Jdi na obsah Jdi na menu
 


article preview

 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnikaCZ@gmail.com

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Standa - Re: Re: Re: Výmět ovcí

Zdravím, Karle,
pokud je to již opakované, pak ovce vyřaďte z chovu. Zdravím Standa

Danča - nemocná koza

Dobrý den, mám kozu, která pravděpodobně zmetala (potratila). Usuzuji podle toho, že se čistila pár dní jako po porodu. Od té doby je pohublá, má oteklé oči, které někdy slzí. O krmení má malý zájem. Veterinářka jí poslechla, bachor plný, ale málo. Asi ketóza. Zkoušíme podstrojovat krmení, černé pivo, prostě vše možné.Průjem nemá, teplotu taky ne a ani žádný typický zápach. Některé žrádlo sežere,třeba mrkev, ale další kousek vyplivne. Prosím o názor i radu. Předem děkuji.

Standa - Re: nemocná koza

Pěkný den, Dančo,
léčbu by měla navrhnout vaše veterinářka s možností udělat rozbory krve. Pokud je problémem ketóza, pak jsou k dispozici přípravky na úpravu činnosti předžaludků (např. Ruminal, Energan Ketose aj.). Podíval bych se také do dutiny tlamní, jestli není problém v ní, případně dál v hltanu a jícnu (pohmatem - překážka). Měla by vám být také doporučena výživa kozy - úprava krmné dávky - zajištění adekvátního a postupného zkrmování energetických krmiv - šroty aj. (opatrné dávkování - pozvolné zvyšování malých dávek). Nutno posoudit také kondici kozy, přístup k minerálnímu lizu, dostatek vody apod. Metabolické problémy mohou být vyvolány celou řadou činitelů.
Vše konzultujte s veterinářkou. Držím pěsti.
Standa

Katka - slabé jehňátko suffolk

Dobrý den přeji a prosím o radu. Chceme si od chovatele koupit jehňátko suffolka. Ten nám nabízí jehně-ovečku kterou matka odmítla kojit a je dokrmována ručně. Zatím ji máme týden doma na "zkoušku" a krmíme jí sunarem, ve 3 týdnech váží 5 kg (je z trojčat) a kulhá na přední nožky. Nemocná podle chovatele není. Je takové ovečka vhodná jako budoucí matka do chovu ? Nebude slabá nebo zakrnělá...je její váha v pořádku? případně jak jí napravit nožky. Nemáme se koho zeptat, nevíme zda ji odmítnout nebo koupit a vychovat. Děkujeme za radu.

Standa - Re: slabé jehňátko suffolk

Pěkný den, Katko,
určitě bych si kupoval jehničku až po odstavu, případně v pozdějším věku. Co se týče kulhání na jednu z předních noh, pak je potřeba zjistit příčinu a to je na posouzení veterinářem. Je potřeba zjistit, jestli jde o vadu, nebo o jinou příčinu kulhání.
Na koupi jehničky ve 3 týdnech bych nepřistoupil. Nejde o to, že by bylo něco na umělém odchovu na mléčné náhražce špatného, ale myslím si, že kupovat by se měla mláďata přežvýkavců až v době, kdy jsou odstavená, tj. je zahájen přechod z nepřežvýkavce (závislého na mléce) na přežvýkavce (příjem jadrného krmiva, sena - rozvoj předžaludků). Zdravím Standa

Pavel Sotona - zanět dělohy

mám problémy s léčbou zánětu dělohy u krav
nejhorší situace nastane, když dojde k uzavření krčku a část lůžka v děloze způsobí zánět.Nepomohlo mi ani ošetřovaní každé dva dny střidavě výplach a čípky.Je vhodne kravu vyplachovat roztokem hypermanganu,když děloha klesne a krava se uzavře v krčku a zánět nevyteká ven a může způsobit i otravu do stavu, kdy je nutné nasadit antibiotika.V minulosti jsem použival čipky framykoin a tetramykoin,dnes již nejsou a léčba je málo účinná.Veterinář mi vyčíta vyplachováni hypermanganem,děloha někdy klesne a zůstane plná hnisu ,který nevytéká a způsobí až otravu.

