Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Odčervení dojících koz

Standa,28. 5. 2014 21:53

Pěkný den, Míšo,
přípravky na odčervení koz, bez ochranné lhůty neznám. Aldifal má 2 dny na mléko, Helmigal pakm 5 dní. Váš dotaz je na veterinárního lékaře, který se může podívat na dostupné přípravky. I v případě, kdy by byl přípravek bez ochranné lhůty, pak stejně vždy musíte vědět, jestli vaše kozy mají ony parazity a jestli tedy onen přípravek bude ten vhodný. Zdravím Standa

Re: Re: Odčervení dojících koz

Michaela,28. 5. 2014 21:59

Děkuji za odpověď Stando, ještě to tedy zkonzultuji s veterinářem.

Re: Odčervení dojících koz

radek,2. 6. 2014 21:57

Cukrovka

Bobulka,14. 1. 2014 17:52

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Slyšela jsem,že pokud dávám kravce cukrovku,pomalu ji tím zabíjím.Chtěla bych vědět,jestli je to pravda a v čem jí to tak škodí.Děkuji Bobulka

Re: Cukrovka

Standa,20. 1. 2014 9:21

Pěkný den, Bobulko,

co se týče řepy - cukrovky, polocukrovky, tak ta je používána zejména v malochovech. Zkrmování řepy má svá pravidla. Prvně, cukrovka je doplňkovým krmivem, které zajišťuje energetickou složku krmné dávky. Je potřeba myslet i na to, že by měla být zkrmována v menších dávkách. Jednorázová dávka v průběhu dne, společně s velkým množstvím, mohou vyvolávat metabolické problémy (důvodem jsou snadno přístupné sacharidy v řepě obsažené, resp. jejich velký podíl v sušině). Zkrmovaná by měla být opraná a nakrouhaná, nikdy nekrouhat tzv. do zásoby. Co se týče rizik, tak ta mohou být právě v podobě snadno fermentovatelných cukrů s následnými trávicími poruchami, laxativním účinkem (průjmy). Dalším rizikem v souvislosti s pěstováním řepy a hnojením je kumulace nitrátů.
Platí proto pravidlo přiměřenosti. Důležité je zařazení cukrovky jako doplňkového krmiva (současně se senem, silážemi, jadrným krmivem apod.).
Zdravím Standa

Re: Re: Cukrovka

Mirek,29. 5. 2014 22:45

Pozor také na uvíznutí větších kusů řepy v jícnu.

Vyvolání říje u kozy

Magda,29. 5. 2014 17:16

Dobrý den,
mám stádečko koz na mléko a chtěla bych, aby některé rodily na podzim, abych měla mléko i v zimě. Ráda bych připustila dvě, které rodily už v lednu, někdy teď v červnu. Dá se to zařídit injekcí Estrofanu? Co by se stalo, kdyby náhodou již březí byly a dostaly Estrofan? (kozel je ve stádě pořád). Případně, pomohlo by k jejich rozříjení, kdybych kozla odvezla a zase přivezla? Pokud ano, jak dlouho by asi musel být pryč? :-) Děkuji.

koza

milá,16. 5. 2014 8:04

před porodem kozy nám druhá koza které je 1 rok odsávala nevědomky mléko ,ihned jsem jí dala bokem ,druhý den měla průjem je to nebezpečné?dnes moc nežere ale neleží.

Re: koza

Standa,19. 5. 2014 21:51

Pěkný den, Mílo,

dotazu nerozumím. Před okozlením kozy jí druhá vysávala mléko? Mléko to jistě nebylo a mladá kozička byla tzv. "cucalka". Obávám se ale, že tohoto zlozvyku jí budete těžko zbavovat. Na zváženou jest úplně oddělení od druhé kozy, nebo vyřazení z chovu. Pokud byl průjem krátkodobý, mohla to být fyziologická reakce, pokud trvá několik dní, pak je potřeba zhodnotit výživu, případně se obrátit na veterináře a udělat rozbor. Držím pěsti. Standa

Re: Re: koza

Míla,24. 5. 2014 13:40

ano rozuměl jste dobře jiná koza která byla ve stádě ucucávala mlezivo od kozy která měla před porodem .Budu to muset tedy zvážit a v případě opakování kozu vyčlenit ze stáda .Průjem byl jen jeden

Re: koza

Standa,26. 5. 2014 9:18

Hezký den, Mílo,

pokud by byl průjem dlouhodobější, pak by to problém byl. Ve vašem případě bych toto přisuzoval omezení zdroje - mléku. Pokud by situace byla i druhý a další den stejná, pak se na zvíře musí podívat veterinář.
Pokud máte v chovu chornickou cucalku, tak si nejsem jist, že si od tohoto zlozvyku odvykne. Při problémech s vysáváním druhé kozy je pak na zváženou omezení možnosti cucání, případně vyřazení z chovu.
Zdravím Standa

Dezinfekce

Andreaaa,23. 5. 2014 12:01

Dobry den, mela jsem ustajeny jalovice v jedne stodulce a meli herpes rada bych bych stodulku vystrikala nejakym dezinfekcnim pripravkem poradite mi jakej pripravek by byl vhodny? Dekuji

Re: Dezinfekce

Standa,26. 5. 2014 9:15

Pěkný den, Andreo,

aby asanace stáje byla účinná, musí jí předcházet dokonalá mechanická očista. Poté může následovat vlastní desinfekce stáje. Na trhu je řada firem, které nabízejí desinfekční prostředky pro stáje, např. http://www.tekro.cz/cz/produkty/dezinfekce-pro-chovy/tekrocid-t1/plosna-dezinfekce-myci-a-dezinfekcni-pripravky
Dobře popsaná je asanace také na Sevaronu http://www.sevaron.cz/spravna-metodika-dezinfekce-c140

Desinfekční prostředky vám poradí přímo prodejce - dle konstrukce stáje. Většina přípravků má baktericidní, virocidní a fungicidní účinky.
ZDravím Standa

borelioza

Taťána,21. 5. 2014 3:14

Dobrý den,
prosím o radu jak ošetřit riziko nakažení člověka boreliozou prostřednictvím kozího mléka. Na očkování koz je již pozdě a pasterizace je v tomto případě údajně neúčinná- že by pomohlo převařování mléka? Naše kozeny sice vypadají zdravě, ale inkubační doba až 30 dní mi na klidu nijak nepřidává.. Děkuji za odpověď.

