Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jehne nepije

Jarek ,15. 4. 2016 18:11

Jehne ztratilo po jednom mesici saci reflex , ponevac ovce ho odstavila ( JEHNE MA DVA MESICE ) . Jehne drobounke a ma slabe nozicki jelikoz klopita . Jak mam teda pokracovat aby bylo vitalnejsi ??
Dekuji

Re: jehně

jarda,18. 4. 2016 20:30

4leté ovci se každým roce narodí tři jehnata. Zezačátku pily všechny jehnata sic nevím.Pokud byli ve chlévě tak pily všechny ale na pastvě se stalo žejej)odstrkovaliatak se stalo že malé stratilo sací reflex skoušíme jej přikrmovat plnotučným mlékem ale je pořád slabé.Jinak má rádo spíš seno i když si uždibne i trávy(sena mám dost) dík jarda

Re: Jehne nepije

Standa,26. 4. 2016 10:28

Pěkný den, Jarku,

sací reflex a jeho ztráta se někdy mohou stát jako následek nevhodné výživy jak ovce, tak samotného jehněte. Je potřeba, aby veterinární lékař posoudil jeho zdravotní stav a rozhodl, zda-li je jehně životaschopné. Pokud u ovce došlo ke ztrátě mléka, tak je potřeba jí nechat také vyšetřit. Ztráta mléka může souviset s:
a) nedokonalým zčištěním ovce po porodu - záněty dělohy, zánětlivé změny v těle (zánět vemene) - nutná kontrola veterinářem,
b) neadekvátní výživou - krmná dávka v mnoha chovech je zcela nedostačující. chovatel se musí řídit tělesnou kondicí ovcí, tj. přes vlnu udělat pohmatem vyšetření beder, žeber apod. - nikdy nesmí být cítit žebra a obratle.. v tomto případě je ovce velmi silně podvyživená. Chovatel by měl pamatovat, že ovce by měly mít vyváženou krmnou dávkou - základem je seno, k tomu by měl být přídavek jadrného krmiva, nejlépe kompletní krmnou směsí, případně mačkaným ovsem.... nutností je zabezpečit i adekvátní minerální výživu (minerální lizy, sypké směsi - nutrivit, roboran pro ovce a kozy apod.).... V žádném případě nelze mluvit v období březen a duben o pastvě. Kvalita pastevních porostů je ještě nyní ne příliš dobrá.
U jehněte se obvykle od cca 14 dní preventivně aplikují veterinární přípravky s obsahem selenu a vit. E - prevence svalové dystrofie a dalších onemocnění, které s karencí souvisí. Jehněti může po zvážení veterinář aplikovat i jiné přípravky s obsahem vitamínů či minerálů.
Pokud jehně již nesaje od ovce, pak mělo dojít k přechodu na umělou výživu - mléčná krmná směs, ovčí, kozí či kravské mléko (délka mléčné výživy by měla být min. 8 týdnů). Mimo příjem sena by mělo jehně dostávat i jadrnou krmnou směs nebo alespoň mačkaný oves.
Držím pěsti. Standa

Jehně kýla

Roman,13. 4. 2016 23:00

Dá se operovat kýla u týdenního jehněte? Kýla se velmi rychle zvětšuje. Někde jsem vyčetl použít homeopatika nux vomicu CH30. Pomáhá to, máte s tím zkušenosti. Uvítám jakoukoliv radu. Děkuji Roman

Re: Jehně kýla

Standa,26. 4. 2016 10:14

Pěkný den, Romane,
kýlu u jehněte by jistě dokázal operovat veterinární lékař, ale otázkou je, jaká je perspektiva ono jehněte. Tato problematika je zcela na veterinárním lékaři, aby posoudil možnosti. Z mého pohledu, ač se to může zdát kruté, je vhodnější po poradě s veterinářem zvážit případné utracení či odporažení jehněte. Kýly s sebou mohou přinášet mnoho komplikací (uskřinutí střeva a jeho odumírání, vysoká bolestivost apod.). Pokud by se kýly vyskytovaly u více jehňat, pak je na snadě přemýšlet nad tím, jestli nejde o genetickou vadu (výměna plemeníka ve stádě, nepříbuzenská plemenitba apod.). Držím pěsti a co nejdříve kontaktujte veterinárního lékaře! Kýla může být život ohrožující!
Zdravím Standa

Hmotnost selat v závislosti na věku

Jana,2. 3. 2016 19:37

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, zda existuje nějaká orientační tabulka, jakou hmotnost by přibližně měla mít selata v určitém věku (např. kolik by měla průměrně vážit ve třech měsících, v pěti atd..) Všude jsou pouze průměrné přírůstky (g/den), nikoli však přímo váha/věk. Vím, že se to nedá klasifikovat přesně, protože bude jistě záležet na plemeni, výživě.. Ale alespoň nějaké přibližné "vodítko".. (jedná se mi o "klasická" prasata jako je bílé, landras, durok). Setkala jsem se totiž s názorem, že sele by ve třech měsících věku mělo vážit 90 kilo a to se mi zdá být opravdu přehnané.. Moc děkuji za Váš čas a přeji pěkný den.

