Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Enzymy u skotu

Markéta,7. 5. 2015 22:11

Dobrý den,prosím o sdělení ohledně trávicích enzymu u skotu. Máme totiž šťenata a chovatelem nám bylo doporučeno ke granulím přidávat hovězí žaludky(drštky), žaludky prý obsahují látky, které jsou prospěšné,jak pro růst, tak pro trávení štěňátek. Prosím vás o vysvětlení. Mnohokrát děkuji. Markéta

Re: Enzymy u skotu

Standa,20. 5. 2015 6:25

Pěkný den, Markéto,

pokud máte zkrmovat hovězí dršťky, pak jde v klasickém slova smyslu o předžaludky (bachor, čepec, kniha), kde však probíhá především mikrobiální trávení, nikoliv enzymatické. Enzymatické trávení probíhá až ve vlastním slezu, proto argumentu o enzymech nerozumím. O vysvětlení bych spíše požádal vašeho veterináře. Možná jde spíše o dietetický benefit než o enzymy. Standa

Kamernuské ovce se nepasou

Martin,14. 5. 2015 11:06


Dobrý den,
Prosím Vás velice o radu.
V Dubnu jsem koupil 3 kamerunské jehničky ( narozené 4.12.2014).
Mám je na pozemku, bývalá louka, 1100m2 v přístřešku.
Ovce nechtějí pastvu - trávu a jí pouze seno. Zkusil jsem 2 dny nedávat a jen bečeli.
Prosím o pomoc jak postupovat. Je to na ně brzo, musejí si zvyknout ??? Nebo může být nevhodná pastva - tráva ?

Ovce mají denně čerstvou vodu, přístup k lizu a 1x denně dávám každé 1-2 tvrdé krajíce chleba.

Koupil jsem si je na trvalo na chov jako sekačky a oni ,, nesekají,, 

Děkuji


Ovečka a obilì

Bedřiška,5. 5. 2015 11:48

Dobrý den.Prosím o radu.Může ovečka vařené obilí?Děkuji za odpověď.

Re: Ovečka a obilì

Standa,11. 5. 2015 7:25

Pěkné slunečné pondělí, Bedřiško,

vařené obilí ovce smí mít. Zdravím Standa

Apatické jehně

Zdeňka,4. 5. 2015 6:47

Dobrý den,
máme skoro dvouměsíční jehňátko, které náhle onemocnělo. Začalo polehávat,sténalo,nemělo žádnou chuť k jídlu, stálo stále se skloněnou hlavou k zemi. Veterinář ji dal 1. den injekci,ale tento nezměněný stav přetrvává již týden. Pouze ve velkém množství líže minerální liz. Před onemocněním bylo chvíli na pastvě, poté ve stodole žralo senáž. Podávali jsem různé čaje, Protigestan. Děkuji za odpověď.

Re: Apatické jehně

Standa,5. 5. 2015 11:32

Pěkný den, Zdeňko,

Apatie může mít hodně příčin u jehňat. První z nich je skutečně problém s trávicím aparátem (nevím, jak a čím je jehně krmeno). Nevím, jestli je u jehněte průjem či nikoliv (mimo metabolické poruchy by zde mohly být parazité - bař. kokcidie - tady bych udělal rychlý odběr výkalů a vyšetření na veterinárním ústavu - vylučovací metoda). Dalším problémem bude možná ona výživa, resp. nedostatek možný nedostatek vitamínu D, E a selenu - v úvahu připadá např. svalová dystrofie jehňat. Preventivně se u jehňat, ale i kůzlat či telat aplikují injekčně preperáty okolo 2 až 3 týdne věku (např. Selevit). Držím pěsti, aby vše dobře dopadlo.

jak dlouho ma mit jehně mateřské mléko

tomas,1. 5. 2015 12:55

Dobry den, nase ovce porodila dve jehnata, jedno normalne koji a druhe odhani. ZAcali jsme ho tedy uspesne krmit z lahve. Vsecko funguje, uz to tak praktikujeme mesic a pul, jehne se uz i pase a ji seno. Ted ho krmime 3x denne po cca 0,5 l. mleka. Kdy myslite, ze je mozne mu mleko prestat davat?

