Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Kýli u prasat

Standa,18. 1. 2016 8:37

Zdravím Vás, Honzo,

podle dotazu nevím, jestli je u selat větší problém s pupeční - břišní kýlou, nebo s tříselnou kýlou. Určitě je dobré si udělat podrobnější statistiku (kolik % ze selat se v průběhu min. 1 roku v jednotlivých měsících s kýlou vyskytne). Neméně dobré je ještě udělání si přehledu při zástavu, tj. kolik % zvířat z daného zástavu předvýkrmu má kýlu.
Kýly někdy bývají ve vztahu s plemenitbou, tzn. dědičná predispozice - nevhodný výběr plemene (hybrida) do pozice matky a otce selat. Prvním krokem je pobavit se o situaci s plemenářskou organizací.
Zdravím Standa

Zootechnik

Bara,4. 1. 2016 23:48

Dobrý den, mám pár let zkušeností v zd a nyní se uvolnilo misto v zd jako Zootechnik . Musím mit nějake školy a co bych mela znát? Děkuji za odpověď

Re: Zootechnik

Standa,18. 1. 2016 8:33

Pěkný den, Báro,

rozhodující je, jaké zkušenosti máte a také jaké jsou požadavky ze strany zaměstnavatele. Praxe je pěkná věc, ale určitě by to chtělo vždy si prohloubit i teoretické znalosti. Požadavek na vzdělání zaměstnance si určuje zaměstavatel sám.
Zdravím Standa

Pastevní deník pro chov skotu

Josef,3. 1. 2016 19:04

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat,jak správně vést pastevní deník.Nechá se někde na internetu sehnat nějaká předloha?

Děkuji za odpověď Josef

Re: Pastevní deník pro chov skotu

Standa,18. 1. 2016 8:32

Pěkný den, Josefe,

existují na internetu dostupné návody k evidenci pastvy v Portálu farmáře. Jeden z nich je tento http://pro-bio.stachy.cz/storage/1370883248_sb_eph_pastva_1v4fin.pdf

Zdravím

chov kozla

martazemenova@atlas.cz,20. 12. 2015 14:24

Potřebovala bych vědět jaké podmínky je třeba dodržet při začínajícím chovu kozla,myslím co se týká sousedů.Děkuji za odpověd.

Re: chov kozla

Standa,29. 12. 2015 15:27

Zdravím Vás, Martino,

předtím, než začnete chovat plemenného kozla, je dobré se o nápadu se sousedy pobavit. Předejdete tím případným sousedským sporům. Jiné limity zde nejsou... mimo Občanský zákoník, kde je nepřípustné obtěžovat sousedy nadměrným hlukem, zápachem apod. Někdy ve vsích bývá chov hospodářských zvířat omezen - dobré je si na OÚ zjistit, jestli jsou stanoveny nějaké limity pro chov zvířat v obci,
Zdravím Standa

plemenny beran

JITKA,20. 12. 2015 15:08

vlastnim 2ovecky pouze pro vlastni potrebu musim pripoustet plemennym beranem

Re: plemenny beran

Standa,29. 12. 2015 15:24

Pěkný dem, Jitko,

každý, kdo chová ovce, skot, prasata, kozy musí samice zapouštět plemeníkem. I pro Váš případ platí, že musíte využít plemenného berana. Standa

cenik smesi

radek beranek,7. 12. 2015 20:55

prosim o zaslani ceniku smes prasata

Re: cenik smesi

Standa,17. 12. 2015 9:08

Ceník směsí vám zašle firma, od které bude směs kupovat.

vzdálenost pastvy skotu od obydlí

Olga,1. 12. 2015 10:02

dobrý den,
soused v naši obci, který vlastní velké stádo skotu, které je i v zimních měsících neustájeno, zakoupil nebo pronajal pozemek v přímé blízkosti našeho domu. Nenašla jsem žádné znění vyhlášky, které by které by dle zákona nařizovala vzdálenost od obydlí.
V letních měsících, kdy jeho skot je od našeho obydlí vzdálen na jeho pozemku cca 500 m, se line v některých dnech pd krav velký puch a navíc nás obtěžuje spousta ovád a skřečků, kteří nám ani neumožní pobyt na zahradě.
Obávám se, že další přiblížení se jeho skotu k našemu obydlí - přímo sousedící s naši zahradou, tuto skutečnost ještě více zhorší. Navíc zde není vodovod, lidé používají jako pitnou vodu své studny. Louka, kde se pasou jeho krávy, je plná hnoje, vede taky tudy skrze naši zahradu potok, kde voda čpí močůvkou...
Moc prosím o odpověď, děkuji a přeji hezký den
Klapková Olga Čachnov

Re: vzdálenost pastvy skotu od obydlí

Standa,17. 12. 2015 9:07

Pěkný den, paní Klapková,

ve Vašem případě jde o sousedský spor, který by měl být řešen v první části domluvou se sousedem, pokud toto nelze, pak by jste se měla obrátit na příslušný obecní úřad a poslední možností je dle mého názoru použití Nového občanského zákoníku - právní cesta (nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi).
Problematika pachu je velmi obtížná, neexistuje směrnice ani způsob zjištění (toto zjistíte na příslušné hygienické stanici).
Pokud je potok plný močůvky, pak je dobré se obrátit na správce vodního toku a oznámit mu zdroj možné kontaminace.
U obecního úřadu je dle mého možno zjistit, jestli je chov zvířat povolen či jsou zde stanoveny limity (chov zvířat v intravilánu vesnice apod.).
Zdravím Standa Staněk

