Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Byk

Miška Lussy ,8. 12. 2015 7:07

Zavolejte co nejdříve veterináře. Vy by jste si troufnul určit diagnózu takto na dálku, když jste zvíře ani neviděl? A bez popisu podrobnějšího stavu zvířete... Toto fakt nepochopím?

Re: Byk

Standa,17. 12. 2015 8:59

Dotazů tohoto typu mám na emailu desítky.
Jak jsem již psal a je i uvedeno v titulku, naléhavé zdravotní stavy zvířat řeší VŽDY A JEDINĚ VETEIRNÁRNÍ LÉKAŘ!
Neposkytnutí první pomoci zvířete a nezajistění jeho ošetření jest možné považovat za týrání zvířat! Standa

Krmení březí kozy

Katka,8. 12. 2015 9:32

Dobrý den,
jak během březosti navykat na jádro? Jaké jádro pro zatím laktující kozu je vhodné a jak kombinovat? Zajímá mě, zda může dostat hrst ovsa a k tomu třeba vojtěškové pelety, sladový květ nebo cukrovarnické řízky? Je až příliš hubená. Může dostat koza řýžové otruby?
Zajímalo by mě, jak přidávat jádro s narůstající březostí po měsících?
Děkuji

Re: Krmení březí kozy

Standa,17. 12. 2015 8:58

Pěkný den, Katko,

problém číslo jedna je, zjistit, proč je koza, která je březí hubená. Chtělo by se podívat na její zdravotní stav, zda-li není napadena parazity a zhodnotit krmnou dávku (veterinář). Základem bude velmi kvalitní seno. Určitě by chtělo ještě vědět věk kozy, jestli jde již o dospělou kozu, která má ukončený růst, nebo jde o mladou kozu, kde je nutné počítat do dospělosti s přídavkem na dokončení růstu. U březích koz je nutné také počítat s přídavkem na březost.
Pokud koza není navyklá na nic jiného než seno, pak jádro se dává tzv. na půl hrsti po dobu 3 až 5 dnů 2x denně. Nejvhodnější je buď oves (mačkaný), nebo směs zrnin či kompletní jadrná směs (ta je velmi dobrá, protože obsahuje různé obiloviny a další krmiva). Mimo to musí mít koza přístup k minerálnímu lizu (lze koupit i lizy, které obsahují vitamíny, případně do jádra míchat např. Nutrimix).
Vojtěškové pelety jsou bílkovinným krmivem a v malých dávkách koze jistě neuškodíte. Jen je potřeba dbát zásady, že kozu, ovci či skot musíme na krmiva navykat min. 3 dny a to velmi pozvolně, aby nedošlo k nežádoucím procesům v bachoru.
Krmné dávky mám napsané v sekci krmení - výživy koz - jsou tam dle březosti a produkce mléka.
Rýžové otruby se používají u koní, ale ne u březích zvířat. Tuto exotiku bych vynechal a přilepšil bych koze dostupnějšími tuzemskými krmivy - kompletní či doplňkovou směsí pro ovce a kozy např. s tímto zastoupením (ječmen, sojový extr. šrot, oves setý, sladový květ, pšenice, řepkový extrahovaný šrot, uhličitan vápenatý, monokalcium fosfát, chlorid sodný, oxid hořečnatý).
Zdravím Standa

Pastva pro býka

Michal,10. 12. 2015 22:11

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Mám býka, který váží 1 tunu kolik hektarů pastvy pro něj potřebuju. Býk bude celý rok venku. Nějak průměrně z toho výpočtu co máte na stránkách jsem to nepochopil. Děkuju za odpověď. S pozdravem Michal

Re: Pastva pro býka

Standa,17. 12. 2015 8:47

Pěkný den,

pokud budete mít býka celoročně venku, pak nepůjde o pastvinu, ale polopastvinu (přes zimu a časné jaro, dojde k devastaci části porostu pohybem býka). Na stránkách mám uvedený výpočet, který se dělá v letních měsících. Nikdo Vám neřekne, jestli pro býka potřebujete 0,75 ha nebo 1,5 ha, když neví, jak pastvina vypadá a co na ní roste. Proto jsem dal na stránky onen výpočet zatížení, aby nedocházelo k devastaci pastvy jako takové a nestalo se z ní "oraniště". Můj orientační odhad je min. 2 ha pro býka nad 1000 kg ž. hm. (2 DJ = 1000 kg/ha pastvy).
Zdravím Standa

Durok Dansky

Dominik,13. 12. 2015 12:50

zdravim chcel by som sa spytat ci by ste mi nevedeli poradit kde by som vedel kupit kaca na pripustanie plemena Durok.. u nas odkial pochadzam v okoli zrusili jedinu inseminacnu stanicu a mne teras svine stoja a nemam ako ich pripustit tak som zvolil to to riesenie kupit vlastneho za radu a ine onformacie dakujem

Re: Durok Dansky

Standa,17. 12. 2015 8:40

Zdravím Dominiku,

plemenní kanci se dají koupit pouze ve vybraných zemědělských podnicích. V ČR takové chovy jsou. Jak je tomu ale na Slovensku nevím. Možností je také objednání si inseminační dávky, kterou zapustí prasnici/prasničku inseminační technik. Obraťte se na svaz chovatelů prasat (ošípaných).
Zdravím Standa

telátko jersey

lenka,23. 11. 2015 12:11

dobrý den, máme pětitýdenní jalovičku Jersey, odstavili jsme ji a krmíme mlékem od mámy, ráno a večer tak 4litry a k tomu ted druhý den cca litrem teplé vody, v poledne teplou vodu co vypije - což tedy není moc:-) má k dispozici seno, které spíš jen žmoulá. prý se má mléko již začít více ředit a přidávat jádro, je dobré jí do mléka dávat třeba ovesné vločky? nebo spíše zvlášť jí dávat vločky nebo ječný šrot? moc děkuji za odpověd.

