podíval do mezirožního valu, jestli tam není nějaký zdravotní problém (onemocnění kůže - mykózy, všenky apod.), což by nutilo kozu k "drbání se". Naše babička prasklé rohy občas mazala sádlem, nebo se používal dehtový přípravek (pokud tam byla mykóza). Výživa hraje v případě kvalitní rohoviny velmi podstatnou roli (aminokyseliny, síra). Možná bych vyzkoušel výměnu minerálního doplňku na zkoušku, jestli se situace nezlepší. V úvahu připadá také možnost udělání seškrabů z rohu, jestli tam skutečně není problém v nějaké mykóze.
Asi by to byl odborný dotaz na veterináře, můžete zkusit napsat dr. Fleischerovi z VFU v Brně, který se chorobám přežvýkavců věnuje profesionálně(fleischerp@vfu.cz).
Zdravím a přeji jen vše dobré. Standa

Katka - zácpa u telete

Dobrý den,,prosím o radu,,co dát teleti cca 14-21 dní staré,aby se mohlo vyprázdnit,,,

Standa - Re: zácpa u telete

Pěkný den, Katko,

pokud je u telete zácpa, musí ho prohlédnout veterinář, jestli jde o zácpu, nebo je tam podezření na závažnější onemocnění (ucpání střeva, obturace). Jednou z možností doporučení vašeho veterináře může být masáž střeva, klizma nebo podání přípravků k podpoře peristaltiky. Vše je ale volba buˇ%d a nebo, protože nevíme co se ve střevě skutečně děje a některé prkatiky mohou teleti způsit utrpení až smrt. Jakákoliv léčba je proto a jedině na veterináři! Na něj se musíte obráti a on s váma probere i výživu (krmné plány, dávky a posoudí zdravotní stav telete - odmítání nápojů, zvětšování objemu břicha, šelesty břicha, posouzení výkalů pokud jsou apod.).
Držím pěsti Standa

Ester - Velkochov

Má člověk normálně přístup do velkochovu nebo na nějakou větší farmu ?

Standa - Re: Velkochov

Pěkný den, Ester,

pokud se domluvíte s chovatelem, který vlastní farmu, pak tuto můžete navštívit. Je to vždy o domluvě.Zdravím Standa

Ondřej - Voda na pastvě přes zimu

Dobrý den,
Chtěl bych poradit ohledně napájení dobytka na pastvě přes zimu.
Studna na pastvě je ale potřeboval bych poradit jestli je nejaka napajecka nebo cerpadlo co vydrží i mrazy.
Elektrina zde neni.
Dekuji za odpoved

Standa - Re: Voda na pastvě přes zimu

Pěkný den, Ondřeji,

napájení skotu v mrazových dnech je problém nejen pro pastviny, ale i pro skot ustájený ve stájích. Stáje mají výhodu právě oné elektřiny a napojení topných kabelů, které zajistí temperaci vody.
Nevím, jak by se daly použít náhradní zdroje, aby toto fungovalo. Jedinou možností je denní čerpání vody do plastových žlabů. Na trhu jsou produkty - napajedla s tlustou izolační stěnou napajedla,ale to neřeší sutiaci čerpání vody ze studně. Je to dobré téma na technické řešení stavu. Naše babička dávala do vody trochu kamenné soli, ale nemyslím si, že je to dobrá cesta s ohledem na celkový koncept výživy skotu.
Zdravím Standa

Eva - Kúzle

Dobrý den ,máme malého kozlíka ,podáváme selen ,ale přesto má potíže s předníma nohama.Pajdá a špatně chodí,klouby nemá zapálené ani známky otoku .Jinak je v pořádku ,žere normálně. Mohu nějak pomoci,třeba mazání nebo zábaly ?děkuji za odpověd Eva

Standa - Re: Kúzle

Pěkný den, Evo,

u kozlíka je potřeba vědět, jestli jde o problém se kterým se narodil, nebo zda-li došlo k změně postavení předních končetin v průběhu odchovu.
Příčin může být asi více a samotný selen nic moc řešit nebude, pokud by nešlo o svalovou dystrofii. Mohlo by jít např, o vrozenou kontrakturu končetin, kdy dojde ke zkrácaní ohybačů. Tady je nutno mít součinnost s veterinářem, který by posoudil stupeň. Obecně se to dá u lehkých až středních kontraktur řešit "chovatelskou rehabilitací" - pomoc při postavení se na končetinách, masáže končetin apod. U těžkých případů je pak nutné přistoupit buď k vyzkoušení dlah nebo k chirurgickému ošetření veterinářem (přetětí zkrácených šlach). Toto je ale parketa pouze pro veterinární lékaře. Konzultace s nima je nezbytná!
ZDravím Standa

Bártová Zuzana - náplň práce zootechnika

Dobrý den,
jsem vyučená chovatelka a jezdkyně koní v Kladrubech n.L. a mám možnost přijmout práci zootechničky v ZD. Mám bohaté zkušenost s chovem a prací s hospodářskými zvířaty.
Děkuji za informaci.

