Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: telátko jersey

Standa,25. 11. 2015 6:53

Pěkný den, Lenko,
postup ředění mléka vodou neuznávám, spíše jsem zastáncem pozvolného snižování denního objemu z 8 litrů na 2 litry v průběhu alespoň 1 týdne.
Pro odstav je rozhodující, aby bylo tele připraveno na kariéru přežvýkavce. Mimo seno jste mu měla od cca 14 dní začít podávat koncetrované jadrné krmivo, nejlépe starter pro telata, který je živinově vybalancovaný a více vhodný než ovesné vločky. Vločky do mléka nedávejte v žádném případě... krávě z vemene také nevytéká "krupicová" kaše...
S vodou je to tak, že ta natéká do bachoru, kde pomáchá činnost bachoru (naopak mléko natéká do slezu, kde se enzymaticky tráví). Nikdy nezkoušejte ředit mléko vodou... jalovičky by to odnesla průjmy.
Zdravím Standa

Skot

Honza,23. 10. 2015 11:30

Dobrý den, měl bych dotaz jaký je přepočetní koeficient žívé- mrtvé váhy skotu ?

Re: Skot

Standa,12. 11. 2015 17:38

Hezký den, Honzo,

přepočtenou pořážkovou hmotnost získáte, pokud hmotnost jatečně upraveného těla v teplém stavu násobíte u telat koef. 1,66, u mladého skotu koef. 1,80, u mladých býků koef. 1,78, u krav koef. 1,9 a u jalovic koef. 1,85 (viz příloha již neplatné Vyhlášky 354/2001 Sb.)
Pěkný den. Standa

Ovce

Tomáš,10. 11. 2015 18:21

Dobrý den.Mám u ovce berana od 7měsíce.Jak zjistím,že čeká malé.Dá se to podle něčeho poznat.Děkují za řadu.

Re: Ovce

Standa,12. 11. 2015 17:35

Pěkný den, Tomáši,

nejspolehlivější je požádat veterináře nebo inseminačního technika z chovu prasat či skotu aby Vám udělal sonografické vyšetření. Plod roste intenzivně v děloze ovce až v poslední 1/3 březosti.
Zdravím Standa

výkrm prasat

krista,5. 11. 2015 18:01

jak se výpočítá váha prasete měřením

Re: výkrm prasat

Standa,9. 11. 2015 18:38

Pěknýn den, Kristo,

váhu prasete dojážete odhadnout pomocí páskové míry, která je běžně na trhu. Tam je stanoven obvod hrudi a k tomu přiřazená odhadovaná hmotnost.
Zdravím Standa

Re: výkrm prasat

Erika,12. 11. 2015 16:14

My jsme to vždy počítali podle dvou "vzorečků" a bylo to hodně přesné.
1)
L = délka prasete, měřeno od kořene ocasu dopředu mezi uši, kdy měřidlo musí doléhat na záda prasete
O = obvod hrudníku za lopatkami
vzorec L x O x O vše v centimetrech : 13781 = váha prasete v kg

2) hodnoty v metrech
vzorec O x O x L x 69,3
U tohoto přepočtu se uvádí přesnost +- 3%

koza

Karel ,25. 10. 2015 21:03

Mám dvě malé,bílé bezrohé kozičky ta mladší narozená letos v dubnu je velice hezká a temperamentní,bohužel do předvčerejška.Objevil jsem na ní na boku krvavou skvrnu a pak ještě dvě další,Kozička teD častěji polehává a ačkoliv jsem ji místa ošetřil jodem lepší se to jen zvolna .Pase se sice ale už nežere všechno a neskotačí jako dříve to za ní teď obstarává ta druhá o rok starší ale služebně mladší a podřízenější koza.I u te jsem objevil místa s klíšťaty vybral jsem je a zajodoval avšak ta žádné problémy nemá naopak zdá se mi, že blbne i za tu svoji družku.Nerad bych přiěel o žádnou z nich a už vůbec ne o tu mladší která se stala miláčkem všech ale mám malý důchod a nevím jestli si mohu dovolit v této situaci veterináře.Zatím je budu častěji prohlížet a vyrobím si ty přírodní odpuzovače na klíšťata i když v jejich účinnost moc nevěřím.Sám jsem totiž už dávno rezignoval na ty zaručené odpuzovače těch malých krvežáznivců a přesto dosud žiju relativně ve zdraví.Nebo se snad mýlím a ty krvavé značky byly od něčeho jiného než klíštěte?

