Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: tah

Hezký den, Jaro,
máte široký záběr. Možná by jste měl i Vy více pátrat po informacích.
Co se týče tahu, tak ten není z mého pohledu nikde regulován. Na druhou stranu je potřeba brát v úvahu požadavky zákona na ochranu zvířat proti týrání.
Vyhláška 208/2004 Sb. upravuje jízdu na zvířatech: e) nelze hospodářská zvířata jakékoliv věkové kategorie uvedená v této vyhlášce používat a cvičit jako jízdní zvířata pro člověka nebo na ně z jiných důvodů nasedat, s výjimkou koní,oslů a jejich kříženců, nebo je používat pro zápasy.
Na druhou stranu je potřeba se zamyslet nad tím, jestli musíte v tomto století používat krávu k tahu, když není problém sehnat souseda s traktorem a valníkem. Potah koz je již zcela mimo realitu.
Zdravím Standa

Krenda - Pastva pro Charolais

Zdravim,prosim Vas chtel bych se zeptat.Mam pozemek 6500m2 a chtel bych si tam dat jalovicky Charolais...,ale vubec nevim,zdali ta vymera staci aleapon na jednu.Pozemek je byvala pastvina,na ktere se paslo.Moc dekuji.

Standa - Re: Pastva pro Charolais

Hezký den, Krendo,
rozloha pastviny není tak velká - 0,65 ha, což by mohlo pro max.2 jalovičky stačit (neplést jalovičku a jalovici - v případě jalovice 1 ks), ale to je pouze odhad. Rozhodující je kvalita pastviny, nikoliv její rozloha. Je potřeba se podívat trochu na pastvinářství - kvalita, ošetřování pastviny, pravidelné sekání, případné zorání a založení pastviny nové apod. Vždy je potřeba ještě mít k dispozici seno v jeslích a doplňovat krmnou dávku jadrným krmivem a minerálním lizem - pokud bude k dispozici i krmná sláma, pak jen dobře (sledování přírůstku a zdraví). V případě letní sezony pak možnost dokrmování sečenou zelenou pící. Standa

jara - kříženec bizona či zubra

Zdravím Stando! Mám takový dotaz, dočetl jsem se, že kříženci skotu s bizonem či zubrem mají daleko účinnější trávení než-li domácí skot a že mají daleko kvalitnější osrstění. Čím je toto způsobeno? Děkuji za odpověd, at se vám daří

Standa - Re: kříženec bizona či zubra

Hezký den, Jaro,
pokud jste měl studii, kde se porovnávali kříženci skotu a bizona či zubra. tak by v ní měly být uvedeny detailnější výsledky, včetně diskuze a závěrů. Já informace k této problematice bohužel nemám (ani dostupnou literaturu - rozdíly v anatomii trávicího traktu, pasážování, délka střev apod.).. Informace o zubroni nebo beefalu či cattalu najdete na internetu. Zdravím Standa

ivana - koza je po porodu bez mleka

dobry vecer stando,chtela bych vas poprosit o radu nase koza dneska porodila kuzle a z vemene ji tece voda a bile cucky.kuzleti jsme dali kubilant a kozi mleko od sousedky.ale nevime co dal,jestli ma koza zanet vemene nebo se rozdoji a jak casto mame dat kuzleti susene mleko a kolik dekuji za odpoved ivca

Standa - Re: koza je po porodu bez mleka

Pěkný den, Ivano,

pokud koza má abnormální mlezivo po okocení, pak je dobré si zavolat veterináře. Ten zjistí, kde je chyba - jestli jde skutečně o mastitidu, nebo byla a je problematická výživa kozy - např. nedostatek energie v krmné dávce apod.
Co se týče napájení kůzlete, tak to budete muset uskutečnit umělou výživou, a to po dobu než dojde ke zlepšení zdravotního stavu kozy. Kozí mléko od souseda je nejlepší cestou. Denní dávka mléka se má pohybovat mezi 10 až 20 % z živé hmotnosti kůzlete - rozdělení do min. 2 až 4 dávek v průběhu dne. Standa

