Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Apatické jehně

Standa,5. 5. 2015 11:32

Pěkný den, Zdeňko,

Apatie může mít hodně příčin u jehňat. První z nich je skutečně problém s trávicím aparátem (nevím, jak a čím je jehně krmeno). Nevím, jestli je u jehněte průjem či nikoliv (mimo metabolické poruchy by zde mohly být parazité - bař. kokcidie - tady bych udělal rychlý odběr výkalů a vyšetření na veterinárním ústavu - vylučovací metoda). Dalším problémem bude možná ona výživa, resp. nedostatek možný nedostatek vitamínu D, E a selenu - v úvahu připadá např. svalová dystrofie jehňat. Preventivně se u jehňat, ale i kůzlat či telat aplikují injekčně preperáty okolo 2 až 3 týdne věku (např. Selevit). Držím pěsti, aby vše dobře dopadlo.

jak dlouho ma mit jehně mateřské mléko

tomas,1. 5. 2015 12:55

Dobry den, nase ovce porodila dve jehnata, jedno normalne koji a druhe odhani. ZAcali jsme ho tedy uspesne krmit z lahve. Vsecko funguje, uz to tak praktikujeme mesic a pul, jehne se uz i pase a ji seno. Ted ho krmime 3x denne po cca 0,5 l. mleka. Kdy myslite, ze je mozne mu mleko prestat davat?

diky

tomas

Re: jak dlouho ma mit jehně mateřské mléko

Standa,5. 5. 2015 11:22

Pěkný den, Tomáši,

pokud budete krmit jehně do 2,5 až 3 měsíců mlékem, pak se zcela jistě nic nestane. Rozhodující je aby byly připraveny předžaludky, které pak zaruší bezproblémový odstav od mléka a přechod zcela na pastvu, seno a jadrné krmení. Pro lepší přípravu na odstav bych do krmné dávky zařadil i přídavek starteru - jadrného krmiva, což má příznivý účinek na rozvoj bachoru. Voda a dostupnost minerálního lizu je také samozřejmostí.
Zdravím Standa

Průjem u ovce

Petr,1. 5. 2015 11:51

Dobrý den,
Poslední týden se potýkáme s průjmem u jedné z našich ovcí. Celoročně jsou všechny 4 na pastvě (připouštím částečně zamokřené). Ovce se jinak chová a žere normálně. Předem děkuji za radu

Re: Průjem u ovce

Standa,5. 5. 2015 11:20

Pěkný den, Petře,

pastva na zamokřeném pozemku je jednou z cest, jak zhrošit zdravotní stav veškerého paseného dobytka. Velké riziko je zde s parazity, a to zvláště v posledních dvou letech, kdy zimy nebyly vůbec mrazivé. Zaděláváte si např. na motlice apod.
Průjem může být způsobenej buď parazity (určitě doporučuji min. 2x v roce udělat vyšetření výkalů ve veterinárním ústavu a podle výsledku odčervit). Dalším důvodem může být mladá pastva a příliš rychlým přechod na pastevní porost. Pokud průjem je více než 2 až 4 dny, zapáchá apod. pak musí konat veterinář. V tom případě je vhodnější i ovci uzavřít do kotce a nastolit jí dietní režim, tj. krmení především senem. Konzultujte vše se svým veterinářem. Zdravím Standa

Úhyn kozičky

Marcela,30. 4. 2015 20:28

Dobrý večer,nedávno nám uhynula jedna kozička asi dva týdny stará ,mamka ji odstavila a dávala ji nadojené mléko z kbelíku ,dala ji prst do pusy a nutila ji pít už skoro pila sama ale po týdnu kozička lehla a nemohla se postavit na nohy a ráno už byla mrtvá .tedka to samé má další kozička veterinář řekl že je přepitá je to možné žeby vypila hodně mléka?

