Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bozena - Ovečky

Zdravím chci se zeptat v Listopade 2015 narodili od 3 ovci, 3 ovečky a 1 beranek a ted v lednu mi začali všichni kulhat jak staré tak i male přitom máji pazhnet čísti.Uztajení jsou ve stodole kdykoli mužou jít na louku.děkuji předem s pozdravem božena

Standa - Re: Ovečky

Pěkný den, Boženko,

pokud začínauí ovce kulhat, pak je potřeba se podívat znovu a profesionálníma očima na stav paznehtů. Zálěží, jestli ovce kulhají na přední končetiny nebo na zadní či kombinace obou. Mohlo by se jednat např. o nakažlivé kulhání. Zcela jistě by se měl na zvířata podívat veterinář, udělat korekci a vyšetření a navrhnout léčbu, případně koupele paznehtů (modrá skalice, jiné přípravky ke koupelím, formaldehyd apod.). Součástí by pak měla být asanace ustájení. U pastvy je potřeba také dělat každoročně její úpravu (posekání, hnojení, případně ošetření vápencem dle půdních poměrů apod.). Nikdy nemějte ovce celoročně na pastvině. I ta potřebuje čas na regeneraci porostu a sanaci UV zářením, mrazem apod.
Jednejte prosím co nejrychleji! Zdravím Standa

Jiří - Krmivo

Dobrý den mám deset býků a nemohu dělat kukuřici. A chtěl bych letos zasít nějakou směsku luskovinu s obilím,ale nevím jestli to není spíše vhodné pro dojné krávy ? A nebo mám zasít něco jiného ?

Standa - Re: Krmivo

Pěkný den, Jirko,

pokud chováte býky, a to v počtu 10 zvířat, pak bych už doporučil se zcela jistě obrátit na výživářského specialistu, který se Vám podívá kompletně na Váš systém krmení a doporučí další postup (co krmíte, jak krmíte, jakou máte produkci krmiv v průběhu roku, jak doplňujete minerálie a vitamíny, jaký je podíl jadrných krmiv a složení směsi apod.). Luskoobilné směsky nejsou jen pro krávy v laktaci.

Jana - aktinomykoza

U krávy nám veterinář diagnostikoval aktinomykozu čelisti. Doporučil vyřadit z chovu, že léčba není možná? Myslíte,že je šance na vyléčení? děkuji Jana P.

Standa - Re: aktinomykoza

Pěkný den, Jano,

aktinomykóza je problém, který může, ale i nemusí být úspěšně léčen. Záleží, jak velké ložisko je, jestli se dotýká i slinné žlázy, jestli je uzavřené nebo došlo k prasknutí ložiska apod. Léčit se dá chirurgickým otevřením s drénováním a aplikací antibiotik. Zálěží, ale jestli je progNóza příznivá či nikoliv. To nikdo od stolu počítače nedokáže říci. Protože jde o problematiku veterinární, doporučil bych Vám se obrátit na Dr. Šlosárkovou s prosbou o konzultaci, a to na email slosarkova@vri.cz.
Mějte se pěkně a držím pěsti. Standa

Martin - Vazné ustajení

Dobrý den, Je stále povoleno vazné ustájení skotu v konvenčním zemědělství?
A to i u býků v malochovu. děkuji

Standa - Re: Vazné ustajení

Zdravím, Martine,

vazné ustájení není zakázáno (rozměrové parametry jsou uvedeny v Příloze vyhlášky č. 208/2004 Sb.), a to bez oohledu na pohlaví. Jediné co není povoleno je výstavba nových vazných stájí.

