Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Potřebujete poradit v řadě oblastí chovů HZ, nebo nemůžete najít informace, které nutně potřebujete? Dotaz napište, a já se Vám pokusím v co nejkratším čase odpovědět. Pokud odpověď nebudu znát, pokusím se  najít specialistu, který by  na Váš dotaz odpověděl.

Akutní stavy zvířat a jejich ohrožení je nutné řešit včasným zásahem, proto na Vás chovatele apeluji, nečekejte v případech, kdy máte podezření, že se s Vašim zvířetem něco děje, ale ihned jednejte a volejte veterinárního lékaře. Čekání v mnoha případech a doufání,  je sice dočasným ušetřením peněz za ošetření zvířete, na druhou stranu jeho následným úhynem ztrácíte úplně vše, a takovýto přístup je vizitkou chovatelské nezodpovědnosti! Standa

V případě dotazu, který nechcete zveřejnit napište nebo volejte:

email: zootechnika@email.cz

tel. 602 751 833

konzultace pro zootechniky ZD, chovatele skotu také na uvedených kontaktech.

 

20180720_132848.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prosím o radu

beranka,26. 12. 2013 11:32

Dobrý den, máme 2 beránky, jeden z nich dnes zničehonic upadl na bok a nějakou dobu se nemohl zvednout, když jsme mu pomáhali na nohy, vypadalo to, že přední vůbec nereagují.
Ted už chodí, ale je malatny a bez života. Sem tam si zobne sena.
Dostali jsme radu, nechat ho podriznout, ale určitě existuje lepší rada. Nechceme o něho přijít.
Děkuji za odpověď. Beranka

Re: Prosím o radu

Veronika,4. 1. 2014 22:22

A Kolik mu je let???

Re: Prosím o radu

Standa,6. 1. 2014 11:23

Pěkný den,

informace a rady přes internet při akutním stavu zvířete není dobrá forma pomoci. Ani při dobré snaze nelze určit co je příčinou zhoršeného zdravotního stavu beránka (poruchy trávicího traktu, bakteriální infekce). Vyšetřit a pomoci může jen veterinář na místě (poslech, zhodnocení výkalů, činnosti bachoru apod.).
Držím pěsti Standa

Vápno

Táňa,26. 12. 2013 12:33

Prosím o radu. Sháním chlorové vápno na dezinfekci povrchů pod boudama po telatech. Ale nevím kde to koupit. díkyU5CTH

Re: Vápno

Standa,6. 1. 2014 11:20

Hezký den, Táňo,

chlorové vápno bych zkusil hledat v bývalých ZZN výkupnách, nebo jej lze koupit přes internet, a to např. na stránkách Profarm viz odkaz
http://www.profarm.cz/prodej/chlorove-vapno-30kg-euro--93
Zdravím a přeji jen vše dobré v novém roce. Standa

koza

honza ,22. 12. 2013 17:59

Dobry den chtel bych se zeptat zda bych mohl mit kozu a kozla dohromady koza ceka kuzlata.kdysi mel kozy tata a mam pocit ze je mel dohromady i pri porodu dekuji za poradu.

Re: koza

Alena,24. 12. 2013 21:24

Re: koza

Standa,6. 1. 2014 11:13

Zdravím Honzo,
je lepší, když má koza při kocení klid od kozla. Porod je pro kozu stresující a kozel v dosahu by jej nemusel zajišťovat. Toliko můj názor. Vše dobré v novém roce a hodně chovatelských úspěchů.
Standa

váha vepře

zuzana.s.,22. 12. 2013 3:47

Dobry den
Prosím pěkně jak se dá vypočítat váha vepře-živé váhy??!! nebo i selátka. je pry nějaká tabulka!! či metr,DĚKUJUU.

Re: váha vepře

Standa,6. 1. 2014 11:11

Pěkný den, Petře,

existuje pásková míra pro odhad živé hmotnosti prasat - např. zde http://www.kamir.cz/d249-m127-cz-paskova-mira-rondo-pro-skot-a-prasata

Jde o odhad hmotnosti. Selata se váží obvykle na přezmenové váze, nebo na osobní váze (váha chovatele, váha chovatele se seletem v rukou ;)
Přeji jen vše dobré v novém roce.
Zdravím Standa

Kůzle

Veronika,5. 1. 2014 10:29

dobrý den,
Já bych se chtěla zeptat, když mi koza porodí Kůzlátko tak za jak dlouho mohou děti hladit a nebo já šahat na kůzle?????

