Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Kříženec ovce a kozy???

Standa,18. 1. 2016 8:52

Hezký den, Petro,

podle toho co píšete bych usoudil, že jsi si dovezla do svého chovu kozičku předčasně zapuštěnou. Nikdy nelze vycházet z toho, že březost musí trvat přesně oněch 5 měsíců, někdy je kratší, někdy je delší. Pokud je kozička skutečně narozena 25.4., pak jde o předčasné zapuštění a takovéto zvíře bych do chovu nechtěl už z toho důvodů, že bude tzv, podtržená a nikdy nebude rámcově taková, jako kozička řádně narostlá a zapuštěná v odpovídajícím věku a hmotnosti.
Případy, kdy koza byla zapuštěna beranem a naopak jsou, ale je to absultně mizivé procento a z mého pohledu bych řekl téměř nemožné. Jediný průkaz jsou DNA testy, ale ve Vašem případě bych uplatnil zcela běžnou reklamaci a kozičku vrátil. Toto jste ale měla udělat již v době, kdy bylo zřejmé, že je kozička březí.
Držím pěsti a mějte se moc pěkně.

Standa

Odmítání jehněte

Jana,9. 1. 2016 21:38

Dobrý den,v neděli 3.1.se ná narodili dvojčátka oveček beránek a ovečka.Vše bylo v pořádku až do jednoho dne kdy se ovečka dostala dírou za plot a tam byla celou noc.Tak že byla silně podchlazená a vyhladovělá vypadalo to že nepřežije.Nakonec to vše dopadlo dobře ovečka se má k světu a s flašky baští za dva.Dali jsme jí zpět k ovci ta jí sice neodhání ale když se ovečka chce napít tak jí utíká.Ovci musíme chytat a držet jí.chtěla bych se zeptat jestli je nějaký způsob jak ovci přimět aby ho zas přijala?

Re: Odmítání jehněte

Standa,18. 1. 2016 8:45

Hezký den, Jano,

univerrzální rada, jak přimět ovci k tomu, aby nechala jehně sát není. Určitě je dobré se držet osvědčené ovčácké praxe, kterou jest uzavření ovce s jehňaty do tzv. choulu, tedy ohrádky, která bude bránit právě tomu, aby mohlo jehně utéct a současně aby ovce neustále odmítala jehně sát a utíkala před ním.
Klasickou metodou je přidržování ovce. Někdy je potřeba se podívat také na tvar vemene, jestli umožňuje jehněti sát a jestli je čisté a struky jsou průchodné (dělají se vždy odstřiky po obahnění). Nutností je také aby v okolí vemene nebyla příliš dlouhíá vlna - ostříhat.
Držím pěstí a věřím, že se jehně tzv. "chytlo zpět".
Pěkný den přeje Standa

Nutrie v zimě

Jana,7. 1. 2016 21:39

Dobrý den,na blízkém vodním toku se zdržují volně žijící nutrie,jak jim pomoci přežít zimu?Děkuji.Lidé jim nosí pečivo a mrkev.

Re: Nutrie v zimě

Standa,18. 1. 2016 8:42

Pěkný den, Jano,

první věcí, kterou před odpovědí na Vaši otázku zmíním je skutečnost, že nutrie u nás nepatří do volné přírody a lze ji považovat za škodnou. Navíc tím, že není chována faremně bych byl opatrný z hlediska zdraví (pokousání, infekce které mohou přenášet). K vašemu dotazu. Pro nutrie je základem krmení nenahnilá a neznečištěná zelenina a ovoce (mrkev, bramobory, jablka, petržel apod.), s pečivem jako zdrojem energie bych byl opatrný. Pokud již pečivo, tak nejlépe tvrdý chléb, méně vhodné jsou rohlíky. Pečivo musí být nezaplísněné a dobře usušené. Přilepšit se dá také zakrmením sena.
Pěkný den
Standa

Kýli u prasat

honza,6. 1. 2016 9:23

Dobrý den,
v našem podniku máme problémy s kýlami u selat okolo 35 dne a výše.Většinou se kýli začnou dělat až na předvýkrmu.Pupky zastřiháváme emaskulátorem,zastříkáváme dezinfekcí a ještě sele obalujeme v suché dezinfekci.Ale problém je stále.Tak jsem se Vás chtěl zeptat jestli s tím nemáte nějakou zkušenost,nebo dobrou radu.
Předem děkuji

Re: Kýli u prasat

Standa,18. 1. 2016 8:37

Zdravím Vás, Honzo,

podle dotazu nevím, jestli je u selat větší problém s pupeční - břišní kýlou, nebo s tříselnou kýlou. Určitě je dobré si udělat podrobnější statistiku (kolik % ze selat se v průběhu min. 1 roku v jednotlivých měsících s kýlou vyskytne). Neméně dobré je ještě udělání si přehledu při zástavu, tj. kolik % zvířat z daného zástavu předvýkrmu má kýlu.
Kýly někdy bývají ve vztahu s plemenitbou, tzn. dědičná predispozice - nevhodný výběr plemene (hybrida) do pozice matky a otce selat. Prvním krokem je pobavit se o situaci s plemenářskou organizací.
Zdravím Standa