Kristýna - Zasušení krávy

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Naše kráva (jersey, 4 roky) má v polovině března rodit. Před měsícem jsme přestali dojit, dojila již jen cca 2 litry denně). Vemeno ma měkké, ale pořád z něj lze dostat mléko. Myslíte, že by bylo na místě antibiotické zasušení? Nebo je to v pořádku? Velice děkuji za radu, bude to náš první porod. S pozdravem Kristýna

Standa - Re: Zasušení krávy

Pěkný den, Kristýno,

zasušení krávy ze 2 litrů je velmi dobré. Pokud je mléčná žláza bez jakéhokoliv otoku, zarudnutí apod. pak bych vemeno nechal tak jak je. Zcela jednoznačně NIKDY UŽ KRÁVU NEODDOJUJTE. Ve struku se při zaprahování tvoří keratinová zátka, která chrání celé vemeno před vnikem infekce. POkud to občas zkoušíte, tak si velmi vážně koledujete o to, aby se infekce do vemene dostala. Pokud chcete zaprahovat pomocí přípravků, poraďte se s veterinářem, který Vám řekne postup a doporučí přípravek. S pozdravem Standa

Petra - Kříženec ovce a kozy???

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je možné, že může v praxi dojít ke křížení kozy a berana (ovce). Dnes 6.1. se totiž naší koze narodilo kůzle, tj. pokud dobře počítám, při průměrné délce březosti 150 dní měla zabřeznout 5.8. loňského roku. Koza však nebyla námi cíleně zapuštěna, já nechovám žádného kozla, ani nikdo jiný v našem širším okolí (aby u nás mohlo dojít k náhodnému zapuštění nějakým kozlem), koza ale byla ve stádě s našemi ovcemi a plemenným beranem. Kozu jsme navíc koupili a přivezli k nám až 14.8. loňkého roku a to jako malé kůzle 3,5 měsíce staré(dle evidence je narozena 25.4.2015). Nicméně, chovatel, od kterého jsme jí pořídili, se jevil velmi solidní, je v kontrole užitkovosti, a část jeho zvířat je zařazena i mezi genové rezervy. Proto bych ráda měla jistotu, že není chyba na na mé straně (tj. že se nám na hospodářství nenarodil kříženec kozy s naším plemenným beranem), než původního chovatele obviním, že má na svém hospodářství nepořádek, čímž mi přivodil nepříjemnou situaci (koza je relativně malá, tak 60% dospělé velikosti a předpokládám, že teď už moc nedoroste a tomu budou odpovídat i její nádoje, takže asi nesplní to, proč jsme si ji koupili - očekávání spousty kozího mléka).
Velmi děkuji za odpověď.

Miška Lussy - Re: Kříženec ovce a kozy???

I kdyby se stalo, že by beran vaši kozičku připustil, kozena není schopna plod donosit, až do konce. Když se už se toto stane a spermie berana se v kozičce uchytí, tak většinou kolem druhého a třetího měsíce dojde k samovolnému potratu. Obrátila bych se na chovatele kozičky a žádala o vysvětlení?

Standa - Re: Kříženec ovce a kozy???

Hezký den, Petro,

podle toho co píšete bych usoudil, že jsi si dovezla do svého chovu kozičku předčasně zapuštěnou. Nikdy nelze vycházet z toho, že březost musí trvat přesně oněch 5 měsíců, někdy je kratší, někdy je delší. Pokud je kozička skutečně narozena 25.4., pak jde o předčasné zapuštění a takovéto zvíře bych do chovu nechtěl už z toho důvodů, že bude tzv, podtržená a nikdy nebude rámcově taková, jako kozička řádně narostlá a zapuštěná v odpovídajícím věku a hmotnosti.
Případy, kdy koza byla zapuštěna beranem a naopak jsou, ale je to absultně mizivé procento a z mého pohledu bych řekl téměř nemožné. Jediný průkaz jsou DNA testy, ale ve Vašem případě bych uplatnil zcela běžnou reklamaci a kozičku vrátil. Toto jste ale měla udělat již v době, kdy bylo zřejmé, že je kozička březí.
Držím pěsti a mějte se moc pěkně.