Vietnamský kanček

Monika,16. 12. 2013 20:47

Dobrý deŇ, vedeli by ste mi prosím poradiť v akom najskoršom veku cca je schopný vietnamský kanček oplodniť svinku? Kastrovali sme kančekov vo veku 9 týždňov a teraz, cca 3mesiace po tom sa mi zdá že sa ich matke zväčšilo a kleslo brucho.Oni už v tom veku pred kastráciou sa pokúšali na ňu naskakovať. Síce celkovo pribrala ale neviem či je to len tým. Tento týždeň manžel plánuje zabíjačku tak teraz mám obavu... Ďakujem za reakciu

Re: Vietnamský kanček

Standa,17. 12. 2013 9:55

Pěkný den, Moniko,
u dva měsíce starého kanečka bych nepředpokládal produkci ejakulátu, který by obsahoval zralé spermie. Naskakování selat na sebe je přirozeným projevem pohlavních reflexů. Pokud chcete mít jistotu, pak je dobré si nechat prasničku vyšetřit ultrazvukem. Ten jediný, vám může dát odpověď na otázku, jestli prasnička je či není březí. Osobně bych toto nepředpokládal.
Zdravím Standa

Re: Re: Vietnamský kanček

Monika,3. 1. 2014 17:07

Tak tým krpcom sa to skutočne podarilo, dnes kukám a pri svinke kvičí malé prasiatko, som z toho paf

Provázek

Petra,16. 12. 2013 15:23

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,co mám dělat,když mi ovce sežrala kus provázku.Byl to takový ten zelený umělý asi 1 m dlouhý.Než jsem ovce chytla,tak ho sežvýkala,takže ani pořádně nevím,která to byla.Děkuji za odpověď.

Re: Provázek

Standa,17. 12. 2013 9:38

Pěkný den, Petro,
pokud ovce sežrala kus provázku, tak nyní se s tím nedá již nic dělat.. s ohledem na skutečnost, že pár dní již uběhlo. S provázky, drátky a kamínky je potřeba být opatrný, a to zvláště, pokud je zkrmováno balíkované seno či sláma. Pozor také na folie z balíkované zavadlé siláže (senáže). Také kovové předměty mohou být nebezpečně (perforace bachoru a ohrožení srdeční činnosti). V některých chovech se u skotu aplikují tzv. feromagnety.
Zdravím a věřím, že ovce je v pořádku. Standa

jersey

mirek,16. 12. 2013 14:11

pane stando prosim chtel bych se zeptat jak dlouho kravky jersy trva brezost byla pripustena 18 .3.

Re: jersey

Standa,17. 12. 2013 9:35

Pěkný den, Mirku,
pokud kráva byla zapuštěná 18.3., pak termín telení se dá očekávat mezi 29.12. až 3.1.2014. Zdravím Standa

Boulička ve vemínku u kozy

Monika,16. 12. 2013 12:39

ahoj, má koza, kterou už máme asi dva roky a kterou ted dojím má ve vemínku takovou jako by měkou bouličku. Udělalo se jí to asi před třemi dny, všimla jsem si toho při dojení. Dojím deně ráno a večer.Má to v jednom vemínku, je to veliký asi jako třešně a má to vlastně i podobnej tvat.Na omak to kozu nebolí je to poměrně měkké a mléko co dojím je jinak taky normální.Nevíte co to může být? Nemuže to bejt třeba nějaká mléčná zduřelá žláza, nebo něco takovýho? a co s tím mám dělat?Mám počkat jestli se to nevytratí? (koza se má za týden znovu prskat jelikož si myslíme že jsme u kozla byli před tím pozdě a říji předtím nezabřezla-se zabřezáváním má , trochu problémy, ale nakonec se to zatím vždy povedlo- má perfektní mlíko a ma ho dost- nerada bych o ni přišla), Nebo mám hned volat veterináře?

Re: Boulička ve vemínku u kozy

Standa,17. 12. 2013 9:32

Pěkný den, Moniko,

pokud by jste chtěla mít jistotu, že mléčná není postižena zánětem, pak je dobré poslat vzorek mléka do laboratoře na rozbor. Může, ale nemusí, jít o zánětlivé ložisko. Pohmatem by to měl posoudit veterinář.
Zdravím Standa