Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Krmný vápenec

Standa,18. 8. 2015 17:08

Pěkný den, Eriko,

není mi jasné, proč chcete zkrmovat krmný vápenec. Jeho dávky nikde nenajdete, pokud nebudeme vědět jakými krmivy prase krmíte, v jakém poměru a dávce. Leda poté se dá dělat sestavení krmné dávky.
Zcela jistě Vám doporučím naši poradnu http://poradna.vuzv.cz/, kde je sekce věnovaná chovu prasat a JEJICH KRMENÍ (tam dotaz položte více popsaný a kolegyně Dr. Václavková Vám zcela jistě poradí - musíte ale přesně popsat čím krmíte, jaké suroviny používáte a v jakém poměru). Zdraví Standa

Re: Re: Krmný vápenec

Erika,20. 10. 2015 11:10

Dobrý den,
děkuji za Vaši odpověď. Paní Václavkové jsem 5.9. poslala email, kde jsem podrobně rozepsala sestavenou krmnou dávku - no, do dnešního dne mi nepřišla žádná odpověď..
Ve stručnosti tedy: šrot pšenice + ječmen + oves (40:40:20), šrot kukuřice, šrot sójový, šrot řepkový, extrudovaný len, pšeničné otruby,
sladový květ, řepné pelety (cca 12h před zkrmováním máčím), pivovarské kvasnice, Premix P1, sůl a ten krmný vápenec - dávám cca 10g, snad to není ani málo, ani moc.. (ostatní komponenty dávkuji +- dle tabulek směsí pro březí prasnice, nyní cca 3 týdny před porodem budu upravovat na směs pro kojící).
Ještě jednou děkuji za Váš čas a přeji pěkný den.

Re: Krmný vápenec

Standa,23. 10. 2015 11:37

ZDravím Eriko,

krmný vápenec se prasatům běžně samostatně nezkrmuje. Dnes jsou na trhu minerální premixy, které jsou již namíchány a ty se přimíchávají k šrotům, které si chovatel vyrábí sám.
Prasnice BU by měla být krmená kompletní krmnou směsí, která je vyvážena a speciálně namíchaná, aby měla dostatek živin, energie, minerálů apod. Jděte touto cestou, než cestou experimentování s krmným vápencem.
Zdravím Standa

Re: Re: Krmný vápenec

Standa,23. 10. 2015 11:39

PS: obraťte se na výživářskou firmu, která vám zcela jistě nabídne minerální premix pro prasnici (s tím, že vám na základě informací o složení směsi, kterou děláte dipočítá i potřebu onoho minerálního krmiva). Je to nejjednodušší cesta. Zdravím a mějte se prima. Standa

Selata

Petr,6. 10. 2015 12:59

Prosím jakou snesou teplotu nestandart selata asi 5kg k odchovu.A čím je nejlépe rozkrmovat.Děkuji.

Re: Selata

Standa,16. 10. 2015 9:55

Pěkný den, Petře,

teplota ve stáji pro rodící prasnice by měla být 18 až 20 °C, teplota doupěte selat po narození 32 °C s tím, že v průběhu odchovu by měla pozvolna klesat na cca 25 °C. U selat v předvýkrmu je vhodná teplota 26 °C s postupným snižováním na 20 až 23 °C.Prasata ve výkrmu 20 až 23 °C. Zdravím Standa

kaštany

josef,1. 10. 2015 8:32

dobrý den mohu troškou kaštanů přilepšit i ovcím v zimě?