Re: Úhyn kozičky

Standa,5. 5. 2015 11:16

Pěkný den, Marcelo,

jednou z hlavních chyb v odchovu kůzlat, jehňat i telat je snaha chovatele si co nejvíce usnadnit práci. Zcela jistě je problémem způsob napájení kůzlete, tzv. z volné hladiny a přes prsty. Ono kůzle, když saje mléko od kozy z vemene, tak:
a) podstatně více mléko prosliňuje (jsou tam enzymy - např. podporující trávení tuků),
b) při sání se uzavírá čepcobachorový splav - tedy mléko teče do slezu, zatímco při pití z volné hladiny je riziko nátoku mléka do bachoru, kam rozhodně nepatří a kde může zahnívat,
c) při pití z volné hladiny je čas příjmu objemu mléka 3x až 5x rychlejší a dochází k hltání, což je špatně (to jest to přepití).
Pro příště je vhodné dávat mláděti přežvýkavců min. 2 měsíce sát z vědra s dudlíkem. Vědro nikdy nesmí být na zemi (to je absolutně nefyziologická poloha při sání, zvyšující opěr riziko nátoku mléka do bachoru).
Přeji jen vše dobré a budu se těšit na případně "lepší" zprávy.
Chovu koz Zdar! Standa

Minerální liz pro holadske kozy

Jirka,30. 4. 2015 20:20

Dobrý den,

máme cca 3 týdny 3 holanské kozičky, stáří cca 4 měsíce. Zakoupili jsme minerální liz, bez mědi, ovšem za celou dobu se ho netkly. Máme to nějak řešit - nahrazovat jinou stravou nebo je na liz nějak učit...?

Děkuji

Re: Minerální liz pro holadske kozy

Standa,5. 5. 2015 11:10

Zdravím Vás, Jirko,

pokud kozičky na liz nereagují, pak bych zkusil uskutečnit jeho výměnu. Pokud mají plnohodnotnou krmnou dávku, pak nemusí být liz vůbec přijímán zvířaty. Naše babičky měly základ, a to klasickou obyčejnou dobytčí sůl. Standa

inseminace skotu

Janička,30. 4. 2015 13:18

Dobrý den, můžu se zeptat, proč se některým dojnicím objevuje dva dny po inseminaci krev na 'pipině'? Děkuji

Re: inseminace skotu

Standa,4. 5. 2015 16:47

Pěkný den, Jano,
pokud nedojde k zabřeznutí krávy po inseminaci, dochází k samovolné regeneraci pohlavního aparátu (menstruace). Určitě bych sledoval další říjový cyklus (běhání). Standa

panenské mléko?

Jarka,27. 7. 2012 11:31

Dobrý den, v chovu koz jsem naprostý začátečník. Dostala jsem zhruba před měsícem darem dvě kozy- rok a tři roky. Mladší zatím kůzle neměla, starší byla březí dvakrát. Jejich původní způsob chovu příliš neznám. Starší dojená nebyla od posledního porodu a odstavení kůzlete- ten proběhl na jaře 2011. Asi po čtrnácti dnech pastvy se starší koze začalo nalévat vemínko. Horké ani tuhé není. Dojení se teprve budu učit u zkušené chovatelky. Našla jsem diskuze na IFAUNA, kde se toto popisuje jako panenské či čarodějné mléko. Nevím, jestli se mám pokoušet kozu rozdojit nebo ji spíše jen sledovat a počkat s dojením až na jaro po kůzlatech. Samozřejmě se obávám zánětu vemene. Děkuji mockrát za odpověď. J.

Re: panenské mléko?

Standa,2. 8. 2012 11:48

Hezký den Jarko,
panenské mléko je mlékem termínem pro laktaci obvykle koziček, jaloviček, které nejsou březí a přesto u nich dochází k předčasnému zvětšování mléčné žlázy, tvoří se mléko, které může odkapávat. Příčina není zcela prozkoumána. Přisuzuje se to hormonálním poruchám v těle, za kterými může stát pastva, resp. složení pastevního porostu - vysoký podíl jetele, vojtěšky - fytoestrogeny. U ostatních krmiv může být problém v zaplísněném krmení (toxiny), např. soja aj. Někdy může stát za předčasnou laktací vysávání mléka zvířeme, nebo vzájemné vysávání několika zvířat - toto nutno omezit.
Zvířata, která nerodila se NEDOJÍ! Je potřeba mít součinnost s veterinářem, kdy se obvykle do stuků aplikují antibiotické masti, které umožní bezproblémové zaprahnutí a budou chránit mléčnou žlázu před infekcí. Je potřeba také upravit krmnou dávku. Podávat seno nebo převést na jinou pastvu.
Veterinární lékař by vám měl poradit na místě. Zdravím Standa

Re: Re: panenské mléko?

