Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Jetel pro ovce

Alena,15. 6. 2014 22:32

Vážený pane Staňku, moc Vám opět děkuji za Vaši odpověď. Ovečkám jetel čerstvý sekám odpoledne, když je suchý a asi tak jen 2 hrsti jim hodím.
Strašně jim chutná. Sušit se může, že? Je tam pak také nějaké omezení v dávce u sušeného? Když jim hodím trochu jetelíčku, mohu jim ještě ten den přidat nasekanou čerstvou trávu? Samozřejmě ne mokrou. Ještě jednou Vám moc děkuji.

Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Alena,16. 6. 2014 23:30

Vážený pane Staňku, ještě bych ráda doplnila svůj dotaz. Abych Vás stále neotravovala, ráda bych si nastudovala chov ovcí podle nějaké odborné literatury. Mohl byste mi doporučit nějakou vhodnou knihu pro začátečníky v chovu? Něco čtu na internetu, ale pak v tom mám zmatek, jeden píše oves se musí dávat ovečkám jen rozmačkaný, protože budou mít zažívací potíže, druhý, že celý, že to nevadí. Také je pro mě dost složité určování dávek příkrmu, to co jste mi napsal je výborné, oves vážím, přidávám suchý chléb a i teď seno. Neprší, tak si myslím, že na pastvě nebude vše co ovečky potřebuji, v zahradě mám pěknou trávu, ale nevím kolik trávy mohu nasekat a ovečkám přidávat, jestli třeba kilo na ovečku nebo méně, z toho jsem pořád jelen. Nechci jim ublížit, tak mám pořád strach kolik jim čeho přidat. A taky jestli ten oves tedy musím rozdrtit. Nezlobte se, prosím, že se ptám pořád dokola. Jakmile si to přečtu v nějaké vhodné literatuře, tak snad budu mít jasno. Moc děkuji a zdravím.

Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Standa,17. 6. 2014 0:00

Pěkný den, Aleno,

vůbec mne neotravujete, od toho tu stránku zde mám. S ovsem a ostatními obilovinami se mají věci takto. Ovce, stejně jako ostatní přežvýkavci mají bachor, kde žije obrovské množství mikroorganismů. Podstatou trávení u nich je ta skutečnost, že tyto mikroorganismy jsou závislé na rostlinných komponentech (od sena po jádro), tedy přeměňují složité látky na jednodušší a samozřejmě i ony (mikroorganismy) jsou zdrojem živin pro zvíře.
Pokud dáte celé jádro, tak nejcennější složkou je ten vnitřek, který obsahuje škroby, resp. škrobová zrna. Slupka není tou hlavní výživnou složkou jádra. Pokud zrno ovsa, pšenice či ječmene narušíte (šrotování, mačkání, vaření či paření = zrno nabobtnalé je snáze rozžvýkatelné), pak jej lépe mikroorganismy dokáží přeměňovat. Tady je pak nutné pomalé zvyšování dávky = vysoké dávky ze dne na den znamenají bouřlivou reakci určitých mikroorganismů (znáte příklad, pokud doma pečete buchty = dáte kvasnice - mikroorganismy k tomu trochu mléka a pak to hlavní mouku, což je škrob a cukr = bouřlivé rozmnožení a vyběhnutí kvásku.....u zvířat vysoké dávky najednou mohou vést právě k takové reakci = nadmutí, metabolické problémy).
Co se týče toho, kolik dát pokosené trávy, tak tady bych strach příliš neměl. Pokud jsou ovce na pastvině, kde již není porost (díky suchu, díky malé výměře), pak bez problémů lze ovcím sekat a zakládat píci nejlépe do jeslí než na zem. Dávka cca 3 až 5 kg. Ovce není futter stroj, ale přijme sama kolik potřebuje a také s ohledem na stav porostu na pastvě. Určitě mohu doporučit celoroční přístup k senu. U píce je potřeba dávat trochu pozor na zastoupení trávy a jetele (čím je vyšší obsah jetele, tím krmit opatrněji). Samozřejmostí je nesekat do zásoby, aby se píce nezapařila.
Knihu, kterou vám jednoznačně doporučím je ta na titulní stránce od prof. Horáka a kol.
Zdravím a chovu ovcí zdar! Standa ;)

Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Alena,22. 6. 2014 10:24

Vážený pane Staňku, moc děkuji za Vaše cenné rady a za ochotu s jakou
zde k dotazům od chovatelů přistupujete. Odbornou literaturu si zakoupím. Jestli bych tedy ještě mohla mít jeden dotaz. Na internetu jsem někde četla, že ovcím se nemůžou dávat větvičky ovocných stromů ze zahrádky, hlavně slivoní, že je to pro ně jedovaté. Je to tak? Moc děkuji a přeji hezký den.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Standa,26. 6. 2014 8:12

