Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

inseminace skotu

Janička,30. 4. 2015 13:18

Dobrý den, můžu se zeptat, proč se některým dojnicím objevuje dva dny po inseminaci krev na 'pipině'? Děkuji

Re: inseminace skotu

Standa,4. 5. 2015 16:47

Pěkný den, Jano,
pokud nedojde k zabřeznutí krávy po inseminaci, dochází k samovolné regeneraci pohlavního aparátu (menstruace). Určitě bych sledoval další říjový cyklus (běhání). Standa

panenské mléko?

Jarka,27. 7. 2012 11:31

Dobrý den, v chovu koz jsem naprostý začátečník. Dostala jsem zhruba před měsícem darem dvě kozy- rok a tři roky. Mladší zatím kůzle neměla, starší byla březí dvakrát. Jejich původní způsob chovu příliš neznám. Starší dojená nebyla od posledního porodu a odstavení kůzlete- ten proběhl na jaře 2011. Asi po čtrnácti dnech pastvy se starší koze začalo nalévat vemínko. Horké ani tuhé není. Dojení se teprve budu učit u zkušené chovatelky. Našla jsem diskuze na IFAUNA, kde se toto popisuje jako panenské či čarodějné mléko. Nevím, jestli se mám pokoušet kozu rozdojit nebo ji spíše jen sledovat a počkat s dojením až na jaro po kůzlatech. Samozřejmě se obávám zánětu vemene. Děkuji mockrát za odpověď. J.

Re: panenské mléko?

Standa,2. 8. 2012 11:48

Hezký den Jarko,
panenské mléko je mlékem termínem pro laktaci obvykle koziček, jaloviček, které nejsou březí a přesto u nich dochází k předčasnému zvětšování mléčné žlázy, tvoří se mléko, které může odkapávat. Příčina není zcela prozkoumána. Přisuzuje se to hormonálním poruchám v těle, za kterými může stát pastva, resp. složení pastevního porostu - vysoký podíl jetele, vojtěšky - fytoestrogeny. U ostatních krmiv může být problém v zaplísněném krmení (toxiny), např. soja aj. Někdy může stát za předčasnou laktací vysávání mléka zvířeme, nebo vzájemné vysávání několika zvířat - toto nutno omezit.
Zvířata, která nerodila se NEDOJÍ! Je potřeba mít součinnost s veterinářem, kdy se obvykle do stuků aplikují antibiotické masti, které umožní bezproblémové zaprahnutí a budou chránit mléčnou žlázu před infekcí. Je potřeba také upravit krmnou dávku. Podávat seno nebo převést na jinou pastvu.
Veterinární lékař by vám měl poradit na místě. Zdravím Standa

Re: Re: panenské mléko?

Kateřina,17. 4. 2015 22:35

dobrý večer, jak má vypadat vemínko u roční kozičky? podle mě k nějaké zvětšení bude normální. mám ted svoji první roční kozičku a tý se zvětšuje vemínko. v žádném případě ji nechci dojit. zvětšení je patrné ale nic závažnýho. Nikde ale nemůžu najít žádné fotky jak to teda má vypadt.

Re: Re: Re: panenské mléko?

Standa,20. 4. 2015 9:44

Pěkný den, Katko,
pošlete foto na můj email a podíváme se na to. Více fotek bude lepší! Standa

Re: Re: Re: Re: panenské mléko?

Kateřina,29. 4. 2015 17:24

fotky jsem poslala už je tomu nějakej den. Tak co na to říkáte? je to v pořádku?

Re: Re: Re: Re: Re: panenské mléko?

Standa,4. 5. 2015 16:45

Hezký den, Katko,
foto dorazilo. Vemeno vypadá mírně zvětšené. Určitě bych nechal vše tak jak je, kozičku bych nedojil, ani bych s ním nedělal nic jiného. Jsou to dle mého názoru "pubertální změnyů. Určitě vemeno kontrolujte pohmatem a zrakem. Nic více. Kozičku jistě letos zapustíte. Standa

Nateklý "podbradek"

Vojtěch,27. 4. 2015 20:14

Dobrý den,
asi před dvěma týdny, nám jednoroční kozička chytla velmi silný průjem, po týdnu, jí natekl "podbradek" /tam kde mají vousy :) / a na dotek to pod kůží připadá jako písek.Ppřed čtyřmi dny nám na to umřela, mysleli jsme, že něco blbého snědla, tak jsme tomu nevěnovali moc pozornost, ale teď jsem u jedné kozy vypozoroval silný průjem a taky podobně nateklý podbradek. Odpovídá to nějaké nemoci kterou znáte, která by mohla být přenosná? Moc děkuji za odpověď.
Vojta

Re: Nateklý "podbradek"

Standa,28. 4. 2015 8:24

Pěkný den, Vojtěchu,

Otok hlavy může mít velmi mnoho příčin. U uhynulé kozy jste měl nechat udělat po úhynu pitvu, aby jste zjistil příčinu! Otoky hlavy mohou mít mnoho příčin, mj.
1) příjem bylin - např. třezalky (ta nyní v dubnu ještě nekvete)
2) otoky po napadení bodavým hmyzem (také není pro dubem příliš aktuální),
3) otoky hlavy mohou být způsobeny i bakteriemi např. corynebakt., actinobacily aj. - tzv. aktinomykóza ovcí a koz, nebo jí mohou vyvolávat např. klostrídie (clostridium novyi aj.) - AKTINOMYKOZU musí vyloučit veterinář, stejně jako ostatní!!!!!!!
4) silné parazitární napadení - tzv. bottle jaw, opět musí co nejdříve veterinář posoudit (díváte se na sliznice, jestli nejsou bledé v důsledku anémie - lidově chudokrevnosti).. může nastat, pokud se nědělají odběry výkalů a jejich rozbory ve veterinárním ústavu, kdy se dělá u zvířat nahodilé odčervení, aniž by bylo známo ČÍM a V JAKÉM MĚŘÍTKU jsou kozy napadeny parazity!
5) může jít také o zánět slinných žláz (opět musí posoudit veterinář),
6) deficit minerálních látek - jod a selen atd. a celkový koncept výživy zvířat.
Co nejdříve se musíte obrátit na svého veterinárního lékaře. Průjem u koz a ovcí nikdy nepodceňovat a jednat co nejrychleji.
Držím pěsti a pěkný den. Standa

