Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tibor Papp - Koze vypadava srst na chrbte

Dobry den, prosim o radu, chovam kozy biele, jednej z nich vypadava srst od zahlavia po chrbte, je gravidna. Neviem ci ma nejaku koznu chorobu??? Chud do jedla ma, veselo pobehuje po luke. Dakujem za skoru odpoved.
S pozdravom Papp.

Standa - Re: Koze vypadava srst na chrbte

Pěkný den, Tibore,

v případě vypadávání srsti je potřeba jít vylučovací metodou. Pokud je výživa v pořádku (kvalitní pastva - dobré složení a menší obsah dráždivých bylin, např. třezalky, minerální výživa), pak bych nechal udělat seškraby a současně i rozbor výkalů na vnitřní parazity. Nevím ani věk kozy. Revidoval bych i minerální výživu - mít kvalitní minerální liz, pokud ne, pak se poradit s veterinářem o aplikaci nějakého vitamínového preparátu např. inj. (selvit). Porada je nutná, aby nedocházelo např. ke kumulaci selenu v organismu. ZDravím Standa

Eva - krmení kůzlat

Dobrý den.Narodila se 2 kůzlata,ale 2 dny po narození koza od kůzlat zemřela čím máme kůzlaty krmit a jak často.Můžou se krmit sunarem?

Standa - Re: krmení kůzlat

Pěkný den, Evo,

Sunar je kvalitní mléčná výživa, nevím ale kolik % obsahuje vlákniny. Určitě snazší a levnější (s ohledem na množství mléčné nárhažky, které budete potřebovat) jsou běžně dostupné mléčné náhražky pro odchov kůzlat - např. Mikrop Ovis, Telfid aj. Držím pěsti v odchovu. Standa

Lucka - dospívající kozička, 7měsíců

Dobrý den, máme dospívající hnědé kozičky, 7 měsíců. Jedné se začalo tvořit vemínko a včera z něj trochu vytékala bílá tekutina, možná mléko. Je to projev dospívání nebo je něco v nepořádku? Připuštěná kozička nebyla. Děkuji.

Standa - Re: dospívající kozička, 7měsíců

Zdravím Lucko,

přirozenou součástí dospívání u koz jsou i změny mléčné žlázy - vemene. Že by ale kozičkám se samovolně spouštělo mléko, tak s tím jsem se nestkal. Jinou věcí jsou hormonální změny a tzv. neplnohodné říje. Blíží se doba reprodukční aktivity koz a kozlů. Setkávám se tu na web s lidmi, kteří mají tendenci zkusit (byť i jen ze zvědavosti), jestli bude něco téct z vemene u zvířat, která neporodila... Před tím důrazně varuju. Mléko se získává zásadně až po porodu, nikdy se nedojí zvířata nebřezí. Byť i jen zkouška, jestli něco teče spouští hormonální kaskádu a je to ku neprospěchu odchovávaných zvířat (navíc se odstraní i přirozená zátka, která je ve strucích a tím se struk stává snáze napadnutelný pro mikroorganismy z prostředí).
Hormonální změny mohou u zvířat způsobovat některé rostliny (např. vojtěška, jetele, srha aj.), ale i například zaplísněné jadrné krmivo - šroty. Tím může být vyvolána např. nepravá říje. Základem je nikdy nezkrkovat jádro, které je v uzavřených nádobách, dělat šroty či mačkaná krmiva do zásoby na několik málo dní.
Jak obvykle radím, pozval bych si zkušeného chovatele, nebo veterináře na posouzení věci na místě. Pouze na místě lze projít řadu věcí, krmivo, kondici, zdravotní stav apod. Nezapomenout na pravidelné odčervení zvířat a řádnou minerálně-vitamínovou výživu koz. Zdravím Standa

Alena - Jetel pro ovce

Dobrý den Stando, moc Vám děkuji za již poskytnuté rady. Obracím se na Vás ještě s jedním dotazem. Roste nám na zahradě krásný jetelíček. Včera jsem ovečkám (2 suffolk, čtyřměsíční)trochu jetele 2x nasekala a hodila. Strašně moc jim chutnal, ale pak mi došlo jestli to není chyba a jestli nebudou mít zažívací potíže, dnes jsem raději nedala. Pokud bych chtěla ovečkám jetel přidat nebo i trávu když sekám zahradu, tak jaké množství je bezpečné? Ovečky se jinak pasou na pastvině. Moc Vám děkuji.

