Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: březí ovečky

Pěkný den, Květo,
u ovcí před bahněním by jste měla udělat kontrolu paznehtů (ostříhání a případnou korekci zahradními nůžkami), podívat se na okolí vemene, aby bylo dobře přístupné pro jehňata (případné ostříhání vlny okolo vemene). Co se týče výživy, tak je dobré sledovat kondici ovcí, tj. prohmatat hřbet (neměly by být cítit obratlové výběžky), stejně tak i hrudí (neměla by být hmatatelná příliš vystouplá žebra). Trocha ovsa .. to je pojem pro mne dosti nepřesný... Určitě je dobré myslet na to, že ovce potřebuje dostatek živin na to, aby byl dokončen adekvátní růst jehňat v její děloze, a to zvláště v posledním měsíci březosti, kdy je jejich růst velmi intenzivní. Pozor ale na překrmování (zatloustnutí - komplikovanější porody - bahnění). Lněné semeno lze podávat cca 14 dní před bahněním. Jde o dietetické krmivo.
Pokud je ovcím dodáván minerální liz, pak je potřeba rozlišovat, jestli jde o klasickou kamennou sůl, nebo o tzv. komplexní minerální liz. Pokud je podáván oves, tak je dobré, aby tento byl mačkaný - stává se i lépe stravitelným s tím, že lze do vloček či hrubých šrotů přidávat i minerálně vitamínové preparáty např, Nutrimix aj. Tyto mají výhodu v tom, že obsahují celé spektrum minerálů a vitamínů. Pro zlepšení produkce mléka u bahnic je možné zkrmovat i mrkev, jablka, trochu brambor (krájená, čistá) v adekvátní dávce (nepřehánět to a zkrmovat je od velmi malých dávek -navykání bachoru na tato krmiva).
U jehňat je vhodné aplikovat ve stáří cca 14 dní přípravky s obsahem selenu a případně i vitamínové preparáty (vitamíny rozpustné v tucích - A, D, E).
Zdravím Standa

Klára - Cukrovka u kozy

Dobrý den.
Mám doma mladou dvouletou kozu. Před pár dny jsme byli u veterináře, z důvodu potíží se zabřeznutím. Koza byla už 6x u kozla a nezabřezla.Před pár měsíci ji začalo lupat v kolenou a proto jsme ji i koupili minerální lis. Z moči jsme zjistili, že má cukrovku a na ultrazvuku, že koza má i zatloustlé vaječníky. Proto jsme zkusili i vyšetření z krve. Výsledek je 4,10 a proto jsem se chtěla zeptat, jestli je zde nějaká možnost, že by koza mohla mít někdy kůzlata. Nebo jestli je tato nemoc neléčitelná v této fázi. A jestliže je to neléčitelné co bude pro kozu lepší? Nechat ji jako domácího mazlíčka a nebo poslat na jatka?
Děkuji předem za rady.

Standa - Re: Cukrovka u kozy

Pěkný den, Kláro,

tento dotaz je veterinární, proto požádám o vyjádření mé kolegy veterináře a odpověď Vám sem vložím.Standa

Klára - Re: Re: Cukrovka u kozy

Děkuji předem.

Standa - Re: Cukrovka u kozy

Hezký den, Kláro,

dotaz veterinářů zní, co je ona hodnota 4,1. Pravdou je, že pokud koza 6x nezabřezla, pak by měla jít z chovu pryč. Je na posouzení i veterináře, jestli jde o zvíře zdravé, nebo je zde podezření třeba na hermafroditismus. Problémem ovšem může být také plodnost samotného kozla. Vhodnější by bylo, pokud by jste zavolala na můj telefon a toto probereme osobně. V textu je příliš málo informací. Pokud je nález sono s výsledkem, že vaječníky jsou ztučnělé, pak je problém i nastavení samotné výživy (možnost překrmování krmivy s vysokou energetickou hodnotou - jádro). Standa

