Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Standa,17. 6. 2014 0:00

Pěkný den, Aleno,

vůbec mne neotravujete, od toho tu stránku zde mám. S ovsem a ostatními obilovinami se mají věci takto. Ovce, stejně jako ostatní přežvýkavci mají bachor, kde žije obrovské množství mikroorganismů. Podstatou trávení u nich je ta skutečnost, že tyto mikroorganismy jsou závislé na rostlinných komponentech (od sena po jádro), tedy přeměňují složité látky na jednodušší a samozřejmě i ony (mikroorganismy) jsou zdrojem živin pro zvíře.
Pokud dáte celé jádro, tak nejcennější složkou je ten vnitřek, který obsahuje škroby, resp. škrobová zrna. Slupka není tou hlavní výživnou složkou jádra. Pokud zrno ovsa, pšenice či ječmene narušíte (šrotování, mačkání, vaření či paření = zrno nabobtnalé je snáze rozžvýkatelné), pak jej lépe mikroorganismy dokáží přeměňovat. Tady je pak nutné pomalé zvyšování dávky = vysoké dávky ze dne na den znamenají bouřlivou reakci určitých mikroorganismů (znáte příklad, pokud doma pečete buchty = dáte kvasnice - mikroorganismy k tomu trochu mléka a pak to hlavní mouku, což je škrob a cukr = bouřlivé rozmnožení a vyběhnutí kvásku.....u zvířat vysoké dávky najednou mohou vést právě k takové reakci = nadmutí, metabolické problémy).
Co se týče toho, kolik dát pokosené trávy, tak tady bych strach příliš neměl. Pokud jsou ovce na pastvině, kde již není porost (díky suchu, díky malé výměře), pak bez problémů lze ovcím sekat a zakládat píci nejlépe do jeslí než na zem. Dávka cca 3 až 5 kg. Ovce není futter stroj, ale přijme sama kolik potřebuje a také s ohledem na stav porostu na pastvě. Určitě mohu doporučit celoroční přístup k senu. U píce je potřeba dávat trochu pozor na zastoupení trávy a jetele (čím je vyšší obsah jetele, tím krmit opatrněji). Samozřejmostí je nesekat do zásoby, aby se píce nezapařila.
Knihu, kterou vám jednoznačně doporučím je ta na titulní stránce od prof. Horáka a kol.
Zdravím a chovu ovcí zdar! Standa ;)

Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Alena,22. 6. 2014 10:24

Vážený pane Staňku, moc děkuji za Vaše cenné rady a za ochotu s jakou
zde k dotazům od chovatelů přistupujete. Odbornou literaturu si zakoupím. Jestli bych tedy ještě mohla mít jeden dotaz. Na internetu jsem někde četla, že ovcím se nemůžou dávat větvičky ovocných stromů ze zahrádky, hlavně slivoní, že je to pro ně jedovaté. Je to tak? Moc děkuji a přeji hezký den.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Standa,26. 6. 2014 8:12

Pěkný den, Aleno,
o jedovatosti slivoní pro ovce nemám žádné informace, ani jsem se s tímto nesetkal. Musím poznamenat, že ovce není koza.. není pro ní samozřejmostí okusování ovocných stromů. K okusu jak větví, tak hlavně kůry stromů dochází v případě, kdy již ovce nemá k dispozici žádnou pastvu (okusy berte proto jako výstražný signál). Pokud budete chtít ovcím přilepšit, tak pouze pár větviček stromu, určitě ně velké dávky. Ovocné stromy - větve s listy se sušily na zimní období, jako přilepšení hlavně pro kozy a skot. Ovce je ve výživě podpstatně skromnější.
Zdravím a hodně úspěchů v chovu ovcí. Standa

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Alena,9. 7. 2014 13:05

Dobrý den pane Staňku, děkuji Vám za radu ohledně větviček na přilepšení pro ovce. Knihu, co jste mi doporučil, jsem si zakoupila. Ale přesto ještě bych prosila o pomoc. Nyní je pastva dost špatná, chodím ovečkám na mladou trávu, aby neměly hlad. Přidávám jim oves v odměřené dávce, suchý chléb, rohlík a přístup k senu mají pořád, ale zatím nechtějí dlouhé seno vůbec a žerou jen co suším krátké ze sekačky, to jim celkem chutná. Nastrouhala jsem jablko a mrkev, to vůbec nežerou. Na krmnou řepu je brzy. Chtěla bych jim koupit nějaké granule něbo prostě nějaké krmivo, které bych jim mohla přidávat k tomu co mají, ale nevím co by bylo pro ně dobré, jaké krmivo vybrat a k tomu co jim dávám, abych jim nějak neublížila, nedala v krmivu to stejné co jim dávám (oves ap.).
Vždy, když mě uvidí, tak na mě volají, tak nemám to srdce jim něco nedat, tak vezmu třeba krajíček suchého chleba, pak zase tu větvičku třeba z jeřabinky, pak bodlák, prostě něco jim dát a oni to s takovou chutí sežerou, že mám strach, aby neměly hlad. Ale to seno tam mají pořád. Co byste mi z krmiva, prosím, doporučil si obstarat? Moc děkuji.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Standa,10. 7. 2014 17:38

