Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jana - Bulka na vemínku

Dobrý den, mé kozence se najednou spustilo mléko, jeden struk je o něco větší než ten druhý a na tom většímm je tvrdá malá bulka asi velikosti hrášku. Z toho menšího teče trochu jakoby voda. Ted ji oddojujeme. Koza kůzlatka nečeká. Moc děkuju za odpověd.

Standa - Re: Bulka na vemínku

Pěkný den, Jano,
vašemu dotazu ne příliš dobře rozumím. Nevím o jakou kozu jde (stáří, kdy měla naposledy kůzlata apod.). Samospouštění mléka je divné a buď jde o hormonální změnu vyvolanou nějakým podnětem, nebo může být v mléčné žláze zánět apod. Těžko soudit. Zavolejte a můžeme to probrat (případně mohu zavolat já vám, pokud mi napíšete sms): Zdravím Standa

bořek - ucpávání vemena

při dojení kozy se mi v jednom struku ucpe kanálek na dojení. Nahmatal jsem tam nějaké zrnko velikosti asi rýže. Nejde to vytlačit a při dojení dochází k ucpávání. Mléko nemrdí, nejedná se o zánět. Má s tímto nějaké zkušenosti. jak se toho zbavit. děkuji

Standa - Re: ucpávání vemena

Pěkný den, Bořku,

popisujete element ve struku, který může být různého původu. Dost často zálěží na technice dojení, která může v případě špatné techniky dojení vyústit v traumatizaci a tvoření tzv. překážek. Může jít ale již o vrozenou vadu. To co popisujete bych odhadnul na stenózu strukového kanálku, kdy ve strukovém kanálku bude vazivová tkáň nebo polyp. Obecně se toto hodně špatně řeší, protože ani používání kanyl (pomáhají průchodu mléka strukovým kanálkem) na dojení nepomáhá a může situaci zhrošit. Spíše by mne zajímalo jak dojíte. Klidně mi zavolejte a situaci můžeme probrat. Po webu se cokoliv špatně radí a nemohu se ptát na řadu věcí, abych si poskládal mozaiku. Zdravím Standa

Anna Z. - Hniloba kopyt u ovcí

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je hniloba kopyt u ovcí přenosná i na skot a koně? Děkuji za odpověď.

Standa - Re: Hniloba kopyt u ovcí

Pěkný den, pokud půjde o původce nakažlivé hniloby paznehtů, tak tam je často ůvodce Dichelobacter nodosus, který u skotu může být jedním z původců např. interdigitální dermatitidy. Podle studie Knappa-Poindeckera a kol. 2014 je prokázán možný tzv. křížový přenos mezi ovcí a skotem. Tedy ano, je potřeba se věnovat péči o paznehty u obou druhů HZ (ošetřování, koupele, léčba). Zdravím Standa

Ester - Chov slepic

Dobrý den, je v každém vejci zárodek kuřete ? Musí být slepice oplodněná, aby snášela vejce ? A jak je to v Čr s chovem slepic ? Jsou slepice chovány v bateriových klecích ? A když slepice přestanou snášet vejce nebo se sníží jejich produkce, tak budou zabité ?

Standa - Re: Chov slepic

Zdravím Ester,

pokud hledáte informace, pak je dobré si pořídit třeba knihu věnovanou chovu drůbeže a tyto informace si přečíst komplexně. K vašim dotazům
a) je v každém vejci zárodek kuřete - doporučuji knihy o biologii, protože zárodek kuřete není nikdy ve vejcích neoplozených (aby se narodilo mládě, musí k tomu být vajíčko matky a spermie otce)
b) musí být slepice oplodněná, aby snášela vejce - NE v chovech s produkcí konzumních vajec nejsou společně chovány slepice a kohouti,
c) A jak je to v Čr s chovem slepic - doporučuji výhledové a situační zprávy o drůbeži, které jsou mnohostránkové a k dostání na webu Ministerstva zemědělství, případně nalezenete informace na stránkách Českomoravské důrbežářské unie, o.s.
d)Jsou slepice chovány v bateriových klecích - klecové chovy jsou u nás i ve světe používány,
e) A když slepice přestanou snášet vejce nebo se sníží jejich produkce, tak budou zabité - snáška, ale i další důvody (zdravotní apod.) jsou důvodem k brakování - vyřazení zvířete z chovu. Hospodářská zvířata nezabíjíme, ale porážíme. Zabíjí se pouze lidé navzájem. Neplést tyto pojmy.
Zdravím Standa

lucka - pupecni kyla

Dobry den koupili sme si prasatko svinku a ma pipecni kylu velkou chci se zeptat jesli je mozne ji odstranit nebo muze sni byt a do kolika kilo asi priblizne viroste ,děkuji za radu bila lucie

Standa - Re: pupecni kyla

Pěkný den, Lucko,

nákup zvířete do výkrmu nebo na chov s kýlou je z mého pohledu hazard, protože nevíte co se může přihodit (perforace, uskřinutí kýly s následným úhynem zvířete). Odhadnout cokoliv z mého hlediska nelze. Ani šanci, že dojde ke zlepšení a vrácení se kýly zpět.
Nejsem příznivcem chovu zvířat s touto vadou, která pro ně může končit fatálně.
ZDravím Standa

Martina - Prasklý roh

Dobrý den, prosím o radu, co dělat s prasklým rohem u kozy? Prasklina je podélná, cca 10 cm dlouhá. Většinou suchá, ale občas koza rohama drhne o zeď v chlívku a to pak vyteče i pár kapek krve. Děkuji.

