Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Oves pro ovečky

Pěkný den, Aleno,

sestavení krmné dávky na zimu je více než, kolik a čeho. Je potřeba znát plemeno, kategorie (březí, nebřezí, beran, odchov). Krmiva se dělí na tři základní kategorie: objemná (seno, sláma, siláže), koncentrovaná (jádro, odpady z pekárenství - rohlíky, chleba), doplňková šťavnatá(okopaniny - brambory, řepa, jablka, mrkev). Jak k pastvě, tak i senu a sláma je dobré dodávat energii, tedy jadrné krmivo - nikoliv jednou týdně, ale denně a v objemech, které budou vyhovovat věkové kategorii a reprodukční fázi (např. před zapouštěním ovcí a připouštěním berana - cca měsíc až dva před sezónou - ovlivnění počtu ovulovaných vajíček, u berana se ovlivňuje kvalita semene - tedy celkem působíte příznivě na plodnost). U jehňat se volí příkrm ovsem, stejně tak i u chovných jehniček či beránků.
Se zkrmováním starého suchého pečiva mám trochu problém.. často podléhá plesnivění a občas tato není okem běžně viditelná.
Minerální liz by měl být celoročně přístupný (stejně jako kvalitní napájecí voda). V nabídce je celá řada minerálních lizů (pro ovce obvykle bez obsahu mědi). Pokud chovatele nechce investovat do kvalitního minerálního lizu (někdy i s obsahem vitamínů), pak musí být pestřejší krmná dávka a za všech okolností musí být dostupná alespoň kamenná sůl (dobytčí sůl). Minerální liz by měla mít zvířata v horských a podhorských oblastech, v kopcovitých terénech apod., kde je předpoklad, že řada prvků je vyplavována deštěm z půdy do spodních či povrchových vod.
Zdravím Standa

Alena - Re: Re: Oves pro ovečky

Dobrý večer pane Staňku, děkuji Vám za informaci ohledně krmení oveček. Nenašla bych tu někde článek ohledně množství příkrmu? Jedná se jen o dvě ovečky, suffolk. Trávy na pastvě je dost, slámu mají jako podestýlku, seno k dispozici. Chléb a rohlíky dávám sušit celkem brzy, tak doufám, že tam plíseň nebude. Liz Solsel bez mědi pro ovečky. Jen mi není jasné jaký oves a množství na jednu malou ovečku a množství řepy a brambor, případně jablek a mrkve nebo ještě čím doplnit krmivo (šrot?) v zimním období, případně dokoupit vitamíny. Jsme začínající chovatelé. Moc děkuji.

Standa - Re: Re: Re: Oves pro ovečky

Pěkný den, Aleno,
co se týče jadrného krmiva, tak přes léto lze podávat cca 0,15 až 0,2 kg/den, v době březosti a následného kojení až 0,5 kg/den. Řepa, jablka, mrkev do 1 kg/den, v případě brambor pak do 0,4 až 0,5 kg. U každého krmiva je potřeba pozvolný přechod. Brambory jsou zdrojem škrobu (stejně jako jádro), tedy krmit jen jedno nebo s rozvahou a v menších dávkách oboje. Zdravím Standa

Alena - Re: Re: Re: Re: Oves pro ovečky

Vážený pane Staňku, moc Vám děkuji za odpověď.

Karel - Re: Re: Re: Re: Oves pro ovečky

Zdravím stando
je možné ovcím podávat brambory syrové ?
je třebe je mačka , krájet.. nebo si s nimi poradí v kulatém tvaru ?
díky

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: Oves pro ovečky

Zdravím Karle,
brambory se mohou podávat jak syrové, tak i vařené. Úpravou v případě syrových je hrouhání, v případě vařených pak mačkání. Celé brambory, stejně jako řepu, jablka apod. nikdy přežvýkavcům nedáváme. Zdravím Standa

Jana - Význam slova

Prosím nemohu najít nikde na netu význam slova Komplexní peče o hospodářska zvířata.Jde o to co je ošetřovatel provadět za prace kolem zvířat když má toto v pracovní smlouvě děkuji za odpověď.

