Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kozy s boulema

Jiřina,13. 1. 2015 22:11

Pěkný den,

naše 3 kozy, které jsem si letos koupila mají boule na krku a pod bradou. U jedné kozy už tato boule praskla a dosti to páchne. Nevíme s doktorem co to může být. Prosím o radu, Jiřina

Re: kozy s boulema

Standa,15. 1. 2015 9:10

Pěkný den, Jiřino,

u koz s boulema bych soudil, že by se mohlo jednat o tzv. pseudotuberkulózu (pseudoTBC) - původce je Corynebacterium. Prognóza není zrovna příznivá. První věcí je izolovat zvířata s boulema, kde se tvoří hnosavý a hodně zapáchající hnis od zvířat na první pohled zdravých. Pozor na prasknutí boulí, kdy hnis je infekční (chovatel by měl používat rukavice).
Veterinář může uskutečnit otevření rány a vyčištění (drény, antibiotické výplachy). Zvířata do stáda je možno zařazovat až budou ony rány zcela uzavřeny. Léčba antibiotiky (celková)nebývá v mnoha případech moc úspěšná. Navíc dochází u koz k vnizku abscesů v játrech, ledvinách i plicích (celková devstace organismu). Pak je lepší zvířata nechat porazit, utratit a uskutečnit celkovou asanaci chovného zařízení. U chovatelů, kteří nakupují zvířata z jiných chovů je potřeba si na toto onemocnění, stejně tak i např. paratuberkulózu, dávat pozor (devastace chovu).
Zdravím Standa

Říje prasnic

Lenka D.,12. 1. 2015 21:46

Zdravím,máme problém s připouštěním prasničky a sviňky. Potřebovala bych se ujistit,jestli je běžné,že prasnička má slabou říji i během březosti (je přítulná,změna nálady) nebo je to jasný - ikdyž slabý důkaz toho,že březí není? Máme v tom hrozný zmatek. Připouštěli jsme kancem i inseminačně a pořád tam sou náznaky říje,tak už nejsme schopni určit jestli je březí nebo ne. Předem děkuji za odpověď.

Re: Říje prasnic

Standa,13. 1. 2015 7:37

Zdravím Lenko,

nejlepší zkušenosti získáte přímo u jiného chovatele. U prasnice i prasničky bude záležet na podmínkách chovu a výživě. Pokud nejsou problémy na reprodukčních orgánech (cysty aj.), pak říje se dá sledovati relativně dobře, ikdyž jsou vyjímky jako u přeštických prasniček - slabá říje. Říje jako taková může trvat několik hodin, ale i se protáhnout.
Slabá říje během březosti nemůže být, protože hormony, které "chrání" březost blokují ty, které jsou zodpovědné za říje. Určitě chce zvládnout výživu a vědět jak u prasniček i prasnic lépe stimulovat říje - například vyvolání transportní říje (naložení na vozík a ježdění s prasničkama po areálu nebo po okolí), nucený pohyb na čerstvém vzduchu, restriktivní krmení apod.
Určení březosti je také u prasat snadné - nejlépe se navázat na veterináře nebo veterinárního technika, který má sonograf a řekne vám jestli je či není březí (pokud se nedělá sono, tak i vás v malochovu to stojí nemalé peníze za prokrmené jalové dny). Zdravím Standa

co je lepší

Petr D.,9. 1. 2015 7:46

Dobrý den, chci se zeptat, zda je lepší pro růst a výkrm býků podávat šrot suchý, nebo jestli je lepší dávat ho do pití.
Slyšel jsem od obojího něco, např. že při pití se dostane šrot dál do žaludku atd.
CO JE TEDY LEPŠÍ.
Díky za odpověď