Pěkný den, Aleno,
o jedovatosti slivoní pro ovce nemám žádné informace, ani jsem se s tímto nesetkal. Musím poznamenat, že ovce není koza.. není pro ní samozřejmostí okusování ovocných stromů. K okusu jak větví, tak hlavně kůry stromů dochází v případě, kdy již ovce nemá k dispozici žádnou pastvu (okusy berte proto jako výstražný signál). Pokud budete chtít ovcím přilepšit, tak pouze pár větviček stromu, určitě ně velké dávky. Ovocné stromy - větve s listy se sušily na zimní období, jako přilepšení hlavně pro kozy a skot. Ovce je ve výživě podpstatně skromnější.
Zdravím a hodně úspěchů v chovu ovcí. Standa

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Alena,9. 7. 2014 13:05

Dobrý den pane Staňku, děkuji Vám za radu ohledně větviček na přilepšení pro ovce. Knihu, co jste mi doporučil, jsem si zakoupila. Ale přesto ještě bych prosila o pomoc. Nyní je pastva dost špatná, chodím ovečkám na mladou trávu, aby neměly hlad. Přidávám jim oves v odměřené dávce, suchý chléb, rohlík a přístup k senu mají pořád, ale zatím nechtějí dlouhé seno vůbec a žerou jen co suším krátké ze sekačky, to jim celkem chutná. Nastrouhala jsem jablko a mrkev, to vůbec nežerou. Na krmnou řepu je brzy. Chtěla bych jim koupit nějaké granule něbo prostě nějaké krmivo, které bych jim mohla přidávat k tomu co mají, ale nevím co by bylo pro ně dobré, jaké krmivo vybrat a k tomu co jim dávám, abych jim nějak neublížila, nedala v krmivu to stejné co jim dávám (oves ap.).
Vždy, když mě uvidí, tak na mě volají, tak nemám to srdce jim něco nedat, tak vezmu třeba krajíček suchého chleba, pak zase tu větvičku třeba z jeřabinky, pak bodlák, prostě něco jim dát a oni to s takovou chutí sežerou, že mám strach, aby neměly hlad. Ale to seno tam mají pořád. Co byste mi z krmiva, prosím, doporučil si obstarat? Moc děkuji.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Standa,10. 7. 2014 17:38

Pěkný den, Aleno,

ovce nejsou, a to v porovnání se skotem nebo kozama tak vybíravé. Můj názor je takový, že výživa má být kvalitní, ale nikoliv překombinovaná. Tedy základ je pastva (v případě nízkého obrůstu porostu pak zajištění náhradního zdroje a krmení tzv. zeleným). Seno by mělo být celoročně a s ohledem na kondici ovcí a odchovu, pak i případný přídavek jádra. Jablka, řepu aj., bych si nechal na zimní sezonu. Pokud dávate chleba či rohlíky, pak nedávejte jádro. Žádné speciální granule apod. bych nekupoval. To mi již připadá velký luxus. Otázkou je, jestli jsou ovce skutečně hladové, nebo jsou již rozmlsané. kondice se hodnotí pohmatem. Podle výsledku se upravuje i výživa. Samozřejmostí je přístup k vodě a lizu. V letní sezóně tedy sekat travní porost a zkrmovat jej, pokud již pastvina má velmi nízký výnost. Zdravím Standa

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Alena,16. 7. 2014 13:13

Dobrý den pane Staňku, děkuji Vám za odpověď. Snažím se ovečkám zajistit zelené ze zahrady jak to jde. Dávám jim po menších dávkách chléb a rohlíky, vynechám tedy oves. Ale nevím jestli se mi podaří je zvyknout na zimu na jablka a mrkev, když jsem to zkusila, tak to okamžitě vyplivnou. Asi jsem je už rozmazlila. Malou usušenou travičku s chutí sežerou, ale normální seno zatím nechtějí. Jinak myslím, že jsou v dobré kondici, skotačí, jsou mlsné. Děkuji a moc zdravím.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Alena,27. 7. 2014 20:48

Dobrý den, pane Staňku, ještě bych prosila o jednu radu. Mohu ovečkám dát ovesné vločky a pokud ano, tak v jaké podobě? Moc děkuji a zdravím.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Standa,16. 7. 2014 20:15

Pěkný den, Aleno,

množná jsou vaše svěřenkyně mlsné, ale věřte, že nouze naučila Dalibora housti.. Pokud budete přecházet později na seno a ostatní krmiva, ovce si časem zvyknout. Zdravím Standa

chov ovcí

heidemarie,13. 7. 2014 20:28

Dobrý den.Chováme ovečky mame mladé chtěla bych se zeptatkdy může beránek obskočit ovečku mame 2 beranky a 2ovečky společně v ohradě jsou 7.měsíční.Soused si chce pújčit beránka na skok ale nevýme jestly by stoho něco bylo.Děkuji za odpověd.