Standa - Re: Prasklý roh

Pěkný den, Martino,

posouzení kvality rohoviny bych nechal na veterináří, který by měl rozhodnout v jakém stavu roh je a jestli je nutné přistoupit k jeho ošetření (částečné, úplné odstranění). Také by bylo dobré zhodnotit krmení, protože by mělo být vyváženo i po stránce minerální a vitamínové. Měkká rohovina mj. může být důsledkem deficitu některých živin v krmné dávce (aminokyselin), nebo nedostatkem minerálů (např. síra aj.).
Zdravím Standa

Martina - Re: Re: Prasklý roh

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Bohužel jsme se nepochopili. Rohovina je v pořádku, žádné měknutí nenastává. Koza drhne rohy o zeď(zřejmě z nudy) čímž dochází k zeslabení stěny rohu a následnému (asi) vysychání a pak se objevila již zmíněná cca 10-ti cm podélná prasklina, se suchými okraji, ze které při dalším drhnutí vyteče občas trochu krve. Krmení je snad v pořádku. Krmíme domácím, dobře usušeným senem, 2x denně čerstvě našrotovanou směsí ječmene a ovsa, kterou vždy doplňujeme lžičkou vitamínů a minerálů zn. Mikros pro kozy a solný liz mají k dispozici neustále. Každý den jsou na odpoledne na pastvě. Ještě jednou moc děkuji a kdyby Vás napadlo jak roh ošetřit byla bych moc ráda. Přeji rychlé zotavení a krásné letní dny. Martina

Standa - Re: Re: Re: Prasklý roh

Zdravím Martino,

co se týče výživy, asi může být vše v pořádku, Možná bych se podíval do mezirožního valu, jestli tam není nějaký zdravotní problém (onemocnění kůže - mykózy, všenky apod.), což by nutilo kozu k "drbání se". Naše babička prasklé rohy občas mazala sádlem, nebo se používal dehtový přípravek (pokud tam byla mykóza). Výživa hraje v případě kvalitní rohoviny velmi podstatnou roli (aminokyseliny, síra). Možná bych vyzkoušel výměnu minerálního doplňku na zkoušku, jestli se situace nezlepší. V úvahu připadá také možnost udělání seškrabů z rohu, jestli tam skutečně není problém v nějaké mykóze.
Asi by to byl odborný dotaz na veterináře, můžete zkusit napsat dr. Fleischerovi z VFU v Brně, který se chorobám přežvýkavců věnuje profesionálně(fleischerp@vfu.cz).
Zdravím a přeji jen vše dobré. Standa

Katka - zácpa u telete

Dobrý den,,prosím o radu,,co dát teleti cca 14-21 dní staré,aby se mohlo vyprázdnit,,,

Standa - Re: zácpa u telete

Pěkný den, Katko,

pokud je u telete zácpa, musí ho prohlédnout veterinář, jestli jde o zácpu, nebo je tam podezření na závažnější onemocnění (ucpání střeva, obturace). Jednou z možností doporučení vašeho veterináře může být masáž střeva, klizma nebo podání přípravků k podpoře peristaltiky. Vše je ale volba buˇ%d a nebo, protože nevíme co se ve střevě skutečně děje a některé prkatiky mohou teleti způsit utrpení až smrt. Jakákoliv léčba je proto a jedině na veterináři! Na něj se musíte obráti a on s váma probere i výživu (krmné plány, dávky a posoudí zdravotní stav telete - odmítání nápojů, zvětšování objemu břicha, šelesty břicha, posouzení výkalů pokud jsou apod.).
Držím pěsti Standa

Ester - Velkochov

Má člověk normálně přístup do velkochovu nebo na nějakou větší farmu ?

Standa - Re: Velkochov

Pěkný den, Ester,

pokud se domluvíte s chovatelem, který vlastní farmu, pak tuto můžete navštívit. Je to vždy o domluvě.Zdravím Standa

Ondřej - Voda na pastvě přes zimu

Dobrý den,
Chtěl bych poradit ohledně napájení dobytka na pastvě přes zimu.
Studna na pastvě je ale potřeboval bych poradit jestli je nejaka napajecka nebo cerpadlo co vydrží i mrazy.
Elektrina zde neni.
Dekuji za odpoved

Standa - Re: Voda na pastvě přes zimu

Pěkný den, Ondřeji,

napájení skotu v mrazových dnech je problém nejen pro pastviny, ale i pro skot ustájený ve stájích. Stáje mají výhodu právě oné elektřiny a napojení topných kabelů, které zajistí temperaci vody.
Nevím, jak by se daly použít náhradní zdroje, aby toto fungovalo. Jedinou možností je denní čerpání vody do plastových žlabů. Na trhu jsou produkty - napajedla s tlustou izolační stěnou napajedla,ale to neřeší sutiaci čerpání vody ze studně. Je to dobré téma na technické řešení stavu. Naše babička dávala do vody trochu kamenné soli, ale nemyslím si, že je to dobrá cesta s ohledem na celkový koncept výživy skotu.
Zdravím Standa