Kateřina,17. 4. 2015 22:35

dobrý večer, jak má vypadat vemínko u roční kozičky? podle mě k nějaké zvětšení bude normální. mám ted svoji první roční kozičku a tý se zvětšuje vemínko. v žádném případě ji nechci dojit. zvětšení je patrné ale nic závažnýho. Nikde ale nemůžu najít žádné fotky jak to teda má vypadt.

Re: Re: Re: panenské mléko?

Standa,20. 4. 2015 9:44

Pěkný den, Katko,
pošlete foto na můj email a podíváme se na to. Více fotek bude lepší! Standa

Re: Re: Re: Re: panenské mléko?

Kateřina,29. 4. 2015 17:24

fotky jsem poslala už je tomu nějakej den. Tak co na to říkáte? je to v pořádku?

Re: Re: Re: Re: Re: panenské mléko?

Standa,4. 5. 2015 16:45

Hezký den, Katko,
foto dorazilo. Vemeno vypadá mírně zvětšené. Určitě bych nechal vše tak jak je, kozičku bych nedojil, ani bych s ním nedělal nic jiného. Jsou to dle mého názoru "pubertální změnyů. Určitě vemeno kontrolujte pohmatem a zrakem. Nic více. Kozičku jistě letos zapustíte. Standa

Nateklý "podbradek"

Vojtěch,27. 4. 2015 20:14

Dobrý den,
asi před dvěma týdny, nám jednoroční kozička chytla velmi silný průjem, po týdnu, jí natekl "podbradek" /tam kde mají vousy :) / a na dotek to pod kůží připadá jako písek.Ppřed čtyřmi dny nám na to umřela, mysleli jsme, že něco blbého snědla, tak jsme tomu nevěnovali moc pozornost, ale teď jsem u jedné kozy vypozoroval silný průjem a taky podobně nateklý podbradek. Odpovídá to nějaké nemoci kterou znáte, která by mohla být přenosná? Moc děkuji za odpověď.
Vojta

Re: Nateklý "podbradek"

Standa,28. 4. 2015 8:24

Pěkný den, Vojtěchu,

Otok hlavy může mít velmi mnoho příčin. U uhynulé kozy jste měl nechat udělat po úhynu pitvu, aby jste zjistil příčinu! Otoky hlavy mohou mít mnoho příčin, mj.
1) příjem bylin - např. třezalky (ta nyní v dubnu ještě nekvete)
2) otoky po napadení bodavým hmyzem (také není pro dubem příliš aktuální),
3) otoky hlavy mohou být způsobeny i bakteriemi např. corynebakt., actinobacily aj. - tzv. aktinomykóza ovcí a koz, nebo jí mohou vyvolávat např. klostrídie (clostridium novyi aj.) - AKTINOMYKOZU musí vyloučit veterinář, stejně jako ostatní!!!!!!!
4) silné parazitární napadení - tzv. bottle jaw, opět musí co nejdříve veterinář posoudit (díváte se na sliznice, jestli nejsou bledé v důsledku anémie - lidově chudokrevnosti).. může nastat, pokud se nědělají odběry výkalů a jejich rozbory ve veterinárním ústavu, kdy se dělá u zvířat nahodilé odčervení, aniž by bylo známo ČÍM a V JAKÉM MĚŘÍTKU jsou kozy napadeny parazity!
5) může jít také o zánět slinných žláz (opět musí posoudit veterinář),
6) deficit minerálních látek - jod a selen atd. a celkový koncept výživy zvířat.
Co nejdříve se musíte obrátit na svého veterinárního lékaře. Průjem u koz a ovcí nikdy nepodceňovat a jednat co nejrychleji.
Držím pěsti a pěkný den. Standa

dotas jak postupovat

jindřich,20. 4. 2015 20:46

mam 2 řadně registrovane jalovičky a dvě jsem koupil bez registrace a chtěl bych je řadně zaregistrovat jak mam postupovat začinam s chovem kontakt jinkon75@seznam.cz