Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Oves nebo ječmen

Standa,9. 10. 2015 11:47

Pěkný den, Martino,

pro chov koz je určitě základem vždy vyrovnaná krmná dávka, to se týká i stabilního příjmu jadrných krmiv v určitém poměru. Vy krmíte mikroorganismy v bachoru kozy, nikoliv kozu samotnou. Na změny reagují právě tyto mikroorganismy a může to vyvolat i onen průjem, který popisujete. Pokud změny, pak vždy jen velmi pozvolné v řádu několika dní.
Nyní k jadrným krmivům.
Oves je obecně zlatým standardem pro všechny věkové kategorie koz (obvykle mačkaný, čerstvý, nikdy nedělat do zásoby!).
Ječmen, zvláště ozimý má silnější slupku a zkrmuje se vždy ve formě šrotu ve směsi. Oves má vyšší obsah vlákniny i nižší energetickou hodnotu než ječmen. Pokud by jste použila pšenici, pak nejlépe pro kozy na začátku laktace (vysoká stravitelnost, nízký podíl vlákniny, vysoká energetická hodnota). Pokud by jste si chtěla namíchat produkční směs pro kozy, pak by to šlo i takto oves 45 %, ječmen 30 %, hrách 10 %, otruby 12 % apod. (např. lněné semeno, pšenice aj. + minerální přísadu nebo krmnou sůl 0,5 %).
Zdravím Standa

Přeštický kanec

Honza,7. 9. 2015 16:45

Dobrý den,
chtě bych se zeptat: mám jednoho přeštického kance kterého jsem vyhrál tak bych se chtěl zeptat kolik prasniček k němu pořídit, místa mám dost jen kolik by jich zvládnul a to samé bych potřeboval vědět u kalifornského králíka, japonské křepelky, perličky domácí, bažanta obecného. Moc děkuji, chtěl bych si totiž založit menší farmu.
Pěkný den Honza

Re: Přeštický kanec

Standa,9. 10. 2015 11:29

Pěkný den, Honzo,

obecně je poměr pohlaví v přirozené plemenitbě 1 kanec na 25 prasnic. Ovšem hned tu máte další problém. Tím je, že poté na potomstvo - prasničky musíte použít zase jiného kance (jiné linie), takže poté již budete mít podstatně více kanců a plemenic.
Zdravím Standa

dotaz

bobca1954@seznam.cz,24. 9. 2015 8:58

Dnes ráno mi uhynulo telátko.Bylo asi tři týdny staré.Umístěné v plastové boudě.Před naskladněním byla bouda umytá.V půlpáté normálně pilo svou dávku sušeného mléka GRAND.Kolem šesté hodiny již sténalo a rychle dýchalo.Jeho stav se velmi rychle zhoršoval a v půl osmé uhynulo.Před asi 14ti dny se mi stalo to samé.Boudy stojí na zemi a telata mohou tuto olizovat.Ykusíte mi poradit?

Re: dotaz

Standa,9. 10. 2015 11:24

Pěkný den,
příčin náhlého úhynu telat může být celá řada. Pokud pracujete v zemědělském podniku, či jste chovatelka, pak mi napište email. je možné Vám v rámci poradenství konzultaci přímo na Vaší farmě. Je to podstatně lepší varianta pro zjištění všech skutečností a posouzení stavu okem.
Zdravím Standa 777872486 stanek.stanislav@vuzv.cz

Stafylokok v mléku

Miška ,24. 9. 2015 1:50

Zdravím Vás Stando, mohla bych vás poprosit o radu? Při rozborech vzorků mléka u našich Anglonubijských koz nám byl zjištěn v mléku u dvou koziček Stafylokok. Obě jsou na třetí laktaci, každá byla vloni zakoupena od jiného chovatele a jsou to mé nejlepší dojnice. Po porodu každá nádoj šest litrů. Obě jsou ve výborné kondici, dobře krmitelné a žádná z nich nikdy neměla zánět vemene. Jsem bezradná, protože nevím, kde to tomu holky přišli?? Zbytek dojnic má mléko všechno naprostém pořádku. Kozeny jsou čerstvě zapuštěné, zatím ještě dojeny dvakrát denně, vydojují si třídu. Tak jsem se vás chtěla zeptat, je nějaká možnost léčby, jako se tohoto bavila v mléku zbavit. Jsou to plemenné elitní kozy a nějak divně neumím představit, že bych je musela vyřadit ze stáda. Děkuji za odpověď.