Standa - Re: Význam slova

Pěkný den, Jano,
ošetřovatel by měl být proškolen na přesný popis jeho činností. Tj. kategorie, o kterou se má starat a náplň práce. Současně by měl být proškolen, aby věděl co je považováno za týrání zvířat, jaké jsou minimální požadavky na ochranu hospodářských zvířat proti týrání - dle chovaného druhu HZ a také z bezpečnosti práce při práci se zvířaty.
Komplexní péče jest výživa, ošetřování, dojení, odkliz mrvy, běžná údržba zařízení, kontrola zdraví a asistence v chovu nadřízenému pracovníku. Tak bych si to vykládal alespoň já. Vhodnější tedy je mít ve smlouvě přesný rozsah prací (práva a povinnosti ošetřovatele - chovatele).

jana - Re: Re: Význam slova

Děkuji jde o to že ve smluvě je napsano pouze Komlexní peče o zvířata.ale jde o to že se pozaduje příprava krmiv šrotovaní navažení krmení,Kydaní ručně po zvířatech na hluboké podestýlce sklizen krmiv pro zvířata kdysi jsem to našla na netu bylo to ohledně ovcí a koz ale nyní to tam nemohu najít.SP9LD

Standa - Re: Re: Re: Význam slova

Pěkný den, Jano,

v případě, kdy chcete mít jasno, je potřeba si nechat upravit nebo detailněji od zaměstnavatele nechat upravit náplň práce, kde budou přesně vymezono co máte a nemáte dělat. Zdravím Standa

Veronika - dotaz

Zdravím,jako domácího mazlíčka mám v zahradě se psi zakrslou minikozičku Holanskou...je nutno čipovat?

Miska - Slzeni oči u kozičky

Dobrý večer Stando, chtěla bych Vás poprosit o radu. Před měsícem jsme si přivezli domů Anglonubijskou kozicku narozenou v půli ledna. Už v autě jsem si všimla, že má uplakane oči. Mysleli jsme si, že teskni po koze. Ale slzeni oči u kozičky přetrvává, někdy je na dva tři dny klid, oči má suché a pak se znovu objeví na jednom či druhém oku. Bělmo zarudle nemá a ani samotné oko, neni zahnisane. Slzy jsou čiré, trochu lepkave. Máme kozičky tři a u žádné tento problém není. Přes den jsou na pastvě s přístřeškem a na noc ve stáji. Dekuji za radu a preji pekny vecer

Standa - Re: Slzeni oči u kozičky

Pěkný den, Míšo,

slzení očí u kozičky může mít řadu příčin - nadměrná tvorba slz jako první projev zánětu spojivek, reakce na alergeny, nebo podráždění rohovky oka (stéblo slámy, sena aj.). Pokud se situace neuklidní, pak by oko měl prohlédnout veterinář. Držím pěsti. Standa

Miska - Re: Re: Slzeni oči u kozičky

Pěkný den Stando, zdravím Vás a děkuji za odbornou odpověď co se týče slzeni oči u kozičky. Měla bych na Vás ještě jeden dotaz. Přecházím na chov Anglonubijskych koz a potřebovala bych poradit, jak je to s očkováním vakcínou Miloxan? Koupila jsem si od různých chovatelů tři letošní 100%kozičky a na můj dotaz zda očkují své kozy na některé nemoci mi k mému údivu shodně řekli, že neočkují z důvodu zbytečné chemie v kozach. Ráda bych věděla Váš názor, zda ano či ne? Nerada bych něco u mých koziček zanedbala. Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne Miška.

