Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Dojení krav

Pěkný den, Alex,
produkce mléka je ovlivněna mnoha faktory. Velmi významné je samotné plemeno - u dojených plemen, která jsou na tuto užitkovou vlastnost šlechtěna je vyšší, než je tomu u plemen masného skotu, kde produkce mléka slouží pro potřeby mláděte - telete. Velmi významným vlivem je také složení krmné dávky. Pokud bude kráva chována v drobnochovu na kvalitním seně, slámě a bude mít menší přídavek jádra, pak produkce mléka u dojeného plemene bude na úrovni 8 až 12 kg za den. V chovech dojeného skotu, kde krmná dávka je založená na konzervovaných krmivech (senáže travní, kukuřičná siláž) s přídavkem jádra, minerálních látek apod., bude užitkovost podstatně vyšší (2x až 4x - dle fáze laktace).
Dojená plemena je nutno dojit, tato povinnost vyplývá i ze zákona na ochranu zvířat. Masná plemena, kde je tele schopna využít mateřské mléko sáním se logicky nedojí.
Co se týče nedojení, tak to se děje cca 45 až 60 dní před dalším plánovaným otelením, kdy se kráva zaprahuje. Samozřejmě je nutné brát v potaz, kolik ona kráva 60 dní před otelením za den nadojí. Cílem je zaprahovat krávu s dojivostí cca 10 litrů a méně. Poté co se přestane dojit stoupne nitrovemenný tlak a dojde k zastavení laktace. "Praskutní vemene" jsem nikdy neviděl, ani jsem se s ním nesetkal. Jiná sitauce je zánět vemene, který se může ve vemeni vlivem špatné techniky zasušení vyskytnout. To musí každý chovatel hlídat a použít i případné prostředky, které se aplikují do struků a brání právě vzniku mastitidy.
Dlouhověkost u krav (tedy kolik let bude v chovu) je zálěžitostí celého managementu, nikoliv jen zálěžitostí, kolik kráva fakticky nadojí mléka. Je potřeba mít dobře nastavenou výživu, tedy bránít rozvoji metabolických chorob, bránit podvýživě a naopak překrmování, řádně pečovat o paznehty jejich pravidelnou kontrolou a úpravou, mít kvalitní plochu lehárny, protože kráva denně odpočívá 12 až 14 hod. apod. Jsou to vše spojité nádoby, když se jedna z nich převrhne, následuje lavina dalších a dalších problémů.
Zdravím a přeji pěkný den. Standa

Aneta - Produkce mléka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli kráva musí mít tele, aby začala produkovat mléko ? A potom už má mléko pořád nebo musí mít další tele, aby měla mléko ? Pokud ano, za jak dlouhou dobu může být zase březí, jestliže chovatel chce neustálý příjem mléka ?

Klára - Re: Produkce mléka

Dobrý den.
Kráva začíná dojit po otelení. Většinou se u dojnic dodržuje určitá laktace(od otelení po zasušení krávy), při zasušování je už kravka zabřezlá. Kráva většinou 9 měsíců se dojí a pak 3 měsíce stoji na sucho(nedojí se). Zapouští se většinou 2-3 měsíce po otelení. Březost u krav trvá 285 dní. Doufám že vám to alespoň trochu pomohlo.
Přeji hodně úspěchu.

Aneta - Re: Re: Produkce mléka

Děkuju.