Standa

Jana - Odmítání jehněte

Dobrý den,v neděli 3.1.se ná narodili dvojčátka oveček beránek a ovečka.Vše bylo v pořádku až do jednoho dne kdy se ovečka dostala dírou za plot a tam byla celou noc.Tak že byla silně podchlazená a vyhladovělá vypadalo to že nepřežije.Nakonec to vše dopadlo dobře ovečka se má k světu a s flašky baští za dva.Dali jsme jí zpět k ovci ta jí sice neodhání ale když se ovečka chce napít tak jí utíká.Ovci musíme chytat a držet jí.chtěla bych se zeptat jestli je nějaký způsob jak ovci přimět aby ho zas přijala?

Standa - Re: Odmítání jehněte

Hezký den, Jano,

univerrzální rada, jak přimět ovci k tomu, aby nechala jehně sát není. Určitě je dobré se držet osvědčené ovčácké praxe, kterou jest uzavření ovce s jehňaty do tzv. choulu, tedy ohrádky, která bude bránit právě tomu, aby mohlo jehně utéct a současně aby ovce neustále odmítala jehně sát a utíkala před ním.
Klasickou metodou je přidržování ovce. Někdy je potřeba se podívat také na tvar vemene, jestli umožňuje jehněti sát a jestli je čisté a struky jsou průchodné (dělají se vždy odstřiky po obahnění). Nutností je také aby v okolí vemene nebyla příliš dlouhíá vlna - ostříhat.
Držím pěstí a věřím, že se jehně tzv. "chytlo zpět".
Pěkný den přeje Standa

Jana - Nutrie v zimě

Dobrý den,na blízkém vodním toku se zdržují volně žijící nutrie,jak jim pomoci přežít zimu?Děkuji.Lidé jim nosí pečivo a mrkev.

Standa - Re: Nutrie v zimě

Pěkný den, Jano,

první věcí, kterou před odpovědí na Vaši otázku zmíním je skutečnost, že nutrie u nás nepatří do volné přírody a lze ji považovat za škodnou. Navíc tím, že není chována faremně bych byl opatrný z hlediska zdraví (pokousání, infekce které mohou přenášet). K vašemu dotazu. Pro nutrie je základem krmení nenahnilá a neznečištěná zelenina a ovoce (mrkev, bramobory, jablka, petržel apod.), s pečivem jako zdrojem energie bych byl opatrný. Pokud již pečivo, tak nejlépe tvrdý chléb, méně vhodné jsou rohlíky. Pečivo musí být nezaplísněné a dobře usušené. Přilepšit se dá také zakrmením sena.
Pěkný den
Standa

honza - Kýli u prasat

Dobrý den,
v našem podniku máme problémy s kýlami u selat okolo 35 dne a výše.Většinou se kýli začnou dělat až na předvýkrmu.Pupky zastřiháváme emaskulátorem,zastříkáváme dezinfekcí a ještě sele obalujeme v suché dezinfekci.Ale problém je stále.Tak jsem se Vás chtěl zeptat jestli s tím nemáte nějakou zkušenost,nebo dobrou radu.
Předem děkuji

Standa - Re: Kýli u prasat

Zdravím Vás, Honzo,

podle dotazu nevím, jestli je u selat větší problém s pupeční - břišní kýlou, nebo s tříselnou kýlou. Určitě je dobré si udělat podrobnější statistiku (kolik % ze selat se v průběhu min. 1 roku v jednotlivých měsících s kýlou vyskytne). Neméně dobré je ještě udělání si přehledu při zástavu, tj. kolik % zvířat z daného zástavu předvýkrmu má kýlu.
Kýly někdy bývají ve vztahu s plemenitbou, tzn. dědičná predispozice - nevhodný výběr plemene (hybrida) do pozice matky a otce selat. Prvním krokem je pobavit se o situaci s plemenářskou organizací.
Zdravím Standa

Bara - Zootechnik

Dobrý den, mám pár let zkušeností v zd a nyní se uvolnilo misto v zd jako Zootechnik . Musím mit nějake školy a co bych mela znát? Děkuji za odpověď