Zootechnik

Bara,4. 1. 2016 23:48

Dobrý den, mám pár let zkušeností v zd a nyní se uvolnilo misto v zd jako Zootechnik . Musím mit nějake školy a co bych mela znát? Děkuji za odpověď

Re: Zootechnik

Standa,18. 1. 2016 8:33

Pěkný den, Báro,

rozhodující je, jaké zkušenosti máte a také jaké jsou požadavky ze strany zaměstnavatele. Praxe je pěkná věc, ale určitě by to chtělo vždy si prohloubit i teoretické znalosti. Požadavek na vzdělání zaměstnance si určuje zaměstavatel sám.
Zdravím Standa

Pastevní deník pro chov skotu

Josef,3. 1. 2016 19:04

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat,jak správně vést pastevní deník.Nechá se někde na internetu sehnat nějaká předloha?

Děkuji za odpověď Josef

Re: Pastevní deník pro chov skotu

Standa,18. 1. 2016 8:32

Pěkný den, Josefe,

existují na internetu dostupné návody k evidenci pastvy v Portálu farmáře. Jeden z nich je tento http://pro-bio.stachy.cz/storage/1370883248_sb_eph_pastva_1v4fin.pdf

Zdravím

chov kozla

martazemenova@atlas.cz,20. 12. 2015 14:24

Potřebovala bych vědět jaké podmínky je třeba dodržet při začínajícím chovu kozla,myslím co se týká sousedů.Děkuji za odpověd.

Re: chov kozla

Standa,29. 12. 2015 15:27

Zdravím Vás, Martino,

předtím, než začnete chovat plemenného kozla, je dobré se o nápadu se sousedy pobavit. Předejdete tím případným sousedským sporům. Jiné limity zde nejsou... mimo Občanský zákoník, kde je nepřípustné obtěžovat sousedy nadměrným hlukem, zápachem apod. Někdy ve vsích bývá chov hospodářských zvířat omezen - dobré je si na OÚ zjistit, jestli jsou stanoveny nějaké limity pro chov zvířat v obci,
Zdravím Standa

plemenny beran

JITKA,20. 12. 2015 15:08

vlastnim 2ovecky pouze pro vlastni potrebu musim pripoustet plemennym beranem

Re: plemenny beran

Standa,29. 12. 2015 15:24

Pěkný dem, Jitko,

každý, kdo chová ovce, skot, prasata, kozy musí samice zapouštět plemeníkem. I pro Váš případ platí, že musíte využít plemenného berana. Standa

cenik smesi

radek beranek,7. 12. 2015 20:55

prosim o zaslani ceniku smes prasata

Re: cenik smesi

Standa,17. 12. 2015 9:08

Ceník směsí vám zašle firma, od které bude směs kupovat.

vzdálenost pastvy skotu od obydlí

Olga,1. 12. 2015 10:02

dobrý den,
soused v naši obci, který vlastní velké stádo skotu, které je i v zimních měsících neustájeno, zakoupil nebo pronajal pozemek v přímé blízkosti našeho domu. Nenašla jsem žádné znění vyhlášky, které by které by dle zákona nařizovala vzdálenost od obydlí.
V letních měsících, kdy jeho skot je od našeho obydlí vzdálen na jeho pozemku cca 500 m, se line v některých dnech pd krav velký puch a navíc nás obtěžuje spousta ovád a skřečků, kteří nám ani neumožní pobyt na zahradě.
Obávám se, že další přiblížení se jeho skotu k našemu obydlí - přímo sousedící s naši zahradou, tuto skutečnost ještě více zhorší. Navíc zde není vodovod, lidé používají jako pitnou vodu své studny. Louka, kde se pasou jeho krávy, je plná hnoje, vede taky tudy skrze naši zahradu potok, kde voda čpí močůvkou...
Moc prosím o odpověď, děkuji a přeji hezký den
Klapková Olga Čachnov

Re: vzdálenost pastvy skotu od obydlí

Standa,17. 12. 2015 9:07

Pěkný den, paní Klapková,

ve Vašem případě jde o sousedský spor, který by měl být řešen v první části domluvou se sousedem, pokud toto nelze, pak by jste se měla obrátit na příslušný obecní úřad a poslední možností je dle mého názoru použití Nového občanského zákoníku - právní cesta (nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi).
Problematika pachu je velmi obtížná, neexistuje směrnice ani způsob zjištění (toto zjistíte na příslušné hygienické stanici).
Pokud je potok plný močůvky, pak je dobré se obrátit na správce vodního toku a oznámit mu zdroj možné kontaminace.
U obecního úřadu je dle mého možno zjistit, jestli je chov zvířat povolen či jsou zde stanoveny limity (chov zvířat v intravilánu vesnice apod.).
Zdravím Standa Staněk

Byk

Matej Balaz,3. 12. 2015 8:49

Zdravim potreboval bi som pomoc a to surne mam doma byka rocneho hochsteina je dost zivi no dneska ranno ked som ho siel chovat tak lezal a to on nezvikne horko tazko sa postavil napil vodi a hned lahol neviem fakt dakujem za skoru odpoved