Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Kozy

Hezký den, Martine,

množství řepných řízků se stanovuje obvykle tehdy, pokud napíšete celou krmnou dávku, kterou koze dáváte. Pokud je začínáte zkrmovat, pak pozvolně od 50 po 200 až 300 g/kozu za den. Vyšší dávky jsou možné, ale to musí být znám celý sortiment podávaných krmiv. Standa

Martin - Krmeni řepných řízků

Zdravím. Jaké množství řepných řízků je možné zkrmovat v denní dávce dojící koze? Děkuji.

Filip - Březost

Dobrý den,chtěl bych se jenom zeptat na délku březosti u koz,zda je to individuální,nebo zda se březost může zkracovat či naopak prodloužit,laicky řečeno může koza porodit dříve než je daná doba březosti? Děkuji

Standa - Re: Březost

Pěkný den, Filipe,

délka březosti u koz, stejně jako u ostatních domácích zvířat ovlivněna řadou faktorů. Březost koz se pohybuje (bez ohledu na plemeno aj.) mezi 140 až 164 dny. Nejvíce je pak délka březostí 147 až 152 dní. Kratší je doba březosti u koz s vícečetným vrhem, naopak delší může být u prvniček koziček. Jedním z hlavním faktorů (mimo plemennou příslušnost, pohlaví kůzlat) je i výživa. U koz a koziček špatně krmených je březost kratší (neplést kratší dobu březosti s předčasným porodem). Obvykle se učí délka doby březosti koz 150 dní. Zdravím Standa

milena - ulehlá ovce

Prosím o radu-ovce porodila dvě pěkná jehnata, třetí jsem musela jemně vytáhnout, ale bylo mrtvé.ovce nechce vstát.je už starší, ale v kondici. nevím , jak jí pomoci, dosud jsem se s něcím podobným setkala pouze u našich krav.Nerada bych o jehnata přišla je možné, že jen unavená po těžkém porodu?

Standa - Re: ulehlá ovce

Hezký den, Mileno,

váš dotaz měl být směřován ihned na veterináře. Ten by měl posoudit, jestli jde u ovce o ulehnutí v důsledku vyčerpání, nebo jde o jiný problém (gynekologický) či metabolický - pohmat zadních končetiny - chladnutí - zvážení, jestli nejde o porodní parézu (infuze obsahující vápník, hořčík aj.).
Usuzovat na příčinu může jen vet, a to vždy jen na místě - nedostatek fosforu, hořčíku, poruchy trávení aj.
Věřím, že vše dobře dopadlo. Standa

Eva - ochrnutí a následný úhyn ovcí

Dobrý den,

již několikrát se nám stalo, že ovcím nezávisle na sobě, ochrnuly všechny 4 nohy bez vnějšího defektu páteře a následně uhynuly. Do posledního dne pily i žraly. V první dnech nemoci jsme jim dali odčervení a přidávali do krmiva šrot. Přes všechno snažení pošly. Máme dvě stáda oddělená a zvířata k sobě nemají přístup v obou stádech se tento problém objevil.

Také jsme si s půjčeným beranem přitáhli do stáje kloše, víme že se proti tomu očkuje a to jsme i udělali, ale je to dost finančně i časově náročné a vydrží to tak 2 roky. Je nějaký účinný přípravek nebo zkušená rada, jak se těchto potvor ještě jinak zbavit? Děkuji za odpověď

