Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: nemocná koza

Standa,10. 3. 2014 9:43

Pěkný den, Dančo,
léčbu by měla navrhnout vaše veterinářka s možností udělat rozbory krve. Pokud je problémem ketóza, pak jsou k dispozici přípravky na úpravu činnosti předžaludků (např. Ruminal, Energan Ketose aj.). Podíval bych se také do dutiny tlamní, jestli není problém v ní, případně dál v hltanu a jícnu (pohmatem - překážka). Měla by vám být také doporučena výživa kozy - úprava krmné dávky - zajištění adekvátního a postupného zkrmování energetických krmiv - šroty aj. (opatrné dávkování - pozvolné zvyšování malých dávek). Nutno posoudit také kondici kozy, přístup k minerálnímu lizu, dostatek vody apod. Metabolické problémy mohou být vyvolány celou řadou činitelů.
Vše konzultujte s veterinářkou. Držím pěsti.
Standa

slabé jehňátko suffolk

Katka,9. 3. 2014 21:34

Dobrý den přeji a prosím o radu. Chceme si od chovatele koupit jehňátko suffolka. Ten nám nabízí jehně-ovečku kterou matka odmítla kojit a je dokrmována ručně. Zatím ji máme týden doma na "zkoušku" a krmíme jí sunarem, ve 3 týdnech váží 5 kg (je z trojčat) a kulhá na přední nožky. Nemocná podle chovatele není. Je takové ovečka vhodná jako budoucí matka do chovu ? Nebude slabá nebo zakrnělá...je její váha v pořádku? případně jak jí napravit nožky. Nemáme se koho zeptat, nevíme zda ji odmítnout nebo koupit a vychovat. Děkujeme za radu.

Re: slabé jehňátko suffolk

Standa,10. 3. 2014 9:31

Pěkný den, Katko,
určitě bych si kupoval jehničku až po odstavu, případně v pozdějším věku. Co se týče kulhání na jednu z předních noh, pak je potřeba zjistit příčinu a to je na posouzení veterinářem. Je potřeba zjistit, jestli jde o vadu, nebo o jinou příčinu kulhání.
Na koupi jehničky ve 3 týdnech bych nepřistoupil. Nejde o to, že by bylo něco na umělém odchovu na mléčné náhražce špatného, ale myslím si, že kupovat by se měla mláďata přežvýkavců až v době, kdy jsou odstavená, tj. je zahájen přechod z nepřežvýkavce (závislého na mléce) na přežvýkavce (příjem jadrného krmiva, sena - rozvoj předžaludků). Zdravím Standa

zanět dělohy

Pavel Sotona,6. 3. 2014 12:39

mám problémy s léčbou zánětu dělohy u krav
nejhorší situace nastane, když dojde k uzavření krčku a část lůžka v děloze způsobí zánět.Nepomohlo mi ani ošetřovaní každé dva dny střidavě výplach a čípky.Je vhodne kravu vyplachovat roztokem hypermanganu,když děloha klesne a krava se uzavře v krčku a zánět nevyteká ven a může způsobit i otravu do stavu, kdy je nutné nasadit antibiotika.V minulosti jsem použival čipky framykoin a tetramykoin,dnes již nejsou a léčba je málo účinná.Veterinář mi vyčíta vyplachováni hypermanganem,děloha někdy klesne a zůstane plná hnisu ,který nevytéká a způsobí až otravu.

Re: zanět dělohy

Standa,10. 3. 2014 9:26

Pěkný den, Pavle,

výplach hypermanganovým roztokem jsem se také učil při praxi na střední škole. Jeho výhody a nevýhody mohu však jen těžko odhadnout. Veterinární medicína má své postupy a při zánětech dělohy jí může posoudit objektivně jen a jen veterinář. Ten má možnosti jak postupovat při léčbě - podávání nitroděložních atb preperátů, antibiotická clona, použití specifických preperátů na hormonální bázi (otevření krčku) apod. Vše se řeší případ od případu a dle posouzení veterináře.
Zdravím Standa

Úhyn selátek po porodu

Pavel V.,10. 3. 2014 8:22

Dobrý den, pořídili jsme si 3 vietnamské prasnice a kanečka. Dvě prasnice bez problémů porodily a odchovaly selátka. Minulý týden porodila třetí prasnice 10 selátek, ale našli jsme je u ní všechny mrtvé. Nevíme jestli je ušlapala nebo co se stalo, selátka byla pěkná, velká.
Kdy se může prasnice znovu připustit ? Děkujeme za radu.

jaky doklady potřebuju pro kozí farmu ?

antoci ana,5. 3. 2014 17:47

Dobry den, chcí investovat do kozí farmu, poradite mne prosím jestli stojí to za to? Chci koupit 50 koz kratkosrstí, kolik by to stalo cela investice pro 50 koz? A kolik budu vidělat ročne? Děkují mockrát Ana

Re: jaky doklady potřebuju pro kozí farmu ?