Re: co je lepší

Standa,9. 1. 2015 15:01

Pěkný den,

pro mne nejvhodnější je přidávání jádro do směsné krmné dávky. Obecně nápoje s obsahem jadrných krmiv jsou pro malochovy. Princip, a to jak u suchého jádra, tak i v případě zkrmování jadrných krmiv v nápoji, je stejný. Tato krmiva jdou do bachoru, což je správně. Ovšem pozor na mláďata přežvýkavců, která jsou ještě napájena mléčnými nápoji, tam díky zachování sacího reflexu, hrozí riziko nátoku do slezu, což nechceme (tam patří pouze mléko, které se v něm vysráží).
Jak jsem již psal, vhodnější pro mne je zkrmování suchého jadrného krmiva, a to jako součást směsné krmné dávky, nebo jako součást míchanice (seno, šťavnatá krmiva, jádro, ostatní krmiva - vitamíny a minerály a vše se zamíchá ve vandlínu a ihned zkrmí). U nápojů, pokud nejsou zvířaty přijaty může docházet k rychlému kažení a znehodnocení.
Zdravím Standa

Ovečky

Marta,5. 1. 2015 23:51

Dobrý den mám také stejný problém s ovcemi a jejich napájením.Chodím do zaměstnání takže mohu ke zvířatům jen ráno a večer.Třikrát denně určitě ne.A vodu kterou jim dám tak zrovna nepijí.Vozím horkou vodu z domu a ředím ji se studenou z potoka ale prostě v tu chvíli se nenapijí za hodinu dvě je zamrzlá a podle hladiny v nádobě toho moc nevypily.U nás je teď kolem -15.Určitě jsou březí tak nevím jak to vyřešit.Slyšela jsem že někdo dává obilný nápoj na který mají chuť a vypijí ho hned.Ale nevím jak se připravuje.To by mohlo být řešení aby do sebe tu vodu dostaly .A ještě jedna otázka když dávám senáž mají současně dostat i seno?Děkuji za odpověď

Re: Ovečky

Standa,7. 1. 2015 10:03

pěkný den, Marto,

co se týče napájení ovcí, ale i koz přes zimní měsíce, pak v drobnochovech je možné podávat obilné nápoje. Jde o vlažnou vodu s obsahem šrotu. Takovýto nápoj ovce, ale i kozy rády přijmou. Jen je potřeba dělat vše s rozvahou, protože příjem vody je u malých přežvýkavců okolo 5 až 7 litrů, pokud nejsou ještě navíc zkrmovány např. okopaniny (brambory, řepa, jablka apod.). Naše babičky dávaly cca 2 až 3 litry vlažné vody, cca 2 hrsti šrotu a v chovech, kde není k dispozici kamenná sůl či jiný minerální liz, pak i cca 1/2 zarovnané kávové lžičky soli.
V chovu přežvýkavců platí zlaté pravidlo - seno by mělo být přístupné zvířatům celoročně bez ohledu na roční období.
Moc zdravím. Standa

vřídek

Martina,6. 1. 2015 16:37

Dobrý den,naší krávě se v létě udělal malý pupínek na struku jak od komára, ale pomalu rostl a dnes je velikosti čočky,tvrdý,bílý, nehnisá a asi nebolí,dojíme ručně a kráva si nestěžuje. děkuji za odpověď a přeji mnoho zdraví do Nového roku.

Re: vřídek

Standa,7. 1. 2015 9:58

pěkný den, Martino,

děkuji za přání! I já Vám přeji jen vše dobré v novém roce.
Co se týče vřídku, tak tam může skutečně jít o poranění struku s tím, že proces hojení = vznik vazivové tkáně. další možností je virová infekce, kde dochází k vzniku bradavic na strucích. Jediný, kdo může vše posoudit je veterinář na místě (zda-li nechat, případně výrůstek odstraní chirurgicky). Zdravím Standa

mohu chovat ovce v zahrádkářské kolonii ?

Jirka,6. 1. 2015 17:06

Dobrý den , mám zahradu v zahrádkářské kolonii , v její části cca na 450 m2 bych chtěl chovat ovce . Musím mít nějaké povolení nebo souhlas sousedů ?
Děkuji
Jirka

Re: mohu chovat ovce v zahrádkářské kolonii ?