Re: kaštany

Standa,16. 10. 2015 8:42

Pěkný den,

zkrmování kaštanu - plodů jírovce maďala bych moc nedoporučil. Nevidím v jeho zkrmování žádný příznivý efekt - zvláště dietetický. Chuť plodu je nahořklý až štiplavý, což ale třeba kozám toliko nevadí. Plody se používají k získávání extraktů v medicíně (křečové žíly apod.). U některých zvířat byly zjištěny i případy intoxikace (poškození funkce jater či ledvin) při jejich požití ve větším množství.
Místo kaštanů bych raději ovcím dopřál krouhaná jablka nebo výlisky z jablek z moštárny (čerstvé, nezahnilé), zvláště v tomto roce, kdy je jejich bohatá úroda. Zdravím Standa

Maturitní práce

Marta,9. 10. 2015 15:51

Dobrý den,
píši kvůli mé maturitní práci. Vybrala jsem si chov ovcí a koz za účelem výroby mléčných výrobků. A nevím, jaké plemena ovcí a koz si mám vybrat. A také nevím jak vypočítám uzavřený obrat stáda a kolik mléčních výrobků připadá na kolik zvířat.
děkuji za pomoc,
s pozdravem
Marta

Re: Maturitní práce

Standa,16. 10. 2015 8:00

Pěkný den, Marto,
pokud počítáte produkci mléka, pak určitě bych šel cestou tou, že bych si na Sazu chovatelů ovcí a koz sehnal jejich Časopis, kde jsou výsledky z kontrol užitkovosti, včetně uvedení množství nadojeného mléka na stádo. Vybral bych si dva chovy a čísla, která odpovídají realitě. Poté je potřeba si vypočítat obrat stáda. Ten se u ovcí dá počítat tak, že si určité základní stav ovcí, míru brakování (kolik % ovcí ročně vyřadíte ze stáda, a kolik tedy jehnic budete potřebovat pro obnovu - doplnění základního stáda). U ovcí a koz si zvolíte plemeno a opět podle Zpravodaje SCHOK si vypočítáte plodnost aj.
U mléčných výrobků se nedá stanovit jejich produkce přepočtem na zvíře. Při produkci mléka a jogurtů je to 100 % (1 kg mléka = 1 až 1,2 kg mléčného výrobku - myšleno např. jogurtu s příchutí s 20 % obsahem ovocné složky). U produkce sýrů je to pak poměr 4 až 5 kg mléka = 1 kg sýra (záleží ale na typu sýra a postupu při jeho zpracování). Zdravím Standa

Vykastrovat beránka před porážkou?

Danča ,25. 9. 2015 21:36

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat zda musíme devitimesicniho beránka před porážkou vykastrovat či ne aby maso nebylo cítit. Předem děkuji Danča

Re: Vykastrovat beránka před porážkou?

Standa,9. 10. 2015 12:21

Pěkný den, Dančo,

určitě bych mladého beránka nekastroval. Nevidím pro to vůbec žádný důvod. Maso jehňat nebo ovcí má samo o sobě specifickou chuť. Zdravím. Standa

Re: Re: Vykastrovat beránka před porážkou?

Danča ,14. 10. 2015 21:46

Moc děkuji za odpověď Stando :-)

Oves nebo ječmen

Martina,16. 9. 2015 17:30

Dobrý den mohl by jste poradit jaký je rozdíl mezi ovsem a ječmenem.Máme doma kozy krmíme je mačkaným ovsem a ječmenem v poměru 2:1 dále také okopaniny. Ale zajímalo by mě jak moc velký nutriční rozdíl v tom je.
Není to tak dlouho co musel nakrmit manžel a obrátil poměr. Dal dost ječmene a málo ovsa druhý den většina koz průjem.
Mohlo to být ono nebo se přihodilo ještě něco jiného.Děkuji za odpověd´