HanaKBCK - Plemenný býk reklamace

Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, zda máte nějakou zkušenost s reklamací plemenného býka. V mém případě byl zakoupen na klasické aukci plemenných býků, bohužel však nedochází k přirozené plemenitbě.
Nevím, jak momentálně postupovat, jak napsat reklamaci a celkově, jak se k situaci postavit..
Děkuji za veškeré poznatky, zkušenosti a rady :)
S pozdravem, Kabíčková

Standa - Re: Plemenný býk reklamace

Pěkný den, paní Kabíčková,

vy možnosti při reklamaci zcela jistě máte. Postupy jsou platné dle Nového občanského zákoníků č. 89/2012. V první řadě je potřeba mít dokumenty o nákupu řádně připraveny a vždy dávat z ruky ouze kopie či ověřené kopie. Druhou věcí je nechat si zpracovat zprávu/posudek od veterinárního lékaře či specialisty, kde bude specifikováno proč nedochází k plemenitbě. Toto by jste měla mít také zdokumentováno, že býk tzv. "neskáče" a nedochází k zajištění adekvátní úrovně zabřezávání jalovic a krav. Tady je potřeba ale u Vás vědět, jestli jste podnikatel a prodávajíc také, nebo jeden z vás je nepodnikatel. Poté je možné se v posunu dostat dále. POkud bude podnikatelka, pak je nutno specifikovat vadu a tuto co nejdříve oznámit prodávajícímu. Do formuláře bych napsal Věc: problémy s využitím zakoupeného plemenného býka v přirozené plemenitbě a dále bych to specifikoval, kdy se býk narodil apod. Musíte co nejdříve o tomto prodávajícího informovat, protože jde o čas. Nevím, jestli k tomuto máte sepsanou nějakou smlouvu, kde je možnost reklamace zvířete specifikována. Vše se bude řídit Občanským zákoníkem a především domluvou s chovatelem, od kterého jste býka nakoupila. ZDravím Standa

Zdeňka - Vietnamské prasatko

Dobrý den moc bych prosila řádu pokud to půjde od pátku se starým o prasátka jsou tři matka jim zemřela ne hned po porodu ale podle majitelky asi druhy den takže jsou na nahrávce mléka a dnes jedno z prasátek hůře dýchá a jakoby pokaslava a chrci to v něm mužů mu nějak ulevit nebo bude třeba veterina

Standa - Re: Vietnamské prasatko

Zdravotní problémy musíte řešit co nejdříve u všech zvířat s veterinárním lékařem, a to na místě. Držím palce. Standa

zdenka - dolomiticky vápenec

Můžu hnojit zahradu dolomitickym vápence ,když se tam pasou ovce. Děkuji za odpověd Zdenka

Standa - Re: dolomiticky vápenec

ZDravím, Zdenko,
dolomitický vápenec se používá k úpravě pH porostu. Jeho použití je vhodnější v jarních měsících, protože u podzimního použití je vyšší ztráta Ca, Mg aj. vyplavováním. pH půdy 5,5 až 6,2. Dobré je udělat si test půdy a rozvážit nutnost použití. Po aplikaci nechat bez pastvy cca 4 - 5 týdnů, totéž platí i při užití hnojiv na porost. Zdravím Standa

Jana - Označení

Dobrý den, prosim vás mohu poprosit o nějaké info ohledně označení kůzlat a jehňat, a odběru krve? Jde o práci do školy, děkuji moc.

Standa - Re: Označení

Pěkný den, Jano,
označení hospodářských zvířat je upraveno zákonem o šlechtění, kde naleznete vešeké informace, včetně jeho prováděcího předpisu. Co se týče odběru krve, tak půjde spíše o veterinární literaturu. Nevím, pro jaké účely a k čemu Vás směřovat (monitoring zdravotního stavu, stanovení paternity apod.). Standa

Tomáš - syrové brambory

Dobrý den,
můžou se prosím vás syrové brambory zkrmovat i kravám ? Mám obavu, že malé brambory polykají celé, nenarušené a že z toho mají nějaké problémy, protože od té berou míň sena a začaly žrát slámu. Dával jsem tak 2 kg/kus.
Děkuju za radu.
s pozdravem Tomáš