Re: Hmotnost selat v závislosti na věku

Standa,25. 3. 2016 15:28

Hezký den Jano,
s výpočty kolik má sele vážit apod.je to trochu složité, ale zkusím to tu rozepsat. Průměrná hmotnost selete by měla při narození být nad 1,5 kg s tím, že za cca 28 dní (podle Vyhlášky č. 208/2004 Sb. se nesmí selata od prasnice dříve odstavovat), již toto sele váží 6,5 kg. Poté co se selata odstaví od prasnice jdou do předvýkrmu, který trvá dle nastavení managementu chovu 47 - 50 dní. Sele tedy ve věku 75 dní váží okolo 31 kg (přírůstek 0,52 kg/den). Poté jdou běhouni do výkrmu, kdy do porážkové hmotnosti cca 113 kg narostou za dalších 97 dní. Tedy od narození do porážky to trvá 5,7 měsíce (28 dní od narození do odstavu + 47 dní předvýkrm + 96 dní výkrm = 170 dní).
Ve stáří cca 90 dní by měl běhoun vážit okolo 40 až 44 kg. Oněch 90 kg lze očekávat za další dva měsíce, tedy ve věku cca 140 až 150 dní.
Zdravím Standa

Re: Re: Hmotnost selat v závislosti na věku

Jana,7. 4. 2016 14:02

Moc děkuji za odpověď, zkoušela jsem to počítat podobně (někde jsem našla, že prasátko přibírá cca 1% své hmotnosti denně). Mě to bylo hned divné, aby tříměsíční sele vážilo skoro metrák :-) Ale holt někteří chovatelé si asi rádi přidávají, podobně jako rybáři :-)
Ještě se zeptám, ať nezakládám nový dotaz, v případě doplnění krmné dávky o mláto (sušené), kolik je ho možné dát? (stačí orientačně v %). Děkuji a přeji pěkný den.

Nadýmání kůzlat, odmítání Mikrop ovis

Petra,19. 3. 2016 13:51

Dobrý den, dostala se ke mně teď už 14 denní kůzlata, doposud jsme vše zvládali, ale nyní mi jedna nechce žrát(Mikrop Ovis), ráno byla nadmutá, snažila jsem se jí prohmatávat bříško,aby se zbavila větrů a vyšlo to, ale od rána se napila tak 100ml, max. Prosím o radu. Předem děkuji. Petra

Re: Nadýmání kůzlat, odmítání Mikrop ovis

Standa,25. 3. 2016 16:04

Pěkný den, Petro,

informací v textu je pro mne až příliš málo. Pokud jde o nadmutí, pak je potřeba vědět, jestli kůzle normálně kálelo, nebo jestli mělo průjem či zácpu apod. Může jít o trávicí problém jednoduchý - dietetický problém vyvolaný mléčnou krmnou směsí (vhodnější je 3 týdny krmit kozím nativním mlékem či kravským), poté přejít na mléčnou krmnou směs. Dieteticky se dá podávat čaj (např.heřmánek, fenykl, trocha kmínu - dětský čaj mírně oslazený glukopurem).
Dobré by bylo, pokud by se na kůzle podíval veterinář, který umí posoudit objektivně stav kůzlete na místě - vylučovací metoda (zažívací problém jednoduché příčiny, bakteriální infekt apod. ). Podle toho také zvolí přístup a léčbu. Více Vám bohužel neumím poradit. Vhodnější je pro mne, pokud chovatel zavolá (případně prozvoní) a po telefonu se mohu zeptat na podstatně více důležitých informací. Držím pěsti. Standa

Re: Re: Nadýmání kůzlat, odmítání Mikrop ovis

Petra,1. 4. 2016 8:18

Děkuji moc,jinak musím říci, že jsem navštívila přes svátky pár kozích farem, mléko jsem sice nesehnala, ale kozičce píchli selen (hydrovit, selevit,atd) a bylo na 3 dny lépe, ale teď máme pro změnu průjem. Bylo mi poďazeno ještě dát jednu dávku hydrovitu do tlamičky ( 1ml zředit na 4 a dát 1 ml), odvar z rýže, mrkve...Ale v pondělí pro jistotu navštívíme veterináře. Ještě jednou díky moc. Petra

