Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

josef - kaštany

dobrý den mohu troškou kaštanů přilepšit i ovcím v zimě?

Standa - Re: kaštany

Pěkný den,

zkrmování kaštanu - plodů jírovce maďala bych moc nedoporučil. Nevidím v jeho zkrmování žádný příznivý efekt - zvláště dietetický. Chuť plodu je nahořklý až štiplavý, což ale třeba kozám toliko nevadí. Plody se používají k získávání extraktů v medicíně (křečové žíly apod.). U některých zvířat byly zjištěny i případy intoxikace (poškození funkce jater či ledvin) při jejich požití ve větším množství.
Místo kaštanů bych raději ovcím dopřál krouhaná jablka nebo výlisky z jablek z moštárny (čerstvé, nezahnilé), zvláště v tomto roce, kdy je jejich bohatá úroda. Zdravím Standa

Marta - Maturitní práce

Dobrý den,
píši kvůli mé maturitní práci. Vybrala jsem si chov ovcí a koz za účelem výroby mléčných výrobků. A nevím, jaké plemena ovcí a koz si mám vybrat. A také nevím jak vypočítám uzavřený obrat stáda a kolik mléčních výrobků připadá na kolik zvířat.
děkuji za pomoc,
s pozdravem
Marta

Standa - Re: Maturitní práce

Pěkný den, Marto,
pokud počítáte produkci mléka, pak určitě bych šel cestou tou, že bych si na Sazu chovatelů ovcí a koz sehnal jejich Časopis, kde jsou výsledky z kontrol užitkovosti, včetně uvedení množství nadojeného mléka na stádo. Vybral bych si dva chovy a čísla, která odpovídají realitě. Poté je potřeba si vypočítat obrat stáda. Ten se u ovcí dá počítat tak, že si určité základní stav ovcí, míru brakování (kolik % ovcí ročně vyřadíte ze stáda, a kolik tedy jehnic budete potřebovat pro obnovu - doplnění základního stáda). U ovcí a koz si zvolíte plemeno a opět podle Zpravodaje SCHOK si vypočítáte plodnost aj.
U mléčných výrobků se nedá stanovit jejich produkce přepočtem na zvíře. Při produkci mléka a jogurtů je to 100 % (1 kg mléka = 1 až 1,2 kg mléčného výrobku - myšleno např. jogurtu s příchutí s 20 % obsahem ovocné složky). U produkce sýrů je to pak poměr 4 až 5 kg mléka = 1 kg sýra (záleží ale na typu sýra a postupu při jeho zpracování). Zdravím Standa

Danča - Vykastrovat beránka před porážkou?

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat zda musíme devitimesicniho beránka před porážkou vykastrovat či ne aby maso nebylo cítit. Předem děkuji Danča

Standa - Re: Vykastrovat beránka před porážkou?

Pěkný den, Dančo,

určitě bych mladého beránka nekastroval. Nevidím pro to vůbec žádný důvod. Maso jehňat nebo ovcí má samo o sobě specifickou chuť. Zdravím. Standa

Danča - Re: Re: Vykastrovat beránka před porážkou?

Moc děkuji za odpověď Stando :-)

Martina - Oves nebo ječmen

Dobrý den mohl by jste poradit jaký je rozdíl mezi ovsem a ječmenem.Máme doma kozy krmíme je mačkaným ovsem a ječmenem v poměru 2:1 dále také okopaniny. Ale zajímalo by mě jak moc velký nutriční rozdíl v tom je.
Není to tak dlouho co musel nakrmit manžel a obrátil poměr. Dal dost ječmene a málo ovsa druhý den většina koz průjem.
Mohlo to být ono nebo se přihodilo ještě něco jiného.Děkuji za odpověd´

Standa - Re: Oves nebo ječmen

Pěkný den, Martino,

pro chov koz je určitě základem vždy vyrovnaná krmná dávka, to se týká i stabilního příjmu jadrných krmiv v určitém poměru. Vy krmíte mikroorganismy v bachoru kozy, nikoliv kozu samotnou. Na změny reagují právě tyto mikroorganismy a může to vyvolat i onen průjem, který popisujete. Pokud změny, pak vždy jen velmi pozvolné v řádu několika dní.
Nyní k jadrným krmivům.
Oves je obecně zlatým standardem pro všechny věkové kategorie koz (obvykle mačkaný, čerstvý, nikdy nedělat do zásoby!).
Ječmen, zvláště ozimý má silnější slupku a zkrmuje se vždy ve formě šrotu ve směsi. Oves má vyšší obsah vlákniny i nižší energetickou hodnotu než ječmen. Pokud by jste použila pšenici, pak nejlépe pro kozy na začátku laktace (vysoká stravitelnost, nízký podíl vlákniny, vysoká energetická hodnota). Pokud by jste si chtěla namíchat produkční směs pro kozy, pak by to šlo i takto oves 45 %, ječmen 30 %, hrách 10 %, otruby 12 % apod. (např. lněné semeno, pšenice aj. + minerální přísadu nebo krmnou sůl 0,5 %).
Zdravím Standa