dotas jak postupovat

jindřich,20. 4. 2015 20:46

mam 2 řadně registrovane jalovičky a dvě jsem koupil bez registrace a chtěl bych je řadně zaregistrovat jak mam postupovat začinam s chovem kontakt jinkon75@seznam.cz

Re: dotas jak postupovat

Standa,22. 4. 2015 17:08

Pěkný den, Jindřichu,

zcela jistě je pro přístě vhodné kupovat zvířata POUZE označená a s příslušnými doklady. Vyhnete se tím zcela jistě problémům.
Jedinou možností je nechat si zvířata dodatečně označit a nechat jim vystavit průkaz o původu. Kontaktuje pracovníky Českomoravské společnosti chovatelů (více naleznete také v sekci - jak legalizovat chov HZ - podle oblasti si vyberte příslušného konzultanta a toho oslovte).
PS: vy jste si nakoupil zvířata bez původu za což hrozí i pokuta podle Plemenářského zákona!

Standa

legalizace prodeje

Jana,16. 4. 2015 16:26

Dobrý den,
jedná se mi o prodej např. kozích sýrů, chci se zeptat, co vše je nutné pro legalizaci prodeje nebo kde seženu informace? a dá se např. udělit legalizace na prodej ze dvora, ale do obchodních sítí ne?
Díky

Re: legalizace prodeje

Standa,20. 4. 2015 9:58

Hezký den, Jano,
určitě bych Vás nasměřoval na příslušnou okresní veterinární správu, kde Vám řeknou všechny požadavky a podmínky. Standa

Vysokobřezí jalovice

Petra,16. 4. 2015 23:00

Dobrý večer!Prosím o radu máme vysokobřezí jalovici,termín porodu za 14dnů.Asi před týdnem začala málo žrát,zhubla, míň pije i míň přežvykuje.Dost často sliní a skřípe zubama.Někdy tak divně mručí jak kdyby měla bolesti.veterinář nám dal prodigestan a měli jsme 5 dnů nalévat dvakrát denně rozmíchaný v heřmánku a říkal že má blbě uložené tele a to jí tlačí na orgány,proto skoro nežere.Někdy si vezme trochu sena,trochu trávy.Hovínka má tak dvě denně tuhý,dnes až bobky.Ona je hodně rozmazlená a co jí chutná vezme si hned(odvar z lněného semene,jablko atd).nejvíc vypadá že má bolesti když leží.Když jdeme ven ,tak pomaleji chodí,je volně ustájená a chodí na pastvu.já se bojím,aby to nebyl hřebík.zkoušela jsem zmáčnout kožní řasu za kohoutkem a trochu reaguje,když jsem tukla na bránici tak ne.jak dlouho může mít v sobě kráva hřebík,než se stav rapidně zhorší?Objednala jsem i magnet.Děkuji za odpověď

Re: Vysokobřezí jalovice

Standa,20. 4. 2015 9:57

Pěkný den, Petro,
nikdo nedokáže říci, jak se po případném požití hřebíků může rychle zhoršovat zdravotní stav krávy. Odhad a riziko je možné stanovit jedině ultrazvukem, což se vůbec v chovu skotu nedělá.
Za zhošeným příjmem krmiva může stát i metabolický problém, jak vám jej nastínil veterinární lékař. Tam je možné nechat udělat metabolické testy nebo odebrat bachorovou tekutinu na rozbor (alkalóza apod.).
Ddžím pěsti, aby se vše v dobré obrátilo! Zdravím Standa

Zvědavost

Aneta,18. 4. 2015 12:08

Dobrý den,
nevadí, když se prase chová v jednom chlévě společně s kozami (ale v různých kotcích)? Nebo potřebuje mít svůj vlastní chlívek, z důvodu klidu nebo snášenlivosti (nemyslím prasničku se selaty)?
Děkuji

Re: Zvědavost

Standa,20. 4. 2015 9:43

Pěkný den, Aneto,

pokud máte chlév, kde jak koza, tak i prase mají samostatný kotec, pak v tom žádný problém nevidím. Už i naši dědové měli na statku chlév pro koně, někdy společně s krávami a pak chlév pro další dobytek (ovce, kozy, prasata). Důležité je, jak máte nastaven provoz chléva (u prasete častější odstranění mrvy, podestýlání apod.), samozžejmě také jak je zajištěno větrání chléva, osvětlení apod.
Zdravím Standa

rohy

hana sedova,18. 4. 2015 23:03

dobry den da se kuzlatu odstranit rušky tak aby dal nerostli jsou jim 3 mněsíce dekuji š

Re: rohy

Standa,20. 4. 2015 9:41

Pěkný den, paní Šedová,
rohy se dají u kůzlat zcela jistě odstranit. Od tohoto věku to smí udělat pouze veterinární lékař! Poraďte se s proto s ním. Zdravím Standa Staněk