Standa - Re: syrové brambory

Zdravím, Tomáši,

brambory v syrovém stavu je dobré pokrouhat, nebo alespoň překrájet. Nikdy je nepodávejte celé, aby nedošlo k případnému ucpání jícnu a tím ke zdravotním problémům krávy. Můžete krávě také podat vařené či pařené brambory následně rozmačkané. Pokud dáváte brambory, pak dáváte škroby, tedy je potřeba si ohlídat dávku jádra a tuto upravit.
ZDravím Standa

Pavla - Krmná dávka pro březí / dojné kozy

Dobrý den,

kozy jsou nyní v druhé polovině březosti, krmíme je senem ráno a večer, odpoledne namočenými řepnými řízky od Sehnoutka a vojtěškovými úsušky také od Sehnoutka, ale nejsem si jistá poměrem, ráda bych se zeptala na orientační krmnou dávku pro březí a následně dojící kozy o váze asi 50 kg. Solný liz (Biosaxon) a voda samozřejmě stále k dispozici. Teď dostávají denně 200g řízků (váha před namočením) a asi 80g vojtěšky. Je to málo / moc, co podíl vápníku a fosforu ?
Velmi děkuji za rady.
S pozdravem Pavla a koziny

Standa - Re: Krmná dávka pro březí / dojné kozy

Zdravím Vás, Pavlo,

osobně bych do zkrmování řízků v druhé polovině březosti nešel a držel bych se raději osvědčeného postupu, tj. základní dávkou jest kvalitní seno (neomezeně), s tím, že pod jeslemi vždy bude odrolový žlábek (často to nejcenější ze sena tj, lístky padají při vytahování stébel kozou na podestýlku). Používání řepných řízků je záležitostí hodně trendovou. Jde o to, že je to velmi dobrý zdroj energie, kdy pektiny se tráví již ze 3/4 v bachoru. Jsem spíše zastáncem dodávání energie u zvířat ve formě kompletní krmné směsi. Krmná směs obsahuje více druhů obilovin a jsou v ní často i jiné komponenty, např. hrách, bob aj., které dodávají zvířeti bílkovinu. Z obilovin ječmen, oves aj.
V případě řepných řízků je potřeba se ještě dívat, jestli jsou tyto melasované či nikolivěk. Dle mého soudu je lepší řízky používat u koz v laktaci, kdy jsou požadavky na zdroje živin výrazně zvýšené. Mimo to je možné ještě přilepšit koze v laktaci, ale i v II. polovině březosti např. mrkví či jablkem (jde o zdroj sacahridů). Rozhodující pro posouzení kvality krmné dávky je zhodnotit u kozy její kondici, aby nedocházelo k podvýživě nebo k překrmování. Právě ono překrmování může mít výrazný negativní vliv na metabolismus Ca, P a problémy z toho vyplývající.
Zdravím, Standa

bara - koza

Dneska se mi stala neprijemnost mam kozu dva týdny před porodem napadl mi ji sousedovic beran na nohy se postavi ale nemůže chodit šrám na hlavě jsme ji vyčistili jelikož nás veterinář má dovolenou a druhému se nemůžu dovolat prosím o radu vas. Pohyby plodů cítím

Standa - Re: koza

Pěkný den, Báro,
pokud má Váš veterinář dovolenou, musí mít vždy za sebe kolegu, který bude navštěvovat jeho "rajón". Situaci bych nepodcenil a nechal bych kozu řádně vyšetřit, aby bylo rozhodnuto o dalším operativním postupu (císařský řez, klidový režim apod.). Takto na dálku bohužel více poradit nemohu. Držím Vám moc pěsti. Standa

Alex - Dojení krav

Dobry den. Je pravda, ze nadmerne dojeni kravu vycerpava a ona se potom doziva mene let ? Nebo se krava musi dojit pravidelne ? A je pravda, ze by ji prasklo vemeno ?