Jana - Chování selat

Dobrý den pane Stando,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Již delší dobu pozoruji u selat (věk 10 týdnů, sourozenci) "obtěžující" chování, kdy někteří jedinci vytrvale strkají rypáčkem do bříšek jiných selat. Chována jsou v dostatečně prostorném kotci nastlaném slámou, krmena 3x denně (žerou bez problémů, nejsou hladová) směsí šrotu (pšeničný, ječný a sojový), sušeného mléka, řepných pelet a vitamínů (NutriMix). Po krmení dostanou vždy náruč čerstvé slámy a sena, které přehrabují a sem tam požírají. Teplota se pohybuje okolo 20° (18-22), vlhkost ve stáji není, ani zápach nebo průvan. Selata nejsou vyloženě agresivní (neokusují si ani uši, ani ocásky, které nejsou zkrácené), ale vždy se najde jedno či dvě (a jiný den zase třeba jiná dvě..), které si "vybere" některého sourozence a třeba půl hodiny za ním chodí a strká do něj zespodu do břicha (podobně jako když pijí od prasnice). Je to jen hloupý zlozvyk nebo to značí, že jim něco chybí? Moc děkuji za Váš názor a přeji hezký den.

Standa; - Re: Chování selat

Pěkný den, Jano,

pokdu jde o chování selat, pak bych řekl, že nejde o nic patologického. I ve skupince selat platí rozdělení na dominantnější a submisivnější selata. Zvířata dominantnější se snaží uplatnit svou "převahu" a jde o právě tyto projevy, které popisujete. Pokud nedochází k okusování ocásků, či uší, pak bych bral situaci za normální. Chováte je v obohaceném prostředí, tzn. že máte pro ně dostatek podestýlky, přidáváte seno. Výživu bych spíše i v drobnochovu pojal zkrmkováním kompletní krmné směsi, která je vyvážena. Nepopisujete, jaký je přístup k vodě a v jaké podobě je zajištěn (napáječka, misky s vodou apod.). Zde by mne napadlo, jestli selata nemají deficit vody a nečekají na močení ostatních selat.. to by bylo potřeba vysledovat.
Pokud by jste chtěla ještě více obohatit chovné prostředí, pak je možné selatům dát do kotce hračku, obvykle postačí zavěsit na konstrukci hrazení několik řetězů - selata si budu hrát.
Zdravím a přeji jen Vše dobré! Standa

Jana - Re: Re: Chování selat

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Ohledně napájení, v kotci jsou dvě miskové napaječky, jedna malá ("selata na porodně"), kterou mají od narození a druhá větší ("pro předvýkrm a výkrm"), obě bez problémů využívají. Původně jsem si myslela, že se toto chování primárně objevuje u menších selat, na která možná při krmení "zbylo méně", ale vypozorovala jsem, že to dělají i největší a "nejtlustší" selata. Za možnou příčinu jsem považovala i přítomnost prasnice - jejich matky - ve vedlejším kotci (bohužel prozatím nemám možnost prasnici při odstavu vystájit do jiné budovy), ale opět jsem vypozorovala, že se toto chování objevuje i tehdy, když je prasnice v klidu a potichu. Snad je to tedy časem přestane bavit :-) Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den.

vladimír - odpad při domácí porážce

dobrý den. máme s kamarády velký spor o tom,kolik procent je rozdíl mezi živou váhou prasete a vyvrženým ,očistěným a droby. nevíte někdo kolik to je?

Standa - Re: odpad při domácí porážce

Pěkný den, Vladimíre,

ptáte se na tzv. jatečnou výtěžnost, která se u prasat pohybuje mezi 75 až 84 %. Jde o hmotnost dvou půlek s hlavou bez mozku a míchy, včetně kruponu a kruponového sádla s ledvinovým sádlem (plstí), bez ledvin a ostatních orgánů dutiny hrudní, břišní a pánevní, vyňatých i s přirostlým tukem. Jde o poměr mezi toto hmotností a tzv. čistou živou hmotností (hmotnost živého prasete se srážkou na narkmenost - 3 až 5 %, nebo přirážkou na lačnost).
Zdravím Standa

vladimír - Re: Re: odpad při domácí porážce

díky,tak jsem vyhrál sázku

Prajzler Oldřich - Re: odpad při domácí porážce

Kolik odpadu připadá po zpracování domácího prasete

Jarka - ovce a jehně

26.1.2016 se narodilo jehně,zatím je v pořádku,kdy ho můžu pustit na pastvu?