Honza - Přeštický kanec

Dobrý den,
chtě bych se zeptat: mám jednoho přeštického kance kterého jsem vyhrál tak bych se chtěl zeptat kolik prasniček k němu pořídit, místa mám dost jen kolik by jich zvládnul a to samé bych potřeboval vědět u kalifornského králíka, japonské křepelky, perličky domácí, bažanta obecného. Moc děkuji, chtěl bych si totiž založit menší farmu.
Pěkný den Honza

Standa - Re: Přeštický kanec

Pěkný den, Honzo,

obecně je poměr pohlaví v přirozené plemenitbě 1 kanec na 25 prasnic. Ovšem hned tu máte další problém. Tím je, že poté na potomstvo - prasničky musíte použít zase jiného kance (jiné linie), takže poté již budete mít podstatně více kanců a plemenic.
Zdravím Standa

bobca1954@seznam.cz - dotaz

Dnes ráno mi uhynulo telátko.Bylo asi tři týdny staré.Umístěné v plastové boudě.Před naskladněním byla bouda umytá.V půlpáté normálně pilo svou dávku sušeného mléka GRAND.Kolem šesté hodiny již sténalo a rychle dýchalo.Jeho stav se velmi rychle zhoršoval a v půl osmé uhynulo.Před asi 14ti dny se mi stalo to samé.Boudy stojí na zemi a telata mohou tuto olizovat.Ykusíte mi poradit?

Standa - Re: dotaz

Pěkný den,
příčin náhlého úhynu telat může být celá řada. Pokud pracujete v zemědělském podniku, či jste chovatelka, pak mi napište email. je možné Vám v rámci poradenství konzultaci přímo na Vaší farmě. Je to podstatně lepší varianta pro zjištění všech skutečností a posouzení stavu okem.
Zdravím Standa 777872486 stanek.stanislav@vuzv.cz

Miška - Stafylokok v mléku

Zdravím Vás Stando, mohla bych vás poprosit o radu? Při rozborech vzorků mléka u našich Anglonubijských koz nám byl zjištěn v mléku u dvou koziček Stafylokok. Obě jsou na třetí laktaci, každá byla vloni zakoupena od jiného chovatele a jsou to mé nejlepší dojnice. Po porodu každá nádoj šest litrů. Obě jsou ve výborné kondici, dobře krmitelné a žádná z nich nikdy neměla zánět vemene. Jsem bezradná, protože nevím, kde to tomu holky přišli?? Zbytek dojnic má mléko všechno naprostém pořádku. Kozeny jsou čerstvě zapuštěné, zatím ještě dojeny dvakrát denně, vydojují si třídu. Tak jsem se vás chtěla zeptat, je nějaká možnost léčby, jako se tohoto bavila v mléku zbavit. Jsou to plemenné elitní kozy a nějak divně neumím představit, že bych je musela vyřadit ze stáda. Děkuji za odpověď.

Standa - Re: Stafylokok v mléku

Zdravím Vás Miško,

problematika mikrobiální kontaminace je spíše záležitostí veterinární, proto bych Vás s dotazem přesměroval na kolegy MVDr. Petra Fleischera (Veterinární a farmaceutická univerzita Brno) nebo MVDr. Soňu šlosárkovou (Výzkumný ústav veterinárního lékařství Brno Medlánky).
Zdravím Standa

vašek - chov

dobrý den chci se zeptat od kolika kusu skotu a prasat mužu brát dotace děkuji

Standa - Re: chov

Pěkný den Vašku,
na Váš dotaz nelze nalézt vůbec žádnou odpověď, protože pro každý dotační titul jsou stanovena jiná kritéria. Někde jde o minimální výměru půdy, jinde zase o počet dobytčích jednotek (velkých dobytčích jednotek) apod.
Musíte sledovat jednotlivé dotační programy a hlavně podmínky pro vstup do nich. Zdravím Standa

Standa - Omluva

Pěkný den, vážení chovatelé,

omlouvám se za dlouhé prodlevy v odepisování na Vaše dotazy. Tento stav je od srpna zapříčiněn úrazem pravé ruky, což mi velmi komplikuje jakoukoliv činnost, zejména pak psaní. Děkuji za shovívavost. S omluvou Standa Staněk

PS. po přechodné období doporučuji využít poradnu www.poradna.vuzv.cz

Martina - Oves ječmen

Dobrý den mohl by jste poradit jaký je rozdíl mezi ovsem a ječmenem.Máme doma kozy krmíme je mačkaným ovsem a ječmenem v poměru 2:1 dále také okopaniny. Ale zajímalo by mě jak moc velký nutriční rozdíl v tom je.
Není to tak dlouho co musel nakrmit manžel a obrátil poměr. Dal dost ječmene a málo ovsa druhý den většina koz průjem.
Mohlo to být ono nebo se přihodilo ještě něco jiného.A prosím o radu dá spr ovečkám a Kozám dávat hrách a v jaké formě.Děkuji za odpověd´

Martina - Vaše kniha

Dobrý den, zajímá mě vaše kniha o skotu a chci se zeptat jestli je vhodná i pro malého chovatele se dvěma kravkama. Máme je teprve druhý rok a co si nezjistím na vašich stránkách nevím.A ještě se chci zeptat zrovna se nám narodilo tele ,po napití jsme ho odstavivi, napájíme mlezivem od matky dvakrát denně, co a v kolika dnech můžeme přidávat. Moc děkuji.