Re: chov ovcí

Standa,14. 7. 2014 19:40

Pěkný den,

do plemenitby se zařazují pouze beránci, kteří prošli hodnocením a byli uznání k plemenitbě. Beránci z domácího chovu se pro plemenitbu používat nesmí (Zákon o šlechtění a plemenitbě - Plemenářský zákon). Obecně je dobré rozdělit jehničky od beránků do 5. měsíce věku.. předčasné zapuštění jehničky může skončit i jejím úhynem. U zapouštění není rozhodující věk, ale živá hmotnost a kondice. Zdravím Standa

Zvlastni dotaz :-)

Iveta,13. 7. 2014 19:34

Dobry den, mam na vas takovy zvlastni dotaz. Koupili jse ctyrletou kravu, letos jeste nemela tele.Kdyz jsme ji pustili mezi nase kravky zacala se chovat matersky k byckovi od jine kravy. Nyni kdyz je byckovi pul rokujsme si vsimli, ze kdyz bycek pije od sve matky, koupena krava mu saje pyj a to dost intenzivne.Nepomaha odehnani, pri dalsi prilezitosti to dela znova.Poradte co s tim?Nemyslim si ,zeje tov poradku :-(. Co kdyz to bude delat i svemu teleti :-(Dekuji za odpoved Iveta

Re: Zvlastni dotaz :-)

Standa,14. 7. 2014 18:51

Pěkný den, Iveto,

příčin, proč kráva olizuje krajinu pyje býčka může být několik. Spíše by mne zajímal důvod, kvůli kterému byla kráva prodána z jiného chovu. Nebyla to např. cucálka? Někdy je tento zlozvyk jedním z důvodu vyřazení. Druhou příčinou může být výživa - pití moči od zvířat stejného druhu - signál chybějících minerálů ve výživě (nedostupnost min. lizu, případně jen podávání klasické solné kostky - nahrazení minerální kostkou s obsahem i dalších minerálů). Poslední může být porucha psychického rázu. Býčka bych zcela oddělil od stáda, již je na to nejvyšší čas. Pokud by kráva byla cucalkou, pak do stáda také nepatří. Zdravím Standa

jalovice

Martina,7. 5. 2014 19:12

Dobrý den , koupili jsme dvouletou březí jalovici, z velkochovu, zvyklou na úvazek. Všimli jsme si že vstává naprosto jinak a to, že si sedne na zadek , napřímí přední nohy a namahavě srovná zadní. nemůže to něčemu vadit nebo se to dá přeučit? Děkuji

Re: jalovice

Standa,14. 5. 2014 19:10

Pěkný den, Martino,

způsob vstávání krávy je buď tzv. psí posed nebo koňský posed. Obvykle je to důsledkem krátkého vazného stání, kdy prostor pro pohyb končetiny a hlavu je omezený. Je otázkou jak máte nyní jalovici ustájenou. Pokud na volném ustájení, pak zde šance je, pokud na vazném ustájení, tak bude záležet opět na délce tzv, vazáku. Šance na změnu by zde byla. Standa

Re: Re: jalovice

Jirka,4. 7. 2014 19:34

A co třeba hřebík nebo kus drátu v bachoru, respektive v čepci pronikající přez stěnu k osrdečníku... Stejné příznaky atipického svtávání skotu...

Re: Re: Re: jalovice

Jirka,4. 7. 2014 19:41

A co třeba hřebík nebo kus drátu v bachoru, respektive v čepci pronikající přes stěnu k osrdečníku... Stejné příznaky atypického vstávání skotu...

Re: Re: Re: Re: jalovice

Standa,10. 7. 2014 17:55

Zdravím Jirko,
příčin koňského posedu může být celá řada. U zánětu osrdečníku v důsledku cizího tělesa, které prochází čepcem, je prvním příznakem třeba snížený přojem krmiva, poruchy trávení, bolestivá reakce při pohmatu srdeční krajiny, zrychlený tep aj. U krav se stav hodně rychle zhoršuje a jedinou prevencí je kontrolovat krmivo, nebo aplikovat feromagnet. U koňského a psího posedu u skotu je potřeba jít vylučovací metodou (kontrola podlahy - kluzkost, kontrola zdraví paznehtů - dermatitidy, vředy aj., příjem krmiva, v případě vazného ustájení pak délka řetězu a prostor před hlavou, kterou kráva má apod.
Zdravím Standa

březost prasnice

Majka,8. 7. 2014 20:27

Dobrý den. Prosím, za jak dlouho se dá poznat březost prasnice.
Děkuji. Majka