Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Durok Dansky

Zdravím Dominiku,

plemenní kanci se dají koupit pouze ve vybraných zemědělských podnicích. V ČR takové chovy jsou. Jak je tomu ale na Slovensku nevím. Možností je také objednání si inseminační dávky, kterou zapustí prasnici/prasničku inseminační technik. Obraťte se na svaz chovatelů prasat (ošípaných).
Zdravím Standa

lenka - telátko jersey

dobrý den, máme pětitýdenní jalovičku Jersey, odstavili jsme ji a krmíme mlékem od mámy, ráno a večer tak 4litry a k tomu ted druhý den cca litrem teplé vody, v poledne teplou vodu co vypije - což tedy není moc:-) má k dispozici seno, které spíš jen žmoulá. prý se má mléko již začít více ředit a přidávat jádro, je dobré jí do mléka dávat třeba ovesné vločky? nebo spíše zvlášť jí dávat vločky nebo ječný šrot? moc děkuji za odpověd.

Standa - Re: telátko jersey

Pěkný den, Lenko,
postup ředění mléka vodou neuznávám, spíše jsem zastáncem pozvolného snižování denního objemu z 8 litrů na 2 litry v průběhu alespoň 1 týdne.
Pro odstav je rozhodující, aby bylo tele připraveno na kariéru přežvýkavce. Mimo seno jste mu měla od cca 14 dní začít podávat koncetrované jadrné krmivo, nejlépe starter pro telata, který je živinově vybalancovaný a více vhodný než ovesné vločky. Vločky do mléka nedávejte v žádném případě... krávě z vemene také nevytéká "krupicová" kaše...
S vodou je to tak, že ta natéká do bachoru, kde pomáchá činnost bachoru (naopak mléko natéká do slezu, kde se enzymaticky tráví). Nikdy nezkoušejte ředit mléko vodou... jalovičky by to odnesla průjmy.
Zdravím Standa

Honza - Skot

Dobrý den, měl bych dotaz jaký je přepočetní koeficient žívé- mrtvé váhy skotu ?

Standa - Re: Skot

Hezký den, Honzo,

přepočtenou pořážkovou hmotnost získáte, pokud hmotnost jatečně upraveného těla v teplém stavu násobíte u telat koef. 1,66, u mladého skotu koef. 1,80, u mladých býků koef. 1,78, u krav koef. 1,9 a u jalovic koef. 1,85 (viz příloha již neplatné Vyhlášky 354/2001 Sb.)
Pěkný den. Standa

Tomáš - Ovce

Dobrý den.Mám u ovce berana od 7měsíce.Jak zjistím,že čeká malé.Dá se to podle něčeho poznat.Děkují za řadu.

Standa - Re: Ovce

Pěkný den, Tomáši,

nejspolehlivější je požádat veterináře nebo inseminačního technika z chovu prasat či skotu aby Vám udělal sonografické vyšetření. Plod roste intenzivně v děloze ovce až v poslední 1/3 březosti.
Zdravím Standa

krista - výkrm prasat

jak se výpočítá váha prasete měřením

Standa - Re: výkrm prasat

Pěknýn den, Kristo,

váhu prasete dojážete odhadnout pomocí páskové míry, která je běžně na trhu. Tam je stanoven obvod hrudi a k tomu přiřazená odhadovaná hmotnost.
Zdravím Standa

Erika - Re: výkrm prasat

My jsme to vždy počítali podle dvou "vzorečků" a bylo to hodně přesné.
1)
L = délka prasete, měřeno od kořene ocasu dopředu mezi uši, kdy měřidlo musí doléhat na záda prasete
O = obvod hrudníku za lopatkami
vzorec L x O x O vše v centimetrech : 13781 = váha prasete v kg

2) hodnoty v metrech
vzorec O x O x L x 69,3
U tohoto přepočtu se uvádí přesnost +- 3%