Re: Stafylokok v mléku

Standa,9. 10. 2015 11:22

Zdravím Vás Miško,

problematika mikrobiální kontaminace je spíše záležitostí veterinární, proto bych Vás s dotazem přesměroval na kolegy MVDr. Petra Fleischera (Veterinární a farmaceutická univerzita Brno) nebo MVDr. Soňu šlosárkovou (Výzkumný ústav veterinárního lékařství Brno Medlánky).
Zdravím Standa

chov

vašek,5. 10. 2015 17:23

dobrý den chci se zeptat od kolika kusu skotu a prasat mužu brát dotace děkuji

Re: chov

Standa,9. 10. 2015 11:18

Pěkný den Vašku,
na Váš dotaz nelze nalézt vůbec žádnou odpověď, protože pro každý dotační titul jsou stanovena jiná kritéria. Někde jde o minimální výměru půdy, jinde zase o počet dobytčích jednotek (velkých dobytčích jednotek) apod.
Musíte sledovat jednotlivé dotační programy a hlavně podmínky pro vstup do nich. Zdravím Standa

Omluva

Standa,9. 10. 2015 11:15

Pěkný den, vážení chovatelé,

omlouvám se za dlouhé prodlevy v odepisování na Vaše dotazy. Tento stav je od srpna zapříčiněn úrazem pravé ruky, což mi velmi komplikuje jakoukoliv činnost, zejména pak psaní. Děkuji za shovívavost. S omluvou Standa Staněk

PS. po přechodné období doporučuji využít poradnu www.poradna.vuzv.cz

Oves ječmen

Martina,6. 10. 2015 22:16

Dobrý den mohl by jste poradit jaký je rozdíl mezi ovsem a ječmenem.Máme doma kozy krmíme je mačkaným ovsem a ječmenem v poměru 2:1 dále také okopaniny. Ale zajímalo by mě jak moc velký nutriční rozdíl v tom je.
Není to tak dlouho co musel nakrmit manžel a obrátil poměr. Dal dost ječmene a málo ovsa druhý den většina koz průjem.
Mohlo to být ono nebo se přihodilo ještě něco jiného.A prosím o radu dá spr ovečkám a Kozám dávat hrách a v jaké formě.Děkuji za odpověd´

Vaše kniha

Martina,23. 9. 2015 15:07

Dobrý den, zajímá mě vaše kniha o skotu a chci se zeptat jestli je vhodná i pro malého chovatele se dvěma kravkama. Máme je teprve druhý rok a co si nezjistím na vašich stránkách nevím.A ještě se chci zeptat zrovna se nám narodilo tele ,po napití jsme ho odstavivi, napájíme mlezivem od matky dvakrát denně, co a v kolika dnech můžeme přidávat. Moc děkuji.

Re: Vaše kniha

Standa,24. 9. 2015 6:41

Zdravím Martino,

kniha, kteoru jsem napsal s doc. Doležalem je o problematice welfare, chování skotu, ustájení (vždy je to podle kategorie ustájení a také podle zvolené technologie). Myslím si, že témat, které jsou společná pro velkochov a malochov je zde hodně (napájení, technika krmení, pohybové chodby, výběhy apod.).
U telete, které odchovávate je dobré od 5 dne dávat malé množství starteru a sena. Intenzivnější výživa - nerostlinná je pak v odbobí odstavu od mléka. Zdravím. Standa

koza

Aneta,14. 9. 2015 22:12

dobrý den chtela jsem se zeptat co je dobre na prujem u kozy? dnes koza dostala prujem a dala jsem ji tet na zradlo jen seno a jeden tvrdý rohlík dostala nic víc

Re: koza

Standa,24. 9. 2015 6:38

Pěkný den, Aneto,
pokud se u zvířat vyskytne průjem, pak prvním krokem je vždy úprava krmné dávky. V případě kozy zkrmovat seno, snížit dávaku jádra. Pokud průjem bude úporný, bude zapáchat apod. ihned zavolat veterinárního lékaře. Možné je uskutečnit odběry průjmu a zaslat je do veterinárního ústavu na vyšetření (bakteriologie, parazitologie). Zdravím Standa

koza

Alena,11. 9. 2015 13:43

krupička

jakub,31. 8. 2015 11:09

Dobrý den
máme berana,stáří asi 2,5 roku,začal polehávat,nepase se a vypadá to jakoby měl křeče v břiše.
díky za odpověd

Re: krupička

xchipsy,5. 9. 2015 9:36

Zavolejte veterináře!!! Jak vám má někdo přes internet diagnostikovat zvíře? (a případně léčit)

Re: krupička

Standa,7. 9. 2015 8:47

Jakube,
akutní stavy musí řešit vždy co nejdříve veterinář. Mnoho onemocnění má stejné příznaky... pouze na místě vet. může prohlédnout berana a vylučovací metodou se dostat k diagnoze a následné léčbě. Standa

Prosím o radu

Katerina,4. 9. 2015 11:47

Dobrý den potřebovala bych poradit ohledně odčervení březích jehlic a půl ročních jehnat mám koupeny Aldifal 100 jaka je prumerna davka na kus jehnice mají zzhruba90kg jehňata tak 30 kilo Děkuji za odpověď Medunova 5