Standa - Re: ochrnutí a následný úhyn ovcí

Pěkný den, Evo,
příčinu úhynu ovcí mohla stanovit jedině pitva na Veterinárním ústavu, v ostatních případech půjde jen o dohady a spekulace. Pokud se problém vyskytuje, pak je dobré ihned kadáver odvézt k pitvě Co se týče problému ochrnutí, který může mít původ ve výživě, včetně např. obsahu toxinů v krmivu, či třeba pasterelóza aj. Aplikovat odčervovací prostředek u nemocných zvířat je zvláštní, otázkou je, jestli tento přípravek nebyl podán opakovaně, nebo ve vyšší dávce (s ohledem na hmotnost). Přídavek jadrného krmiva.. není zde napsáno to základní, jaká byla do té doby krmný dávka, kolik šrotu ovce dostala apod.
Očkování pro klošům osobně neznám, ani nevím, že takový přípravek existuje. U ovcí ve vlně se používá spot on Coopers Spot On, který je asi nejvíce rozšířený při likvidací ovčích klošů. Je ale i poměrně drahý. Přípravek se lije do kohoutkové krajiny 5 ml/ovci a jehně (jehnňata do měsíce pak cca 2 ml).Přípravek se musí aplikovat co nejblíže kůži (nepřelévat vlnu rouna) - přípravek se do kontaktů s kůží musí dostat. Podle plemene je vhodné plánovat také pravidelnou střiž vlny, kdy střihač obvykle ošetří i paznehty. Někdy veterináři aplikují inj. Dectomax nebo Ivomec. Přípravky si vybírá a aplikuje vždy jen veterinář!
Důležitá je asanace ustájení (pravidelné odstranění hnoje - po odčervení a vyhnání na pastvu, asanace mokrou či suchou cestou a možnost alkalizace podestýlky po nastlání např. jemně mletým vápencem). Zdravím Standa

Pavel - Úhyn selat

Dobrý den, pořídili jsme si 3 vietnamské prasnice a kanečka. Dvě prasnice bez problémů porodily a odchovaly selátka. Minulý týden porodila třetí prasnice 10 selátek, ale našli jsme je u ní všechny mrtvé. Nevíme jestli je ušlapala nebo co se stalo, selátka byla pěkná, velká.
Kdy se může prasnice znovu připustit ? Děkujeme za radu.

Standa - Re: Úhyn selat

Zdravím Pavle,
jestli telata uhynula např. na podchlazení, nebo byl problém genetický, či je matka odmítla a napadla je.., to je otázkou na vás. Pokud ale jde o úhyn všech selat, je vhodné nechat narozená selata prohlédnout veterinářem.
Kdy se může prasnice zapouštět - nechal bych prasnici čas na regeneraci pohlavních orgánů a zapouštěl bych nejdříve za 40 až 42 dní. Pokud má prasnice nevhodné mateřské chování (zabití selat), pak patří vyřadit z chovu. Otázkou je, jestli měla prasnice v době porodu klid a nebyla zbytečně ve stresu, třeba i z kanečka. Zdravím Standa

Karel - Výmět ovcí

Zdravím Stando
potřebuji odstranit z chovu 3 ovečky nechtěj se starat o jehňata potvory.
Chtěl jsem se zeptat kdy nejdříve je vhodné je předat řezníkovi do klobás .
Jde mi o kvalitu masa.

Standa - Re: Výmět ovcí

Zdravím, Karle,

vyřazení ovcí (brakování) z důvodů špatných mateřských vlastností lze uskutečnit kdykoliv.. Pokud nejsou zvířata léčená a v případě, že ano, pak po skončení tzv. ochranné lhůty (je vždy uvedeno na léku, který veterinář aplikuje). Pokud jsou ovce špatné matky a nekojí svá jehňata vůbec, pak je lze porazit kdykoliv. Pokud kojí alespoň částečně, pak bych je vyřadil z chovu po odstavu. Otázkou je, jestli jde o prvničky, kde bych byl ochoten tolerovat nezkušenost s mateřstvím, ale u starších ovcí již bych toto netoleroval. Také je potřeba říci, kolik jsou 3 ovce z celkového počtu ovcí stáda - zda-li nejde o nějakou chybu v managementu - například výživě, zdravotní stav apod.
Zdravím Standa

Karel - Re: Re: Výmět ovcí

právě že je pečlivě sledujeme třetím rokem a již nám s nimi došla trpělivost ... zbylích 5 bahnic mají vždy krásná dvojčátka o které se skvěle starají a tyto tři výtečnice je ani neolížou po porodu ..
tak asi bude nejlepším řešením dobrý recept na klobásy :-)

Standa - Re: Re: Re: Výmět ovcí

Zdravím, Karle,
pokud je to již opakované, pak ovce vyřaďte z chovu. Zdravím Standa

Danča - nemocná koza

Dobrý den, mám kozu, která pravděpodobně zmetala (potratila). Usuzuji podle toho, že se čistila pár dní jako po porodu. Od té doby je pohublá, má oteklé oči, které někdy slzí. O krmení má malý zájem. Veterinářka jí poslechla, bachor plný, ale málo. Asi ketóza. Zkoušíme podstrojovat krmení, černé pivo, prostě vše možné.Průjem nemá, teplotu taky ne a ani žádný typický zápach. Některé žrádlo sežere,třeba mrkev, ale další kousek vyplivne. Prosím o názor i radu. Předem děkuji.