Standa - Re: Jetel pro ovce

Pěkný den, paní Aleno,

jetel je často součástí běžného porostu. Jde zde však o to, jestli jej beránci přijímají běžně. Pokud ne, pak je potřeba dodržovat určité zásady. Jsou to: jetel začít zkrmovat od malých dávek (postupně zvyšovat dávku), zkrmovat jej bez rosy (mokrý = nadmutí, průjmy) a nesekat ho do zásoby = nasekat a zkrmit, neskladovat na kupkách, které by se mohly zapařit. Jinak problémy s jeho zkrmováním nejsou. V kombinaci s trávou je to ideální. Zdravím Standa

Alena - Re: Re: Jetel pro ovce

Vážený pane Staňku, moc Vám opět děkuji za Vaši odpověď. Ovečkám jetel čerstvý sekám odpoledne, když je suchý a asi tak jen 2 hrsti jim hodím.
Strašně jim chutná. Sušit se může, že? Je tam pak také nějaké omezení v dávce u sušeného? Když jim hodím trochu jetelíčku, mohu jim ještě ten den přidat nasekanou čerstvou trávu? Samozřejmě ne mokrou. Ještě jednou Vám moc děkuji.

Alena - Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Vážený pane Staňku, ještě bych ráda doplnila svůj dotaz. Abych Vás stále neotravovala, ráda bych si nastudovala chov ovcí podle nějaké odborné literatury. Mohl byste mi doporučit nějakou vhodnou knihu pro začátečníky v chovu? Něco čtu na internetu, ale pak v tom mám zmatek, jeden píše oves se musí dávat ovečkám jen rozmačkaný, protože budou mít zažívací potíže, druhý, že celý, že to nevadí. Také je pro mě dost složité určování dávek příkrmu, to co jste mi napsal je výborné, oves vážím, přidávám suchý chléb a i teď seno. Neprší, tak si myslím, že na pastvě nebude vše co ovečky potřebuji, v zahradě mám pěknou trávu, ale nevím kolik trávy mohu nasekat a ovečkám přidávat, jestli třeba kilo na ovečku nebo méně, z toho jsem pořád jelen. Nechci jim ublížit, tak mám pořád strach kolik jim čeho přidat. A taky jestli ten oves tedy musím rozdrtit. Nezlobte se, prosím, že se ptám pořád dokola. Jakmile si to přečtu v nějaké vhodné literatuře, tak snad budu mít jasno. Moc děkuji a zdravím.

Standa - Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Pěkný den, Aleno,

vůbec mne neotravujete, od toho tu stránku zde mám. S ovsem a ostatními obilovinami se mají věci takto. Ovce, stejně jako ostatní přežvýkavci mají bachor, kde žije obrovské množství mikroorganismů. Podstatou trávení u nich je ta skutečnost, že tyto mikroorganismy jsou závislé na rostlinných komponentech (od sena po jádro), tedy přeměňují složité látky na jednodušší a samozřejmě i ony (mikroorganismy) jsou zdrojem živin pro zvíře.
Pokud dáte celé jádro, tak nejcennější složkou je ten vnitřek, který obsahuje škroby, resp. škrobová zrna. Slupka není tou hlavní výživnou složkou jádra. Pokud zrno ovsa, pšenice či ječmene narušíte (šrotování, mačkání, vaření či paření = zrno nabobtnalé je snáze rozžvýkatelné), pak jej lépe mikroorganismy dokáží přeměňovat. Tady je pak nutné pomalé zvyšování dávky = vysoké dávky ze dne na den znamenají bouřlivou reakci určitých mikroorganismů (znáte příklad, pokud doma pečete buchty = dáte kvasnice - mikroorganismy k tomu trochu mléka a pak to hlavní mouku, což je škrob a cukr = bouřlivé rozmnožení a vyběhnutí kvásku.....u zvířat vysoké dávky najednou mohou vést právě k takové reakci = nadmutí, metabolické problémy).
Co se týče toho, kolik dát pokosené trávy, tak tady bych strach příliš neměl. Pokud jsou ovce na pastvině, kde již není porost (díky suchu, díky malé výměře), pak bez problémů lze ovcím sekat a zakládat píci nejlépe do jeslí než na zem. Dávka cca 3 až 5 kg. Ovce není futter stroj, ale přijme sama kolik potřebuje a také s ohledem na stav porostu na pastvě. Určitě mohu doporučit celoroční přístup k senu. U píce je potřeba dávat trochu pozor na zastoupení trávy a jetele (čím je vyšší obsah jetele, tím krmit opatrněji). Samozřejmostí je nesekat do zásoby, aby se píce nezapařila.
Knihu, kterou vám jednoznačně doporučím je ta na titulní stránce od prof. Horáka a kol.
Zdravím a chovu ovcí zdar! Standa ;)

Alena - Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Vážený pane Staňku, moc děkuji za Vaše cenné rady a za ochotu s jakou
zde k dotazům od chovatelů přistupujete. Odbornou literaturu si zakoupím. Jestli bych tedy ještě mohla mít jeden dotaz. Na internetu jsem někde četla, že ovcím se nemůžou dávat větvičky ovocných stromů ze zahrádky, hlavně slivoní, že je to pro ně jedovaté. Je to tak? Moc děkuji a přeji hezký den.