Pěkný den, Aleno,

ovce nejsou, a to v porovnání se skotem nebo kozama tak vybíravé. Můj názor je takový, že výživa má být kvalitní, ale nikoliv překombinovaná. Tedy základ je pastva (v případě nízkého obrůstu porostu pak zajištění náhradního zdroje a krmení tzv. zeleným). Seno by mělo být celoročně a s ohledem na kondici ovcí a odchovu, pak i případný přídavek jádra. Jablka, řepu aj., bych si nechal na zimní sezonu. Pokud dávate chleba či rohlíky, pak nedávejte jádro. Žádné speciální granule apod. bych nekupoval. To mi již připadá velký luxus. Otázkou je, jestli jsou ovce skutečně hladové, nebo jsou již rozmlsané. kondice se hodnotí pohmatem. Podle výsledku se upravuje i výživa. Samozřejmostí je přístup k vodě a lizu. V letní sezóně tedy sekat travní porost a zkrmovat jej, pokud již pastvina má velmi nízký výnost. Zdravím Standa

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Alena,16. 7. 2014 13:13

Dobrý den pane Staňku, děkuji Vám za odpověď. Snažím se ovečkám zajistit zelené ze zahrady jak to jde. Dávám jim po menších dávkách chléb a rohlíky, vynechám tedy oves. Ale nevím jestli se mi podaří je zvyknout na zimu na jablka a mrkev, když jsem to zkusila, tak to okamžitě vyplivnou. Asi jsem je už rozmazlila. Malou usušenou travičku s chutí sežerou, ale normální seno zatím nechtějí. Jinak myslím, že jsou v dobré kondici, skotačí, jsou mlsné. Děkuji a moc zdravím.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Alena,27. 7. 2014 20:48

Dobrý den, pane Staňku, ještě bych prosila o jednu radu. Mohu ovečkám dát ovesné vločky a pokud ano, tak v jaké podobě? Moc děkuji a zdravím.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Standa,16. 7. 2014 20:15

Pěkný den, Aleno,

množná jsou vaše svěřenkyně mlsné, ale věřte, že nouze naučila Dalibora housti.. Pokud budete přecházet později na seno a ostatní krmiva, ovce si časem zvyknout. Zdravím Standa

prase nam po porodu nezere

Bohuna,15. 7. 2014 21:54

Dobry den co delat kdyz nam svinka rodila ve.ctvrtek a je utery a ona nic nezere? Prosim poradte. Dekuji

Re: prase nam po porodu nezere

Standa,16. 7. 2014 6:41

Pěkný den, Bohunko,

pokud prasnice po porodu nepřijímá krmivo, pak zavolejte veterináře. Nevím, jak probíhal porod, jestli prasnice porodila všechna selata, odchází z ní očistky a případně jaké očistky - tady bych si dal pozor na možný zánět dělohy, který může být velmi rychlý. V úvahu připadá i kolika střev, s tím jsem se u prasnic také občas setkal. Kontrola veterinářem je nutná! Zdravím Standa

Re: prase nam po porodu nezere

Bohuna,16. 7. 2014 12:04

Dobry den, tak uz nic.Volala jsem veterinare.

Re: Re: prase nam po porodu nezere

Bohuna ,16. 7. 2014 12:10

Dobry den Stando dekuji za odpoved .Volala jsem veterinare a prej snad zanet zaludku. ted mam hroznej strach aby neprisla o mliko selatkum je teprve 6 dní.


