Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zdeňka - Vietnamské prasatko

Dobrý den moc bych prosila řádu pokud to půjde od pátku se starým o prasátka jsou tři matka jim zemřela ne hned po porodu ale podle majitelky asi druhy den takže jsou na nahrávce mléka a dnes jedno z prasátek hůře dýchá a jakoby pokaslava a chrci to v něm mužů mu nějak ulevit nebo bude třeba veterina

Standa - Re: Vietnamské prasatko

Zdravotní problémy musíte řešit co nejdříve u všech zvířat s veterinárním lékařem, a to na místě. Držím palce. Standa

zdenka - dolomiticky vápenec

Můžu hnojit zahradu dolomitickym vápence ,když se tam pasou ovce. Děkuji za odpověd Zdenka

Standa - Re: dolomiticky vápenec

ZDravím, Zdenko,
dolomitický vápenec se používá k úpravě pH porostu. Jeho použití je vhodnější v jarních měsících, protože u podzimního použití je vyšší ztráta Ca, Mg aj. vyplavováním. pH půdy 5,5 až 6,2. Dobré je udělat si test půdy a rozvážit nutnost použití. Po aplikaci nechat bez pastvy cca 4 - 5 týdnů, totéž platí i při užití hnojiv na porost. Zdravím Standa

Jana - Označení

Dobrý den, prosim vás mohu poprosit o nějaké info ohledně označení kůzlat a jehňat, a odběru krve? Jde o práci do školy, děkuji moc.

Standa - Re: Označení

Pěkný den, Jano,
označení hospodářských zvířat je upraveno zákonem o šlechtění, kde naleznete vešeké informace, včetně jeho prováděcího předpisu. Co se týče odběru krve, tak půjde spíše o veterinární literaturu. Nevím, pro jaké účely a k čemu Vás směřovat (monitoring zdravotního stavu, stanovení paternity apod.). Standa

Tomáš - syrové brambory

Dobrý den,
můžou se prosím vás syrové brambory zkrmovat i kravám ? Mám obavu, že malé brambory polykají celé, nenarušené a že z toho mají nějaké problémy, protože od té berou míň sena a začaly žrát slámu. Dával jsem tak 2 kg/kus.
Děkuju za radu.
s pozdravem Tomáš

Standa - Re: syrové brambory

Zdravím, Tomáši,

brambory v syrovém stavu je dobré pokrouhat, nebo alespoň překrájet. Nikdy je nepodávejte celé, aby nedošlo k případnému ucpání jícnu a tím ke zdravotním problémům krávy. Můžete krávě také podat vařené či pařené brambory následně rozmačkané. Pokud dáváte brambory, pak dáváte škroby, tedy je potřeba si ohlídat dávku jádra a tuto upravit.
ZDravím Standa

Pavla - Krmná dávka pro březí / dojné kozy

Dobrý den,

kozy jsou nyní v druhé polovině březosti, krmíme je senem ráno a večer, odpoledne namočenými řepnými řízky od Sehnoutka a vojtěškovými úsušky také od Sehnoutka, ale nejsem si jistá poměrem, ráda bych se zeptala na orientační krmnou dávku pro březí a následně dojící kozy o váze asi 50 kg. Solný liz (Biosaxon) a voda samozřejmě stále k dispozici. Teď dostávají denně 200g řízků (váha před namočením) a asi 80g vojtěšky. Je to málo / moc, co podíl vápníku a fosforu ?
Velmi děkuji za rady.
S pozdravem Pavla a koziny