Lenka Kočišková - ovce a oves

Dobrý den . Pracuji na statku u koní a nedavno si majitel pořídil i ovečky. Jsou prozatím v boxe. Pastviny se dodělávají. Dostávají seno a ráno jim dávám jeden až dva kýble mačkaného ovsa. Vím,že koně se nesmějí moc překrmovat ovšem proto bych se chtěla zeptat jestli tento oves nemůže ovečkám nějak uškodit ,nemohou mít nějaké zdravotní problémy? (je jich 5 dospělých a 6 dvou a tří měsíčních na jeden až dva kýble ovsa denně )

Standa - Re: ovce a oves

Pěkný den, Lenko,

jadrné krmivo by mělo být součástí krmné dávky, zejména pak u laktujících ovcí, v odchovu jehňat, přípravě ovcí na porod a také v zapouštěcí sezónně - berani.
2 až 3 kýble jádra jsou dle mne velká množství - zvláště u ovcí - tam je to otázka zhodnocení jejich kondice - pohmat po hřbetě a zjištění, jestli ovce nejsou ztučnělé. U jehňat bych šel cestou udělat si prolejzačky - tedy ohrádky, kde uvnitř bude jádro a budou sem moci jen jehňata.
Myslím si, že nyní by jeden kýbl denně mohl u ovcí stačit... Zkuste zvážit ony tři kýble ovsa a napište mi email, doladíme to dále. Standa

Daniela - kamerunske kozy

Dobrý den, potřebovala bych poradit s tvrdou vodou. Minuli rok mi zemřel roční Kozlik na močové kameny a prý se nedalo nic dělat kvůli tomu ze byl brzy kastrovany ( cca ve dvou Měsících) . da se opatřit nauky preparát aby se situace neopakovala? a ted nám koza porodila tři kuzlatka jedno odvrhla ( kotlina) chtěla bych si ho nechat ale nevím jestli by se dokázal začlenit a jestli by nebyl problém ze bych chovala jen dva kozliky a jednu kozu ( rodiče) ? Kozy chováme jako mazlíčky :-) předem děkuji..

Standa - Re: kamerunske kozy

pěkný den, Danielo,

močové kameny u kozlíků a kozlů mají obvykle příčinu v překrmování kozlů velkými dávkami jadrného krmiva, včetně chleba a jiného pečiva.
U začlenění do stáda je dobré jej dělat pozvolna - členové stáda si musí na kůzle navykat a určit si novou strukturu hierearchie stáda. Každé oddělení mláděte a jeho navracení zpět je pak o trpělivosti chovatele. Nejsem příznivcem chovu většího počtu kozlíků a malého počtu koz, a to ani v drobnochovu. Pokud pominu zbytečné náklady, pak je otázkou co s kozlíkem - nepředpokládám, že je plemenný a proto se nadále nesmí používat k plemenitbě jak u vás, tak u žádného jiného chovatele.
Zdravím Standa

Monika - Začlenění jehněte do stáda

Dobrý den, potřebuji poradit. Máme 14-ti denní jehně, kterému po týdnu zemřela matka. Ovce chováme v sadu dál od domova, proto jsme museli jehně převézt k nám domů, kde je v chlévě a má přístup na zahradu. Krmíme ho mléčnou směsí, pěkně prospívá. Problém je v tom, že nevím, jak ho pak začlenit do stáda mezi ostatní ovce. Dnes jsme ho zkusili vzít do sadu sebou, ale celou dobu chodilo kolem nás a když jsme šli za plot, tak ho pak jedna z ovcí dost brutálně trkla. Prosím o radu, ja dál postupovat a jak dlouho dokrmovat mlékem? Děkuji

