Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Telení

Jana,17. 2. 2014 9:51

Dobrý den Mám otázku chováme HD máme krávu plemeno Holštejn která byla připuštěná 16.5.2013 ma před otelením ale jsme trochu zmatení.Zkrávy už cca týden vytíká čirý hlen je neklidná vemeno má nalité a stále nic.Byl tu veterinář a řekl nám že je všechno v pořádku akorát že je tele otočené zadní částí na porod.Proč z ní už tak dlouho vytíká ten hlen?A jak dlouho je to před porodem možné.Děkuji za odpověd Jana

Re: Telení

Standa,18. 2. 2014 7:58

Pěkný den, Jano,

hlenová zátka z děložního krčku se obvykle rozpouští 3 dny před očekávaným termínem telení. Ovšem to je standardní doba a každé zvíře je individuum, takže říci, že by něco mělo býti tak či onak dlouho nejde. Jde o to, jestli z ní vytéká hlen, nebo tento hlen vidíte na ochlupení pysků, kde obvykle část zátky spolu s močí tento dojem budí (hlenová nit).
Pokud je kráva pod veterinárním dozorem, pak jenom lépe. Držím pěsti a věřím, že vše dobře dopadne. Standa

Re: Re: Telení

Telení,18. 2. 2014 16:19

Dobrý den ten hlen byl normálně vidět tahal se z ní je to už jak říkám cca týden sand všechno dobře dopadne,příroda je mocná musíme čekat.
Děkuji za odpověd Jana

Re: Telení

Jolana,20. 2. 2014 10:45

Může tam mít hlen třeba i čtrnáct dní před porodem. Stačí na něj sáhnout. Některý druh lepká, další zase nelepká. Pokud bude lepkat, je to známka že se do dvou dnů otelí. Takovou mám zkušenost já, jen se mi vždycky otelily do jednoho dne :) pokud má zadní polohu, ano, příroda je mocná a umí si poradit. Ale je lepší u tohoto porodu asistovat. Když uvidíte nožky, nemusíte hned volat sousedy. Sedněty si na stoličku a čekejte. Spousta lidí vidí porod "zadní poloha" jako problém. Ano, protože pokud se tele rodí zadní polohou, první co se stane je, že se mu přetrhne pupeční šňůra. Jakmile se tohle stane, mládě se automaticky nadechne. Jenže nevdechne vzduch, ale plodovou vodu. Proto pak záleží na rychlosti, jakou je vytáhneme. Ale řekněte, když se kráva sama otelí a my u toho zrovna nejsme, jak můžeme vědět, že šlo o normální polohu? Ale když máme možnost u porodu být, je to lepší. I tak to můžete na přírodě nechat. Ale kolikrát kráva ocení pomoc. Někdy to sama nezvládne. Ať se daří :) a pak dejte vědět, jak to dopadlo :)

Prosím o radu ohledně ovcí

Radka Šedivá,12. 2. 2014 10:47

Dobrý den ráda bych se zeptala jak dlouho od porodu má ovce další říji. A pokud jí po porodu jehnata zemřela kdy je zcela bez mléka.

Re: Prosím o radu ohledně ovcí

Standa,18. 2. 2014 8:15

Pěkný den, Radko,

u ovcí je obvykle sezónní říje, kdy nejsilnější je podzimní, u některých se využívá i jarní říje. I u ovcí pak následuje po bahnění šestinedělí. Kdy se objevuje říje je relativně těžká otázka, protože u ovcí je anestrus, tedy období reprodukční neaktivity závislá na a) délce světelné fáze dne - říje jsou v období se zkracující se světelnou fází dne, b) neříjení v důsledku poporodních změn a c) anestrus laktační. Vhodné je nechat ovci odpočinout a zajistit její vrácení do plnohodnotné kondice tak, aby mohla být zapuštěna v druhé polovině roku. Možností je řešit reprodukci i prostřednictvím hormonálních preparátů, ale úspěšnost zabřeznutí bude výrazně nižší.. už i jen s ohledem, že ejakulát beranů, resp. jeho kvalita je také ovlivněna sezónností.
Co se týče produkce mléka, poté co jí uhynula jehňata, tak ta je odvislá od hormonálních změn a také od výživy. Zaprahování ovce je potřeba kontrolovat, aby se předcházelo zánětu mléčné žlázy. Do týdne až 14 dní by měl být patrný pokrok v zaprahování (za předpokladu, že se nikdo nesnaží ovcí dojit).
Zdravím Standa