Re: telátko jersey

Standa,25. 11. 2015 6:53

Pěkný den, Lenko,
postup ředění mléka vodou neuznávám, spíše jsem zastáncem pozvolného snižování denního objemu z 8 litrů na 2 litry v průběhu alespoň 1 týdne.
Pro odstav je rozhodující, aby bylo tele připraveno na kariéru přežvýkavce. Mimo seno jste mu měla od cca 14 dní začít podávat koncetrované jadrné krmivo, nejlépe starter pro telata, který je živinově vybalancovaný a více vhodný než ovesné vločky. Vločky do mléka nedávejte v žádném případě... krávě z vemene také nevytéká "krupicová" kaše...
S vodou je to tak, že ta natéká do bachoru, kde pomáchá činnost bachoru (naopak mléko natéká do slezu, kde se enzymaticky tráví). Nikdy nezkoušejte ředit mléko vodou... jalovičky by to odnesla průjmy.
Zdravím Standa

Skot

Honza,23. 10. 2015 11:30

Dobrý den, měl bych dotaz jaký je přepočetní koeficient žívé- mrtvé váhy skotu ?

Re: Skot

Standa,12. 11. 2015 17:38

Hezký den, Honzo,

přepočtenou pořážkovou hmotnost získáte, pokud hmotnost jatečně upraveného těla v teplém stavu násobíte u telat koef. 1,66, u mladého skotu koef. 1,80, u mladých býků koef. 1,78, u krav koef. 1,9 a u jalovic koef. 1,85 (viz příloha již neplatné Vyhlášky 354/2001 Sb.)
Pěkný den. Standa

Ovce

Tomáš,10. 11. 2015 18:21

Dobrý den.Mám u ovce berana od 7měsíce.Jak zjistím,že čeká malé.Dá se to podle něčeho poznat.Děkují za řadu.

Re: Ovce

Standa,12. 11. 2015 17:35

Pěkný den, Tomáši,

nejspolehlivější je požádat veterináře nebo inseminačního technika z chovu prasat či skotu aby Vám udělal sonografické vyšetření. Plod roste intenzivně v děloze ovce až v poslední 1/3 březosti.
Zdravím Standa

výkrm prasat

krista,5. 11. 2015 18:01

jak se výpočítá váha prasete měřením

Re: výkrm prasat

Standa,9. 11. 2015 18:38

Pěknýn den, Kristo,

váhu prasete dojážete odhadnout pomocí páskové míry, která je běžně na trhu. Tam je stanoven obvod hrudi a k tomu přiřazená odhadovaná hmotnost.
Zdravím Standa

Re: výkrm prasat

Erika,12. 11. 2015 16:14

My jsme to vždy počítali podle dvou "vzorečků" a bylo to hodně přesné.
1)
L = délka prasete, měřeno od kořene ocasu dopředu mezi uši, kdy měřidlo musí doléhat na záda prasete
O = obvod hrudníku za lopatkami
vzorec L x O x O vše v centimetrech : 13781 = váha prasete v kg

2) hodnoty v metrech
vzorec O x O x L x 69,3
U tohoto přepočtu se uvádí přesnost +- 3%

koza

Karel ,25. 10. 2015 21:03

Mám dvě malé,bílé bezrohé kozičky ta mladší narozená letos v dubnu je velice hezká a temperamentní,bohužel do předvčerejška.Objevil jsem na ní na boku krvavou skvrnu a pak ještě dvě další,Kozička teD častěji polehává a ačkoliv jsem ji místa ošetřil jodem lepší se to jen zvolna .Pase se sice ale už nežere všechno a neskotačí jako dříve to za ní teď obstarává ta druhá o rok starší ale služebně mladší a podřízenější koza.I u te jsem objevil místa s klíšťaty vybral jsem je a zajodoval avšak ta žádné problémy nemá naopak zdá se mi, že blbne i za tu svoji družku.Nerad bych přiěel o žádnou z nich a už vůbec ne o tu mladší která se stala miláčkem všech ale mám malý důchod a nevím jestli si mohu dovolit v této situaci veterináře.Zatím je budu častěji prohlížet a vyrobím si ty přírodní odpuzovače na klíšťata i když v jejich účinnost moc nevěřím.Sám jsem totiž už dávno rezignoval na ty zaručené odpuzovače těch malých krvežáznivců a přesto dosud žiju relativně ve zdraví.Nebo se snad mýlím a ty krvavé značky byly od něčeho jiného než klíštěte?

Re: koza

Standa,9. 11. 2015 18:43

Pěkný den, Karle,
obávám se, že nejvíce povolaným je vždy veteirnární lékař, který bys měl kozu prohlédnout. Pokud tuto cestu nezvolíte, pak půjde jen a pouze o spekulace. Pokuste se prosím obrátit např. emailem na dr. Fleischera fleischerp@vfu.cz

oplodnění prasnice

Procházková,3. 11. 2015 14:39

Zdravím, poradí někdo jak získám semeno k oplodnění prasnice nebo zda se dá pozvat zvěrolékař na oplodnění prasnice, děkuji,