Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: chov kozla

Zdravím Vás, Martino,

předtím, než začnete chovat plemenného kozla, je dobré se o nápadu se sousedy pobavit. Předejdete tím případným sousedským sporům. Jiné limity zde nejsou... mimo Občanský zákoník, kde je nepřípustné obtěžovat sousedy nadměrným hlukem, zápachem apod. Někdy ve vsích bývá chov hospodářských zvířat omezen - dobré je si na OÚ zjistit, jestli jsou stanoveny nějaké limity pro chov zvířat v obci,
Zdravím Standa

JITKA - plemenny beran

vlastnim 2ovecky pouze pro vlastni potrebu musim pripoustet plemennym beranem

Standa - Re: plemenny beran

Pěkný dem, Jitko,

každý, kdo chová ovce, skot, prasata, kozy musí samice zapouštět plemeníkem. I pro Váš případ platí, že musíte využít plemenného berana. Standa

radek beranek - cenik smesi

prosim o zaslani ceniku smes prasata

Standa - Re: cenik smesi

Ceník směsí vám zašle firma, od které bude směs kupovat.

Olga - vzdálenost pastvy skotu od obydlí

dobrý den,
soused v naši obci, který vlastní velké stádo skotu, které je i v zimních měsících neustájeno, zakoupil nebo pronajal pozemek v přímé blízkosti našeho domu. Nenašla jsem žádné znění vyhlášky, které by které by dle zákona nařizovala vzdálenost od obydlí.
V letních měsících, kdy jeho skot je od našeho obydlí vzdálen na jeho pozemku cca 500 m, se line v některých dnech pd krav velký puch a navíc nás obtěžuje spousta ovád a skřečků, kteří nám ani neumožní pobyt na zahradě.
Obávám se, že další přiblížení se jeho skotu k našemu obydlí - přímo sousedící s naši zahradou, tuto skutečnost ještě více zhorší. Navíc zde není vodovod, lidé používají jako pitnou vodu své studny. Louka, kde se pasou jeho krávy, je plná hnoje, vede taky tudy skrze naši zahradu potok, kde voda čpí močůvkou...
Moc prosím o odpověď, děkuji a přeji hezký den
Klapková Olga Čachnov

Standa - Re: vzdálenost pastvy skotu od obydlí

Pěkný den, paní Klapková,

ve Vašem případě jde o sousedský spor, který by měl být řešen v první části domluvou se sousedem, pokud toto nelze, pak by jste se měla obrátit na příslušný obecní úřad a poslední možností je dle mého názoru použití Nového občanského zákoníku - právní cesta (nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi).
Problematika pachu je velmi obtížná, neexistuje směrnice ani způsob zjištění (toto zjistíte na příslušné hygienické stanici).
Pokud je potok plný močůvky, pak je dobré se obrátit na správce vodního toku a oznámit mu zdroj možné kontaminace.
U obecního úřadu je dle mého možno zjistit, jestli je chov zvířat povolen či jsou zde stanoveny limity (chov zvířat v intravilánu vesnice apod.).
Zdravím Standa Staněk

Matej Balaz - Byk

Zdravim potreboval bi som pomoc a to surne mam doma byka rocneho hochsteina je dost zivi no dneska ranno ked som ho siel chovat tak lezal a to on nezvikne horko tazko sa postavil napil vodi a hned lahol neviem fakt dakujem za skoru odpoved

Miška Lussy - Re: Byk

Zavolejte co nejdříve veterináře. Vy by jste si troufnul určit diagnózu takto na dálku, když jste zvíře ani neviděl? A bez popisu podrobnějšího stavu zvířete... Toto fakt nepochopím?

Standa - Re: Byk

Dotazů tohoto typu mám na emailu desítky.
Jak jsem již psal a je i uvedeno v titulku, naléhavé zdravotní stavy zvířat řeší VŽDY A JEDINĚ VETEIRNÁRNÍ LÉKAŘ!
Neposkytnutí první pomoci zvířete a nezajistění jeho ošetření jest možné považovat za týrání zvířat! Standa

Katka - Krmení březí kozy

Dobrý den,
jak během březosti navykat na jádro? Jaké jádro pro zatím laktující kozu je vhodné a jak kombinovat? Zajímá mě, zda může dostat hrst ovsa a k tomu třeba vojtěškové pelety, sladový květ nebo cukrovarnické řízky? Je až příliš hubená. Může dostat koza řýžové otruby?
Zajímalo by mě, jak přidávat jádro s narůstající březostí po měsících?
Děkuji