Standa - Re: Začlenění jehněte do stáda

pěkný den, Moniko,

začlenění jehněte do stáda bude trochu problémem. Tím, že jste jej oddělila od stáda a staráte se o něj, Vás považuje za svou matku. Jednou z cest je pravidelné chození mezi ostatní ovce a nechat jej tam pozvolna delší a delší dobu (nyní pod dozorem). Pokud by jste jej nechala ve stádě, pak mohla být šance, že se jehně přičlení k jiné ovci..., ale to je kdyby a záleželo by na mnoha dalších okolnostech. Nyní leda pravidelné chození ke stádu a prodlužování intervalů "návštěv". Při začlenění jehněte se ovce mohou chovat všelijak - stanovuje se nová hierarchie stáda a jehně bude nejspíše tím, které bude na spodní příčce.
Mléčnou výživu dávejte minimálně 2 až 2,5 měsíce. Odstav od mléka můžete udělat, pokud jehně přijímá dlouhodobě seno a jadrné krmivo - umí přežvykovat. Zdravím Standa

Jana - Krmení pro skot

Dobrý den,
předloni jsme začali s chovem skotu. Krmíme senem a chtěli bychom zasadit i nějaké plodiny na přilepšenou, např. na zimu. Co byste nám, prosím, doporučil? Nějakou krmnou řepu, nebo něco? A jak jim to pak podávat? Děkuji za radu

Standa - Re: Krmení pro skot

Pěkný den, Jano,
jaký užitkový typ chováte? Dojený? Masný? Děkuji za upřesnění (plemeno, ustájení, čím vším krmíte po dobu roku.. pastva v sezóně a seno v zimě?). Co minerální výživa?
Děkuji Standa

Helena - oteklé brady - vlasovka slézová?

dobrý den, ovečky se nám vracejí z pastvy s oteklou bradou, dostali jsme radu, že je to vlasovka, a že mám odčervit panacurem. Jen se chci ujistit, díky za odpověd

Standa - Re: oteklé brady - vlasovka slézová?

Pěkný den, Heleno,
nejsem veterinární specialista, ale s otokem hlavy u ovcí a koz se setkávám často. Obvyklou příčinou je silné zamoření parazity (pokud nejde o chyby ve výživě - zejména minerální).
Oteklá hlava je jedním z příznaků silného začervení (zde je ve světe běžně používána stupnice Famacha dr. Malana a prof. Batha). Jedna z metod je posuzování prokrvení oční sliznice spojivky a podle prokrvenosti se stanovuje systém chudokrevnosti, tedy anámie - ta je velmi silná při velmi silném napadení těla ovcí a koz parazity.
Co se týče odčervení, tak dobré je nechat si udělat koprologii, poté se volí přípravek, obvykle obsahující např. ivermectin (Ivomec) či Panacur. Je dobré vyšetřovat výkaly a střídat přípravky, aby nedocházelo k rezistenci.
Podívejte se na google a zadejte si slovo Famacha scooring - obrázek vám ukáže skórování (čím více je sliznice světlejší, tím více jsou ovce a kozy napadeny parazity). Pokud budete hledat více informací, pak v angličtině zadejte Bottle Jaw, tedy "láhev pod čelistí".

Zdravím Standa

Michaela - Vhodné plemeno ovcí.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jaké plemeno je vhodné na spásání a na maso.CHtěla bych od jara do podzimu pár ovcí a nevím které plemeno zvolit.Děkuji

Standa - Re: Vhodné plemeno ovcí.

Pěkný den, Michaelo,
plemen ovcí je celá řada, ale obvykle se také uvádí nadmořská výška, kde se nacházíte (případně výrobní oblast). To je dobrou věcí, aby se vám dokázalo říci, která ano a která ne. Některá plemena jsou více náročná na výživu, jiná méně. Standa

Martina - Minerálie

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda stačí pro březí jalovici minerální liz nebo jestli potřebuje ještě nějaké minerální doplňky. Děkuji.