Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hana sedova - rohy

dobry den da se kuzlatu odstranit rušky tak aby dal nerostli jsou jim 3 mněsíce dekuji š

Standa - Re: rohy

Pěkný den, paní Šedová,
rohy se dají u kůzlat zcela jistě odstranit. Od tohoto věku to smí udělat pouze veterinární lékař! Poraďte se s proto s ním. Zdravím Standa Staněk

Milada - vyhřeznutí pochvy,vyřazení z chovu

Dobrý den,očekávali jsme porod ovce.Při ranním krmení,jsme si všimli,že jí pravděpodobně vylezla pochva(stála u krmelce na zadních),nebyl to plod ani obaly plodové.Bylo to růžové(mám foto)ve velikosti sevřené pěsti.Po hodině, kdy jsem ji šla zkontrolovat,už to měla zatažené.Volala jsem veterináře a ten řekl,že se připravuje na porod a nemám plašit.Nezdála se mě odpověď,nebyly to plodové obaly ani plod.Večer se to opakovalo znovu a opět to po čase zatáhla.Dali jsme ji do choulu,pro případ porodu,aby měla klid-v té době tam byl ještě přítomen beran a ve druhém choulu už byla bahnice s jehnětem.Druhý den ráno,jsme oddělili berana od ovcí a ovečku vypustili na pastvu,chovala se normálně a ani se nic podobného neobjevilo,nicméně jsme ji pro jistotu opět zavřeli do choulu.Volala jsem jiného veterináře,slíbil,že odpoledne přijede.V té době už ovečka v choulu jen ležela,při vstupu veterináře jen zvedla hlavu,ani žádný zvukový projev,apatická.Začal hned s porodem,vytáhli jsme dvě jehňata,první nechtělo jít ven i když bylo menší jak to druhé.Podařilo se jej vytáhnout na potřetí,dvakrát zklouzl zpět.Druhé bylo větší,ale šlo ven napoprvé.Obě jehňata měla běžnou porodní váhu a ovečka nerodila poprvé.Druhý den,když jsem jela zaplatit,ukazovala jsem foto veterináři a nedokázal na to odpovědět,co to bylo,vlastně se na to ani pořádně nepodíval.Můj názor je,že to bylo vyhřeznutí pochvy a po 30 hodinách už byla ovečka apatická.Je to ovšem můj laický názor.Můj dotaz je,zda bude lepší,když ovečku z chovu vyřadím nebo ji mám v chovu ponechat a risknout další porod.Teď je v pořádku a i když leží nebo se krmí u krmelce,je vše v pořádku.Děkuji za Váš názor Milada

Standa - Re: vyhřeznutí pochvy,vyřazení z chovu

Pěkný den, Milado,

výhřezy pochvy, ale i dělohy se mohou u ovcí vyskytnout již před porodem. U krav se s tím také setkáváme, tam se to řeší kolíčkováním (dělá vždy veterinář). Výhřezy jsou obvykle spojeny s uvolněním či ochabnutím fixačního aparátu a také v důsledku zvýšení vnitrobřišního tlaku s blížím se porodem. Tady je potřeba říci, že určitý mírný stupeň výhřezu bývá velmi často normálním jevem. Výhřez se objevuje při ležení, při stání naopak zase dojde k ztažení. Horší dle mého by bylo, pokud by byl výhřez permanentní, tam bych jednoznačně řekl, aby jste ovci vyřadila z chovu. Jestli toto byl mírný stupeň, pak bych dal ovci ještě šanci (pokud nedojde k opakování a zdravotním komplikacím).
Jinak jednou z predispozic pro výhřezy může být i ne zcela dobrá výživy. Naše báby u krav, ovcí a koz s výhřezem trochu omezovaly příjem objemných krmiv. Druhou věcí může být problém s minerální výživou a v neposlední řadě jadrná krmiva a ostatní krmiva - jejich zaplísnění (toxiny). Základem je pro ovce také dostatek pohybu, což zcela jistě u Vás mají. Zdravím a přeji hodně chovatelských úspěchů.
Pokud budete mít foto na podívání se, ale i foto ovce s jehňaty, budu jen rád. Standa

stanislav - nafouknutí

Dobrý den mam otázku co se týče krav. Když je kráva nafoukla jakým způsobem se to dá léčit. A ještě jestli to de nějakou hadici a jak se jmenuje? děkují