Standa,7. 1. 2015 9:55

Pěkný den, Jirko,

pokud chcete chovat ovce v zahrádkářské kolonii, pak určitě bych první kroky směřoval na obecní (příslušný městský) úřad, kde bych si zjistil, zda-li to není např. vyhláškou omezeno. V rámci zachování dobrých sousedských vztahů bych se určitě i pobavil se sousedy (předejdete tak určitě možným problémům, se kterými se dnes a denně setkávám). Zdravím Standa

Jesličky

Alena,4. 1. 2015 17:57

Dobrý den pane Staňku, obracím se na Vás ještě o jednu radu. V ovčínku máme pro 2 ovečky SF jesličky kovové, ale kvůli zavěšení je nejde vhodně umístit a vyrobili jsme si ještě jesle dřevěné, ale nevíme jak máme mít správně mezery mezi jednotlivými tyčkami. Udělali jsme mezery 12 cm, ovečky krásně seno tahaly, ale hned nám došlo, že by jim tam mohla zůstat hlava, tak jsme to zase předělali na 8,5 až 9 cm, ale teď se mi zdá, že se tam zase ty jejich hlavy pořádně nedostanou a snaží se skákat nahoru. V literatuře je uvedeno min. 8 cm, ale to se mi zdá strašně málo. Můžete mi, prosím, poradit. Máme ovečky suffolk. Moc děkuji. Alena

Re: Jesličky

Standa,6. 1. 2015 11:43

Zdravím Aleno,
-
šířka hlavy u ovcí je mezi 14 a 19 cm, u jehniček pak 12 až 15 cm, takže optimum pro vzdálenost příček je 8 až 10 cm. Rozhodující je pak správné nastavení výšky jeslí tak, aby na ně nemohla zvířat skákat (okolo 70 cm). Standa

Prasa

Alena,4. 1. 2015 9:56

Dobrý den chováme doma dvě svině, při boukání se jedna z nich při ležení občas třepe ale jenom když se bouká, podestýlku mají velkou mohou se do ní zavrtat, jsou v suchu, průvan nikde nemají. Do krmení dostávají Roboran. Je to další projev boukání?

Re: Prasa

Standa,4. 1. 2015 20:15

Zdravím Aleno, jaká je teplota ve stáji? A jaká je krmná dávka. Standa

Re: Re: Prasa

Alena,5. 1. 2015 18:39

Mají zatepleno boudu i v předsíní mají nastláno, ještě přes vchod daný spacák,doopravdy neodhadnu kolik stupňu tam moho mít zkusím změřit. Ještě by nebylo marné podotknout, že sviňky jsou kříženci vietnamského prasete a ještě asi i divočáka je to taková směska není to obyčejné bílé ušlechtilé. Chováme je pro radost. Takže i krmná dávka je tomu uzpůsobena, rozmočené pečivo, uvařené brambory zelenina, ovoce, našrotované seno to vše zalité vlažnou vodou. Ten třes jsme zpozorovali i mimo zimu jen když se ale boukají samo to ustane. Díky za odpověď.

co je lepší

Petr D.,4. 1. 2015 21:11

Dobrý den, chci se zeptat, zda je lepší pro růst a výkrm býků podávat šrot suchý, nebo jestli je lepší dávat ho do pití.
Slyšel jsem od obojího něco, např. že při pití se dostane šrot dál do žaludku atd.
CO JE TEDY LEPŠÍ.
Díky za odpověď

Až do krve

Antonín,1. 1. 2015 16:57

Dobrý den. Chci se zeptat co mám dělat v situaci, kdy několik slepic má do krve ozobané zadky od ostatních slepic. Zatím jsem je oddělil.Žrádla mají dost: pšeničný šrot,granule, namáčené pečivo, vařené brambory, vitamíny do žrádla. Denně byly na trávě než napadl sníh. Antonín

Re: Až do krve

Standa,4. 1. 2015 20:13

Zdravím Antoníne,

zkusil bych slepicím zkrmovat i naklíčené obilí (nechat namočené na misce a zkrmovat přes zimní měsíce - vit. B). Kanibalismus u drůbeže může mít hodně příčin, nejčastěji velký počet slepic na plochu, ale i různý věk slepic, krmení (někdy lze přidat trochu soli do napájecí vody ) apod. Na krvavé rány doporučuji použít co nejrychleji Kubatol. Ten ránu ošetří a současně díky dehtu odpudí i slepice od útoku. Držím pěsti. Standa