Standa - Re: Krmná dávka pro březí / dojné kozy

Zdravím Vás, Pavlo,

osobně bych do zkrmování řízků v druhé polovině březosti nešel a držel bych se raději osvědčeného postupu, tj. základní dávkou jest kvalitní seno (neomezeně), s tím, že pod jeslemi vždy bude odrolový žlábek (často to nejcenější ze sena tj, lístky padají při vytahování stébel kozou na podestýlku). Používání řepných řízků je záležitostí hodně trendovou. Jde o to, že je to velmi dobrý zdroj energie, kdy pektiny se tráví již ze 3/4 v bachoru. Jsem spíše zastáncem dodávání energie u zvířat ve formě kompletní krmné směsi. Krmná směs obsahuje více druhů obilovin a jsou v ní často i jiné komponenty, např. hrách, bob aj., které dodávají zvířeti bílkovinu. Z obilovin ječmen, oves aj.
V případě řepných řízků je potřeba se ještě dívat, jestli jsou tyto melasované či nikolivěk. Dle mého soudu je lepší řízky používat u koz v laktaci, kdy jsou požadavky na zdroje živin výrazně zvýšené. Mimo to je možné ještě přilepšit koze v laktaci, ale i v II. polovině březosti např. mrkví či jablkem (jde o zdroj sacahridů). Rozhodující pro posouzení kvality krmné dávky je zhodnotit u kozy její kondici, aby nedocházelo k podvýživě nebo k překrmování. Právě ono překrmování může mít výrazný negativní vliv na metabolismus Ca, P a problémy z toho vyplývající.
Zdravím, Standa

bara - koza

Dneska se mi stala neprijemnost mam kozu dva týdny před porodem napadl mi ji sousedovic beran na nohy se postavi ale nemůže chodit šrám na hlavě jsme ji vyčistili jelikož nás veterinář má dovolenou a druhému se nemůžu dovolat prosím o radu vas. Pohyby plodů cítím

Standa - Re: koza

Pěkný den, Báro,
pokud má Váš veterinář dovolenou, musí mít vždy za sebe kolegu, který bude navštěvovat jeho "rajón". Situaci bych nepodcenil a nechal bych kozu řádně vyšetřit, aby bylo rozhodnuto o dalším operativním postupu (císařský řez, klidový režim apod.). Takto na dálku bohužel více poradit nemohu. Držím Vám moc pěsti. Standa

Alex - Dojení krav

Dobry den. Je pravda, ze nadmerne dojeni kravu vycerpava a ona se potom doziva mene let ? Nebo se krava musi dojit pravidelne ? A je pravda, ze by ji prasklo vemeno ?

Standa - Re: Dojení krav

Pěkný den, Alex,
produkce mléka je ovlivněna mnoha faktory. Velmi významné je samotné plemeno - u dojených plemen, která jsou na tuto užitkovou vlastnost šlechtěna je vyšší, než je tomu u plemen masného skotu, kde produkce mléka slouží pro potřeby mláděte - telete. Velmi významným vlivem je také složení krmné dávky. Pokud bude kráva chována v drobnochovu na kvalitním seně, slámě a bude mít menší přídavek jádra, pak produkce mléka u dojeného plemene bude na úrovni 8 až 12 kg za den. V chovech dojeného skotu, kde krmná dávka je založená na konzervovaných krmivech (senáže travní, kukuřičná siláž) s přídavkem jádra, minerálních látek apod., bude užitkovost podstatně vyšší (2x až 4x - dle fáze laktace).
Dojená plemena je nutno dojit, tato povinnost vyplývá i ze zákona na ochranu zvířat. Masná plemena, kde je tele schopna využít mateřské mléko sáním se logicky nedojí.
Co se týče nedojení, tak to se děje cca 45 až 60 dní před dalším plánovaným otelením, kdy se kráva zaprahuje. Samozřejmě je nutné brát v potaz, kolik ona kráva 60 dní před otelením za den nadojí. Cílem je zaprahovat krávu s dojivostí cca 10 litrů a méně. Poté co se přestane dojit stoupne nitrovemenný tlak a dojde k zastavení laktace. "Praskutní vemene" jsem nikdy neviděl, ani jsem se s ním nesetkal. Jiná sitauce je zánět vemene, který se může ve vemeni vlivem špatné techniky zasušení vyskytnout. To musí každý chovatel hlídat a použít i případné prostředky, které se aplikují do struků a brání právě vzniku mastitidy.
Dlouhověkost u krav (tedy kolik let bude v chovu) je zálěžitostí celého managementu, nikoliv jen zálěžitostí, kolik kráva fakticky nadojí mléka. Je potřeba mít dobře nastavenou výživu, tedy bránít rozvoji metabolických chorob, bránit podvýživě a naopak překrmování, řádně pečovat o paznehty jejich pravidelnou kontrolou a úpravou, mít kvalitní plochu lehárny, protože kráva denně odpočívá 12 až 14 hod. apod. Jsou to vše spojité nádoby, když se jedna z nich převrhne, následuje lavina dalších a dalších problémů.
Zdravím a přeji pěkný den. Standa

Aneta - Produkce mléka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli kráva musí mít tele, aby začala produkovat mléko ? A potom už má mléko pořád nebo musí mít další tele, aby měla mléko ? Pokud ano, za jak dlouhou dobu může být zase březí, jestliže chovatel chce neustálý příjem mléka ?