diky

tomas

Re: jak dlouho ma mit jehně mateřské mléko

Standa,5. 5. 2015 11:22

Pěkný den, Tomáši,

pokud budete krmit jehně do 2,5 až 3 měsíců mlékem, pak se zcela jistě nic nestane. Rozhodující je aby byly připraveny předžaludky, které pak zaruší bezproblémový odstav od mléka a přechod zcela na pastvu, seno a jadrné krmení. Pro lepší přípravu na odstav bych do krmné dávky zařadil i přídavek starteru - jadrného krmiva, což má příznivý účinek na rozvoj bachoru. Voda a dostupnost minerálního lizu je také samozřejmostí.
Zdravím Standa

Průjem u ovce

Petr,1. 5. 2015 11:51

Dobrý den,
Poslední týden se potýkáme s průjmem u jedné z našich ovcí. Celoročně jsou všechny 4 na pastvě (připouštím částečně zamokřené). Ovce se jinak chová a žere normálně. Předem děkuji za radu

Re: Průjem u ovce

Standa,5. 5. 2015 11:20

Pěkný den, Petře,

pastva na zamokřeném pozemku je jednou z cest, jak zhrošit zdravotní stav veškerého paseného dobytka. Velké riziko je zde s parazity, a to zvláště v posledních dvou letech, kdy zimy nebyly vůbec mrazivé. Zaděláváte si např. na motlice apod.
Průjem může být způsobenej buď parazity (určitě doporučuji min. 2x v roce udělat vyšetření výkalů ve veterinárním ústavu a podle výsledku odčervit). Dalším důvodem může být mladá pastva a příliš rychlým přechod na pastevní porost. Pokud průjem je více než 2 až 4 dny, zapáchá apod. pak musí konat veterinář. V tom případě je vhodnější i ovci uzavřít do kotce a nastolit jí dietní režim, tj. krmení především senem. Konzultujte vše se svým veterinářem. Zdravím Standa

Úhyn kozičky

Marcela,30. 4. 2015 20:28

Dobrý večer,nedávno nám uhynula jedna kozička asi dva týdny stará ,mamka ji odstavila a dávala ji nadojené mléko z kbelíku ,dala ji prst do pusy a nutila ji pít už skoro pila sama ale po týdnu kozička lehla a nemohla se postavit na nohy a ráno už byla mrtvá .tedka to samé má další kozička veterinář řekl že je přepitá je to možné žeby vypila hodně mléka?

Re: Úhyn kozičky

Standa,5. 5. 2015 11:16

Pěkný den, Marcelo,

jednou z hlavních chyb v odchovu kůzlat, jehňat i telat je snaha chovatele si co nejvíce usnadnit práci. Zcela jistě je problémem způsob napájení kůzlete, tzv. z volné hladiny a přes prsty. Ono kůzle, když saje mléko od kozy z vemene, tak:
a) podstatně více mléko prosliňuje (jsou tam enzymy - např. podporující trávení tuků),
b) při sání se uzavírá čepcobachorový splav - tedy mléko teče do slezu, zatímco při pití z volné hladiny je riziko nátoku mléka do bachoru, kam rozhodně nepatří a kde může zahnívat,
c) při pití z volné hladiny je čas příjmu objemu mléka 3x až 5x rychlejší a dochází k hltání, což je špatně (to jest to přepití).
Pro příště je vhodné dávat mláděti přežvýkavců min. 2 měsíce sát z vědra s dudlíkem. Vědro nikdy nesmí být na zemi (to je absolutně nefyziologická poloha při sání, zvyšující opěr riziko nátoku mléka do bachoru).
Přeji jen vše dobré a budu se těšit na případně "lepší" zprávy.
Chovu koz Zdar! Standa

Minerální liz pro holadske kozy

Jirka,30. 4. 2015 20:20

Dobrý den,

máme cca 3 týdny 3 holanské kozičky, stáří cca 4 měsíce. Zakoupili jsme minerální liz, bez mědi, ovšem za celou dobu se ho netkly. Máme to nějak řešit - nahrazovat jinou stravou nebo je na liz nějak učit...?

