Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Produkce mléka

Klára,2. 2. 2016 17:34

Dobrý den.
Kráva začíná dojit po otelení. Většinou se u dojnic dodržuje určitá laktace(od otelení po zasušení krávy), při zasušování je už kravka zabřezlá. Kráva většinou 9 měsíců se dojí a pak 3 měsíce stoji na sucho(nedojí se). Zapouští se většinou 2-3 měsíce po otelení. Březost u krav trvá 285 dní. Doufám že vám to alespoň trochu pomohlo.
Přeji hodně úspěchu.

Re: Re: Produkce mléka

Aneta,2. 2. 2016 21:13

Děkuju.

Chování selat

Jana,21. 1. 2016 11:03

Dobrý den pane Stando,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Již delší dobu pozoruji u selat (věk 10 týdnů, sourozenci) "obtěžující" chování, kdy někteří jedinci vytrvale strkají rypáčkem do bříšek jiných selat. Chována jsou v dostatečně prostorném kotci nastlaném slámou, krmena 3x denně (žerou bez problémů, nejsou hladová) směsí šrotu (pšeničný, ječný a sojový), sušeného mléka, řepných pelet a vitamínů (NutriMix). Po krmení dostanou vždy náruč čerstvé slámy a sena, které přehrabují a sem tam požírají. Teplota se pohybuje okolo 20° (18-22), vlhkost ve stáji není, ani zápach nebo průvan. Selata nejsou vyloženě agresivní (neokusují si ani uši, ani ocásky, které nejsou zkrácené), ale vždy se najde jedno či dvě (a jiný den zase třeba jiná dvě..), které si "vybere" některého sourozence a třeba půl hodiny za ním chodí a strká do něj zespodu do břicha (podobně jako když pijí od prasnice). Je to jen hloupý zlozvyk nebo to značí, že jim něco chybí? Moc děkuji za Váš názor a přeji hezký den.

Re: Chování selat

Standa;,29. 1. 2016 12:24

Pěkný den, Jano,

pokdu jde o chování selat, pak bych řekl, že nejde o nic patologického. I ve skupince selat platí rozdělení na dominantnější a submisivnější selata. Zvířata dominantnější se snaží uplatnit svou "převahu" a jde o právě tyto projevy, které popisujete. Pokud nedochází k okusování ocásků, či uší, pak bych bral situaci za normální. Chováte je v obohaceném prostředí, tzn. že máte pro ně dostatek podestýlky, přidáváte seno. Výživu bych spíše i v drobnochovu pojal zkrmkováním kompletní krmné směsi, která je vyvážena. Nepopisujete, jaký je přístup k vodě a v jaké podobě je zajištěn (napáječka, misky s vodou apod.). Zde by mne napadlo, jestli selata nemají deficit vody a nečekají na močení ostatních selat.. to by bylo potřeba vysledovat.
Pokud by jste chtěla ještě více obohatit chovné prostředí, pak je možné selatům dát do kotce hračku, obvykle postačí zavěsit na konstrukci hrazení několik řetězů - selata si budu hrát.
Zdravím a přeji jen Vše dobré! Standa

Re: Re: Chování selat

Jana,1. 2. 2016 10:22

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Ohledně napájení, v kotci jsou dvě miskové napaječky, jedna malá ("selata na porodně"), kterou mají od narození a druhá větší ("pro předvýkrm a výkrm"), obě bez problémů využívají. Původně jsem si myslela, že se toto chování primárně objevuje u menších selat, na která možná při krmení "zbylo méně", ale vypozorovala jsem, že to dělají i největší a "nejtlustší" selata. Za možnou příčinu jsem považovala i přítomnost prasnice - jejich matky - ve vedlejším kotci (bohužel prozatím nemám možnost prasnici při odstavu vystájit do jiné budovy), ale opět jsem vypozorovala, že se toto chování objevuje i tehdy, když je prasnice v klidu a potichu. Snad je to tedy časem přestane bavit :-) Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den.

odpad při domácí porážce

vladimír,16. 3. 2014 10:13

dobrý den. máme s kamarády velký spor o tom,kolik procent je rozdíl mezi živou váhou prasete a vyvrženým ,očistěným a droby. nevíte někdo kolik to je?

Re: odpad při domácí porážce

Standa,17. 3. 2014 15:50

Pěkný den, Vladimíre,

ptáte se na tzv. jatečnou výtěžnost, která se u prasat pohybuje mezi 75 až 84 %. Jde o hmotnost dvou půlek s hlavou bez mozku a míchy, včetně kruponu a kruponového sádla s ledvinovým sádlem (plstí), bez ledvin a ostatních orgánů dutiny hrudní, břišní a pánevní, vyňatých i s přirostlým tukem. Jde o poměr mezi toto hmotností a tzv. čistou živou hmotností (hmotnost živého prasete se srážkou na narkmenost - 3 až 5 %, nebo přirážkou na lačnost).
Zdravím Standa

Re: Re: odpad při domácí porážce

vladimír,18. 3. 2014 21:00

díky,tak jsem vyhrál sázku

Re: odpad při domácí porážce

Prajzler Oldřich,31. 1. 2016 16:54

Kolik odpadu připadá po zpracování domácího prasete

ovce a jehně

Jarka,30. 1. 2016 13:00

26.1.2016 se narodilo jehně,zatím je v pořádku,kdy ho můžu pustit na pastvu?

jehnicky

BARBORA,28. 1. 2016 11:36

dobry den chtela bych se zeptat stolice u jehnat vcera se nam narodil prirustek prvni den byla stolice cerna a kasovita a dnes svetle hneda.tak se ji snazime otirat.