Standa,6. 3. 2014 9:29

Pěkný den,
na váš dotaz se nedá odpovědět. Pobavit se lze i osobně nad konkrétním podnikatelským záměrem, ale zoběcňování je z mého pohledu nepřípustné. Nelze tzv. "střílet" od boku. Zdravím Standa

očkuje se skot??

zuzana,5. 3. 2014 11:38

Dobry den prosím pěkně o radu mám zapuštěnou jalovičku odčervuji 2x za rok IBR dělaná každy rok,ale nikde jsem se nedočetla jestli se očkuji a to samé u koz!! prarodiče neočkovali jen se dělala tuberkulína u telat.Ptala jsem se veterináře a ten říkal že né a na nic.Raději se zeptám tady v poradně aby jsem něco nezvorala-chov je zdáv.Děkuji mockrát Zuzka

Re: očkuje se skot??

Standa,6. 3. 2014 9:27

Pěkný den, Zuzko,

u skotu se dnes již běžně vakcinují telata například proti trichofytóze (trichoben). Některé chovy, kde jsou problém s respiratoními a zažívacími problémy u telat (Kolibin, BioBos respi aj.) - rota, coronaviry, pasteurella . Vakcinují se jak telata, tak i vysokobřezí krávy (cca 2 až 4 týdny před otelením - tvorba protilátek, které jsou následně přítomny i v mlezivu - ochrana telat kolostrálními protilátkami). U koz je možná vakcinace proti tetanu. Vakcinace je v tomto směru dobrovolná. Zdravím Standa

Beran po porodu o ovce

Tereza Jiráková,2. 3. 2014 12:14

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem a prosbou o radu.
Od loňského roku jsme začali s chovem ovcí(2 ovce, 1 beran).
Žíjí spolu ve společném výběhu a chlévě.
Můj dotaz se týká toho, zda je vhodné nechat berana společně s ovcí která má brzo rodit, nebo ho umístit do jiného výběhu? Pokud ano, za jak dlouho se může do výběhu a chléva k ovcím a jehňatům vrátit?
Bohužel jsem tuto informaci nikde nenašla.
Předem Vám velice děkuji za odpověď.
S pozdravem Jiráková

Re: Beran po porodu o ovce

Standa,4. 3. 2014 8:44

Pěkný den, Terezo,
ovce by v době před bahněním a v jeho průběhu a následně min. 2 až 3 týdny měla mít klid na jehňata a péči o ně. Berana bych dal vedle. Pokud je ale zvyklý být ve svém stádu, může to pak pro něj být trochu problém. Obecně je na zváženou, jestli se vám chov berana kvůli dvěma ovcím vyplatí.. s ohledem na skutečnost, že pokud se narodí jehničky měl by být úplně stranou z důvodu rizika příbuzenské plemenitby. Zdravím Standa

Re: Re: Beran po porodu o ovce

Tereza Jiráková,4. 3. 2014 8:56

Krásný den,
velmi Vám děkuji za odpověď.
Ptali jsme se zde v okolí chovatelů ovcí na řešení tohoto problému,
ale Bohužel se nám jejich odpovědi moc nezdáli. Každý nám řekl, že si ovcí nemáme vůbec všímat, berana tam máme nechat, že si poradí sami, což se mě osobně nezdálo. Beránka jsme vykoupili z otřesných podmínek, nenechal na sebe sáhnout a celkově byl na tom po zdrav.stránce velmi špatně. Nicméně se nám jej s pomocí veterináře pomohlo "zachránit" a stal se z něho velmi miloučký beránek, Bohužel se jeho přítulnost v dospívání změnila, strašně trká a napadá(jak mě tak manžela, děti do ohrady vůbec nepouštíme). Ale pokud jsem za plotem, tak přijde a nechá se dlouho drbat a mazlit...Z tohoto důvodu váháme s jeho případnou porážkou. Samozřejmě chápeme, že společně s novými jehničkami nemůže později být. Ještě bych se Vás zeptala, zda může být s ovcí která má rodit ještě ovce druhá? Nebo musí být rodící ovce s jehnětem úplně sama?
Předem Vám děkuji za odpovědi, kterých si velmi vážím.
S pozdravem Jiráková Tereza