Standa - Re: náplň práce zootechnika

Pěkný den, Zuzano,

pokud hledáte práci, pak je potřeba se podívat na pracovní weby. zootechnici jsou nedostatkové zboží, protože kvalita mnoha absolventů různých škol je velmi nízká.
Pracovní náplň vždy určuje příslušný podnik, a to s ohledem na kategorii/kategorie zvířat, která budou ve vaší péči.
Přeji jen vše dobré. Standa

Soňa Z. - Kůzlata

Dobrý večer,
dnes jsme si přivezli kůzlata stará 2,5 měssíců, jsou dvě, kozičky. Kolik by měla být jejich krmná dávka na den,abychom je nepřekrmili a kdy začít s odčervením a očkováním. Moc děkuji :-)

Standa - Re: Kůzlata

Pěkný den, Soňo,

nevím na jakouo kirmnou dávku se mne ptáte, jestli jde o mléčnou krmnou směs - tedy mléčnou náhražku nebo nemléčná krmiva. U nemléčných krmiv je vhodné si pořídit tzv. kompletní krmnou směs pro jehňata a kůzlata, která v sobě obsahuje celou řadu rosltinných komponent. Pokud nepůjdete touto cestou, tak se dává jadrné krmivo, velmi často mačkaný oves a je potřeba ještě zajistit seno a také minerálně-vitamínové doplňky. U kůzlat by měl veteirnář aplikovat selen, jako prevenci svalové dystrofie a s vakcinací a odčervením vám také poradí. Jsem zastáncem toho, že nedjříve se vyšetřují výkaly zvířat na prazitologii a poté se odčervuje. Odčervení tzv. naslepo vede k mnoha problémům a ke zbytečně vynaloženým finančním prostředkům - odčervujete, aniž víte jaké parazity zvířata mají. Vhodnější je pro mne telefonická konzultace. Stačí prozvonit.
ZDravím Standa Staněk

Magda - Odebírání biologického vzorku

Dobrý den,
mam vystudovaný obor vet. zootechnik (43-41-M/01 Veterinářství), kde se uvádí, že moje dosažená odborná kompetence zahrnuje i odběry bilogických vzorků a jejich dílčí vyšetření. Biologický vzorek chápu i krev. A mě by zajímalo, jestli můžu s klidným svědomím odebírat třeba krve od telat a stanovit si kontrolně hladinu imunoglobulinů aniž bych musela volat veterináře.
Děkuju za odpověď.

Standa - Re: Odebírání biologického vzorku

Pěkný den, Magdo,

určitě by stálo za to se poradit s příslušným veterinárním lékařem a současně i se podívat na veterinární zákrok (166/1999 Sb. v aktuálním znění), ale myslím si, že odběr krve je ve Vašem případě způsobilý úkon. Registraci soukrmoých veterinárních techniků dělá příslušná Krajská veterinární správa. Tam vám dají potřebné informace.
Z mé zkušenosti vím, že veterinární technici odebírají krve u telat často a myslím, že je to i cílem studia tohoto oboru.
Zdravím Standa

Miloš - Chov Čestru bez produkce mléka

Dobrý den, jsem začínající chovatel a chtěl bych se zeptat na několik věcí.
Chovám tři jalovičky ČS celoročně ve volném výběhu bez omezení pohybu. Mají pouze přístřešek pro odpočinek na suché slámě. Nyní se blíží čas připouštění, tak že v případě uspěšné inseminace se budou telata rodit v zimě. Chtěl bych aby jalovice odrodila venku a následně se o tele starala. Mléko by na první laktaci odcucávalo pouze tele do doby odstavu(cca v půl roce věku telete)s občasným oddojení pár litrů pro vlastní potřebu. Poté bych kravku zasušil. Po druhém otelení bych chtěl již kravku dojit trvale. Je možný tento způsob chovu?(porod v zimě venku) Nemohou přijít nějaké zdravotní komplikace?(zánět vemene) Bude možné kravku dojit při druhé laktaci trvale? Děkuji Miloš