Děkuji

Re: Minerální liz pro holadske kozy

Standa,5. 5. 2015 11:10

Zdravím Vás, Jirko,

pokud kozičky na liz nereagují, pak bych zkusil uskutečnit jeho výměnu. Pokud mají plnohodnotnou krmnou dávku, pak nemusí být liz vůbec přijímán zvířaty. Naše babičky měly základ, a to klasickou obyčejnou dobytčí sůl. Standa

inseminace skotu

Janička,30. 4. 2015 13:18

Dobrý den, můžu se zeptat, proč se některým dojnicím objevuje dva dny po inseminaci krev na 'pipině'? Děkuji

Re: inseminace skotu

Standa,4. 5. 2015 16:47

Pěkný den, Jano,
pokud nedojde k zabřeznutí krávy po inseminaci, dochází k samovolné regeneraci pohlavního aparátu (menstruace). Určitě bych sledoval další říjový cyklus (běhání). Standa

panenské mléko?

Jarka,27. 7. 2012 11:31

Dobrý den, v chovu koz jsem naprostý začátečník. Dostala jsem zhruba před měsícem darem dvě kozy- rok a tři roky. Mladší zatím kůzle neměla, starší byla březí dvakrát. Jejich původní způsob chovu příliš neznám. Starší dojená nebyla od posledního porodu a odstavení kůzlete- ten proběhl na jaře 2011. Asi po čtrnácti dnech pastvy se starší koze začalo nalévat vemínko. Horké ani tuhé není. Dojení se teprve budu učit u zkušené chovatelky. Našla jsem diskuze na IFAUNA, kde se toto popisuje jako panenské či čarodějné mléko. Nevím, jestli se mám pokoušet kozu rozdojit nebo ji spíše jen sledovat a počkat s dojením až na jaro po kůzlatech. Samozřejmě se obávám zánětu vemene. Děkuji mockrát za odpověď. J.

Re: panenské mléko?

Standa,2. 8. 2012 11:48

Hezký den Jarko,
panenské mléko je mlékem termínem pro laktaci obvykle koziček, jaloviček, které nejsou březí a přesto u nich dochází k předčasnému zvětšování mléčné žlázy, tvoří se mléko, které může odkapávat. Příčina není zcela prozkoumána. Přisuzuje se to hormonálním poruchám v těle, za kterými může stát pastva, resp. složení pastevního porostu - vysoký podíl jetele, vojtěšky - fytoestrogeny. U ostatních krmiv může být problém v zaplísněném krmení (toxiny), např. soja aj. Někdy může stát za předčasnou laktací vysávání mléka zvířeme, nebo vzájemné vysávání několika zvířat - toto nutno omezit.
Zvířata, která nerodila se NEDOJÍ! Je potřeba mít součinnost s veterinářem, kdy se obvykle do stuků aplikují antibiotické masti, které umožní bezproblémové zaprahnutí a budou chránit mléčnou žlázu před infekcí. Je potřeba také upravit krmnou dávku. Podávat seno nebo převést na jinou pastvu.
Veterinární lékař by vám měl poradit na místě. Zdravím Standa

Re: Re: panenské mléko?

Kateřina,17. 4. 2015 22:35

dobrý večer, jak má vypadat vemínko u roční kozičky? podle mě k nějaké zvětšení bude normální. mám ted svoji první roční kozičku a tý se zvětšuje vemínko. v žádném případě ji nechci dojit. zvětšení je patrné ale nic závažnýho. Nikde ale nemůžu najít žádné fotky jak to teda má vypadt.