Re: borelioza

Standa,26. 5. 2014 9:00

Pěkný den, Taťáno,

o přenosu boreliózy prostřednictvím kozího mléka odborné informace nejsou (resp. nenalezl jsem je v dopstupných databázích). Jiná situace je ale u klíšťové encefalitidy, kde již kozí mléko je popisováno jako vektor přenosu - myšleno syrové neošetřené mléko. V ČR bylo mléko (nebo sýr z nepasterovaného mléka) původcem encefalitidy v 1 % všech případů.
Tepelné ošetření je dobrou prevencí a zejména jistotou. Současně tak i pravidelná kontrola těla koz a odstranění případných klíšťat (hygienickým způsobem).
Zdravím Standa

Jak vydezinfikovat ovčín?

Alena,18. 5. 2014 20:55

Prosím o radu. Koupili jsme si dvě ovečky. Připravili jsme pro ně čistou oplocenou pastvu, nechali postavit přístřešek, uzavřený, střecha, okno, prostě dobrou ochranu proti dešti, větru, vystlali slámou. Po týdnu jsme zjistili, že ovečky mají tasemnici, volala jsem hned veterinářce, která připravila vakcínu na ošetření, ale zavolala jsem kde nám ovečky prodali a zjistilo se, že ovečky mají také nemocné a že si pro ně zítra přijedou a odvezou si je zpět. Protože ovečky chceme, tak jsme si objednali z jiného chovu. Ale chceme ovečky zdravé, tak uzavřeme prostor, kde ovečky týden byly a připravíme část jinou , kde je čisto, ale máme problém, že přechod do boudy a bouda pro ovce musí zůstat stejná. Slámu vyberu, spálím, nádoby horkou vodou umyji, ale jak pořádně všechno ošetřit, aby se ovečky vůbec nedostaly do kontaktu s nákazou? Prostor,kde musí projít a procházely i ovečky nemocné, tak asi zkusíme plamenometem popálit, ale bouda je dřevěná, tak nevím jak to pořádně vydezinfikovat a jakým prostředkem. Prostor, který uzavřeme,je za ten týden zamořený, jsme z toho nešťastní, ale co se dá dělat. Snažila jsem se posbírat co šlo a spálit, ale vše se nepodaří, zatím tam ovečky nepůjdou, ale jak se toho taky zbavit? Zatím máme víc starostí než radostí, ale ovečky chceme a chceme se o ně dobře starat. Poraďte nám,prosím, jak se s touto situací vypořádat a jak prostor vyčistit. Pastvu máme naštěstí ještě další. Moc děkuji. Alena Lokajová

Re: Jak vydezinfikovat ovčín?

Standa,19. 5. 2014 22:26

Pěkný den, Aleno,

nákupu ovcí, ale i ostatních zvířat by měl jistá pravidla: a) nakupuji pouze zvířata označená, tj. označená trvalou ušní známkou a dostávám k nim patřičné doklady, abych si zvířata mohl přihlásit na svém hospodářství; b) prodávajícího se ptám, jakým způsobem byla zvířata krmena a jaká je jejich výživa - po převozu domů by měly být ovce několik dní krmeny obdobným způsobem jako u původního chovatele; c) vždy se ptám na nákazovou situaci, tj. na spektrum chorob a na případné problémy s parazity. Zvířata jste si měla koupit odčervená, tj. odčervená v chovu původního majitele. Pokud měly ovce po příjezdu tasemnice, pak veterinářka zcela jistě ovce odčervila a zde již nevidím důvod, aby si je odebral zpět původní majitel (pokud to nebylo velmi těžké napadení a důvod pro reklamaci - odstoupení od kupní smlouvy). Prazitární choroby jsou běžné, ale pouze dobrým postupem je lze minimalizovat.
Pěkný článek o zásadách asanace napsala má kolegyně dr. Malá s doc. Novákem. Zcela jistě vám pomůže (pálit nic nemusíte!).http://zemedelec.cz/zasady-asanace-v-chovech-ovci/
Zdravím Standa

Re: Re: Jak vydezinfikovat ovčín?

Alena,19. 5. 2014 23:18

Vážený pane Staňku, moc Vám děkuji za odpověď, pročtu si článek, který doporučujete a snad se nám podaří situaci zvládnout.

Re: Re: Re: Jak vydezinfikovat ovčín?

Standa,26. 5. 2014 7:25

Budu držet pěsti Aleno. Kdyby jste opět potřebovala cokoliv, pak napište, nebo zavolejte. Standa

falešná březost u ovce

Hanka,16. 5. 2014 19:26

Dobrý den, mám dotaz jestli se může u ovce vyskytnout falešná březost, mám ovci u které se již před dvěma týdny nalilo vemínko a po stlačení vystříkne taková šedavá tekutina.Ovce mám dvě ,obě byli společně s beranem až do vánoc a první se obahnila již začátkem března, druhá stále nic.Děkuji za radu.