Standa - Re: nafouknutí

Zdravím svého jmenovce,

nadmutí je obvykle problém dietetický, tj. nepoměr mezi jednotlivými živinami, obvykle buď vysoká dávka jádra, jednorázově zkrmeného, nebo například zapařený porost apod.
Pomoc je trojí. První je podání nálevu (na trhu jsou přípravky pro zmírnění nadmutí), druhým je použítí jícnové sondy (tady je potřeba být opatrný a vědět, jak poznám, že postupují jícnem) a třetí, krajní řešení v kritických situacích je použití trokaru, což je pro opravdu zkušeného chovatela a veterinárního lékaře.
Tedy ona hadice se jmenuje jícnová sonda pro skot.
Zdravím. Standa

Marie - JAK OCHRÁNIT KOZY NA PASTVĚ PROTI KLÍŠTATŮM

Dobrý večer mám stádečko koz a kvůli klíšťatům co občas najdu na vemeni kozy se bojím pít syrové kozí mléko převařené mi nechutná.Existuje prosím nějaký přípravek pro kozy co odpuzuje klíšťata aby nepřenášeli nemoce na kozy ? Co třeba psí obojek proti klíšťatům dal by se použít ? děkuji moc za odpověd , čeká nás na tuto informaci hodně chovatelů koz s pozdravem Marie Hochová tel. 776222996

Standa - Re: JAK OCHRÁNIT KOZY NA PASTVĚ PROTI KLÍŠTATŮM

Pěkný den, Marie,

ochrana proti klíšťatům u koz je problematická. Přípravky, které je možno používat (např Spot Ony - Coopers) jsou určeny obvykle pro ovce, kozy a skot od kterých není konzumováno mléko. Obojek pro psy bych nedoporučoval. Jednou z možností je dělání přírodního extraktu z hřebíčku naloženého v roztoku alpy několik dní.
Mléko od koz, které mají klíšťata je dobré vždy převařovat. Je to jediný způsob prevence přenosu chorob - u větších stád koz je možné investovat do pasterování - kratší doba záhřevu - tepelného ošetření bez možného ovlivnění chutě a vůně.
Jiná rada mne bohužel nenapadá. Zdravím Standa

Katka - Re: Re: JAK OCHRÁNIT KOZY NA PASTVĚ PROTI KLÍŠTATŮM

Spot- ony jsem našla dva, jeden pro skot, bez ochranné doby na mléko (Bayer). Druhý pro ovce a skot, použití v laktaci je u skotu povoleno, u ovcí ne (Schering-Plough). Pro kozy jsem žádný přípravek nenašla, to neznamená, že neexistuje. Je dost možné, že přípravek, který má u nás registraci jen pro skot, je třeba v Německu legálně používaný i pro kozy. Bohužel veterinární léky se registrují pro každý druh zvlášť a distributorům se registrace prostě nevyplatí. Jejednodušší by bylo dotázat se obchodního zástupce té které firmy.

Standa - Re: Re: Re: JAK OCHRÁNIT KOZY NA PASTVĚ PROTI KLÍŠTATŮM

Pěkný den, Katko,

děkuji Vám za upřesnění. Registrace léčivých přípravků pro kozy se většinou k vysokým nákladům a malému počtu chov v Evropě obvykle nedělá. Věterinární lékaři však dobře ví, které přípravky lze použít. Zdravím Standa

Petra - Křížení

Dobrý den, prosila bych o Váš názor na křížení skotu plemen gasconne a skotský náhorní skot. Z chovu highlandů přecházím na chov gaskoňského skotu, zbýají mi 3 nejoblíbenější highlandky jalovičky, které bych si chtěla ponechat. Mohla bych uvažovat o jejich zapuštění gaskoňským býkem? Dle mého názoru je na ně příliš velký a bojím se možných komlpikací při porodu (velká telata). Ještě pro doplnění informací udávám, že býk je čtyř a jalovice tříleté, potomstvo je víceméně na výkrm. Mám malé hospodářství o 12ti kusech, ke každému zvířeti vazby, proto bych si holky ráda nechala, ale samozřejmě ne za každou cenu. Budu moc vděčná za Vaši odpověd´. Zdraví Petra

Standa - Re: Křížení

Pěkný den, Petro,

myslím si, že u Higland krav s malým tělesným rámcem bych šel cestou čistokrevné plemenitby, nikoliv cestou jejich křížení s Gasconne (střední až velký tělesný rámec). Do křížení bych se osobně vůbec nepouštěl. S křížením nemám problém u zvířat stejného tělesného rámce.
Pěkné Velikonoce. Standa

Martin - Chov vietnamského prasete

Dobrý den, chtěl bych se věnovat chovu vietnamského prasete. Je nějaký způsob dostat se k čistokrevnemu? Jestli né,kde vodit "křiženku"k zapuštění, když neznáme původ kance? (Jiný asijský druh,ZOO,Inseminace)Existuje stanovení krmné dávky pro křižence jenž ztráceji přednosti asijských plemen ? (rychlý růst,méně jádra- vice zeleného) Nepřijímají tito kříženci naopak chut'na jádro a na trávě budou hladovět? Vím, že vietnamci jsou tématem rúzných debat a myslim si, že dotaz na přeštiky by byl lepší, přesto chci bych znát názor odborníka. Děkuji Martin