Re: Oves nebo ječmen

Standa,9. 10. 2015 11:47

Pěkný den, Martino,

pro chov koz je určitě základem vždy vyrovnaná krmná dávka, to se týká i stabilního příjmu jadrných krmiv v určitém poměru. Vy krmíte mikroorganismy v bachoru kozy, nikoliv kozu samotnou. Na změny reagují právě tyto mikroorganismy a může to vyvolat i onen průjem, který popisujete. Pokud změny, pak vždy jen velmi pozvolné v řádu několika dní.
Nyní k jadrným krmivům.
Oves je obecně zlatým standardem pro všechny věkové kategorie koz (obvykle mačkaný, čerstvý, nikdy nedělat do zásoby!).
Ječmen, zvláště ozimý má silnější slupku a zkrmuje se vždy ve formě šrotu ve směsi. Oves má vyšší obsah vlákniny i nižší energetickou hodnotu než ječmen. Pokud by jste použila pšenici, pak nejlépe pro kozy na začátku laktace (vysoká stravitelnost, nízký podíl vlákniny, vysoká energetická hodnota). Pokud by jste si chtěla namíchat produkční směs pro kozy, pak by to šlo i takto oves 45 %, ječmen 30 %, hrách 10 %, otruby 12 % apod. (např. lněné semeno, pšenice aj. + minerální přísadu nebo krmnou sůl 0,5 %).
Zdravím Standa

Přeštický kanec

Honza,7. 9. 2015 16:45

Dobrý den,
chtě bych se zeptat: mám jednoho přeštického kance kterého jsem vyhrál tak bych se chtěl zeptat kolik prasniček k němu pořídit, místa mám dost jen kolik by jich zvládnul a to samé bych potřeboval vědět u kalifornského králíka, japonské křepelky, perličky domácí, bažanta obecného. Moc děkuji, chtěl bych si totiž založit menší farmu.
Pěkný den Honza

Re: Přeštický kanec

Standa,9. 10. 2015 11:29

Pěkný den, Honzo,

obecně je poměr pohlaví v přirozené plemenitbě 1 kanec na 25 prasnic. Ovšem hned tu máte další problém. Tím je, že poté na potomstvo - prasničky musíte použít zase jiného kance (jiné linie), takže poté již budete mít podstatně více kanců a plemenic.
Zdravím Standa

dotaz

bobca1954@seznam.cz,24. 9. 2015 8:58

Dnes ráno mi uhynulo telátko.Bylo asi tři týdny staré.Umístěné v plastové boudě.Před naskladněním byla bouda umytá.V půlpáté normálně pilo svou dávku sušeného mléka GRAND.Kolem šesté hodiny již sténalo a rychle dýchalo.Jeho stav se velmi rychle zhoršoval a v půl osmé uhynulo.Před asi 14ti dny se mi stalo to samé.Boudy stojí na zemi a telata mohou tuto olizovat.Ykusíte mi poradit?

Re: dotaz

Standa,9. 10. 2015 11:24

Pěkný den,
příčin náhlého úhynu telat může být celá řada. Pokud pracujete v zemědělském podniku, či jste chovatelka, pak mi napište email. je možné Vám v rámci poradenství konzultaci přímo na Vaší farmě. Je to podstatně lepší varianta pro zjištění všech skutečností a posouzení stavu okem.
Zdravím Standa 777872486 stanek.stanislav@vuzv.cz

Stafylokok v mléku

Miška ,24. 9. 2015 1:50

Zdravím Vás Stando, mohla bych vás poprosit o radu? Při rozborech vzorků mléka u našich Anglonubijských koz nám byl zjištěn v mléku u dvou koziček Stafylokok. Obě jsou na třetí laktaci, každá byla vloni zakoupena od jiného chovatele a jsou to mé nejlepší dojnice. Po porodu každá nádoj šest litrů. Obě jsou ve výborné kondici, dobře krmitelné a žádná z nich nikdy neměla zánět vemene. Jsem bezradná, protože nevím, kde to tomu holky přišli?? Zbytek dojnic má mléko všechno naprostém pořádku. Kozeny jsou čerstvě zapuštěné, zatím ještě dojeny dvakrát denně, vydojují si třídu. Tak jsem se vás chtěla zeptat, je nějaká možnost léčby, jako se tohoto bavila v mléku zbavit. Jsou to plemenné elitní kozy a nějak divně neumím představit, že bych je musela vyřadit ze stáda. Děkuji za odpověď.