Standa - Re: Re: Re: Slzeni oči u kozičky

Hezký den, Míšo,

Miloxan se používá k vakcinaci proti klostridiózám, tetanu, . Vakcinují se jím např. kůzlata a to ve dvou měsíčních intervalech. Jsem příznivcem prevence, než řešení problémů. Samozřejmě, že někteří chovatelé budou argumentovat, že u nich v chovu problém není... ovšem velmi často jen do chvíle, kdy případně infekt vypukne..
Poté se již dělá jednou ročně revakcinace. Doporučuji použití jak u mláĎat, tak u u dospělých zvířat - v případě ochrany přes mlezivo se Miloxan dává 2 až 6 týdnů před porodem - protilátky jdou pak prostřednictvím mleziva do organismu kůzlat (jehňat, telat) - pasivní imunita.
ZDravím Standa

Miska - Re: Re: Re: Re: Slzeni oči u kozičky

Pěkný den Stando, potěšilo mě, že máte stejný názor na očkování Miloxanem, jako já. Taky si myslím, že prevence je důležitá a to ne jen u Anglonubijskych koz. Jen je škoda, že můj veterinář s těmito kozami zatím skutečnosti nemá. Jejich krmení je náročnější na vitamíny a minerály, což bohužel minerální liz nepostačí. Taky nevím kde mám sehnat jód, prý ho tyto kozičky potřebují. Chovatelka od které kozičku máme koupenou nám řekla, že když začínala s chovem Anglonubijek, měla problémy u březích koz. Rodily se jí mrtvá kůzlata se zvětšenou štítnou žlázou a taky kůzlata holá, bez srsti. Za vinu si dávala chybějící jód u jejich koz. A můj veterinář je přesvědčen, že v minerálním lizu je dávka jódu dostačující. Tak nevím, dá se jód jako přídavek někde sehnat? Děkuji Vám Stando za odpověď a přeji hezký den.

Standa - Re: Re: Re: Re: Re: Slzeni oči u kozičky

Pěkný den Míšo,

pak je vhodné dělat kozám míchanici, nebo doplňovat jadrnou směs např. o nutrimix, který jod obsahuje. Možností a výrobků je na trhu několik. Chovy Anglonubijek jest jako jízda s formulí F1 - od tradičních plemen se liší právě onou náročností na velmi kvalitní krmnou dávku. Držím pěsti při chovu. Standa

Miska - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Slzeni oči u kozičky

Pěkný večer Stando, i tentokrát Vám moc děkuji za odpověď. Právě to co mě na Anglonubijskych kozách zaujalo je jejich elegance a náročnost. Mám jich malé stadečko, zatím se jim daří a jsou zdravé. Tak snad to budeme s kozičkama všechno zvládat a dočkáme se zdravých kůzlatek, částečně i díky Vám. Ještě jednou děkuji a přeji hezký zbytek večera Miška.

Eva - Ovce má slabé přední nohy

Dobrý den, můžete mi prosím poradit -máme 2 jehňata (máme je asi 1 měsíc,váží asi 10 kg), z toho jedno má asi týden problém s předníma nohama.Napřed začalo kulhat,asi za 2 dny polehávalo a žralo vleže, nyní se přesune na pastvu (a je zřejmé na první pohled,že má vratké přední nohy od kolen dolů)potom klekne a pase se v kleče.
Děkuji za odpověď Eva

Standa - Re: Ovce má slabé přední nohy

Pěkný den, Evo,

to co mi popisujete s kulháním, může být buď signál nedostatku selenu (obvykle je vhodné jehňatům nechat "píchnout" přípravek s vit. E a selenem, a to cca 3 týden věku a později). Někdy může být tzv. klekání na přední končetiny signálem nakažlivé hniloby paznehtů - výskyt léze v mezipazhnehtí, tady je pak léčba antibiotiky (možnost vakcinace - footvax po prvním měsíci věku). Určitě nechte jehňata prohlédnout veterinářem, a to co nejdříve (kontrola paznehtu a případně hledání jiné příčiny - výživy apod.). Zdravím a držím pěsti Standa