Re: jehnicky

Miloš,28. 1. 2016 11:48

to je normalní a zbarví se to do žluta než se vyčistí ty moje to mají to same , ovca by je měla sama očistit ale mužete jim to utřít hezký den.

Re: jehnicky

Standa,29. 1. 2016 12:45

Hezký den, Báro,

prvni stolice u mláďat je tzv. střevní smolkou - mekonium. To co popisujete je dle mého soudu ona střevní smolka (zbytky plodových vod, lanuga, zbytků žlučových barviv apod.). Ven se dostává po narození, kdy mládě přijme mlezivo, které má vyšší obsah hořčíku, což má za následek projímavý účinek.
Mějte pěkný den. Standa

Nechce zabřeznout

Martina,27. 1. 2016 17:29

Dobrý den, naše pětiletá kráva , nechce zabřeznout , dvakrát telila a vše proběhlo dobře. zabřezla vždy napoprvé. Po posledním teleti se to, ale nedaří. Insemínátorovi se pokaždé zdála připravená, byl tu už třikrát a zase nic. Telila v září. Je to červená straka. Děkuji předem za radu.

Re: Nechce zabřeznout

Standa,29. 1. 2016 12:42

Pěkný den, Martino,

postup co s krávou dále může stanovit jen inseminační technik nebo veterinární lékař. Asi bude na snadě nechat krávě udělat ultrasonografii, aby se podíval, jak vypadají vaječníky, zda-li zde nejsou cysty apod. Důvodů, proč kráva nezabřezává může být více (kvalita semene, zacházení s ním před inseminací, hormonální disbalance krávy apod.)
Také by se měla posoudit kondice krávy (BCS) a případně upravit i krmnou dávku. viz toto schéma http://www.delavalczech.cz/O-DeLaval/DeLaval-Newsroom/?nid=127965

Zdravím Standa

kojící ovce

Miloš,27. 1. 2016 10:43

chtěl bych se zeptat čím krmit ovci včera se ji narodily 3 jehnata dávám seno trochu ovsa a samozřejmně čistou vodu ,kam. sůl a liz. mužu přidavat šupy z brambor posypané šrotem ,nebo tvrdé pečivo je to plemeno suffolk děkuji.

Re: kojící ovce

Standa,29. 1. 2016 12:37

Hezký den, Miloši,

pokud má ovce trojčata, pak bych určitě doporučil zvýšit postupně dávku jádra z dávky trochu na trochu více.. Ovce bude potřebovat mít dostatek živin k tomu, aby dokázala produkovat adekvátní množství mléka pro jehňata. Dobré je posoudit výživný stav ovce pohmatem. Rukou udělejte pohmat hřbetu, kříže, žeber.. tyto by neměly být lehce nahmatatelné, ale ovce by na sobě měla mít dostatečné krytí. viz http://duval.ifas.ufl.edu/goats-sheep/sheep-nutrition.shtml (BCS 3je optimum).
Určitě můžete ovci pomocí trochu s laktací, pokud jí bude zkrmovat jablka, řepu, mrkev (zpočátku malé dávky, poté cca 0,5 kg/den). Krmit čerstvá, krájené nebo krouhaná.
Rohlík lze zkrmovat tvrdý, ale opět, začínat v malých dávkách. Vhodnější než rohlík je zvýšení krmné dávky jádra...

Tedy, udělejte kontrolu kondice (BCS), poté pozvolně zvyště dávku jádra a můžete pozvolně začít krmit i krmiva, která podporují produkci mléka u samic (mrkev, jablko, řepu).
U jehňat pak bude vhodné dotovat injekčně selen (prevence svalové dystrofie u jehňat).

Zdravím Standa

Krev ve vemínku

Ruth Buřičová,24. 1. 2016 14:44

Dobrý den,ovce po porodu má v jednom vemínku krev,nevím co s tím,ještě jsem se s tím nesetkala a proto nevím co s tím mám dělat.Děkuji

Re: Krev ve vemínku

Standa,29. 1. 2016 12:29

Pěkný den, Ruth,

otázkou je jak velké množství krve se nachází v mléce. Někdy je možné, že díky sání či dojení a nevhodné technice dojení, dochází k popraskání cévek ve vemeni. Pokud je ale množství krve ve vemeni větší, určitě bych odebral vzorek a poslal jej do veterinární laboratoře na bakteriologický rozbor, zda-li nejde o zánět způsobený batkeriální infekcí - to by byl podklad pro veterináře pro rozhodnutí o dalším postupu (aplikace např. selenu a vitamínů, zahájení léčby mastitidy apod.).
Já osobně bych ihned bych výživu, tak aby byla komplexní (neplesnivé objemné krmivo - seno, sláma + přídavek jádra a minerálně vitamínové doplňky pro ovce).
Situaci by bylo vhodné určitě prokonzultovat s veterinářem. Ten na místě uvidí více věcí a bude moci rozhodnout.
Držím pěsti. Standa

Ovečky

Bozena,15. 1. 2016 8:19

Zdravím chci se zeptat v Listopade 2015 narodili od 3 ovci, 3 ovečky a 1 beranek a ted v lednu mi začali všichni kulhat jak staré tak i male přitom máji pazhnet čísti.Uztajení jsou ve stodole kdykoli mužou jít na louku.děkuji předem s pozdravem božena