Standa - Re: nemocná koza

Pěkný den, Dančo,
léčbu by měla navrhnout vaše veterinářka s možností udělat rozbory krve. Pokud je problémem ketóza, pak jsou k dispozici přípravky na úpravu činnosti předžaludků (např. Ruminal, Energan Ketose aj.). Podíval bych se také do dutiny tlamní, jestli není problém v ní, případně dál v hltanu a jícnu (pohmatem - překážka). Měla by vám být také doporučena výživa kozy - úprava krmné dávky - zajištění adekvátního a postupného zkrmování energetických krmiv - šroty aj. (opatrné dávkování - pozvolné zvyšování malých dávek). Nutno posoudit také kondici kozy, přístup k minerálnímu lizu, dostatek vody apod. Metabolické problémy mohou být vyvolány celou řadou činitelů.
Vše konzultujte s veterinářkou. Držím pěsti.
Standa

Katka - slabé jehňátko suffolk

Dobrý den přeji a prosím o radu. Chceme si od chovatele koupit jehňátko suffolka. Ten nám nabízí jehně-ovečku kterou matka odmítla kojit a je dokrmována ručně. Zatím ji máme týden doma na "zkoušku" a krmíme jí sunarem, ve 3 týdnech váží 5 kg (je z trojčat) a kulhá na přední nožky. Nemocná podle chovatele není. Je takové ovečka vhodná jako budoucí matka do chovu ? Nebude slabá nebo zakrnělá...je její váha v pořádku? případně jak jí napravit nožky. Nemáme se koho zeptat, nevíme zda ji odmítnout nebo koupit a vychovat. Děkujeme za radu.

Standa - Re: slabé jehňátko suffolk

Pěkný den, Katko,
určitě bych si kupoval jehničku až po odstavu, případně v pozdějším věku. Co se týče kulhání na jednu z předních noh, pak je potřeba zjistit příčinu a to je na posouzení veterinářem. Je potřeba zjistit, jestli jde o vadu, nebo o jinou příčinu kulhání.
Na koupi jehničky ve 3 týdnech bych nepřistoupil. Nejde o to, že by bylo něco na umělém odchovu na mléčné náhražce špatného, ale myslím si, že kupovat by se měla mláďata přežvýkavců až v době, kdy jsou odstavená, tj. je zahájen přechod z nepřežvýkavce (závislého na mléce) na přežvýkavce (příjem jadrného krmiva, sena - rozvoj předžaludků). Zdravím Standa

Pavel Sotona - zanět dělohy

mám problémy s léčbou zánětu dělohy u krav
nejhorší situace nastane, když dojde k uzavření krčku a část lůžka v děloze způsobí zánět.Nepomohlo mi ani ošetřovaní každé dva dny střidavě výplach a čípky.Je vhodne kravu vyplachovat roztokem hypermanganu,když děloha klesne a krava se uzavře v krčku a zánět nevyteká ven a může způsobit i otravu do stavu, kdy je nutné nasadit antibiotika.V minulosti jsem použival čipky framykoin a tetramykoin,dnes již nejsou a léčba je málo účinná.Veterinář mi vyčíta vyplachováni hypermanganem,děloha někdy klesne a zůstane plná hnisu ,který nevytéká a způsobí až otravu.

Standa - Re: zanět dělohy

Pěkný den, Pavle,

výplach hypermanganovým roztokem jsem se také učil při praxi na střední škole. Jeho výhody a nevýhody mohu však jen těžko odhadnout. Veterinární medicína má své postupy a při zánětech dělohy jí může posoudit objektivně jen a jen veterinář. Ten má možnosti jak postupovat při léčbě - podávání nitroděložních atb preperátů, antibiotická clona, použití specifických preperátů na hormonální bázi (otevření krčku) apod. Vše se řeší případ od případu a dle posouzení veterináře.
Zdravím Standa