BARBORA - jehnicky

dobry den chtela bych se zeptat stolice u jehnat vcera se nam narodil prirustek prvni den byla stolice cerna a kasovita a dnes svetle hneda.tak se ji snazime otirat.

Miloš - Re: jehnicky

to je normalní a zbarví se to do žluta než se vyčistí ty moje to mají to same , ovca by je měla sama očistit ale mužete jim to utřít hezký den.

Standa - Re: jehnicky

Hezký den, Báro,

prvni stolice u mláďat je tzv. střevní smolkou - mekonium. To co popisujete je dle mého soudu ona střevní smolka (zbytky plodových vod, lanuga, zbytků žlučových barviv apod.). Ven se dostává po narození, kdy mládě přijme mlezivo, které má vyšší obsah hořčíku, což má za následek projímavý účinek.
Mějte pěkný den. Standa

Martina - Nechce zabřeznout

Dobrý den, naše pětiletá kráva , nechce zabřeznout , dvakrát telila a vše proběhlo dobře. zabřezla vždy napoprvé. Po posledním teleti se to, ale nedaří. Insemínátorovi se pokaždé zdála připravená, byl tu už třikrát a zase nic. Telila v září. Je to červená straka. Děkuji předem za radu.

Standa - Re: Nechce zabřeznout

Pěkný den, Martino,

postup co s krávou dále může stanovit jen inseminační technik nebo veterinární lékař. Asi bude na snadě nechat krávě udělat ultrasonografii, aby se podíval, jak vypadají vaječníky, zda-li zde nejsou cysty apod. Důvodů, proč kráva nezabřezává může být více (kvalita semene, zacházení s ním před inseminací, hormonální disbalance krávy apod.)
Také by se měla posoudit kondice krávy (BCS) a případně upravit i krmnou dávku. viz toto schéma http://www.delavalczech.cz/O-DeLaval/DeLaval-Newsroom/?nid=127965

Zdravím Standa

Miloš - kojící ovce

chtěl bych se zeptat čím krmit ovci včera se ji narodily 3 jehnata dávám seno trochu ovsa a samozřejmně čistou vodu ,kam. sůl a liz. mužu přidavat šupy z brambor posypané šrotem ,nebo tvrdé pečivo je to plemeno suffolk děkuji.

Standa - Re: kojící ovce

Hezký den, Miloši,

pokud má ovce trojčata, pak bych určitě doporučil zvýšit postupně dávku jádra z dávky trochu na trochu více.. Ovce bude potřebovat mít dostatek živin k tomu, aby dokázala produkovat adekvátní množství mléka pro jehňata. Dobré je posoudit výživný stav ovce pohmatem. Rukou udělejte pohmat hřbetu, kříže, žeber.. tyto by neměly být lehce nahmatatelné, ale ovce by na sobě měla mít dostatečné krytí. viz http://duval.ifas.ufl.edu/goats-sheep/sheep-nutrition.shtml (BCS 3je optimum).
Určitě můžete ovci pomocí trochu s laktací, pokud jí bude zkrmovat jablka, řepu, mrkev (zpočátku malé dávky, poté cca 0,5 kg/den). Krmit čerstvá, krájené nebo krouhaná.
Rohlík lze zkrmovat tvrdý, ale opět, začínat v malých dávkách. Vhodnější než rohlík je zvýšení krmné dávky jádra...

Tedy, udělejte kontrolu kondice (BCS), poté pozvolně zvyště dávku jádra a můžete pozvolně začít krmit i krmiva, která podporují produkci mléka u samic (mrkev, jablko, řepu).
U jehňat pak bude vhodné dotovat injekčně selen (prevence svalové dystrofie u jehňat).

Zdravím Standa

Ruth Buřičová - Krev ve vemínku

Dobrý den,ovce po porodu má v jednom vemínku krev,nevím co s tím,ještě jsem se s tím nesetkala a proto nevím co s tím mám dělat.Děkuji