Jalovice

Martina,6. 2. 2014 15:24

Dobrý den, Chtěli bychom si pořídit kravku a máme pastvu 5000m2.Seno budeme kupovat. Myslíte, že jí to bude stačit? Děkuji

Re: Jalovice

Standa,13. 2. 2014 10:50

Pěkný den, Martino,
pokud máte 0,5 ha pastviny, pak tato plocha může, ale i nemusí stačit. Není rozhodující plocha, ale úživnost pastviny, která je závislá na druhovém složení pastevního porostu (traviny, byliny)- podíl kulturních druhů trav - kostřavy, lipnice, jílky aj., také podíl jetelovin. Nebo podíl jedovatých bylin - starček, kýchavice, bolehlavy, blatouchy, šťovíky aj. Jistotou je vždy mít k dispozici příkrm (pod přístřeškem umístěné jesle), a to i pro případy, kdy není v průběhu pastvy dostatek srážek nutných pro zajištění dostatečného výnosu píce. Důležitá pak je i péče o samotnou pastvinu - pravidelné sekání nedopasků, případné vápnění, posekání stařiny před začátkem vegetace aj. Nutností je i roztěr výkalů - bránění tzv. koláčovým místům, které jsou následně neatrakvitní, prevence parazitárních chorob apod. Zdravím Standa

mokrá vlna

Pepa z Nové Vésky,9. 2. 2014 20:45

dostal jsem beránka a stále má mokrou vlnu na zádech,čím to je?

děkuji!

Re: mokrá vlna

Standa,13. 2. 2014 10:38

Pěkný den, Pepo,

mokrá vlna může mít mnoho příčin. Od stolu se nedá nic specifikovat. Někdy je příčinou špatné klima, někdy je to projev onemocnění (dobré je změřit ovci rektální teplotu), nechat vyšetřit veterinářem. Mokrá vlna bývá také v případě svrabu - psoroptickému. Víc nemohu jakkoliv poradit. Nechte proto beránka prohlédnout doktorem. Zdravím Standa

Koza

Anežka,15. 1. 2014 6:57

Dobrý den !
Chováme 3 kozičky, letos se nám jedna stále špatně zasušovala, manžel ji hmatem kontroloval, občas dojil, no jako vždy. A v sobotu zjistil, že vemínko má jako kámen, ihned jsme volali našeho pana veterináře, ten ji dlouho prohlížel a konstatoval, že to ještě neviděl, že to není klasický zánět ml. žlázy, píchnul jí antibiotika, kortikoidy a měli jsme do úterý čekat. A nic se nezměnilo. Pan doktor už neví, máme jen ještě zkusit vemínko promazávat nějakou prokrvující mastí. A to je moje velká prosba na Vás, nemáte nějakou obdobnou zkušenost ? Moc prosím o radu, naše koza Borůvka je jako člen rodiny a moc jí chceme pomoc.
Děkuji moc Horáčková

Re: Koza

Standa,18. 1. 2014 19:11

Hwzký den, paní Horáčková,
co se týče problematiky zasušování koz, jiš jsem vám napsal email. Po zasušení je potřeba vemeno kontrolovat pohmatem. Je to jediná možnost, jak posuzovat, jakým způsobem koza reaguje na zasušování. V případě tvrdého vemene je pak vhodné ošetření antibiotiky na základě posouzení veterinářem (možno uskutečnit i mikrobiologické vyšetření). Budu čekat na informace o krmné dávce kozy. V případě, kdy jsou u kozy opakované problémy se záněty, pak je vhodné uvažovat o jejím vyřazení z chovu. Přeji jen vše dobré Standa

Re: Re: Koza

Anežka,20. 1. 2014 12:30

Dobrý den !
Při zasušování jsme hmatem vemeno kontrolovali, antibiotika a kortikoidy pan veterinář okamžitě napíchal, nejde však o žádný zánět, to je ta záhada.
Podle všeho je to otok ml. žlázy, ale nezánětlivý, každý nad tím kroutí hlavou. děkuji