Standa - Re: Krmení březí kozy

Pěkný den, Katko,

problém číslo jedna je, zjistit, proč je koza, která je březí hubená. Chtělo by se podívat na její zdravotní stav, zda-li není napadena parazity a zhodnotit krmnou dávku (veterinář). Základem bude velmi kvalitní seno. Určitě by chtělo ještě vědět věk kozy, jestli jde již o dospělou kozu, která má ukončený růst, nebo jde o mladou kozu, kde je nutné počítat do dospělosti s přídavkem na dokončení růstu. U březích koz je nutné také počítat s přídavkem na březost.
Pokud koza není navyklá na nic jiného než seno, pak jádro se dává tzv. na půl hrsti po dobu 3 až 5 dnů 2x denně. Nejvhodnější je buď oves (mačkaný), nebo směs zrnin či kompletní jadrná směs (ta je velmi dobrá, protože obsahuje různé obiloviny a další krmiva). Mimo to musí mít koza přístup k minerálnímu lizu (lze koupit i lizy, které obsahují vitamíny, případně do jádra míchat např. Nutrimix).
Vojtěškové pelety jsou bílkovinným krmivem a v malých dávkách koze jistě neuškodíte. Jen je potřeba dbát zásady, že kozu, ovci či skot musíme na krmiva navykat min. 3 dny a to velmi pozvolně, aby nedošlo k nežádoucím procesům v bachoru.
Krmné dávky mám napsané v sekci krmení - výživy koz - jsou tam dle březosti a produkce mléka.
Rýžové otruby se používají u koní, ale ne u březích zvířat. Tuto exotiku bych vynechal a přilepšil bych koze dostupnějšími tuzemskými krmivy - kompletní či doplňkovou směsí pro ovce a kozy např. s tímto zastoupením (ječmen, sojový extr. šrot, oves setý, sladový květ, pšenice, řepkový extrahovaný šrot, uhličitan vápenatý, monokalcium fosfát, chlorid sodný, oxid hořečnatý).
Zdravím Standa

Michal - Pastva pro býka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Mám býka, který váží 1 tunu kolik hektarů pastvy pro něj potřebuju. Býk bude celý rok venku. Nějak průměrně z toho výpočtu co máte na stránkách jsem to nepochopil. Děkuju za odpověď. S pozdravem Michal

Standa - Re: Pastva pro býka

Pěkný den,

pokud budete mít býka celoročně venku, pak nepůjde o pastvinu, ale polopastvinu (přes zimu a časné jaro, dojde k devastaci části porostu pohybem býka). Na stránkách mám uvedený výpočet, který se dělá v letních měsících. Nikdo Vám neřekne, jestli pro býka potřebujete 0,75 ha nebo 1,5 ha, když neví, jak pastvina vypadá a co na ní roste. Proto jsem dal na stránky onen výpočet zatížení, aby nedocházelo k devastaci pastvy jako takové a nestalo se z ní "oraniště". Můj orientační odhad je min. 2 ha pro býka nad 1000 kg ž. hm. (2 DJ = 1000 kg/ha pastvy).
Zdravím Standa

Dominik - Durok Dansky

zdravim chcel by som sa spytat ci by ste mi nevedeli poradit kde by som vedel kupit kaca na pripustanie plemena Durok.. u nas odkial pochadzam v okoli zrusili jedinu inseminacnu stanicu a mne teras svine stoja a nemam ako ich pripustit tak som zvolil to to riesenie kupit vlastneho za radu a ine onformacie dakujem

Standa - Re: Durok Dansky

Zdravím Dominiku,

plemenní kanci se dají koupit pouze ve vybraných zemědělských podnicích. V ČR takové chovy jsou. Jak je tomu ale na Slovensku nevím. Možností je také objednání si inseminační dávky, kterou zapustí prasnici/prasničku inseminační technik. Obraťte se na svaz chovatelů prasat (ošípaných).
Zdravím Standa

lenka - telátko jersey

dobrý den, máme pětitýdenní jalovičku Jersey, odstavili jsme ji a krmíme mlékem od mámy, ráno a večer tak 4litry a k tomu ted druhý den cca litrem teplé vody, v poledne teplou vodu co vypije - což tedy není moc:-) má k dispozici seno, které spíš jen žmoulá. prý se má mléko již začít více ředit a přidávat jádro, je dobré jí do mléka dávat třeba ovesné vločky? nebo spíše zvlášť jí dávat vločky nebo ječný šrot? moc děkuji za odpověd.

Standa - Re: telátko jersey

Pěkný den, Lenko,
postup ředění mléka vodou neuznávám, spíše jsem zastáncem pozvolného snižování denního objemu z 8 litrů na 2 litry v průběhu alespoň 1 týdne.
Pro odstav je rozhodující, aby bylo tele připraveno na kariéru přežvýkavce. Mimo seno jste mu měla od cca 14 dní začít podávat koncetrované jadrné krmivo, nejlépe starter pro telata, který je živinově vybalancovaný a více vhodný než ovesné vločky. Vločky do mléka nedávejte v žádném případě... krávě z vemene také nevytéká "krupicová" kaše...
S vodou je to tak, že ta natéká do bachoru, kde pomáchá činnost bachoru (naopak mléko natéká do slezu, kde se enzymaticky tráví). Nikdy nezkoušejte ředit mléko vodou... jalovičky by to odnesla průjmy.
Zdravím Standa

Honza - Skot

Dobrý den, měl bych dotaz jaký je přepočetní koeficient žívé- mrtvé váhy skotu ?

Standa - Re: Skot

Hezký den, Honzo,

přepočtenou pořážkovou hmotnost získáte, pokud hmotnost jatečně upraveného těla v teplém stavu násobíte u telat koef. 1,66, u mladého skotu koef. 1,80, u mladých býků koef. 1,78, u krav koef. 1,9 a u jalovic koef. 1,85 (viz příloha již neplatné Vyhlášky 354/2001 Sb.)
Pěkný den. Standa