Standa - Re: Chov vietnamského prasete

Pěkný den, Martine,

s chovem vietnamských prasat mám jen omezené a nepříliš dobré zkušenosti. Před 10 roky jsem jej choval. Jako hobby plemeno dobré, jako plemeno pro drobno výkrm nedoporučuji.
Ve Vašem dotazu narážíte na problematiku čistokrevné plemenitby. Nejsem si vědom, že by u nás byli k dispozici plemenní kanci s průkazy o původu a uznání pro plemenitbu (to je spíše dotaz na Českou plemenářskou inspekci). Tradiční radou je nákup plemenného zvířete v zahraničí. Pokud budete vodit prasničku ke kanci jiného chovatele, jež není plemenným zvířetem, pak jde o černou plemenitbu. Jsem zastáncem toho, aby se v ČR chovala plemena tradiční. Nejsem příznivcem náhodného křížení - vietnamské, divočák, mangalice apod., vnímám to jako návrat do středověku. Chovu vietnamských prasat se věnovala jedna kniha - Kroulík 1996 - Rádce chovatele králíků, drůbeže, ovcí, koz, nutrií, vietnamských prasat, hlemýžďů.
Zdravím Standa Staněk

pavel - zkrácení šlach u jehňat

Dobrý den, u tří jehňat se nám objevilo zkrácení šlach na předních nohou, které způsobuje podtáčení kloubků, vadný postoj i chůzi. Částečně se nám daří masírováním a cvičením hned od prvního dne po porodu problém eliminovat, ale možná můžeme udělat víc.

Standa - Re: zkrácení šlach u jehňat

Pěkný den, Pavle,

zkrácení šlach předních končetin může mít hodně příčin. Jednou z nich je nedostatek prostoru pro plody v děloze. Často bývá u ovcí ve vysoké kondici, které jsou tzv. ztučnělé. Standa

Pavel - Re: Re: zkrácení šlach u jehňat

Dobrý den, díky moc za odpověď. Několikrát denně jsme protahovali a cvičili a masírovali a zkrácení šlach se srovnalo. Ddnes jsou jehňata cca měsíční a není na nich nic poznat.

Kristina - Rychlý úhyn kuzlat

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu. Chováme 8 koz a u dvou se narodila po dvě kůzlata, kde do 4 dnu jedno uhynulo. V obou případech kůzle přestalo pít, naježilo se,sliznice tmavě růžové, dostalo křeče a do 24 hod. uhynulo. Hned při zjištění jsme byli u veterináře a podal B12 a něco na podporu imunity, ale kůzle stejně do 24 hodin uhynulo. Může to být třeba tím, že zkurmujeme hodně siláže?

Standa - Re: Rychlý úhyn kuzlat

Pěkný den, Kristíno,

odpověď na to, proč uhynula kůzlata může dát jedině řádná pitva veterinářem. Ostatní budou jen dohady, spekulace. První věcí je hmotnost kůzlat, dále jestli přijala dostatek kvalitního mleziva (jestli struky byly průchodné a jestli kvalita mleziva byla dobrá), speciální kapitolou jsou možné infekce, ať již vnikly do organismu dutinou tlamní, neošetřeným pupkem apod. U mláďat je důležitá i činnost střev, tedy jestli došlo k odchodu střevní smolky, nebo u nich byla blokáda. Speciální částí jsou pak vrozené vady, což může být problém tvorby rodičovských párů - původ matky a odkud byl plemenný kozel, případně jaké byl linie.
U nekvalitních siláží může být problém s bakterií Listeria - listerióza - u mláďat dochází k úhynům velmi záhy - otoky plic, průjmy. Je u nich často naměřena zvýšená teplota-
Tedy na Váš dotaz odpovídám ano, i siláž může být jednou z příčin úhynu kůzlat. Pokud chcete mít jistotu, pak lze vzorek krmiva odeslat po předchozí domluvě k rozborům na Státní veterinární ústav či do jiné laboratoře krmiv.
Přeji jen vše dobré. Standa

Zuzana - Všenky u kůzlat

Dobrý den,
prosím o radu jak se zbavit všenek u kůzlat? Dnes jsem jim v srsti našla dospělé i vajíčka. Kůzlata mají tři týdny a měsíc. Vůbec netuším jak se nám to do stáje mohlo dostat :( Našla jsem Biokill a Coopers spot on, ale nejsem si jistá jestli je možné použít i na kůzlata?
Mockrát děkuji za rady Z.