Re: Re: Re: Koza

Standa,21. 1. 2014 16:54

Pěkný den, Anežko,
nedalo mi to a podíval jsem se do zahraničních materiálů. Co se týče otoku vemene, tak jsou dva typy. První je skutečný otok - edém, druhým je při zánětlivých reakcích. Rozdíl mezi nimi je ten, že u edému klasickém je možné udělat test prstu, kdy se do vemene vymáčkne palec a sjede se s ním dolů. Pokud rýhá zůstává, jde o lymfální otok. Pokud ale prs neotisknete, pak se obvykle usuzuje, že uvnitř skutečně zánět je a potvrdit to lze pouze mikrobiologicky. U klasického otoku vemene, nezáněltivého, je obvykle na vině poruchy metabolismu chloridu sodného a do jisté míry tedy i zavodnění. Upravuje se obvykle minerální výživa a dieta. S prokrvující mastí mám zkušenosti ty, že někdy umí díky prohřátí a vyšší cirkulaci krve ve vemeni tzv. rozjet zánět. Záněty vemene mají tu nevýhodu, že bakteriální infekt je v tukovém vazivu vemene a některá antibiotika mají problém do těchto struktur proniknout a působit.
U zasušování problematických koz je pak dobré je mít individuálně a uzpůsobit krmnou dávku na balast, tj. omezení energetické složky, vyřazení části šťavnatých krmiv, které produkci mléka podporují.. Proto jsem se ptal na krmnou dávku, taky není zřejmé, kdy koza zaprahovala a z jakého denního nádoje, v jakém je týdnu březosti.
Moc držím pěsti, aby se vše zlepšilo. Standa

Re: Re: Re: Re: Koza

Anežka,22. 1. 2014 8:27

Dobrý den Stando !
Moc děkuji za Váš zájem čas a pomoc, vážím si toho !
Pár dní jsme masírovali, nahřívali, ale změna žádná, tak jsme přestali a po včerejším pohmatu s radostí konstatuji, že je vemínko tak o cca 1/3 menší, sice stále tvrdé a těžké, ale menší, tak snad se " to " vstřebá.
Dnes jsem mluvila opět s panem veterináře, dumá nad tím s kolegou a jedině prý snad nějaká ta lymfa. Přesný týden březosti mám zapsaný doma, napíši později. Děkuji moc!

Re: Re: Koza

Anežka,4. 2. 2014 9:01

Dobrý den Stando !
Vemínko se lepší a lepší, levá strana je již v pořádku, pravá stále větší a tvrdá,ale vstřebává se "to ".
Stále o tom přemýšlím, jak jste psal o minerální stravě, v naší oblasti je málo selenu a tak jsme nově koupili a dali liz se selenem a právě v té době, vemínko narostlo a ztvrdlo, zda to nemůže souviset i s tím. Přístup k lizu mají všechny 3 kozičky.
Test prstem - na lymfa. problém pan veterinář zkoušel a prý nic.
Děkuji a zdravím !

Re: Re: Koza

Vlastimil,9. 2. 2014 12:14

zdravím o zasušování u koz jen chce to podle potřeby ubrat vodu na pití už zootechnik u krav vždycky říkal ubrat pití do napaječky pod jazyk jsme dávali něco aby kráva neměla dostatek vody já to dělám stále při zasušování u koz a je to bez problému Vlastimil

Re: Re: Re: Koza

Standa,10. 2. 2014 7:57

Pěkný den, Vlastimile,
ano, staré původní doporučení to říkalo, ale to bylo v případě používání miskových tlačítkových napáječek - u krav na vazném stání (ne při volném a adlibitním způsobu napájení zvířat). Voda se limitovat zvířeti nemá!.. cestou je úprava krmné dávky (zachování balastního krmiva, omezení jádra a šťavnatých krmiv) .. Nerad bych, aby to pak někdo pochopil, že zasušená koza nepotřebuje několik dní vodu... i s takovým výkladem jsem se setkal.-- bohužel

Chov buvolů

Vladimír,4. 2. 2014 7:23

Dobrý den, mohl by jste mi poradit, jak získat kontakty na chovatele buvolů. Jedná se mi o pořízení chovných kusů, případně i informaci, jestli u nás existuje asociace chovu buvolů. Děkuji

Re: Chov buvolů

Standa,4. 2. 2014 15:24

Pěkný den, Vladimíre,

o chovu buvolů u nás nemám informace. Zde je kontakt na německou společnost chovatelů buvolů v Německu http://www.bueffelverband-deutschland.de/index.htm

ZDravím Standa