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Pěkný den, Aleno,
o jedovatosti slivoní pro ovce nemám žádné informace, ani jsem se s tímto nesetkal. Musím poznamenat, že ovce není koza.. není pro ní samozřejmostí okusování ovocných stromů. K okusu jak větví, tak hlavně kůry stromů dochází v případě, kdy již ovce nemá k dispozici žádnou pastvu (okusy berte proto jako výstražný signál). Pokud budete chtít ovcím přilepšit, tak pouze pár větviček stromu, určitě ně velké dávky. Ovocné stromy - větve s listy se sušily na zimní období, jako přilepšení hlavně pro kozy a skot. Ovce je ve výživě podpstatně skromnější.
Zdravím a hodně úspěchů v chovu ovcí. Standa

Alena - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Dobrý den pane Staňku, děkuji Vám za radu ohledně větviček na přilepšení pro ovce. Knihu, co jste mi doporučil, jsem si zakoupila. Ale přesto ještě bych prosila o pomoc. Nyní je pastva dost špatná, chodím ovečkám na mladou trávu, aby neměly hlad. Přidávám jim oves v odměřené dávce, suchý chléb, rohlík a přístup k senu mají pořád, ale zatím nechtějí dlouhé seno vůbec a žerou jen co suším krátké ze sekačky, to jim celkem chutná. Nastrouhala jsem jablko a mrkev, to vůbec nežerou. Na krmnou řepu je brzy. Chtěla bych jim koupit nějaké granule něbo prostě nějaké krmivo, které bych jim mohla přidávat k tomu co mají, ale nevím co by bylo pro ně dobré, jaké krmivo vybrat a k tomu co jim dávám, abych jim nějak neublížila, nedala v krmivu to stejné co jim dávám (oves ap.).
Vždy, když mě uvidí, tak na mě volají, tak nemám to srdce jim něco nedat, tak vezmu třeba krajíček suchého chleba, pak zase tu větvičku třeba z jeřabinky, pak bodlák, prostě něco jim dát a oni to s takovou chutí sežerou, že mám strach, aby neměly hlad. Ale to seno tam mají pořád. Co byste mi z krmiva, prosím, doporučil si obstarat? Moc děkuji.

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Pěkný den, Aleno,

ovce nejsou, a to v porovnání se skotem nebo kozama tak vybíravé. Můj názor je takový, že výživa má být kvalitní, ale nikoliv překombinovaná. Tedy základ je pastva (v případě nízkého obrůstu porostu pak zajištění náhradního zdroje a krmení tzv. zeleným). Seno by mělo být celoročně a s ohledem na kondici ovcí a odchovu, pak i případný přídavek jádra. Jablka, řepu aj., bych si nechal na zimní sezonu. Pokud dávate chleba či rohlíky, pak nedávejte jádro. Žádné speciální granule apod. bych nekupoval. To mi již připadá velký luxus. Otázkou je, jestli jsou ovce skutečně hladové, nebo jsou již rozmlsané. kondice se hodnotí pohmatem. Podle výsledku se upravuje i výživa. Samozřejmostí je přístup k vodě a lizu. V letní sezóně tedy sekat travní porost a zkrmovat jej, pokud již pastvina má velmi nízký výnost. Zdravím Standa

Alena - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Dobrý den pane Staňku, děkuji Vám za odpověď. Snažím se ovečkám zajistit zelené ze zahrady jak to jde. Dávám jim po menších dávkách chléb a rohlíky, vynechám tedy oves. Ale nevím jestli se mi podaří je zvyknout na zimu na jablka a mrkev, když jsem to zkusila, tak to okamžitě vyplivnou. Asi jsem je už rozmazlila. Malou usušenou travičku s chutí sežerou, ale normální seno zatím nechtějí. Jinak myslím, že jsou v dobré kondici, skotačí, jsou mlsné. Děkuji a moc zdravím.

Alena - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Dobrý den, pane Staňku, ještě bych prosila o jednu radu. Mohu ovečkám dát ovesné vločky a pokud ano, tak v jaké podobě? Moc děkuji a zdravím.

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jetel pro ovce

Pěkný den, Aleno,

množná jsou vaše svěřenkyně mlsné, ale věřte, že nouze naučila Dalibora housti.. Pokud budete přecházet později na seno a ostatní krmiva, ovce si časem zvyknout. Zdravím Standa

heidemarie - chov ovcí

Dobrý den.Chováme ovečky mame mladé chtěla bych se zeptatkdy může beránek obskočit ovečku mame 2 beranky a 2ovečky společně v ohradě jsou 7.měsíční.Soused si chce pújčit beránka na skok ale nevýme jestly by stoho něco bylo.Děkuji za odpověd.

Standa - Re: chov ovcí

Pěkný den,

do plemenitby se zařazují pouze beránci, kteří prošli hodnocením a byli uznání k plemenitbě. Beránci z domácího chovu se pro plemenitbu používat nesmí (Zákon o šlechtění a plemenitbě - Plemenářský zákon). Obecně je dobré rozdělit jehničky od beránků do 5. měsíce věku.. předčasné zapuštění jehničky může skončit i jejím úhynem. U zapouštění není rozhodující věk, ale živá hmotnost a kondice. Zdravím Standa