Standa - Re: zanět dělohy

Pěkný den, Pavle,

výplach hypermanganovým roztokem jsem se také učil při praxi na střední škole. Jeho výhody a nevýhody mohu však jen těžko odhadnout. Veterinární medicína má své postupy a při zánětech dělohy jí může posoudit objektivně jen a jen veterinář. Ten má možnosti jak postupovat při léčbě - podávání nitroděložních atb preperátů, antibiotická clona, použití specifických preperátů na hormonální bázi (otevření krčku) apod. Vše se řeší případ od případu a dle posouzení veterináře.
Zdravím Standa

Pavel V. - Úhyn selátek po porodu

Dobrý den, pořídili jsme si 3 vietnamské prasnice a kanečka. Dvě prasnice bez problémů porodily a odchovaly selátka. Minulý týden porodila třetí prasnice 10 selátek, ale našli jsme je u ní všechny mrtvé. Nevíme jestli je ušlapala nebo co se stalo, selátka byla pěkná, velká.
Kdy se může prasnice znovu připustit ? Děkujeme za radu.

antoci ana - jaky doklady potřebuju pro kozí farmu ?

Dobry den, chcí investovat do kozí farmu, poradite mne prosím jestli stojí to za to? Chci koupit 50 koz kratkosrstí, kolik by to stalo cela investice pro 50 koz? A kolik budu vidělat ročne? Děkují mockrát Ana

Standa - Re: jaky doklady potřebuju pro kozí farmu ?

Pěkný den,
na váš dotaz se nedá odpovědět. Pobavit se lze i osobně nad konkrétním podnikatelským záměrem, ale zoběcňování je z mého pohledu nepřípustné. Nelze tzv. "střílet" od boku. Zdravím Standa

zuzana - očkuje se skot??

Dobry den prosím pěkně o radu mám zapuštěnou jalovičku odčervuji 2x za rok IBR dělaná každy rok,ale nikde jsem se nedočetla jestli se očkuji a to samé u koz!! prarodiče neočkovali jen se dělala tuberkulína u telat.Ptala jsem se veterináře a ten říkal že né a na nic.Raději se zeptám tady v poradně aby jsem něco nezvorala-chov je zdáv.Děkuji mockrát Zuzka

Standa - Re: očkuje se skot??

Pěkný den, Zuzko,

u skotu se dnes již běžně vakcinují telata například proti trichofytóze (trichoben). Některé chovy, kde jsou problém s respiratoními a zažívacími problémy u telat (Kolibin, BioBos respi aj.) - rota, coronaviry, pasteurella . Vakcinují se jak telata, tak i vysokobřezí krávy (cca 2 až 4 týdny před otelením - tvorba protilátek, které jsou následně přítomny i v mlezivu - ochrana telat kolostrálními protilátkami). U koz je možná vakcinace proti tetanu. Vakcinace je v tomto směru dobrovolná. Zdravím Standa

Tereza Jiráková - Beran po porodu o ovce

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem a prosbou o radu.
Od loňského roku jsme začali s chovem ovcí(2 ovce, 1 beran).
Žíjí spolu ve společném výběhu a chlévě.
Můj dotaz se týká toho, zda je vhodné nechat berana společně s ovcí která má brzo rodit, nebo ho umístit do jiného výběhu? Pokud ano, za jak dlouho se může do výběhu a chléva k ovcím a jehňatům vrátit?
Bohužel jsem tuto informaci nikde nenašla.
Předem Vám velice děkuji za odpověď.
S pozdravem Jiráková

Standa - Re: Beran po porodu o ovce

Pěkný den, Terezo,
ovce by v době před bahněním a v jeho průběhu a následně min. 2 až 3 týdny měla mít klid na jehňata a péči o ně. Berana bych dal vedle. Pokud je ale zvyklý být ve svém stádu, může to pak pro něj být trochu problém. Obecně je na zváženou, jestli se vám chov berana kvůli dvěma ovcím vyplatí.. s ohledem na skutečnost, že pokud se narodí jehničky měl by být úplně stranou z důvodu rizika příbuzenské plemenitby. Zdravím Standa