Klára - Re: Produkce mléka

Dobrý den.
Kráva začíná dojit po otelení. Většinou se u dojnic dodržuje určitá laktace(od otelení po zasušení krávy), při zasušování je už kravka zabřezlá. Kráva většinou 9 měsíců se dojí a pak 3 měsíce stoji na sucho(nedojí se). Zapouští se většinou 2-3 měsíce po otelení. Březost u krav trvá 285 dní. Doufám že vám to alespoň trochu pomohlo.
Přeji hodně úspěchu.

Aneta - Re: Re: Produkce mléka

Děkuju.

Jana - Chování selat

Dobrý den pane Stando,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Již delší dobu pozoruji u selat (věk 10 týdnů, sourozenci) "obtěžující" chování, kdy někteří jedinci vytrvale strkají rypáčkem do bříšek jiných selat. Chována jsou v dostatečně prostorném kotci nastlaném slámou, krmena 3x denně (žerou bez problémů, nejsou hladová) směsí šrotu (pšeničný, ječný a sojový), sušeného mléka, řepných pelet a vitamínů (NutriMix). Po krmení dostanou vždy náruč čerstvé slámy a sena, které přehrabují a sem tam požírají. Teplota se pohybuje okolo 20° (18-22), vlhkost ve stáji není, ani zápach nebo průvan. Selata nejsou vyloženě agresivní (neokusují si ani uši, ani ocásky, které nejsou zkrácené), ale vždy se najde jedno či dvě (a jiný den zase třeba jiná dvě..), které si "vybere" některého sourozence a třeba půl hodiny za ním chodí a strká do něj zespodu do břicha (podobně jako když pijí od prasnice). Je to jen hloupý zlozvyk nebo to značí, že jim něco chybí? Moc děkuji za Váš názor a přeji hezký den.

Standa; - Re: Chování selat

Pěkný den, Jano,

pokdu jde o chování selat, pak bych řekl, že nejde o nic patologického. I ve skupince selat platí rozdělení na dominantnější a submisivnější selata. Zvířata dominantnější se snaží uplatnit svou "převahu" a jde o právě tyto projevy, které popisujete. Pokud nedochází k okusování ocásků, či uší, pak bych bral situaci za normální. Chováte je v obohaceném prostředí, tzn. že máte pro ně dostatek podestýlky, přidáváte seno. Výživu bych spíše i v drobnochovu pojal zkrmkováním kompletní krmné směsi, která je vyvážena. Nepopisujete, jaký je přístup k vodě a v jaké podobě je zajištěn (napáječka, misky s vodou apod.). Zde by mne napadlo, jestli selata nemají deficit vody a nečekají na močení ostatních selat.. to by bylo potřeba vysledovat.
Pokud by jste chtěla ještě více obohatit chovné prostředí, pak je možné selatům dát do kotce hračku, obvykle postačí zavěsit na konstrukci hrazení několik řetězů - selata si budu hrát.
Zdravím a přeji jen Vše dobré! Standa

Jana - Re: Re: Chování selat

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Ohledně napájení, v kotci jsou dvě miskové napaječky, jedna malá ("selata na porodně"), kterou mají od narození a druhá větší ("pro předvýkrm a výkrm"), obě bez problémů využívají. Původně jsem si myslela, že se toto chování primárně objevuje u menších selat, na která možná při krmení "zbylo méně", ale vypozorovala jsem, že to dělají i největší a "nejtlustší" selata. Za možnou příčinu jsem považovala i přítomnost prasnice - jejich matky - ve vedlejším kotci (bohužel prozatím nemám možnost prasnici při odstavu vystájit do jiné budovy), ale opět jsem vypozorovala, že se toto chování objevuje i tehdy, když je prasnice v klidu a potichu. Snad je to tedy časem přestane bavit :-) Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den.