Karel - koza

Mám dvě malé,bílé bezrohé kozičky ta mladší narozená letos v dubnu je velice hezká a temperamentní,bohužel do předvčerejška.Objevil jsem na ní na boku krvavou skvrnu a pak ještě dvě další,Kozička teD častěji polehává a ačkoliv jsem ji místa ošetřil jodem lepší se to jen zvolna .Pase se sice ale už nežere všechno a neskotačí jako dříve to za ní teď obstarává ta druhá o rok starší ale služebně mladší a podřízenější koza.I u te jsem objevil místa s klíšťaty vybral jsem je a zajodoval avšak ta žádné problémy nemá naopak zdá se mi, že blbne i za tu svoji družku.Nerad bych přiěel o žádnou z nich a už vůbec ne o tu mladší která se stala miláčkem všech ale mám malý důchod a nevím jestli si mohu dovolit v této situaci veterináře.Zatím je budu častěji prohlížet a vyrobím si ty přírodní odpuzovače na klíšťata i když v jejich účinnost moc nevěřím.Sám jsem totiž už dávno rezignoval na ty zaručené odpuzovače těch malých krvežáznivců a přesto dosud žiju relativně ve zdraví.Nebo se snad mýlím a ty krvavé značky byly od něčeho jiného než klíštěte?

Standa - Re: koza

Pěkný den, Karle,
obávám se, že nejvíce povolaným je vždy veteirnární lékař, který bys měl kozu prohlédnout. Pokud tuto cestu nezvolíte, pak půjde jen a pouze o spekulace. Pokuste se prosím obrátit např. emailem na dr. Fleischera fleischerp@vfu.cz

Procházková - oplodnění prasnice

Zdravím, poradí někdo jak získám semeno k oplodnění prasnice nebo zda se dá pozvat zvěrolékař na oplodnění prasnice, děkuji,

standa - Re: oplodnění prasnice

Pěkný den, paní Procházková,

semeno od kance získáte jedině a pouze na inseminační stanici kanců. Jinde se semeno získat nedá. K tomu, aby jste mohla inseminovat prasnici, potřebueje odborně proškolenou osobu, tj. inseminačního technika, veterináře, nebo osobu, která absolvovala inseminační kurz a má pro uskutečnění inseminací potřebný doklad. Zdravím Standa

Pavel Šindelář - Kráva

Dobrý den, mám v plánu pořídit si jednu krávu, jen tak pro sebe. Žádný podnikatel, žádny velký chovatel. Co musím udělat před pořízením, abych neměl problémy s úřady? Můžete mi prosím poradit?
Děkuji Šindelář

Standa - Re: Kráva

Pěkný den, pane Šindelář,

prvním krokem bude kontaktování pracovníka Českomoravské společnosti chovatelů, aby jste si zažádal o registraci hospodářství. Další informace Vám pracovníci sdělí následovně. Určitě je vhodné se domluvit i s vámi vybraným ošetřujícím lékařem (vakcinace, odběry vzorků apod.) - ten Vám sdělí další informace co musíte a máte dělat.
Registrace chovu je prvním krokem k úspěšnému chovu. Zjištěte si také, zda-li je v obci chov skotu povolen (zjistíte na OÚ), a to podle místa, kde se bude Váš chov ve vesnici nacházet (může tam být omezení v chovaných druzích HZ).
Zdravím Standa Staněk

Julek - Jablka

Je vhodne zkrmovat jablka u hž ,kolik díky za odpověd Beňuška

Standa - Re: Jablka

ZDravím, Julku,

jablka lze zkrmovat např. u přežvýkavců - zásadou jsou nenahnila a čistá jablka, nejlépe krouhaná, nikdy ne celá. Jablka a ostatní jsou doplněk krmné dávky, tedy nevádat ve velkých dávkách. Zdravím Standa

Erika - Krmný vápenec

Dobrý den, prosím o info, jaké je dávkování krmného mletého vápence pro březí a následně kojící prasnici v g na den (plemeno BU, hmotnost cca 180kg)? Nikde to nemůžu najít. Děkuji a přeji pěkný den.

Standa - Re: Krmný vápenec

Pěkný den, Eriko,

není mi jasné, proč chcete zkrmovat krmný vápenec. Jeho dávky nikde nenajdete, pokud nebudeme vědět jakými krmivy prase krmíte, v jakém poměru a dávce. Leda poté se dá dělat sestavení krmné dávky.
Zcela jistě Vám doporučím naši poradnu http://poradna.vuzv.cz/, kde je sekce věnovaná chovu prasat a JEJICH KRMENÍ (tam dotaz položte více popsaný a kolegyně Dr. Václavková Vám zcela jistě poradí - musíte ale přesně popsat čím krmíte, jaké suroviny používáte a v jakém poměru). Zdraví Standa