Re: koza

Standa,9. 11. 2015 18:43

Pěkný den, Karle,
obávám se, že nejvíce povolaným je vždy veteirnární lékař, který bys měl kozu prohlédnout. Pokud tuto cestu nezvolíte, pak půjde jen a pouze o spekulace. Pokuste se prosím obrátit např. emailem na dr. Fleischera fleischerp@vfu.cz

oplodnění prasnice

Procházková,3. 11. 2015 14:39

Zdravím, poradí někdo jak získám semeno k oplodnění prasnice nebo zda se dá pozvat zvěrolékař na oplodnění prasnice, děkuji,

Re: oplodnění prasnice

standa,9. 11. 2015 18:39

Pěkný den, paní Procházková,

semeno od kance získáte jedině a pouze na inseminační stanici kanců. Jinde se semeno získat nedá. K tomu, aby jste mohla inseminovat prasnici, potřebueje odborně proškolenou osobu, tj. inseminačního technika, veterináře, nebo osobu, která absolvovala inseminační kurz a má pro uskutečnění inseminací potřebný doklad. Zdravím Standa

Kráva

Pavel Šindelář,8. 11. 2015 9:10

Dobrý den, mám v plánu pořídit si jednu krávu, jen tak pro sebe. Žádný podnikatel, žádny velký chovatel. Co musím udělat před pořízením, abych neměl problémy s úřady? Můžete mi prosím poradit?
Děkuji Šindelář

Re: Kráva

Standa,9. 11. 2015 18:37

Pěkný den, pane Šindelář,

prvním krokem bude kontaktování pracovníka Českomoravské společnosti chovatelů, aby jste si zažádal o registraci hospodářství. Další informace Vám pracovníci sdělí následovně. Určitě je vhodné se domluvit i s vámi vybraným ošetřujícím lékařem (vakcinace, odběry vzorků apod.) - ten Vám sdělí další informace co musíte a máte dělat.
Registrace chovu je prvním krokem k úspěšnému chovu. Zjištěte si také, zda-li je v obci chov skotu povolen (zjistíte na OÚ), a to podle místa, kde se bude Váš chov ve vesnici nacházet (může tam být omezení v chovaných druzích HZ).
Zdravím Standa Staněk

Jablka

Julek,18. 10. 2015 15:47

Je vhodne zkrmovat jablka u hž ,kolik díky za odpověd Beňuška

Re: Jablka

Standa,23. 10. 2015 11:41

ZDravím, Julku,

jablka lze zkrmovat např. u přežvýkavců - zásadou jsou nenahnila a čistá jablka, nejlépe krouhaná, nikdy ne celá. Jablka a ostatní jsou doplněk krmné dávky, tedy nevádat ve velkých dávkách. Zdravím Standa

Krmný vápenec

Erika,10. 8. 2015 10:27

Dobrý den, prosím o info, jaké je dávkování krmného mletého vápence pro březí a následně kojící prasnici v g na den (plemeno BU, hmotnost cca 180kg)? Nikde to nemůžu najít. Děkuji a přeji pěkný den.

Re: Krmný vápenec

Standa,18. 8. 2015 17:08

Pěkný den, Eriko,

není mi jasné, proč chcete zkrmovat krmný vápenec. Jeho dávky nikde nenajdete, pokud nebudeme vědět jakými krmivy prase krmíte, v jakém poměru a dávce. Leda poté se dá dělat sestavení krmné dávky.
Zcela jistě Vám doporučím naši poradnu http://poradna.vuzv.cz/, kde je sekce věnovaná chovu prasat a JEJICH KRMENÍ (tam dotaz položte více popsaný a kolegyně Dr. Václavková Vám zcela jistě poradí - musíte ale přesně popsat čím krmíte, jaké suroviny používáte a v jakém poměru). Zdraví Standa

Re: Re: Krmný vápenec

Erika,20. 10. 2015 11:10

Dobrý den,
děkuji za Vaši odpověď. Paní Václavkové jsem 5.9. poslala email, kde jsem podrobně rozepsala sestavenou krmnou dávku - no, do dnešního dne mi nepřišla žádná odpověď..
Ve stručnosti tedy: šrot pšenice + ječmen + oves (40:40:20), šrot kukuřice, šrot sójový, šrot řepkový, extrudovaný len, pšeničné otruby,
sladový květ, řepné pelety (cca 12h před zkrmováním máčím), pivovarské kvasnice, Premix P1, sůl a ten krmný vápenec - dávám cca 10g, snad to není ani málo, ani moc.. (ostatní komponenty dávkuji +- dle tabulek směsí pro březí prasnice, nyní cca 3 týdny před porodem budu upravovat na směs pro kojící).
Ještě jednou děkuji za Váš čas a přeji pěkný den.

Re: Krmný vápenec

Standa,23. 10. 2015 11:37

ZDravím Eriko,

krmný vápenec se prasatům běžně samostatně nezkrmuje. Dnes jsou na trhu minerální premixy, které jsou již namíchány a ty se přimíchávají k šrotům, které si chovatel vyrábí sám.
Prasnice BU by měla být krmená kompletní krmnou směsí, která je vyvážena a speciálně namíchaná, aby měla dostatek živin, energie, minerálů apod. Jděte touto cestou, než cestou experimentování s krmným vápencem.
Zdravím Standa