Re: Re: Re: prase nam po porodu nezere

Standa,16. 7. 2014 20:17

Zdravím Bohunko,

i žaludeční problémy prasata někdy postihnout. Žaludek mají stejný jako my, takže i zde virózy a bakteriální infekce mohou být. Držím pěsti a věřím, že vše dobře dopadne. Zdravím Standa

Re: Re: Re: Re: prase nam po porodu nezere

Bohuna,16. 7. 2014 21:26

Dobry den p. Stando tak uz mliko nema. Nevime co s tim dokrmovat nebo ne? A jestli jo tak čim. Jeden veterinar rika kravsky mliko se salkem. Druhej mliko s medem a na dovrseni treti ze nic nepomuze ze vsechno selatka strha a dostanou prujem a stejne umrou. Mam doma malou dcerku premyslale jsem nad sunarem ale opravdu nevim. Mame pastu jmenem Lactiferm ale staci jim jen ta pasta? Jsme bezradni. Nechci se divat jak budou postupne umirat!

Re: Re: Re: Re: Re: prase nam po porodu nezere

Standa,22. 7. 2014 7:17

Zdravím vás,

pokud prasnice přišla o mléko, tak je možné zkusit krmit kompletní mléčnou krmnou směsí např. Selasan, nebo Romelko, či Mikrop Milac, které se dá také zkrmovat v suchém stavu, nebo míchat s vodou. Co se týče Lactifermu, tak to je probiotická pasta s obsahem železa a nejde v žádném případě o krmivo, ale o doplněk. U mléka jako takového je lepší krabicové plnotučené (nebo převařené kravské), se lžící glukopuru a jedním čerstvým vejcem - obsah imunoglobulinů, ideálně od vlastních slepic. Selata se prvních 10 dní krmí velmi často.. tj. 8 až 12 denně v menších dávkách. Je potřeba sledovat zdravotní stav selat. Určitě bych neopomenul na aplikaci železa inj, od veterináře. |Držím pěsti Standa

Re: Re: Re: Re: Re: Re: prase nam po porodu nezere

bohuna,23. 7. 2014 10:46

Velice vám děkuji za informace po směsích se určitě poptám. Prasnička nám včera zemřela. Jsme na krabicovém mléku s čos-p a glukopurem. Pod neustálím dohledem veterináře. Ještě jednou děkuji za ochotu

chov ovcí

heidemarie,13. 7. 2014 20:28

Dobrý den.Chováme ovečky mame mladé chtěla bych se zeptatkdy může beránek obskočit ovečku mame 2 beranky a 2ovečky společně v ohradě jsou 7.měsíční.Soused si chce pújčit beránka na skok ale nevýme jestly by stoho něco bylo.Děkuji za odpověd.

Re: chov ovcí

Standa,14. 7. 2014 19:40

Pěkný den,

do plemenitby se zařazují pouze beránci, kteří prošli hodnocením a byli uznání k plemenitbě. Beránci z domácího chovu se pro plemenitbu používat nesmí (Zákon o šlechtění a plemenitbě - Plemenářský zákon). Obecně je dobré rozdělit jehničky od beránků do 5. měsíce věku.. předčasné zapuštění jehničky může skončit i jejím úhynem. U zapouštění není rozhodující věk, ale živá hmotnost a kondice. Zdravím Standa

Zvlastni dotaz :-)

Iveta,13. 7. 2014 19:34

Dobry den, mam na vas takovy zvlastni dotaz. Koupili jse ctyrletou kravu, letos jeste nemela tele.Kdyz jsme ji pustili mezi nase kravky zacala se chovat matersky k byckovi od jine kravy. Nyni kdyz je byckovi pul rokujsme si vsimli, ze kdyz bycek pije od sve matky, koupena krava mu saje pyj a to dost intenzivne.Nepomaha odehnani, pri dalsi prilezitosti to dela znova.Poradte co s tim?Nemyslim si ,zeje tov poradku :-(. Co kdyz to bude delat i svemu teleti :-(Dekuji za odpoved Iveta

Re: Zvlastni dotaz :-)

Standa,14. 7. 2014 18:51

Pěkný den, Iveto,

příčin, proč kráva olizuje krajinu pyje býčka může být několik. Spíše by mne zajímal důvod, kvůli kterému byla kráva prodána z jiného chovu. Nebyla to např. cucálka? Někdy je tento zlozvyk jedním z důvodu vyřazení. Druhou příčinou může být výživa - pití moči od zvířat stejného druhu - signál chybějících minerálů ve výživě (nedostupnost min. lizu, případně jen podávání klasické solné kostky - nahrazení minerální kostkou s obsahem i dalších minerálů). Poslední může být porucha psychického rázu. Býčka bych zcela oddělil od stáda, již je na to nejvyšší čas. Pokud by kráva byla cucalkou, pak do stáda také nepatří. Zdravím Standa