Re: Nadýmání kůzlat, odmítání Mikrop ovis

Standa,25. 3. 2016 16:04

Pěkný den, Petro,

informací v textu je pro mne až příliš málo. Pokud jde o nadmutí, pak je potřeba vědět, jestli kůzle normálně kálelo, nebo jestli mělo průjem či zácpu apod. Může jít o trávicí problém jednoduchý - dietetický problém vyvolaný mléčnou krmnou směsí (vhodnější je 3 týdny krmit kozím nativním mlékem či kravským), poté přejít na mléčnou krmnou směs. Dieteticky se dá podávat čaj (např.heřmánek, fenykl, trocha kmínu - dětský čaj mírně oslazený glukopurem).
Dobré by bylo, pokud by se na kůzle podíval veterinář, který umí posoudit objektivně stav kůzlete na místě - vylučovací metoda (zažívací problém jednoduché příčiny, bakteriální infekt apod. ). Podle toho také zvolí přístup a léčbu. Více Vám bohužel neumím poradit. Vhodnější je pro mne, pokud chovatel zavolá (případně prozvoní) a po telefonu se mohu zeptat na podstatně více důležitých informací. Držím pěsti. Standa

roční obrat stáda

Peepay,29. 3. 2016 7:29

Dobrý den,
potřeboval bych poradit postup při výpočtu obratu základního stáda prasnic. Jak na to? děkuji

problémy se zabřeznutím kozy

Sittová G.,22. 3. 2016 22:42

Dobrý den,
máme 2roky starou kozu - německá černá-, ale nedaří se nám, aby zabřezla.U kozlů jsme byli opakovaně, ale stále nic. Poslední majitel kozla nám rekl, že je překrmená, tak má chuděra od listopadu dietu a je jen na seně a řepě. Zdá se mi, že ty klasické příznaky prskání u ní nejsou zřetelné a vždy když jsme dojeli ke kozlovi tak majitel krčil rameny, že jsme přijeli asi pozdě. Poraďte, pomohlo by ještě teď v dubnu, že by jsme ji zkusili dát ke kozlovi na prázdniny? Nebo počkat až zase do podzimu. Ztrácíme už trpělivost, práce a výdaje a mléko v nedohlednu.Dekuji moc za radu. Sittová

Re: problémy se zabřeznutím kozy

Standa,25. 3. 2016 16:35

Pěkný den, paní Sittová,

popravdě plemeno kozy německá černá neznám (mimo plemena Bündner Strahlenziege, Capra Grigia, Nera Verzasca, Holländer Schecken). Co se týče nezabřezávání, pak je pravdou, že pokud byla kondice kozy příliš vysoká, pak dochází ke ztučnění vaječníků a jejich snížené funkci. Dieta je velmi často dobrou cestou, ovšem nyní již je po sezóně a jarní říje bývají obvykle dosti slabší. Zkusil bych i zlepšit výživu (minerálně vitamínové preparáty např. Roboran pro kozy a ovce). Také bych ještě nyní udělal tu věc, že bych zajel ke kozlovi a čistý hadřík bych o něj hodně "navoněl" - mohlo by to kozu stimulovat k říji (dříve se do chovů vozil i kozlí hnůj - což je trochu riziko z hlediska parazitárních a dalších infekcí). U kozy bych ještě asi neváhal jí udělat celkovou prohlídku, jestli jde o zvíře schopné reprodukce nebo není problém v genetice (možný hermafroditismus). Budu držet pěsti. Pokud by koza ani na podzim nezabřezla, pak nemá smysl ji dále v chovu držet, a je lepší ji nahradit jinou kozou (kozy hnědé a bílé krátkosrsté jsou tradiční pro ČR). Zdravím Standa

Re: Re: problémy se zabřeznutím kozy

Sittová,28. 3. 2016 14:27

Dobrý den,
děkuji Vám za odpověd´.Zkusím to podle Vaší rady. Jen se ještě zeptám, co se týče těch vyšetření. Myslel jste ultrazvuk a odběr krve na hladinu hormonů? Mohl byste mi odhadem říci, jaká je jejich přiblizná cena? A ještě mě napadlo, zda by šlo v případě ovulace,či případného zabřeznutí použít nějaké testovací proužky na moč, které se používají u lidí. Děkuji předem a přeji hezké Velikonoce.Sittová

Kuzle

Věra,19. 3. 2016 22:56

Dobrý den, mám doma 5dni staré kuzle. Ma výron a tudíž nezvkadalo pit od kozy kolik by mělo vypít a jak často díky Věra

Re: Kuzle

Standa,25. 3. 2016 16:38

Pěkný den, Věro,

kůzle byste měla zvážit - denní dávka mléka je na úrovni 10 až 20 % z živé hmotnosti. Dávka se rozdělí do min. 4 napájení za den. Zdravím Standa

PRASNICE

Helena,17. 3. 2016 21:07

Dobrý den. Máme doma 3letou prasničku vietnamského prasete jen tak pro zabavu, selata niky neměla. Teď jsem u ní spozorovala před boukání výtok z vuly zbarvený do hněda nikdy před tím to neměla. Co to znamená?
Děkují za odpověď.

Re: PRASNICE

Standa,25. 3. 2016 15:59

Pěkný den, Heleno,

výtok z vulvy signalizuje přípravu na říji a po vlastní ovulaci pak i krvavý výtok, který může mít různé zbarvení. Pokud chcete mít jistotu, musí výtok posoudit veterinář a říci, jestli je stav fyziologický, nebo jde o jiný zdravotní problém (onemoc. dělohy apod.). Držím pěsti. Standa