Tereza Jiráková - Re: Re: Beran po porodu o ovce

Krásný den,
velmi Vám děkuji za odpověď.
Ptali jsme se zde v okolí chovatelů ovcí na řešení tohoto problému,
ale Bohužel se nám jejich odpovědi moc nezdáli. Každý nám řekl, že si ovcí nemáme vůbec všímat, berana tam máme nechat, že si poradí sami, což se mě osobně nezdálo. Beránka jsme vykoupili z otřesných podmínek, nenechal na sebe sáhnout a celkově byl na tom po zdrav.stránce velmi špatně. Nicméně se nám jej s pomocí veterináře pomohlo "zachránit" a stal se z něho velmi miloučký beránek, Bohužel se jeho přítulnost v dospívání změnila, strašně trká a napadá(jak mě tak manžela, děti do ohrady vůbec nepouštíme). Ale pokud jsem za plotem, tak přijde a nechá se dlouho drbat a mazlit...Z tohoto důvodu váháme s jeho případnou porážkou. Samozřejmě chápeme, že společně s novými jehničkami nemůže později být. Ještě bych se Vás zeptala, zda může být s ovcí která má rodit ještě ovce druhá? Nebo musí být rodící ovce s jehnětem úplně sama?
Předem Vám děkuji za odpovědi, kterých si velmi vážím.
S pozdravem Jiráková Tereza

PS:omlouvám se, za případné pravopis.chyby

Standa - Re: Re: Re: Beran po porodu o ovce

Pěkný den, Terezo,

pokud beran trká a je vůči vám i dětem agresivní, pak nemá smysl jej dále chovat. Někdy se to zvrtne u některých chovatelů v boj mezi ošetřovatele a berana.. Nejlepší je vyměnit berana, případně se podívejte na stránky Svazu chovatelů ovcí a koz, kde jsou veřejní plemeníci, kam se dají přivést ovce a tam je nechat zapustit.
Pokud budou bahnice spolu, pak bych v tom zásadní problém neviděl. I já znám chovy, kde ovce jsou společně s beranem, ale pak obvykle bahnici s jehňaty dávají na několik dní do choulu (dřevěné ohrádky), kde má ovce klid jen na jehňata.
Zdravím Standa

Tereza Jiráková - Re: Re: Re: Re: Beran po porodu o ovce

Dobrý den,
moc Vám děkuji za odpověď.
Už máme koupené pletivo, takže v sobotu nejdéle půjde beran do jiné ohrady.
O tom poražení nebo prodeji beránka vážně uvažujeme, zatím nás Bohužel odrazuje to, že pokud si ho hladíme přes plot, je úžasně mazlivý...ale to Bohužel nic neřeší.
Každopádně Vám moc děkuji za odpovědi.
Krásný den.
S pozdravem Jiráková

Tereza - Kamerunské kozy a jejich kůzlata

Dobrý večer,prosím o radu ohledně vší či všenek.Při úpravě paznehtů jsem si všimla,že jsou kozy zavšivené a to celkem dost,jejich kůzlata samozřejmě také.Jsou odděleně od kozla a ostatních koz a zjistila jsem,že ostatní jsou čistí a ani se nedrbou.Můj dotaz zní,čím bych měla tyto parazity zlikvidovat,kde ten přípravek koupím a jestli mám preventivně ošetřit i ostatní zvířata,kozy sousedí s vietnam.prasaty,drůbeží i psem.A abych nezapoměla,kůzlata jsou týden stará...Moc děkuji za odpověď Tereza

Tereza - Re: Kamerunské kozy a jejich kůzlata

Tak jsme dnes dostali i veterináře vakcí,aplikovala jsem ji kozičkám i kůzlatům pod kůži a za 14 dní znova.Jen doufám že to bude stačit.

Standa - Re: Kamerunské kozy a jejich kůzlata

Pěkný den, Terezo,
je dobře, že jste se obrátila na doktora. Jen ten má přípravky k odvšivení a jen on může říci, jestli jde o vši nebo všenky. Dají se použít třeba spot-on Coopers spot on (nesmí se používat u dojených zvířat, kde se zpracovává nebo prodává mléko). Dalším je Butox (vši, všenky, kloši), kde je ochranná lhůta na maso ovcí 1 den, na mléko 11 hod., proto se dá použít během laktace a u březích zvířat. Přípravky injekční jsou plně v gesci veterináře, např. Biomec proti vším aj. parazitům. Důležitá je zoohygiena ustájení a asanace (použití práškové desinfekce, posypání podestýlky jemně mletým vápencem apod). Zdravím Standa