Byk

Matej Balaz,3. 12. 2015 8:49

Zdravim potreboval bi som pomoc a to surne mam doma byka rocneho hochsteina je dost zivi no dneska ranno ked som ho siel chovat tak lezal a to on nezvikne horko tazko sa postavil napil vodi a hned lahol neviem fakt dakujem za skoru odpoved

Re: Byk

Miška Lussy ,8. 12. 2015 7:07

Zavolejte co nejdříve veterináře. Vy by jste si troufnul určit diagnózu takto na dálku, když jste zvíře ani neviděl? A bez popisu podrobnějšího stavu zvířete... Toto fakt nepochopím?

Re: Byk

Standa,17. 12. 2015 8:59

Dotazů tohoto typu mám na emailu desítky.
Jak jsem již psal a je i uvedeno v titulku, naléhavé zdravotní stavy zvířat řeší VŽDY A JEDINĚ VETEIRNÁRNÍ LÉKAŘ!
Neposkytnutí první pomoci zvířete a nezajistění jeho ošetření jest možné považovat za týrání zvířat! Standa

Krmení březí kozy

Katka,8. 12. 2015 9:32

Dobrý den,
jak během březosti navykat na jádro? Jaké jádro pro zatím laktující kozu je vhodné a jak kombinovat? Zajímá mě, zda může dostat hrst ovsa a k tomu třeba vojtěškové pelety, sladový květ nebo cukrovarnické řízky? Je až příliš hubená. Může dostat koza řýžové otruby?
Zajímalo by mě, jak přidávat jádro s narůstající březostí po měsících?
Děkuji

Re: Krmení březí kozy

Standa,17. 12. 2015 8:58

Pěkný den, Katko,

problém číslo jedna je, zjistit, proč je koza, která je březí hubená. Chtělo by se podívat na její zdravotní stav, zda-li není napadena parazity a zhodnotit krmnou dávku (veterinář). Základem bude velmi kvalitní seno. Určitě by chtělo ještě vědět věk kozy, jestli jde již o dospělou kozu, která má ukončený růst, nebo jde o mladou kozu, kde je nutné počítat do dospělosti s přídavkem na dokončení růstu. U březích koz je nutné také počítat s přídavkem na březost.
Pokud koza není navyklá na nic jiného než seno, pak jádro se dává tzv. na půl hrsti po dobu 3 až 5 dnů 2x denně. Nejvhodnější je buď oves (mačkaný), nebo směs zrnin či kompletní jadrná směs (ta je velmi dobrá, protože obsahuje různé obiloviny a další krmiva). Mimo to musí mít koza přístup k minerálnímu lizu (lze koupit i lizy, které obsahují vitamíny, případně do jádra míchat např. Nutrimix).
Vojtěškové pelety jsou bílkovinným krmivem a v malých dávkách koze jistě neuškodíte. Jen je potřeba dbát zásady, že kozu, ovci či skot musíme na krmiva navykat min. 3 dny a to velmi pozvolně, aby nedošlo k nežádoucím procesům v bachoru.
Krmné dávky mám napsané v sekci krmení - výživy koz - jsou tam dle březosti a produkce mléka.
Rýžové otruby se používají u koní, ale ne u březích zvířat. Tuto exotiku bych vynechal a přilepšil bych koze dostupnějšími tuzemskými krmivy - kompletní či doplňkovou směsí pro ovce a kozy např. s tímto zastoupením (ječmen, sojový extr. šrot, oves setý, sladový květ, pšenice, řepkový extrahovaný šrot, uhličitan vápenatý, monokalcium fosfát, chlorid sodný, oxid hořečnatý).
Zdravím Standa

Pastva pro býka

Michal,10. 12. 2015 22:11

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Mám býka, který váží 1 tunu kolik hektarů pastvy pro něj potřebuju. Býk bude celý rok venku. Nějak průměrně z toho výpočtu co máte na stránkách jsem to nepochopil. Děkuju za odpověď. S pozdravem Michal

Re: Pastva pro býka

Standa,17. 12. 2015 8:47

Pěkný den,

pokud budete mít býka celoročně venku, pak nepůjde o pastvinu, ale polopastvinu (přes zimu a časné jaro, dojde k devastaci části porostu pohybem býka). Na stránkách mám uvedený výpočet, který se dělá v letních měsících. Nikdo Vám neřekne, jestli pro býka potřebujete 0,75 ha nebo 1,5 ha, když neví, jak pastvina vypadá a co na ní roste. Proto jsem dal na stránky onen výpočet zatížení, aby nedocházelo k devastaci pastvy jako takové a nestalo se z ní "oraniště". Můj orientační odhad je min. 2 ha pro býka nad 1000 kg ž. hm. (2 DJ = 1000 kg/ha pastvy).
Zdravím Standa