PS:omlouvám se, za případné pravopis.chyby

Re: Re: Re: Beran po porodu o ovce

Standa,6. 3. 2014 9:19

Pěkný den, Terezo,

pokud beran trká a je vůči vám i dětem agresivní, pak nemá smysl jej dále chovat. Někdy se to zvrtne u některých chovatelů v boj mezi ošetřovatele a berana.. Nejlepší je vyměnit berana, případně se podívejte na stránky Svazu chovatelů ovcí a koz, kde jsou veřejní plemeníci, kam se dají přivést ovce a tam je nechat zapustit.
Pokud budou bahnice spolu, pak bych v tom zásadní problém neviděl. I já znám chovy, kde ovce jsou společně s beranem, ale pak obvykle bahnici s jehňaty dávají na několik dní do choulu (dřevěné ohrádky), kde má ovce klid jen na jehňata.
Zdravím Standa

Re: Re: Re: Re: Beran po porodu o ovce

Tereza Jiráková,6. 3. 2014 9:24

Dobrý den,
moc Vám děkuji za odpověď.
Už máme koupené pletivo, takže v sobotu nejdéle půjde beran do jiné ohrady.
O tom poražení nebo prodeji beránka vážně uvažujeme, zatím nás Bohužel odrazuje to, že pokud si ho hladíme přes plot, je úžasně mazlivý...ale to Bohužel nic neřeší.
Každopádně Vám moc děkuji za odpovědi.
Krásný den.
S pozdravem Jiráková

Kamerunské kozy a jejich kůzlata

Tereza,23. 2. 2014 22:19

Dobrý večer,prosím o radu ohledně vší či všenek.Při úpravě paznehtů jsem si všimla,že jsou kozy zavšivené a to celkem dost,jejich kůzlata samozřejmě také.Jsou odděleně od kozla a ostatních koz a zjistila jsem,že ostatní jsou čistí a ani se nedrbou.Můj dotaz zní,čím bych měla tyto parazity zlikvidovat,kde ten přípravek koupím a jestli mám preventivně ošetřit i ostatní zvířata,kozy sousedí s vietnam.prasaty,drůbeží i psem.A abych nezapoměla,kůzlata jsou týden stará...Moc děkuji za odpověď Tereza

Re: Kamerunské kozy a jejich kůzlata

Tereza,24. 2. 2014 20:48

Tak jsme dnes dostali i veterináře vakcí,aplikovala jsem ji kozičkám i kůzlatům pod kůži a za 14 dní znova.Jen doufám že to bude stačit.

Re: Kamerunské kozy a jejich kůzlata

Standa,26. 2. 2014 9:11

Pěkný den, Terezo,
je dobře, že jste se obrátila na doktora. Jen ten má přípravky k odvšivení a jen on může říci, jestli jde o vši nebo všenky. Dají se použít třeba spot-on Coopers spot on (nesmí se používat u dojených zvířat, kde se zpracovává nebo prodává mléko). Dalším je Butox (vši, všenky, kloši), kde je ochranná lhůta na maso ovcí 1 den, na mléko 11 hod., proto se dá použít během laktace a u březích zvířat. Přípravky injekční jsou plně v gesci veterináře, např. Biomec proti vším aj. parazitům. Důležitá je zoohygiena ustájení a asanace (použití práškové desinfekce, posypání podestýlky jemně mletým vápencem apod). Zdravím Standa

Re: Re: Kamerunské kozy a jejich kůzlata

Tereza,26. 2. 2014 22:08

Moc děkuji za informace a ještě se zeptám,za jak dlouho,ty všenky poumirají,když injekci dostali v pondělí a ještě pořád jim v kožichu běhají.Veterinář říkal že stáj řešit hygienick.přípravky nemusím,parazit mimotělně umírá po 2 až 10ti hodinách,proto jsem jen vyvozila slámu mimo výběh na hnojiště a na celý den uzavřela stáj,aby to pomřelo...Děkuji...S pozdravem a přáním hezkého večera Terka

Re: Re: Re: Kamerunské kozy a jejich kůzlata

Standa,4. 3. 2014 8:27

Pěkný den, Terezo,
pokud jde o všenky, tak si myslím, že injekční aplikace antiparazitik nemusí mít vůbec žádný účinek, protože všenky nesají krev, ale žijí z kožního epitelu. U všenek jsou lepší postřiky specifickými přípravky - akaracidní prostředky. U vší je situace jiná, ty sají krev a tam to význam má. Ikdyž i zde jsou vhodné postřiky (s ohledem na vajíčka - hnidy, které jsou v srsti). Dobré je to probrat s veterinářem. Zdravím Standa